سبک زندگی

۲۳ کاربرد عجیب خمیر دندان در مصارف خانگی!

خمیر دندان یکی از رایج‌ترین اقلامی است که در منزل پیدا می‌کنید، اما کاربرد آن بسیار فراتر از تمیز کردن دندان است.خمیر دندان فقط برای سفید کردن دندان‌ها و ارتقای سلامت دندان‌ها نیست.خمیر دندان علاوه بر اینکه  لبخند شما را زیبا نگه می‌دارد، در تمیز کردن خانه نیز بسیار مفید است. مواد ساینده ملایم موجود در خمیر دندان، که برای از بین بردن جرم و پلاک از روی دندان‌ها ساخته شده‌اند، می‌توانند برای تمیز کردن اجسام و دیگر مصارف خانگی موثر باشند.

پس با یک خمیر دندان چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ کاربردهای باورنکردنی خمیر دندان را ببینید. از جلا دادن مواد و از بین بردن لکه‌ها تا درخشش و تمیزی فلزات.

در مجله اینترنتی اکالا بلاگ همراه ما باشید تا با کاربردهای خمیر دندان بیشتر آشنا شوید.

از کاربردهای خمیر دندان چه می‌دانید؟

در این بخش ترفند‌هایی جالب و کاربردی با این محصول جادویی برایتان گردآوری کرده‌ایم تا با به‌کارگیری آن در کارهای منزلتان اجسام و وسایل خانه خود را برق انداخته و لذت کافی را برده باشید.با ما باشید تا با ۲۳ ویژگی جادویی خمیر دندان و کاربردهای آن در مصارف خانگی آشنا شوید:

۱- پاک‌سازی شیرآلات با خمیردندان

دفعه بعد، پس از اینکه مراسم مسواک زدنتان به اتمام رسید و توجه‌تان به قطرات آبی که بر روی شیر آلات پاشیده شده است جلب شد، نگران نباشید؛ کافی است خمیر دندان خود را بردارید.

مقداری از خمیر دندان خود را بر روی یک پارچه بسیار نرم ریخته و با آن شروع به پاک‌سازی شیر آلات کنید. خواهید دید که شیر آب بسیار تمیز شده و درخشندگی بسیاری پیدا می‌کند.

  50% تخفیف

  ویژه خرید کالاهای سوپرمارکتی اکالا

  برای دریافت کد تخفیف شماره خود را وارد کنید:

  پاک‌سازی شیرآلات با خمیردندان

  این عمل برای اکثر شیر آلات موجود استفاده دارد و حتی می‌توان از آن برای پاک کردن چرخ‌های خودروی خود نیز استفاده کنید. البته این به آن معنا نیست که برنامه پاک‌سازی هفتگی یا روزانه لوازم خانگی را فراموش کنید. از این روش می‌توانید برای مواقع ضروری یا پاک‌سازی های سریع استفاده نمایید.

  ۲- جلوگیری از بخار شیشه عینک

  اگر اهل اسکیت و یا ورزش‌های زمستانی باشید، حتما می‌دانید که خرید یک عینک ضد‌بخار با کیفیت هزینه زیادی دارد. خب، شاید بخواهید از یک عینک ارزان قیمت استفاده کنید و ندانید با بخار پشت آن چه کنید.

  پس کمی از خمیر دندان خود را بر روی هر کدام از شیشه‌های عینک خود بمالید. به آرامی و بدون اینکه شیشه را خط بیاندازید شروع به پاک‌سازی شیشه‌های عینک خود با خمیر دندان نمایید. این عمل، شیشه عینک شما را از بخار گرفتگی محافظت می‌کند. از این کار می‌توانید برای عینک‌های شنا و موتور سواری نیز بهره ببرید.

  ۳- تمیز کردن صفحه کلید کامپیوتر

  با استفاده از یک مسواک کوچک بلا استفاده و مقداری خمیر دندان می‌توانید جرم‌های روی صفحه کلید رایانه را تمیز کنید.

  ۴- براق کردن نقره‌جات با استفاده از خمیر دندان

  حتما در دکور منزل خود نقره‌جات دارید. اگر هم نباشد ممکن است که از قاشق‌های نقره‌ای یا شمعدان‌های نقره‌ای استفاده می‌کنید. در اینجا نیز می‌توانید به راحتی از خمیر دندان بهره ببرید. مقداری خمیر دندان را بر روی شی نقره‌ای خود مالیده و با پارچه‌ای نرم و خشک شروع به پاک کردن آن کنید.

  ۵- تمیز کردن اتوی سوخته

  خمیردندان از بین برنده‌ی سوختگی اتو است. حتما در خانه خود یک اتوی برقی بخار دارید. طبیعی است که پس از کار زیاد، قسمت پایینی و فلزی اتوی شما، جرم گرفته و دچار مشکل شود. (شاید تاکنون به این موضوع فکر هم نکرده اید؟)

  تمیز کردن اتوی سوخته با خمیر دندان

  برای رفع این مشکل خمیر دندان خود را برداشته و مقداری از آن را به کف اتو بمالید. سپس با یک پارچه مرطوب اقدام به پاک‌سازی آن کنید. (مطمئن شوید که اتو خارج از برق بوده و خنک باشد.) پس از این کار، با یک دستمال خشک، اقدام به پاک‌سازی نهایی و خشک کردن کف اتو کنید. از این روش می‌توانید برای پاک‌سازی اتو مو نیز استفاده کنید.

  ۶- شوینده‌ای عالی برای از بین بردن بوی بد دست بعد از آشپزی

  این موضوع را یکی از دوستان در کلاس آشپزی یاد گرفته بود. صابون‌های ساده، توانایی پاک‌سازی بو یا آلودگی‌های زیاد را ندارند. از بین بردن بوی ماهی، پیاز یا غذای پر ادویه، از توانایی یک صابون ساده خارج است، اما خمیر دندان به راحتی این کار را انجام می‌دهد. کمی خمیر دندان به کف دست‌های خود مالیده و با آن دستان خود را بشویید.

  بیشتر بخوانید: راه های تمیز کردن آشپرخانه

  ۷- پاک‌سازی خط و خش DVD

  از خمیر دندان می‌توانید به راحتی خط و خش‌های ساده و آلودگی‌های روی CD و DVD های شما را از بین ببرد. کمی خمیر دندان را به آرامی بر روی دایره وسط سی دی مورد نظر قرار دهید. به آرامی توسط یک پارچه میکرو فایبر از داخل به سمت بیرون،خمیر دندان را بر روی سطح خط و خش‌دار بکشید.

  تمیز کردن dvd با خمیر دندان

  البته باید بدانید این کار برای از بین بردن خط های عمیق کاربردی ندارد؛ اما برای از بین بردن خط و خش‌های ساده روی سی دی‌های صوتی و فیلم‌ها بسیار کاربردی و مفید است. این کار را بر روی DVD های بازی خود امتحان کنید، خواهید دید که کنسول شما دیگر اذیتتان نخواهد کرد.

  ۸- جرم‌گیری و تمیز کردن درب‌های شیشه ای حمام

  درب‌های تمام شیشه ای حمام، به سرعت کثیف شده و جرم می‌گیرند. اگر می‌خواهید این درب همانند روز اول به نظر رسیده و درخشش مجددی پیدا کند، کمی خمیر دندان را با پارچه‌ای مرطوب به روی آن بمالید. اگر درب مورد نظر جرم زیادی دارد، بگذارید تا خمیر دندان چند دقیقه بر روی محل مورد نظر باقی بماند و سپس با یک پارچه خمیر دندان را در سر تا سر درب پراکنده کنید و پس از آن اقدام به شستن شیشه با آب نمایید.

  اگر می‌خواهید این تمیزی بیشتر باقی بماند، پس از شست و شو تا یک دقیقه اقدام به خشک کردن شیشه ننمایید.

  ۹- پر کردن سوراخ‌های ریز دیوار با خمیر دندان

  یکی از قابلیت‌های خوب و مفید خمیر دندان، پر کردن سوراخ‌های ریز بر روی دیوار و … است!

  کافی است امتحان کنید، اگر سوراخ ریزی بر روی دیوار خود دارید و نگاه کردن به آن آزارتان می‌دهد، کمی خمیر دندان را برداشته و توسط آن سوراخ مورد نظر را پر کرده و سپس اضافه آن را پاک کنید.

  ۱۰- براق کردن کتانی

  حتما شما نیز از کتانی‌های رنگی و زیبا برای ورزش و یا حتی امور روزانه خود استفاده می‌کنید. این کتانی‌های زیبا به مرور زمان کثیف شده و از رنگ و رو می‌روند، اما نگران نباشید. تمیز کردن آن‌ها کار راحتی است. کافی است با کمی خمیر دندان و پارچه ای نرم به سوی کفش خود بروید.

  براق کردن کتانی با خمیر دندان

  از این روش  برای پالتو، کیف و کفش چرم استفاده نکنید مگر اینکه در قسمت کوچکی از چرم آن را امتحان کنید و اگر آسیبی به کفش یا پالتو نزد سپس با اطمینان از این روش استفاده کنید.

  ۱۱- پاک کردن چراغ‌های خودرو

  چراغ های جلوی خودروی شما، به مرور کدر شده و پر از خط و خش می‌شوند. این اتفاق علاوه بر ایجاد ظاهر بد، بر نور ایجاد شده توسط چراغ‌های شما نیز تاثیر منفی می‌گذارد. خب همیشه تعویض آن‌ها با یک مدل نو و کریستالی، تنها راه حل مورد نظر نیست. ابتدا چراغ‌های مورد نظر را با آب و صابون تمیز کنید. سپس از خمیر دندان استفاده کرده و با یک پارچه نرم تا جای ممکن تمیزش کنید.

  ۱۲- از بین بردن لکه روی پارچه

  خمیر دندان می‌تواند بیشتر لکه‌های موجود را از بین ببرد. شاید در مهمانی‌های عید، کمی اسپاگتی بر روی پارچه میز نهار خوری ریخته باشد، شاید آب میوه بر روی تی شرت مورد علاقه‌تان ریخته باشد و… برای رفع این موضوع خمیر دندان را برداشته و به طور مستقیم کمی بر روی لکه مورد نظر بریزید.

  از بین بردن لکه روی پارچه با خمیر دندان

  آن وقت لکه مورد نظر را با خمیر دندان با شدت و قدرت زیاد مالش دهید. پس از این کار پارچه مورد نظر را درون ماشین لباس شویی بیاندازید. البته حواستان باشد که برای این کار از خمیر دندان‌های سفید رنگ استفاده نمایید.

  ۱۳- جلا دادن و براق کردن طلا و الماس

  شاید به ما بگویید الماس و طلا و جواهر کجا بود در این دوره و زمانه؟! اما خب این موضوع به درد بانوان می‌خورد. ممکن است که حلقه ازدواج‌تان یا سرویس طلای عروسی‌تان، گوشواره و … جرم گرفته و از رنگ و رو رفته باشد. خمیر دندان در کنار شماست.

  یک مسواک نرم برداشته و از خمیر دندان جادویی خود بر روی آن بریزید. دقت کنید که از حجم زیاد خمیر دندان استفاده نکرده و حتما مسواک شما از نوع نرم باشد. کمی بر روی جواهرات مورد نظر به آرامی خمیر دندان را بکشید و سپس با پارچه اقدام به پاک‌سازی آن کنید.

  جلا دادن و براق کردن طلا و الماس با خمیر دندان

  نکته مهم:از این روش برای جلا دادن به مروارید استفاده نکنید! این کار باعث آسیب رساندن به مروارید شما می‌شود.

  ۱۴- تمیز کردن شیشه شیر نوزاد

  نظرتان در مورد استفاده از یک خمیر دندان و مسواک بلا استفاده چیست؟ از این کار می‌توانید برای تمیز کردن شیشه شیر نوزاد نیز استفاده کنید این یکی از چندین ترفندهای استفاده از خمیر دندان در خانه است!

  ۱۵- تمیز کردن صفحه نمایش اسمارت فون

  خب بالاخره به موضوع مورد نظر رسیدیم. خمیر دندان به این همه کارایی اگر نتواند صفحه نمایش گوشی ما را تمیز کند که دیگر ارزشی ندارد، این طور نیست؟

  دستگاه‌هایی که از محافظ صفحه نمایش استفاده نمی‌کنند، به سرعت کثیف شده و خط و خش‌های بسیاری بر میدارند. اگر این خط و خش‌ها عمیق نباشد، به سراغ خمیر دندان جادویی خود می‌رویم. کمی خمیر دندان به همراه پارچه‌ی کتان مشکل ما را حل می‌کند. پس از مالیدن خمیر دندان به سطح صفحه نمایش، با پارچه خشک دیگری، آن را به آرامی تمیز کنید.

  ۱۶- تمیز کردن کلاویه‌های پیانو

  کلیدهای پیانو بعد از مدتی حالت جرم گرفتگی به خود می‌گیرد برای حل این مشکل مقدار کمی خمیر دندادن را روی یک پارچه مرطوب مالیده و پیانو را با آن تمیز کنید خواهید دید که پیانو مثل روز اول براق و تمیز خواهد شد.

  تمیز کردن کلاویه‌های پیانو

  ۱۷- تمیز کردن لکه‌های روی دیوار با خمیر دندان

  کسانی که در منزل بچه خردسال دارند حتما با معضل خط خطی کردن دیوار درگیر هستند. دیدن لکه‌های مداد شمعی روی دیوار واقعا وحشتناک به نظر می‌رسد!اصلا نگران نباشید با مقدار کمی خمیر دندان ب راحتی می‌توانید این لکه‌ها و خطوط را از روی دیوار پاک کنید.

  بیشتر بخوانید: روش های تمیز کردن پنجره

  ۱۸- از بین بردن لکه قهوه از روی فرش و مبل

  برای از بین بردن لکه قهوه ریخته شده روی فرش از خاصیت پاک کنندگی خمیر دندان استفاده کنید. به این صورت که خمیر دندان را روی لکه بمالید و اجازه دهید یک ربع بماند و سپس با یک دستما مرطوب آن را تمیز کنید.

  ۱۹- از بین بردن لکه جوهر

   استفاده از مسواک و خمیر دندان برای از بین بردن لکه‌های جوهر ریخته شده بر روی پارچه‌ها، کمک زیادی به شما می‌کند .

  از بین بردن لکه جوهر با خمیر دندان

  ۲۰- پاک‌سازی سینک ظرفشویی

  سینک‌های ظرف شویی، پس از مدت کوتاهی، از رنگ و رو رفته و دچار لکه‌های زیادی می‌شوند. بانوان خانه‌دار معمولا با آب و صابون و مایع ظرف‌شویی به جان این سینک می‌افتند، اما معمولا کمتر نتیجه می‌گیرند.

  پس از اینکه مسواک زدنتان به اتمام رسید، خواهید دید که در سینک مقابل شما مقداری خمیر دندان نیز باقی مانده است. خب، نگران نباشید، بگذارید تا از این روغن ریخته استفاده مفید ببریم. با دستمال نرمی، سعی کنید تا از همان خمیر دندان استفاده کرده و به پاک‌سازی سینک بپردازید. تاثیر آن را خواهید دید.

   پاک‌سازی سینک ظرفشویی با خمیر دندان

  مطالب مرتبط :  تمیز کردن سینک ظرفشویی

  ۲۱- تمیز کردن تخته وایتبورد

  اشتباهی کشیدن ماژیک‌های غیر وایتبورد روی تخته بسیار رایج است.یکی از کاربردهای خمیر دندان در مصارف خانگی پاک کنندگی است.با استفاده از خمیر دندان، می‌توانید علائم ناشی از ماژیک‌های غیر وایتبورد را پاک کنید.

  ۲۲- تمیز کردن اسباب‌بازی و صندلی پلاستیکی

   برای تمیز کردن لکه‌های ایجاد شده بر روی اسباب بازی کودک و صندلی پلاستیکی آشپزخانه می‌توانید از محلول آب و خمیر دندان استفاده کنید.

  ۲۳- درمان سوختگی پوست

  خمیر دندان حاوی مواد خنک کننده و با طراوت مانند فلوراید سدیم، جوش شیرین و منتول است. به همین دلیل است که بسیاری از مردم آن را به عنوان یک داروی کمک‌های اولیه برای همه چیز،مانند سوختگی‌های درجه اول، می‌دانند.

  درمان سوختگی پوست با خمیر دندان

  آیا خمیر دندان برای از بین بردن جوش و آکنه مناسب است؟

  ممکن است ادعاهایی در مورد قدرت درمانی داروهای خانگی و محصولات طبیعی مانند خمیر دندان شنیده باشید. آیا آنها شایستگی دارند؟ بیایید نگاهی به برخی تصورات غلط رایج در این مورد بیندازیم.

  ده‌ها سال است که از خمیردندان به عنوان یک ماده موثر در مبارزه با پوسیدگی یاد می شود. خمیر دندان، در واقع، می‌تواند باعث خشک شدن جوش‌ها شود، زیرا حاوی الکل، جوش شیرین، پراکسید هیدروژن و روغن‌های ضروری است، اما به پوست شما نیز آسیب می‌رساند و واقعاً سود خالصی ندارد. این به هیچ وجه نسبت به محصولات بدون نسخه با بنزوئیل پراکسید و اسید سالیسیلیک که درمان توصیه شده هستند، برتری ندارد.

  متخصصان چه می گویند؟ اجماع کارشناسان یک “نه” قاطع است.

  AAD (آکادمی پوست آمریکا، American Academy of Dermatology)خاطرنشان می‌کند که خمیر دندان می‌تواند پوست شما را بسیار بدتر کند:

  “خمیر دندان حاوی چندین ماده است که می‌تواند منافذ شما را مسدود کند و پوست شما را تحریک کند، مانند پراکسید هیدروژن، جوش شیرین، الکل و منتول.”

  سوالات متداول

  در مورد استفاده از خمیر دندان به عنوان ماسک خانگی برای پوست سوالاتی مطرح می‌شود که در این قسمت پاسخ خواهیم داد با ما همراه باشید شاید این سوال شما نیز باشد.

  آیا می‌توان از خمیر دندان به عنوان پاک کننده صورت استفاده کرد؟

  خیر برای پوست شما خیلی خشن است! حتی می‌تواند وضعیت پوست شما را بدتر کند، بعید است که خمیر دندان شما را از شر آکنه خلاص کند. در عوض، با پوست خشک و آسیب دیده و افزایش تولید چربی برای مقابله با آسیب مواجه خواهید شد و در نتیجه لکه‌های بیشتری ایجاد می‌شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا