چگونه با پیازچه کاهش وزن داشته باشیم؟

پیازچه و لاغر کردن

پیازچه با دستهٔ دیگری از سبزیجات مشابه مانند تره‌فرنگی، پیاز کوهی و موسیر ارتباط نزدیکی دارد.هرچند که ممکن است تمام این گیاهان در خانواده مشابهی باشند، اما از نظر عطر و طعم و ظاهر با هم تفاوت دارند.

پیازچه و لاغری

به‌عنوان‌مثال تره‌فرنگی بزرگ‌تر است و کمی طعم شیرین دارد. از طرف دیگر پیاز کوهی از یک گیاه با گل‌های بنفش به دست می‌آید که فقط ساقه‌های توخالی آن به‌عنوان تزیین یا چاشنی غذا استفاده می‌شود.

درضمن موسیر گیاهی با ساقهٔ بلند سبز و پیازی کشیده و قهوه‌‌ای است که در دستهٔ سیر قرار می‌گیرد. این گیاه معمولا عطر و طعمی قوی‌تر از پیاز سبز دارد،، اما طعم آن نسبت به پیاز ملایم‌تر است.

گیاه پیازچه یک ساقهٔ بلند سبز و یک پیاز سفید باریک دارد و قبل از اینکه قسمت پیاز آن متورم و بزرگ شود، برداشت می‌شود و همین موضوع پیازچه را از سایر اعضای این خانواده متمایز می‌کند. اما پیاز بهاره کاملا رشد می‌کند و اندازه‌ پیاز آن بزرگ‌تر است و عطر و طعم بیشتری دارد.

هر دو بخش پیازچه (ساقه و پیاز) خوراکی است و می‌توان از آن در پخت‌و‌پز استفاده کرد. بخش سبز بالایی طعم ملایمی دارد و عطر و طعم بخش سفید پیازچه تندتر است و طعمی شبیه به پیاز دارد.

هرچند که از پیازچه در بسیاری از غذاهای منحصربه‌فرد در سراسر دنیا استفاده می‌شود اما این گیاه در تعدادی از غذاهای آسیایی و به‌ویژه در غذاهای چینی، ژاپنی و کره‌ای به‌عنوان مادهٔ اصلی به‌کار می‌رود.

پیازچه به‌همراه سایر سبزیجات این خانواده به دلیل تنوع و خواص فوق‌العاده‌ای که برای سلامتی دارند، به‌عنوان ترکیب اصلی در رژیم‌های غذایی مختلف استفاده می‌شوند.

روش استفاده از پیازچه

پیازچه معمولا به‌راحتی در دسترس است و بسیار راحت می‌توان در کنار سایر مواد غذایی از آن استفاده کرد.

شما می‌توانید به‌آسانی پیازچه را از بخش مربوط به محصولات کشاورزی مغازه‌ها تهیه کنید. پیازچه‌هایی را انتخاب کنید که ساقهٔ آنها سبز روشن و پیاز آن سفید و در کل تازه است.

تا زمان مصرف، آن را در یخچال نگه دارید و موقع استفاده، تنها بخشی از انتها و پایین پیازچه را جدا کنید و سپس آن را برای غذای مورد نظرتان خرد کنید.

پیازچه را می‌توان به صورت پخته، سرخ‌شده، خام یا حتی به‌عنوان چاشنی برای ایجاد رنگ و طعم در غذا استفاده کرد.

کاهش وزن به کمک پیازچه

میزان کمِ کالری و مواد غذایی زیاد، پیازچه را به یکی از گزینه‌های عالی برای استفاده در رژیم‌های غذایی تبدیل می‌کند. پس اگر به‌دنبال کاهش وزن هستید، این خوراکی لذیذ را از دست ندهید. همچنین میزان فیبر موجود در پیازچه بسیار بالاست و تنها با ۳۲ کالری می‌تواند ۱۰ درصد از نیاز روزانهٔ شما به فیبر را تأمین کند. فیبر برای مدت طولانی‌تری به شما احساس سیری می‌دهد؛ در نتیجه کمتر گرسنه می‌شوید و با این روش به کاهش وزن‌تان کمک می‌کند.

بعضی از مطالعات نشان می‌دهد که پیازچه علاوه‌بر کاهش کالری و افزایش فیبر بدن، با یک سری از ژن‌های مربوط به چاقی در ارتباط است. مطالعه‌ای که در کشور کره روی حیوانات انجام شد، نشان می‌دهد که مصرف چندهفته‌ای پیازچه سبب کاهش وزن و کوچک‌شدن سلول‌های چربی می‌شود. از طرف دیگر میزان پروتئین‌های خاصی که به شکستن چربی مربوط می‌شود، در بدن این حیوانات آزمایشگاهی افزایش می‌یابد.

در مطالعهٔ دیگری مکمل گیاهی حاوی ترکیبی از پیازچه و عصارهٔ بنفشه به موش‌های چاق داده شد و سرانجام وزن بدن و اندازهٔ سلول‌های چربی در این موش‌ها کاهش پیدا کرد.

استفاده از پیازچه به‌همراه سایر مواد غذایی کم‌کالری مانند میوه‌ها وسبزیجات یکی از روش‌های ساده برای کنترل وزن است.

منبع: سایت چطور

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.