آشپزیکیک و شیرینی

طرز تهیه شیرینی سابله؛ شیرینی فرانسوی با طعم شکلات

سابله نوعی شیرینی فرانسوی است که در طعم های مختلف پسته ای، گردویی، وانیلی و شکلاتی آماده می شود و تنوع بسیار زیادی دارد
شیرینی سابله فانتزی شکلاتی از دو بخش تشکیل شده که شامل کوکی و قسمت آجیلی است. این شیرینی بسیار زیبا و خوشمزه است و برای پذیرایی از مهمان‌ها گزینه بسیار مناسبی است. سابله شکلاتی را میتوانید برای عید نوروز آماده کنید.

درست کردن این شیرینی عید چند مرحله دارد اما بسیار راحت است و مواد اولیه آن قابل دسترس است و عاشقان شکلات از این ترکیب آجیلی شکلاتی استقبال می‌کنند.

در اکالا بلاگ همراه ما باشید با طرز تهیه شیرینی سابله شکلاتی!

مواد لازم برای کوکی سابله شکلاتی:
کره۱۲۵ گرم
وانیلیک چهارم قاشق چای خوری
پودر قند۱۰۰ گرم
تخم مرغ۱عدد
بکینگ پودریک دوم قاشق مربا خوری
نمک۱ پنس
روغن مایع۶۰ میلی لیتر (یا ۶۰ گرم)
آرد سفید قنادی۳۵۰ گرم
پودر کاکائو۱۲ گرم

مواد لازم برای کوکی سابله شکلاتی

مواد لازم برای قسمت رویی شیرینی سابله
بیسکوئیت پتی بور وانیلی۲۰۰ گرم
گردو۲۰۰ گرم
قیصی۱۰۰ گرم
شکلات تخته ای۳۰۰ گرم
کره۱۰۰ گرم
پودر کاکائو۲۰ گرم
خامه صبحانه۱ قاشق غذا خوری

مواد لازم برای قسمت رویی شیرینی سابله

مواد لازم برای روکش شیرینی
شکلات تخته ای۱۵۰ گرم
روغن مایع۲۵ گرم

برای آماده کردن شیرینی ابتدا کوکی شکلاتی رو آماده می‌کنیم.

برای این کار کره نرم شده رو به صورت مکعبی خرد کنید (کره کاملا به دمای محیط رسیده و شل نشده باشه فقط نرم بشه) و داخل ظرفی بریزین و تخم مرغ و وانیل و پودر قند الک شده و روغن مایع و نمک رو بهش اضافه کنید. اول با لیسک مخلوط کنید تا پودر قند با مواد مخلوط بشه.

در شیرینی سابله تخم مرغ و وانیل و پودر قند به همراه کره را مخلوط کنید

و موقع هم زدن به اطراف نپاشه و بعد با همزن بزنید تا کاملا یکدست و سفید رنگ و پوک بشه. بعد پودر کاکائو الک شده را اضافه کنید.

پودر کاکائو را در شیرینی سابله اضافه کنید

و بکینگ پودر رو اضافه کنید و به همراه آن‌ها نصف آرد الک شده رو اضافه کنید.

بکینگ پودر و نصف آرد را مخلوط کنید

و با لیسک مواد رو مخلوط کنید تا یکدست بشن و مواد رو بیش از حد هم نزنید بعد نصف آرد باقی مونده رو هم اضافه کنید و با لیسک مخلوط کنید تا یکدست بشه.

به هم زدن مواد کوکی سابله

و در آخر مابقی آرد رو اضافه کنید و لیسک رو کنار بذارین و با نوک انگشت ها مواد رو مخلوط کنید تا به حالت خرده نان در بیاد و بعد کم کم خمیر رو جمع کنید تا خمیر یکدست و نرم و لطیفی بدست بیاد.

طرز تهیه لگیمات

توجه کنید که باید از نوک انگشت ها برای مخلوط کردن خمیر استفاده کنید نه کف دست چون گرمای کف دست باعث به روغن افتادن خمیر میشه همچنین خمیر رو بیش از حد ورز ندین چون به روغن میفته و اگه خمیر به روغن بیفته کوکی ها بعد از پخت سفت و خشک میشن.

خمیر بدست اومده رو داخل نایلون قرار بدین و بیست دقیقه داخل یخچال استراحت بدین.

قرار دادن خمیر به دست آمده به مدت یک ساعت در یخچال برای شیرینی سابله

بعد از استراحت خمیر رو با کمک وردنه ما بین دو نایلون به ضخامت چند میلی متر باز کنید.

برای این شیرینی به دو کاتر مربع احتیاج داریم که یکی از کاتر ها باید از دیگری کوچک تر باشه. به جای کاتر مربع می تونید از کاتر دایره هم استفاده کنید.

قالب شیرینی سابله

خمیر رو با کاتر مربع شکل بزرگ طرف دالبر قالب بزنید و با کمک نایلون زیری خمیر های قالب زده رو بردارین و داخل سینی فر که با کاغذ روغنی پوشیده شده با کمی فاصله بچینید و بعد در فر از قبل گرم شده با دمای صد و هشتاد در جه سانتی گراد به مدت حدودی پانزده دقیقه بپزین. زمان در فر های مختلف متفاوت هست.

قالب زدن شیرینی سابله فرانسویبعد از پخت سینی رو از فر خارج کنید و اجازه بدین کوکی ها کاملا خنک بشن و بعد اونها رو از کاغذ روغنی جدا کنید کوکی ها تا زمانی که گرم هستن کاملا شکننده و ترد هستن و احتمال شکستن کوکی ها هنگام جا به جایی وجود داره پس حتما صبر کنید تا سرد بشن.

طرز تهیه کاک

برای تهیه قسمت رویی شیرینی بیسکوئیت و پودر کاکائو رو داخل غذا ساز بریزین و میکس کنید تا کاملا پودر بشه.

طرز تهیه رویه شیرینی سابله

بعد مغز گردو رو به مواد اضافه کنید و دوباره میکس کنید لازم نیست گردو ها کاملا پودر بشن وقتی به صورت تکه های کوچیک در اومدن کافیه. چون زیر دندون اومدن گردو ها باعث خوشمزه تر شدن شیرینی میشه.

آماده کردن رویه سابله شکلاتی
مخلوط میکس شده رو داخل ظرفی بریزین.

قیصی‌ها رو با قیچی به صورت نگینی خرد کنید و به مواد اضافه و مخلوط کنید. اضافه کردن قیصی خرد شده به شکلات و گردو

شکلات و کره رو داخل ظرفی بریزین (برای این شیرینی می تونید از شکلات معمولی یا شکلات تلخ استفاده کنید که به ذائقه تون بستگی داره من از مخلوط هر دو شکلات استفاده کردم).

و روی حرارت غیر مستقیم بخار آب به روش بن ماری آب کنید بعد از روی حرارت بردارین.

و خامه صبحانه رو بهش اضافه و مخلوط کنید تا خامه کاملا با مواد مخلوط و یکدست بشه و بعد شکلات رو به مواد داخل ظرف اضافه کنید و مخلوط کنید تا مواد کاملا یکدست بشن.

یکدست شدن مواد روی شیرینی سابله

مواد رو داخل نایلون فریزر بریزین و با کمک وردنه به ضخامت یک سانتی متر باز کنید.

برای این که هوا داخل کیسه فریزر جمع نشه از چند جا نایلون رو با خلال دندون سوراخ کنید و مواد رو کاملا فشرده و باز کنید طوری که ارتفاع مواد در همه قسمت ها یکسان باشه.

مواد رویه شیرینی سابله را با وردنه یکدست کنیدمواد رو داخل دمای محیط استراحت بدین تا سرد بشه حدود یک ساعت استراحت کافیه بعد اطراف نایلون فریزر رو به آرومی با به چاقو ببرین تا خمیر بیرون بیاد یک نایلون فریزر دیگه رو روی خمیر قرار بدین و با قسمت صافِ کاترِ مربع کوچک تر از روی نایلون فریزر مواد رو قالب بزنید. این کار هم باعث میشه مواد شکل بالشتکی پیدا کنن و هم به راحت قالب خوردن و جدا شدن مواد کمک می کنه.

طریقه قالب زدن شیرینی سابله
همه مواد رو به این صورت قالب بزنید و قسمت های خرد شده و پرت باقی مونده رو مجددا داخل نایلون فریزر فشرده کنید و به ضخامت یک سانت باز کنید و قالب بزنید تا مواد تموم بشه.

خمیر قالب زده رو یک ساعت داخل یخچال بذارین.

قالب زدن شیرینی سابله فرانسوی

برای رو کش کردن مواد شکلات تخته ای و روغن مایع رو داخل ظرفی بریزین و به روش بن ماری ذوب کنید. خمیر قالب زده شده رو به نوبت داخل شکلات بندازین.

قرار دادن خمیر کوکی سابله در شکلات بن ماری شده

و با کمک دو چنگال به شکلات آغشته کنید و بعد از شکلات بیرون بیارید و نگه دارین تا شکلات اضافی پایین بریزه (میتونید اون رو مدام بین دو چنگال جا به جا کنید تا شکلات اضافی سریع تر پایین بریزه) و بعد اون رو به آرومی روی قسمت مرکزی کوکی قرار بدین.

قرار دادن خمیر کوکی شکلاتی در شکلات بن ماری شده

و بعد داخل یخچال بذارین تا شکلات ببنده. همه مواد رو به این ترتیب آماده کنید. برای تزئین شیرینی ها می تونید شکلات باقی مونده رو مجددا بن ماری کنید و داخل قیف یک بار مصرف بریزین.

تزیین شیرینی سابله با قیف شکلاتی

و سر قیف رو با قیچی ببرین و به صورت رفت و برگشتی روی شیرینی ها شکلات بزنید و بادام یا فندق یا گردوی خرد شده بپاشین.

طرز تهیه شیرینی سابله فرانسوی برای عید نوروز
نکات طرز تهیه شیرینی سابله

  • این مقدار مواد اولیه حدود چهل و پنج عدد شیرینی به ما میده. اگه میخواین مقدار شیرینی کمتر باشه می‌تونید با نصف مواد اولیه شیرینی درست کنید.
  • زمان پخت کوکی ها ممکنه در فر های مختلف متغیر باشه از اونجایی که رنگ شیرینی ها تیره هست و نمیشه با طلایی شدن اطراف شیرینی به پختن شیرینی پی برد میتونید یکی دو تا از کوکی ها رو به عنوان نمونه اول داخل فر بذارین تا زمان پخت کاملا دستتون بیاد و مابقی کوکی ها رو با خیال راحت بپزین.
  • به جای قیصی از کشمش هم می تونید استفاده کنید.
  • اگه غذا ساز ندارین می تونید بیسکوئیت ها رو داخل آسیاب پودر کنید یا داخل کیسه زیپ کیپ بریزین و با وردنه ضربه بزنید تا پودر بشه (مراقب باشین کیسه پاره نشه) و بعد الک کنید و با پودر کاکائو مخلوط کنید.
  • این شیرینی ها رو می تونید داخل یخچال به مدت دو هفته نگه داری کنید اما قبل از سرو از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسن و شکلات نرم بشه.
  • اگه شکلات شما سکه ای نیست حتما اون رو با چاقو خرد کنید و بعد به روش بن ماری ذوب کنید.

این بود طرز تهیه شیرینی سابله. امیدوارم خوشتان آمده باشد. برای مشاهده دستورات آشپزی دیگر به مجله ما سری بزنید.

۵/۵ (۱ نظر)

زهرا شریف زاده

سلام زهرا هستم متولد سال ۷۱ کلاس آشپزی خاصی نرفتم اما همیشه به آشپزی علاقه داشتم و دنبال امتحان کردن مزه های جدید بودم عاشق درست کردن کیک و شیرینی و غذاهای جدیدم و از این کار لذت میبرم و دوست دارم این لذت رو با شما به اشتراک بذارم ممنون که همراهم هستین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

تا 25 هزارتومان تخفیف بگیرید! فقط تا امشب

برای 10 نفر اول
bg22 کپی کنید
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link
سفارش سروقت به دستت میرسه با اکالا
نصب اپلیکیشن اکالا