آشپزیکیک و شیرینی

طرز تهیه کیک تولد خانگی؛ همراه با ایده‌های تزیین

شاید شما هم از قیمت‌های بالای کیک‌های قنادی، خامه زیاد آن‌ها، مزه تکراری کیک‌ها و.. خسته شده اید. در این مطلب به شما یاد می‌دهیم چگونه در خانه کیک تولد درست کنید و میزان خامه، شکلات و بقیه محتویات را طبق سلیقه خود تغییر دهید. به طور کلی پایه اصلی کیک های تولد خانگی را کیک اسفنجی تشکیل می‌دهد ولی برای تنوع، ما انواع پایه کیک‌های تولد مانند براونی، چیزکیک و فوندانت را نیز آموزش خواهیم داد.

بعد از تصمیم گیری درباره پایه کیک تولد، نوبت به تزیینات می‌رسد. چون بحث تزیینات کیک تولد خانگی، بسیار طولانی است در مقاله‌ای جداگانه آن را توضیح داده‌ایم. ایام قرنطینه برای همه‌ی ما چالشی به وجود آورده که در حوزه‌‍‌ی آشپزی و شیرینی‌پزی به خود کفایی برسیم.

حتما در این مدت با توجه به شرایط حاکم، پیش آمده است که جشن تولد یکی از اعضای خانواده باشد و برای تهیه‌ی کیک به مشکل خورده باشیم. اینجاست که احساس نیاز به یادگیری روش تهیه‌ی یک کیک خوشمزه و سالم با تزئینی زیبا برای غافلگیر کردن عزیزانمان، احساس می‌شود. پس برای تهیه‌ کیک مخصوص تولد در منزل، قدم به قدم با ما پیش بیایید تا در آخر از طعم لذیذ کیک تولد خانگیتان شگفت زده شوید!

مواد لازم برای تهیه‌ کیک تولد
 کیک اسفنجی یا شیفون  ۲ عدد
 خامه شیرین قنادی  ۰/۵ کیلوگرم
 شیر یا شربت با طعم مورد علاقه  ۱/۲ پیمانه
 موز  ۳ الی ۴ عدد
 شکلات چیپسی یا خردشده  به مقدار لازم
 گردو   به مقدار لازم
 شکلات تخته‌ای  ۱۰۰ گرم

مواد لازم کیک تولد

۱- ابتدا کیک اسفنجی که قبلا دستور پخت آن را آموزش داده‌ایم، بپزید و اجازه دهید کیک کاملا سرد شود (بهتر است یک روز قبل از خامه کشی کیک را پخت کنید).

۲- خامه قنادی که در فریزر نگهداری شده است را نیم ساعت قبل از شروع کار از فریزر خارج کرده تا موقع خامه کشی، کمی نرم شده باشد و نوبت به فرم‌دهی آن برسد. خامه اصلا نباید دارای تکه‌های یخ باشد چون قسمت‌های یخ زده در جریان فرم‌دهی آب می‌شوند و خامه‌ی با کیفیتی نخواهید داشت و حتی بعد از فرم‌ دادن باعث شل شدن خامه میشود.کیک اسفنجی و خامه ۳- خامه را ابتدا با سرعت کم همزن حدود چهار تا پنج دقیقه هم بزنید و سپس سرعت همزن را زیاد کنید و با سرعت بالا حدود ده دقیقه دیگر هم بزنید. مشاهده میکنید که کم کم جای پره‌های همزن روی خامه باقی می‌ماند. هم بزنید تا زمانی که خامه به طور کامل فرم بگیرد و از ظرف برنگردد.هم زدن خامه برای کیک۴- بعد از فرم دادن کامل خامه، نوبت به فیلینگ گذاری کیک میرسد. خامه‌ی فرم گرفته را داخل قیف بدون ماسوره یا با سر ماسوره ساده قرار دهید. دقت کنید که قیف را با خامه پرنکنید چون زمانی که قیف پر از خامه را در دست بگیرید گرمای دست باعث آب شدن خامه میشود. قیف را تا نیمه پرکنید و قسمت خالیه قیف را بپیچانید و جمع کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه انواع کیک خونگی

۵- یک قسمت از زیر کیک را به وسیله کمی خامه به سطح سینی زیر کیکی بچسبانید. برای اینکه حین انجام عمل خامه‌کشی، کیک جابجا نشود. سپس با براش یا فرچه، کیک را به وسیله‌ی شیر یا شربت و سیروپ کمی خیس کنید. برای کیک اسفنجی حتما اینکار را انجام دهید و سطح کیک را با توجه به طعم نهایی کیک به وسیله‌ی شیر، شیرکاکائو، قهوه، شربت‌های میوه‌ای و غیره خیس و مرطوب کنید.فیلینگ کردن کیک۶- سپس به وسیله‌ی قیف، خامه را روی کیک منتقل کنید و دور تا دور و سطح کیک را خامه بزنید. اینکار را میتوانید با پالت هم انجام دهید. اینکار مانع از بیرون ریختن مواد فیلینگ بین کیک میشود. سپس موز را روی خامه قراردهید و سطح کیک را با موز پرکنید.خامه کشیدن روی کیک۷- شکلات چیپسی بریزید. سپس مقداری خامه با پالت یا قیف روی موز و شکلات بریزید و صاف کنید. لایه بعدی کیک را با کمی شیر یا شربت مرطوب کنید و روی خامه و لایه اول کیک قرار دهید. سپس مجدد سطح لایه بعدی کیک را کمی مرطوب کنید و با پالت یا قیف خامه کشی کنید.

دوباره دور تا دور کیک را بعد از کمی خامه کشی روی سطح کیک، با قیف خامه بزنید و موز بچینید. برای لایه دوم میتوانید کمی گردو، نوتلا، گاناش، یا سس شکلات روی فیلینگ موز بریزید.موز و شکلات روی کیک۸- در نهایت همینطور لایه ها را تکرار کنید و با هر فیلینگی که مایلید کیک را فیلینگ گذاری کنید. دقت کنید که بعد از گذاشتن هر لایه با دست کیک را فشار دهید تا لایه‌ها کاملا روی هم فیکس شوند و بچسبند. انقدر این کار را تکرار کنید تا به وزن و سایز دلخواه برسید و لایه‌های کیک تمام شود و لایه‌های کیک صاف و یکدست روی هم قرار بگیرند. قسمت آخر و لایه رویی باید کیک باشد.خامه کشی لایه به لایه۹- بعد از اینکه کار فیلینگ کیک تمام شد و لایه‌های کیک روی هم قرار گرفتند، باید تمام سطح و اطراف کیک را آستر کشی کنید. یعنی یک لایه خیلی نازک از خامه را دور تا دور کیک بزنید.

اینکار باعث می‌شود که پرزها و خرده‌های کیک در مرحله خامه‌کشی اصلی برایتان مشکلی ایجاد نکند و وارد خامه نشود. چون در غیر اینصورت خامه‌کشی تمیز و بی‌نقصی نخواهید داشت. فقط کمی خامه به دیواره‌ها بکشید و به خوبی توسط پالت یا کاردک صاف کنید تا درنهایت کیک به شکل زیر دربیاید.خامه‌کشی دور کیک۱۰- کیک را بهتر است بعد از آسترکشی برای مدت یک شب و حداقل برای دو تا سه ساعت در یخچال نگهداری کنید. بعد از این مدت نوبت به خامه کشی نهایی می‌رسد. برای اینکار با توجه به وزن کیک که حدود دو و نیم کیلو هست حدود سیصد تا پانصد گرم خامه برای کاور نهایی و خامه کشی نهایی کیک نیاز دارید. طبق روش قبل، خامه را بعد از خارج کردن از فریزر و زمانی که کمی نرم شد، فرم دهید.

اگر مایلید کیک را رنگی کنید باید به خامه چند قطره رنگ خوراکی اضافه کنید. برای رنگی کردن کیک، خامه را به سه قسمت تقسیم کنید. یک قسمت از خامه بدون رنگ و سفید می‌ماند. (بهتر است رنگ سفید را بیشتر در نظر بگیرید چون روی سطح کیک را سفید می‌کنیم).

بیشتر بخوانید: طرز تهیه انواع کاپ کیک

یک قسمت را یک تا دو قطره رنگ موردنظر ژله‌ای (اینجا قرمز) بزنید. و قسمت سوم را چند قطره رنگ خوراکی (اینجا بنفش) بزنید. بهتر است رنگ را حین فرم دادن خامه به آن اضافه کنید. سپس هر کدام از خامه های رنگ شده را داخل قیف یکبار مصرف بریزید.قیف خامه‌ رنگی برای تزئین کیک۱۱- کیک آسترکشی شده را از یخچال خارج کنید و روی صفحه گردان قرار دهید. از پایین کیک شروع کنید به خامه کشی با قیف. به این صورت که خامه قرمز رنگ را با فشار دست و توسط قیف دور تا دور کیک پایپ کنید. دو تا سه ردیف با توجه به ارتفاع کیک به همین صورت عمل کنید.

بعد رنگ بنفش یا صورتی را در ادامه دور تا دور کیک با قیف بکشید. و در نهایت رنگ سفید را روی کیک با قیف پایپ کنید. دقت کنید که فشار دست برای خارج کردن خامه از قیف به یک اندازه باشد تا خامه در قسمت‌های مختلف کم و زیاد نشود.پایپ کردن خامه رنگی روی کیک۱۲- نوبت به صاف کردن می‌رسد. قسمت‌های کم خامه را دوباره خامه‌کشی کنید و پر کنید و در نهایت کیک خامه کشی شده شما برای تزئین آماده است و بهتر است بعد از خامه کشی و تا زمان تزیین نهایی در یخچال نگهداری کنید.صاف کردن نهایی کیک۱۳- برای تزیین کیک میتوانید از شکلات‌های آماده، بیسکوئیت، ترایفل‌های رنگی، استندها و تاپرهای آماده و غیره استفاده کنید.
به وسیله خمیر فوندانت هم تزئینات بسیار زیادی روی کیک میشود انجام داد.

اگر دوست دارید بدانید رنگ ترند سال ۲۰۲۳ چه رنگیست؟ به مقاله آن مراجعه کنید.

ما اینجا از شکلات استفاده کرده‌ایم. ۷۰ تا ۱۰۰ گرم شکلات تخته‌ای نیاز دارید. شکلات را خرد کنید و به روش بن ماری اجازه دهید آب شود.بن ماری کردن شکلات۱۴- سپس تا زمانی که داغ است مقداری روغن مایع یا کره به آن اضافه کنید تا رقیق شود و خیلی غلیظ نباشد. وقتی شکلات سرد شد و از حرارت افتاد. کیک را از یخچال خارج کنید و از لبه های بالای کیک شروع کنید به ریختن شکلات.

به این صورت که با قاشق شکلات را از لبه‌ی کیک بریزید تا به سمت پایین بیاید. اینکار را سریع انجام دهید و دور تا دور کیک را به همین صورت چکه‌ای، شکلات بزنید. چون کیک سرد است شکلات زود خودش را میگیرد و سفت میشود.ریختن شکلات برای تزئین۱۵- بعد از اینکه کار ریختن سس شکلات به پایان رسید روی کیک را تزیین کنید. میتوانید با باقیمانده خامه‌ها روی کیک ماسوره بزنید و از بیسکوئیت های آماده برای تزیین استفاده کنید.تزئین نهایی کیکخودتان را محدود نکنید و برای تهیه کیک تولد و تزیین آن از روش‌های مختلفی میتوانید استفاده کنید ما سعی کردیم ساده‌ترین روش را برای شما آموزش دهیم تا با کلیت کار آشنا شوید. امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و از آموزش امروز لذت برده باشید و بتوانید بهترین و زیباترین کیک های تولد را در منزل برای عزیزانتان تهیه کنید.

تزئین کیک تولد همراه با عکس‌های زیبا

می‌توانید از عکس های زیر برای ایده گرفتن تزیینات کیک های تولد استفاده کنید. تزئین روی کیک را می‌توان با خامه‌ی زده‌شده، فوندانت، شکلات آب شده یا همان گاناش، پودر قند، ژلاتین و… انجام داد.

البته متناسب با فردی که تولدش است، کیک را تزئین می‌کنند و به شکل دلخواه در می‌آورند. در نهایت امیدواریم بتوانید با ایده‌های تزئین کیک لحظات شادی را در کنار خانواده خود داشته باشید.تزیین کیک تولد ایده برای تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولد-کیک تولد سیندرلاایده تزیین کیک تولدایده تزیین کیک تولد-کیک تولد صورتی-برج ایفلایده تزیین کیک تولد- کیک شماره ایایده تزیین کیک تولد-کیک تولد عشقایده تزیین کیک تولد-کیک تولد فانتزی ماه و ستارهایده تزیین کیک تولد-کیک تولد کلاسیک کاکائوییایده تزیین کیک تولد-کیک تولد گل گلیایده تزیین کیک تولد-کیک تولد ماشینایده تزیین کیک تولد-کیک تولد مردانهایده تزیین کیک تولد-کیک تولد وسایل آرایشیکیک تولد یه صورت اعداد-ایده تزیین کیک تولد

امیدوارم از طرز تهیه کیک تولد خوشتان آمده باشد. در این مقاله با تزئینات جذاب کیک‌های تولد آشنا شدید.

۳.۹/۵ (۲۰ نظر)

نوشته های مشابه

‫۶۹ دیدگاه ها

 1. عالی، و ساده و قابل فهم، بعضی از پیج ها وسایت هاخیلی سختش میکنن، اما این دستور عالی و ساده به راحتی قابل اجراس

 2. سلام وقت بخیر آموزش و نکاتتون عالی هست من برای بار اول تونستم کیک خیلی خوبیو تزئین کنم و فوق العاده شد ممنون 🙏❤️

 3. سلام عالی بود اونی که میگه پول دارم میخرم هنر درست کردن نداره وگرنه دلیلی نداره که پولش رو ب رخ دیگران بکشه من خیلی پول دارم ولی دوست دارم خودم درست کنم

  1. من کیک درست میکنم خیلی خوب در میاد ولی خامه کشیم خوب نمیشه وقتی میزارم داخل یخچال کیک نم میکشه و تزیینات روی کیک آب میشن کیک هم انگار خمیر میسه نمیدونم چرا
   میشه راهنماییم کنید اشکال کار کجاست

 4. کیک هایی که درست کرده بودید خیلی عالی و کاشکی آموزش کامل کیک درست کردن را یاد میدادید نه فقط تزیین با خامه به هر حال خیلی عالی بود من که خیلی دوست داشتم بیشتر دوست داشتم بخورم 🤭

 5. من که عاشق کیک خونگی هستم خیلی تمیز تر و با کیفیت تر هست و وقتی درست میکنم و تزیین میکنم خیلی زوق میکنم و لذت میبرم

 6. اونی که گف ماپولدارها که میتونیم بخریم خوشبحالتون که پولدارین ومیتونیین کیک بخرین ،اخه مگه کیکم پولدارو فقیرداره مگه قیمتش چقدره که میگی ماپولدارا .مثه اینکه تازه به دوران رسیده ای

 7. خوبن من درست میکنم وترجیح میدم غذا های خوشمزه رو درس کنم ن کیک ‌و دسر اینا
  ب نظر من برای یه کدبانو پختن غذا های مختلف مهم تر از کیکه🤷‍♀️

 8. کیک خونگی مواداولیه اش خیلی سالمتروبهداشتی تر ازبیرونه ..ادم لذت میبره ازدرست کردنش.هرکس هم ی نظری داره نبایدبه کسی توهین کرد

 9. هر عاقلی میدونه که کیک خونگی ارزونتر درمیاد،حالا اون احمق بیسلیقه که میخواد بره بخره،خودش میدونه

 10. شما نمی‌خواهید نظرتون رو بگید فقط میخواهید پولتون رو به رخ مردم بکشید همین لطفاً به طور عادی بگید ما پولداریم که الکی مردم رو کنجکاو نکنید✓

 11. من که به خودم زحمت نمی دم فقط عکس میگیرم برای مدرسه میفرستم و تحقیق و اینجور چیزا

 12. واقعا برای اونایی که گفتن کدوم احمقی کیک مبپزه….تا پول هست پختن چه کاریه و….متاسفم به عقلشون ادم شک میکنه اول اینکه کسی که لذت میبره از پخت تزیین کیک معلومه صد مراتب بهش بیشتر حال میده خودش بپزه تا بره بخره اونایی که میگن تا پول هست پختن چرا ادمای تنبلی هستن. و اصافه کنم پختن کیک خونگی برای تولد هم هزینش چندانی با بیرون فرقی نداره خامه که بخوابی بگیری فرم بدی گرونه خو مواد اولیه کیک خزینه بره اون موز لاش هم که پول میخواد و ……. پخت کیک خونگی خیلی برای بعضبا بد جاافتاده

 13. راستش خیلی خوبه که آموزش میدین من میخواستم یه کیکی درست کنم که وقتی هرکی می بینه فکر کنه مال بیرونه فکر کنم این همونچیزی باشه که دنبالش بودم🎂

 14. عالی بود؛ اما یک مشکل داشت شما کیک اسفنجی را از بیرون خریداری کردیدو شما گفتید:«تهیه کیک تولد اما شما کیک را درست نکردیدو آموزش ندادیدولی من چون خودم کیک می پزم به روش تدریس تون احترام می زارم شما خیلی ساده وخیلی خوب آموزش دادید

 15. عالی بود دلم خواست ولی نگاه کردن خیلی با حال بود من هم عاشق کیک پزیی و اشپزی حرفهی ام با اینکه ۱۳ سالم است کیک های خوشمزه ی درست می کنم

 16. خوب ما که پول داریم. میتونیم بخریم ولی با این دستور پول کمتر میدیم و بقیه رو پس انداز میکنیم. خلاصه بگم برا ی ما پولدار ها هم خوبه دستتون درد نکنه👍👌👌👌👌

 17. خوب ما که پول داریم نیاز به درست کردن نی ولی میتونی اونا رو برا کار دیگه استفاده کنی منظورم پولاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا