سبک زندگی

گام به گام با نحوه خانه تکانی اتاق خواب

با چک لیست تمیز کردن گام به گام اتاق خواب آرامی را که شایسته آن هستید ایجاد کنید. یک اتاق خواب نامرتب می تواند به استرس روزمره اضافه کند، باعث اضطراب شود و حتی کیفیت خواب شما را مختل کند. با نزدیک شدن به عید نوروز خانه تکانی‌ها آغاز می‌شود یکی از محل‌هایی که باید خانه تکانی شود اتاق خواب‌ها هستند.

نکته کلیدی برای تمیز کردن سریع یک اتاق، درک این است که کدام وظایف را ابتدا باید انجام دهید و بدانید که قبل از شروع به چه ابزارهایی نیاز دارید (بنابراین مجبور نباشید میلیون ها بار در خانه خود به این طرف و آن طرف بروید)، و همچنین داشتن یک فهرست ساده ای از دستورالعمل ها به ترتیبی که باید وارد آن شوید تا اطمینان حاصل کنید که نیازی به تفکر زیاد نیست.

در اکالا بلاگ با خانه تکانی عید نوروز همراه ما باشید.

لوازم مورد نیاز قبل از شروع خانه تکانی اتاق خواب:

  • جاروبرقی
  • لوازم گردگیری مورد نیاز (مانند یک پاک کننده ملایم و همه منظوره و یک پارچه شستشوی قدیمی)
  • جارو (یا چیزی با دسته بلند)
  • یک روبالشی قدیمی
  • شیشه پاک کن، پارچه‌های شستشو

خانه تکانی اتاق خواب خود را به ترتیب زیر شروع کنید:

مراحل خانه تکانی اتاق خواب به شرح زیر است.

۱-کارهایی که در ابتدا باید برای آن برنامه ریزی کنید:

• تمام لباس های کثیف را جمع آوری کنید و آن را در یک سبد بگذارید.
• انجام این کارها هنگام مرتب کردن لباس‌ها آسان‌تر است. فقط تمام لباس های کثیف را بردارید و آنها را در یک قسمت مشخص قرار دهید.
• پنجره ها را باز کنید تا اتاق تهویه شود.
• ملحفه ها را از روی تخت بردارید و حداقل یک هفته در میان بشویید.
• برای تمیز کردن پنجره‌ها، پرده‌ها و مبلمان از یک میله گردگیری انعطاف‌پذیر نازک استفاده کنید.
• هنگام شستن ملافه مورد علاقه خود، مقداری نمک حمام را به چرخه نهایی شستشو اضافه کنید تا عطری خوشبو داشته باشید.

۲-همه چیز را از تخت خود بردارید و وسپس آن را مرتب کنید.

مرتب کردن تختتان به تمیزتر نشان دادن اتاق شما کمک می‌کند و به شما احساس خوشایندی می‌دهد تا خانه تکانی خود را شروع کنید. هر چیزی که روی تخت خواب شما است را از روی آن بردارید به یه بخش مشخصی از اتاق خواب خود منتقل کنید. رو تختی خود را صاف کنید و بالش‌های خود را در بالای تخت خود قرار دهید.

همه چیز را از تخت خود بردارید و وسپس آن را مرتب کنید.

اگر تشک تختتان کثیف شده است م۴/۱ پیمانه نرم مایع شست و شو دهنده را در آب گرم مخلوط کنید و سپس آن را با یک اسفنج به آرامی بر روی تشک بکشید.

خانه تکانی آشپزخانه برای عید

اگر ملحفه‌های خود را اخیراً عوض نکرده‌اید، آن‌ها را در سبد لباسشویی قرار دهید و ملحفه‌های جدید را روی تخت خود قرار دهید. این کار به تختخواب شما کمک می کند تا احساس تازگی و بوی خوبی داشته باشد.

۳-تمام لباس‌هایی که روی زمین شما هستند را مرتب کنید.

هر تکه لباس را بردارید و تصمیم بگیرید که کثیف است یا نه. اگر شک دارید طوری رفتار کنید که انگار کثیف است! اگر وسیله تمیز است، آن را تا کنید و در کمد خود قرار دهید یا در کمد لباس خود آویزان کنید یا اگر مورد کثیف است، آن را در سبد لباسشویی قرار دهید.

تمام لباس‌هایی که روی زمین شما هستند را مرتب کنید.

همیشه بهتر است یک وسیله تمیز را دو بار بشویید تا یک وسیله کثیف را بپوشید. با اقلام روی زمین به عنوان لباس‌های کثیف رفتار کنید مگر اینکه از تمیز بودن آنها مطمئن باشید.

تا زمانی که نظافت اتاق خود را به پایان نرسانید، لباس‌ها را نشویید، زیرا هرگز نمی دانید که در کجا ممکن است جوراب کثیف دیگری پیدا کنید که نیاز به شستشو دارد!

۴-هر ظرف کثیفی را به آشپزخانه ببرید.

این به جلوگیری از تشکیل بوی بد وجلوگیری از تجمع مورچه ها و سایر آفات در اتاق شما کمک می‌کند. تمام فنجان‌ها، بشقاب‌ها، کارد و چنگال‌ها و لیوان‌ها را به آشپزخانه برگردانید.

همچنین، بسته‌های بیرون‌بر که هنوز در اتاق شما هستند را دور بیندازید. زیر تختتان، کمد و میزتان و کشوهای کنار تختتان را برای پیدا کردن ظروف کثیف چک کنید.

تمیز کردن انواع مبلمان منزل

۵-هر چیزی را که دیگر نمی‌خواهید بیرون بیاندازید.

این یک راه عالی برای خالی کردن فضای اتاق و خلاص شدن از شر درهم و برهمی است. تمام اشیاء روی سطوح اتاق و کف آن را خوب نگاه کنید و تصمیم بگیرید که آیا چیزی باید دور ریخته شود یا خیر. به دنبال بسته بندی مواد غذایی، هسته‌های سیب، تکه‌های کاغذ، اقلام شکسته و چیزهایی باشید که دیگر استفاده نمی‌کنید.

هر چیزی را که دیگر نمی‌خواهید بیرون بیاندازید

هر اقلام با کیفیتی را که دیگر نمی‌خواهید به یک خیریه یا فروشگاه‌های خیریه اهدا کنید.

کاغذ و مقواها را در یک کیسه جداگانه برای بازیافت قرار دهید.

۶-اشیا موجود در اتاق خواب را در جای مخصوص خود قرار دهید.

ابتدا هر چیزی را که روی زمین است کنار بگذارید. با این روش شما قادر خواهید بود در اتاق خود حرکت کنید بدون اینکه روی چیزی پا بگذارید و یا زمین بخورید. از چیزهای بزرگتر مانند کتاب و بالش شروع کنید، سپس به چیزهای کوچکتر مانند مداد و سایر لوازم التحریر بروید.

اشیا موجود در اتاق خواب را در جای مخصوص خود قرار دهید.

سعی کنید با وسایلی که کنار می‎گذارید حواس شما پرت نشود، زیرا این کار باعث می‌شود روند خانه تکانی شما بسیار طولانی تر شود.

۷-تمام سطوح اتاق خود را گردگیری کنید.

از گردگیر برای پاک کردن گرد و غبار از روی میز، کمد، قفسه کتاب، پرده‌ها، پنکه‌ها، وسایل روشنایی، لامپ‌ها و هر سطح دیگری که ممکن است در اتاق خود داشته باشید، استفاده کنید. همیشه از ارتفاع شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید تا گرد و غبار و کثیفی را به سطوحی که قبلاً تمیز کرده اید نریزید.

تمام سطوح اتاق خود را گردگیری کنید.

قبل از جارو کشیدن یا جارو کردن، گرد و غبار را گردگیری کنید زیرا گرد و غبار اغلب جابجا می‌شود و سپس روی زمین می‌نشیند.
اگر گردگیر ندارید، از یک پارچه میکروفیبر برای پاک کردن گرد و غبار استفاده کنید.

مطمئن شوید که اشیاء روی میز، کمد، و غیره خود را گردگیری کنید. قاب عکس، مجسمه‌ها زمانی که بدون گرد و غبار باشند بسیار زیباتر به نظر می‌رسند.

قبل از گردگیری، مطمئن شوید که فن‌ها خاموش هستند.

۸- زمین را به خصوص زیر تخت و میز خود جارو بکشید.

این نواحی اغلب در طول تمیز کردن سریع از دست می‌روند، بنابراین مطمئن شوید که آنها را کاملاً جاروبرقی بکشید. در صورت لزوم، مبلمان را جابه‌جا کنید تا بتوانید راحت‌تر زیر آن را جاروبرقی بکشید. جاروبرقی خود را روی تمام کف به جلو و عقب فشار دهید تا فرش تمیز و درخشان به نظر برسد.

زمین را به خصوص زیر تخت و میز خود جارو بکشید.

اگر جاروبرقی به خوبی مکش نمی‌کند، بررسی کنید که کیسه یا قوطی جاروبرقی پر است یا خیر و در صورت لزوم آن را عوض کنید.

بعد از اتمام خانه تکانی اتاق خواب حداقل هفته ای یکبار کف آن ذا را جاروبرقی بکشید. اگر داخل اتاق خواب کفش می‌پوشید، بیشتر جاروبرقی بکشید.
اگر فرش شما بوی عجیبی دارد، قبل از جارو کشیدن، مقداری خوشبوکننده فرش یا جوش شیرین روی فرش بپاشید تا بوی مطبوعی به اتاقتان بدهد.

۹-کلیدهای چراغ و دستگیره درها را با اسپری ضدعفونی کننده پاک کنید.

این نقاط از بیشتر از نقاط دیگر اتاق شما استفاده می‌شوند و با گذشت زمان باکتری‌های زیادی را جمع آوری می‌کنند. سوئیچ‌ها و دسته‌ها را با اسپری ضدعفونی کننده خانگی اسپری کنید و سپس از پارچه یا دستمال کاغذی برای پاک کردن آن‌ استفاده کنید.

دسته‌ها و سوئیچ‌های خود را هفته ای یکبار ضد عفونی کنید تا تازه و تمیز بمانند.

۱۰-برای پاک کردن آینه‌ها و پنجره‌ها از شیشه پاک کن استفاده کنید.

شیشه پاک کن را روی تمام آینه‌ها و پنجره‌های خود اسپری کنید و سپس از یک پارچه برای پاک کردن آنها استفاده کنید. پاک کردن را تا جایی ادامه دهید که هیچ اثر یا رگه‌ای روی شیشه باقی نماند. این باعث می‌شود که پنجره‌ها و آینه‌های شما تمیز به نظر برسند.

برای پاک کردن آینه‌ها و پنجره‌ها از شیشه پاک کن استفاده کنید.

پارچه های میکروفیبر برای تمیز کردن شیشه‌ها بسیار مناسب هستند.

فراموش نکنید که مسیرهای پنجره را نیز تمیز کنید. با جاروبرقی یا جاروبرقی دستی، زباله‌های رها شده در گوشه‌های پنجره بکشید.

در آخر برای اینکه موقع خانه تکانی اتاق خواب خود خسته نشوید و در مدت زمان کمتری آن را تمیز کنید بهتر است حداقل هفته‌ای یکبار به تمیز کردن آن بپردازید تا خانه تکانی با سرعت بیشتری پیش رود و احساس خستگی نکنید.

منابع: wikihow/ apartmenttherapy/ bhg/ thespruce

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link