آشپزیمربا

طرز تهیه مربای بالنگ خانگی به ۲ روش؛ به همراه نکات مهم

درست کردن مربا در منزل به دلیل عدم وجود مواد نگهدارنده انتخاب مناسب تری است. پیشنهاد امروز ما مربای بالنگ خانگی است. بالنگ گیاهی از خانواده مرکبات است که خواص بسیار زیادی دارد. معمولا از بالنگ برای تهیه مربا استفاده می‌شود. بالنگ با پوست زرد برای مربا به شکل گل و بالنگ با پوست سبز برای مربای ساده مناسب‌تر است. البته از بالنگ با پوست زرد رنگ هم می‌توان مربای ساده تهیه کرد اما  مربا کمی زرد رنگ خواهد شد.در این آموزش مرحله به مرحله از آشپزی از اکالا بلاگ با ما همراه باشید تا مربای بالنگی عالی داشته باشید

مربای بالنگ جزو خوشمزه‌ترین و خوش‌عطر ترین مرباهاست اما تهیه آن نکاتی دارد که اگر رعایت نشود ممکن است مربای شما تلخ شود یا اینکه اگر برای گرفتن تلخی بیش از حد بالنگ را بجوشانید ممکن است مربای شما خیلی نرم شود که جالب نیست. به طور کلی مربای بالنگ در چند مدل تهیه می‌شود:

  • مربای بالنگ ساده که با قسمت گوشتی و سفید رنگ بالنگ تهیه می‌شود.
  • مربای گل رز بالنگ که حالت مجلسی‌تر و زیباتری دارد و در آن هم قسمت گوشتی و سفید و هم پوست بالنگ استفاده می‌شود.
  • مربای پوست بالنگ که در آن فقط از پوست بالنگ استفاده می‌شود و در آینده طرز تهیه این مربا را هم به شما آموزش می‌دهیم.

طرز تهیه مربای بالنگ به شکل گل رز:

برای اینکه مربای بالنگی مانند عکس بالا درست کنید. دستور زیر را دنبال کنید.

بالنگ۱ کیلو
شکر۱ کیلو
آب۵۰۰ میلی لیتر ( دو پیمانه)

برای تهیه مربای بالنگ به شکل گل رز مثل عکس زیر، بالنگ رو با چاقو از وسط نصف می‌کنیم و قسمت میانی بالنگ رو خارج می‌کنیم. با یک چاقوی تیز از کناره‌ها به صورت نواری و نازک شروع به برش دادن بالنگ می‌کنیم. برش‌های نواری رو از یک سمت شروع به پیچیدن می‌کنیم و در انتها با خلال دندون فیکس می‌کنیم، بزرگی و کوچیکی گل‌ها هم دست خودتونه.

برش دادن بالنگ

قسمت های ته بالنگ که دیگه نمیشه نواری برش داد رو هم می‌تونید شکل برگ برش بدین و همراه گل ها بپزین و موقع سرو کنار گل ها قرار بدین. وقتی گل هاتون آماده شد داخل ظرف با آب سرد به مدت دو ساعت خیس می‌کنیم.

خیس کردن بالنگ برای مربا

بعد گل‌ها رو آبکش می‌کنیم و توی قابلمه می‌ریزیم و داخل قابلمه آب میریزیم تا جایی که آب روی گل‌ها رو بپوشونه و بعد روی حرارت بالایی که متناسب با اندازه قابلمه باشه میذاریم و اجازه میدیم بجوشه. وقتی شروع به جوشیدن کرد سه الی چهار دقیقه زمان میدیم. ( بسته به اندازه گل‌ها تون) و بعد آبکش میکنیم، سه بار این کار رو تکرار می‌کنیم و بعد از سومین بار گل ها رو داخل ظرفی با آب سرد خیس میکنیم و هر ساعت یکبار آبش رو عوض می‌کنیم و دوباره با آب سرد خیس میکنیم. ( این کار رو ۴ بار تکرار کنید. )

در آخر گل‌ها رو آبکش می‌کنیم و میریم سراغ آماده سازی شیره مربا: شکر و آب رو مخلوط می‌کنیم و روی حرارت بالا قرار میدیم تا شکر حل بشه و شروع به جوشیدن کنه. حرارت رو کم می‌کنیم و اجازه میدیم کمی بجوشه تا به قوام نسبی برسه. بعد گل‌ها رو به شیره اضافه می‌کنیم و اجازه می‌دیم یک ساعت با حرارت کم بجوشه تا هم به قوام بیاد و هم گل های بالنگ کاملا بپزن در آخر عصاره قسمت میانی بالنگ رو می‌گیریم و از صافی رد می‌کنیم و به مربا اضافه میکنیم و حرارت رو خاموش میکنیم و اجازه میدیم خنک بشه بعد خلال دندون‌ها رو خارج می‌کنیم و داخل ظرف مورد نظر می‌چینیم.

سرو کردن مربا بالنگ

بیشتر بخوانید: طرز تهیه مربای توت فرنگی🍓؛ رازهای شکرک نزدن آن

از عصاره بالنگ به جای آبلیمو استفاده می‌کنیم تا مربا شکرک نزنه و هم اینکه طعم بهتری به مربا میده

طرز تهیه مربای بالنگ ساده:

آماده سازی مربای بالنگ ساده هم تقریبا مثل مربای گل هست اما برش دادنش فرق داره. البته مقدا مواد اولیه هم کمی فرق داره.

  • بالنگ : ۱ کیلو
  • شکر : یک و نیم کیلو
  • آب : ۵۵۰ میلی لیتر

بالنگ ها رو به صورت طولی از وسط برش بدین و به آرومی پوست بالنگ رو بگیرین. من همیشه کمی از پوست رو روی بالنگ نگه میدارم چون به مربا عطر و طعم میده اما اگه نمیخواستین پوست بمونه میتونین کاملا جدا کنین. مربای بالنگ ساده رو میتونین به همون شکل نصف بالنگ درست کنید و بعد از پخت و هنگام سرو به هر اندازه و شکلی که خواستین برش بدین یا اینکه قبل پخت برش بدین و هر نصفه رو چند تکه کنید یا اینکه با کاتر های مختلف قالب بزنید تا شکل دار باشن.

قالب زدن بالنگ برای مربا

بالنگ‌ها رو داخل آب سرد به مدت دو ساعت خیس کنید و بعد داخل قابلمه بریزین و قابلمه رو با آب تا جایی که روی بالنگ‌ها رو بگیره پر کنید. روی حرارت بالا بزارید تا بجوشه و وقتی جوشید چهار دقیقه صبر کنید و آبکش کنید.( این کار رو سه بار این کار رو تکرار کنید.)

در آخر بالنگ ها رو با آب سرد خیس کنید و هر یک ساعت آبش رو عوض کنید، ۴ بار این کار رو تکرار کنید. آب و شکر رو با هم مخلوط کنین و روی حرارت بالا بذارین تا بجوشه و شکر حل بشه و بعد حرارت رو کم کنین و بالنگ‌ها رو به شیره اضافه کنید. اجازه بدین یک ساعت تا یک ساعت و نیم بالنگ ها بپزن و بلوری بشن و در آخر عصاره بالنگ رو اضافه و حرارت رو خاموش کنید. موقع سرو هم بالنگ ساده رو با خلال پسته تزیین کنین.

آموزش تهیه مربا بالنگ

بعضی‌ها برای رنگ و عطر بالنگ از زعفران استفاده میکنن اما به نظر من طعم و عطر بالنگ به تنهایی بی نظیره و من چیزی به عنوان اسانس اضافه نکردم

امیدوارم از این آموزش راضی باشین و حتما این مربای خوشمزه و پر خاصیت رو تهیه کنین و از عطر و طعم بی نظیرش لذت ببرید.

دلایل شکرک زدن و کپک زدن مربا بالنگ:

  • مربا بیش از حد بجوشد و شربت زیاد تبخیر شود، مربا شکرک می‌­زند.
  • ترشی مربا کم باشد، مربا شکرک می‌­زند.
  • اگر شربت خوب قوام نیاید، مربا کپک می‌­زند.

نکته: بعد از پخت مربا را به مدت ۲۴  ساعت در گوشه­‌ای بگذارید. اگر مربا آب انداخت به مدت ۱۰ دقیقه­‌ی دیگر روی حرارت گذاشته تا آب آن تبخیر شود.

نکته: در داخل این مربا می­‌توان بهارنارنج، خلال پسته یا خلال بادام هم ریخت. به خوشمز‌‌ه‌­تر کردن این مربا کمک می­‌کند و کاملاً سلیقه‌ای است.

چگونه متوجه شویم شربت مربا قوام آمده است؟

یک قاشق را داخل شربت برده، سپس بیرون آورده. آخرین قطرات باقی مانده‌­ی شربت باید به سختی از قاشق جدا شوند. اگر اینگونه باشد یعنی شربت قوام آمده است.

سفید کردن و صاف کردن شربت مربا:

در مرباهایی که ابتدا باید شربتشان آماده شود، باید یک سفیده­‌ی تخم­‌مرغ را با چنگال زده و به مخلوط شکر و آب اضافه کرده و اجازه داده تا قوام بیاید.

می‌­توانیم مقدار شکر یا آب را تغییر دهیم؟

اگر مربایی شکرش خیلی کم باشد، احتمال کپک زدن وجود دارد. از آن طرف اگر زیادی شکر داشته باشد، شکرک می­‌زند. اگر میزان آب و شکر مناسب باشد و حرارت خوب باشد پخت مربا ۲۰ دقیقه طول می­‌کشد. بعضی از مرباها همچون مربای بالنگ، زمان پخت و آماده­‌سازی بیشتری دارند.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه مربای زردآلو خوشمزه؛ نکات کلیدی با عکس

۴.۲/۵ (۱۳ نظر)

زهرا شریف زاده

سلام زهرا هستم متولد سال ۷۱ کلاس آشپزی خاصی نرفتم اما همیشه به آشپزی علاقه داشتم و دنبال امتحان کردن مزه های جدید بودم عاشق درست کردن کیک و شیرینی و غذاهای جدیدم و از این کار لذت میبرم و دوست دارم این لذت رو با شما به اشتراک بذارم ممنون که همراهم هستین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا