طرز تهیه مرغ ترش به شیوه گیلانی و مازندرانی؛ با فوت و فن های ریز برای طعمی بهتر

طرز تهیه مرغ ترش به شیوه گیلانی و مازندرانی

مرغ ترش یا به گویش شمالی تورش مرغ یکی از غذاهای خوشمزه و مجلسی در ایران است که مربوط به شهرهای شمالی کشور بخصوص گیلان و مازندران است. موادی که در مرغ ترش استفاده می‌شود شامل؛ مرغ، انواع سبزیجات معطر، آبغوره یا به عنوان جایگزین از آبلیمو یا آب نارنج، رب انار، سیر و… می‌باشند. به طور کلی دستور پخت مرغ ترش در گیلان و مازندران با یکدیگر فرق می‌کنند. در ادامه با دستور پخت مرغ ترش به شیوه گیلانی و مازندرانی شما را همراهی خواهیم کرد.

 مرغ ترش مازندرانی

مواد لازم برای تهیه مرغ ترش مازندرانی:

طرز تهیه مرغ ترش مازندرانی:

در مرحله اول برای تهیه مرغ ترش مازندرانی سبزیجات معطر که شامل؛ جعفری، گشنیز، تره، نعناع، برگ سیر شوید و سبزیجات معطر شمالی مانند خلواش، زلنگ، اناریجه و اوجی هستند را کاملاً پاک کنید و با دقت بشویید. سپس آن ها را در یک صافی قرار دهید تا آب آن‌ها برود و خشک شوند. سپس سبزی ها را به وسیله تخته آشپزخانه با استفاده از یک چاقوی تیز، ساطوری و کاملا خرد کنید.

در مرحله بعد سینه مرغ را تمیز کنید و بشویید و سپس بعد از خشک شدن آن دو طرف سطح مرغ را با نمک و زردچوبه آغشته کنید. سپس یک تابه بگذارید و در آن روغن سرخ کردنی بریزید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم بگذارید و بعد از داغ شدن روغن، سینه را درون تابه قرار دهید و دو طرف سینه را تا زمانی که طلایی شوند، سرخ کنید.

در هنگامی که سینه ها در حال طلایی شدن و سرخ شدن هستند. یک تابه دیگر را مهیا کنید و درون آن کمی روغن سرخ کردنی بریزید و بعد از قرار دادن بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم و داغ شدن روغن، سبزی ها را درون تابه بریزید و به آرامی تفت دهید تا سرخ شوند و کمی رنگ آن ها تغییر کند. توجه کنید که سرخ کردن زیاد سبزی ها باعث شدن آن ها می شود که طعم غذای شما را خراب می کند.

بعد از اینکه سینه مرغ ها سرخ شدند آن ها را از تابه بیرون بیاورید و کنار بگذارید. سپس پیاز را پوست بگیرید و بشویید. سپس پیاز را به صورت نگینی خرد کنید و یا آن را رنده کنید. سپس درون تابه ای که مرغ را سرخ کردید کمی دیگر روغن بریزید و بگذارید تا داغ شود. سپس پیاز را درون آن تفت دهید تا طلایی شود. بعد از تغییر رنگ پیاز به طلایی، 4 قاشق غذا خوری رب انار به تابه اضافه کنید و آن را به خوبی هم بزنید و پیاز را با رب انار تفت دهید. سپس نوبت اضافه کردن نصف پیمانه گردوی آسیاب شده به تابه است و سپس مواد را خوب هم بزنید. بعد از اینکه که مواد کمی تفت خوردند، نوبت به اضافه کردن سبزی های سرخ شده به تابه می رسد. بعد از اضافه کردن سبزی ها کاملاً مواد را با هم مخلوط کنید تا مواد طعم یکدیگر را بگیرند. حالا مقداری از مواد را مزه کنید و صورت لزوم به آن رب انار اضافه کنید. سپس حدود یک پیمانه آب به خورشت تابه اضافه کنید و همچنین به آن نمک و فلفل هم اضافه کنید و خوب مواد را با هم مخلوط کنید و سینه مرغ های سرخ شده را در تابه قرار دهید و سپس در تابه را بگذارید و به خورش به میزان 45 دقیقه تا 1 ساعت وقت دهید تا به خوبی پخته شود. بعد از گذشت این مدت آب خورش کمی تبخیر می شود و مرغ ترش کاملاً جا بیافتد.

بعد از آماده شدن مرغ ترش آن را در یک ظرف مناسب بریزید و به همراه پلو زعفرانی سرو کنید.

طرز تهیه مرغ ترش خوشمزه با رب انار در گیلان و مازندران

 مرغ ترش گیلانی

مواد لازم برای مرغ ترش گیلانی:

 • مرغ: 2 عدد سینه
 • تخم مرغ: 2 عدد
 • پیاز: 1 عدد
 • لپه: نصف پیمانه
 • سیر: 5 حبه
 • سبزیجات معطر: 200 گرم
 • آبلیمو یا آبغوره یا آب نارنج: نصف پیمانه
 • زعفران آب کرده: 1 قاشق سوپ خوری
 • روغن مایع: به مقدار لازم
 • نمک، زردچوبه و فلفل: به مقدار لازم

طرز تهیه مرغ ترش گیلانی:

ابتدا بهتر است لپه ها را از شب قبل در چند لیوان آب خیس کنید و آب ها را سه بار به مدت یک ساعت یکبار عوض کنید. این کار باعث می‌شود هم لپه ها راحت تر پخته شوند و هم از نفخ شکم جلوگیری کند.

پیاز را پوست بگیرید و بشویید، سپس به صورت نگینی خرد کنید.

یک قابلمه را انتخاب کنید و مقداری روغن در آن بریزید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم بگذارید تا داغ شود. سپس پیازهای خرد شده را در قابلمه بریزید و تفت دهید.

سینه مرغ را پاک کنید و بشویید و به قابلمه اضافه کنید و به همراه پیازها تفت دهید تا رنگ مرغ تغییر کند.

در مرحله بعد لپه هایی که از قبل خیس کردید را به قابلمه مرغ و پیاز اضافه کنید و مواد را با یکدیگر تفت دهید. سپس بر روی مواد دو پیمانه آب جوش بریزید و در قابلمه را بگذارید و حرارت را کم کنید و بگذارید تا مواد کاملا پخته شوند.

سپس در گام بعدی سیرها را پوست بگیرید و با گوشت کوب له کنید. همچنین سبزیجات معطر که شامل؛ تره، جعفری، گشنیز، نعناع و خلواش می باشد را تمیز کنید و بشویید. سپس بر روی تخته آشپزخانه به صورت ساطوری خرد کنید.

یک تابه را انتخاب کنید و درون آن روغن سرخ کردنی بریزید و بر روی اجاق گاز با حرارت متوسط قرار دهید تا داغ شود. سپس سیرهای له شده را به همراه سبزیجات معطر خرد شده را در آن تفت دهید.

بعد از مدتی چک کنید که آیا مرغ به همراه لپه ها کمی نرم شده اند. سپس به قابلمه سبزیجات و سیر تفت داده شده را به همراه نمک، فلفل، آبلیمو یا آب نارنج و زعفران آب کرده را اضافه کنید. و خوب مواد را هم بزنید.

تخم مرغ ها را  در یک کاسه بشکنید و خوب هم بزنید تا سفیده و زرده آن کاملا قاطی شوند و بعد از اینکه خورش شما جا افتاد تخم مرغ های هم زده را به آن اضافه کنید تا بسته شوند. بعد از آن حدود 15 دقیقه بعد مرغ ترش شما آماده می باشد.

طرز تهیه مرغ ترش به دو روش گیلانی و مازندرانی

 •  در تهیه مرغ ترش می توانید از ران مرغ به جای سینه نیز استفاده کنید. و همینطور که ران مرغ ارزان تر می باشد و زمان کمتری نیاز به پختن دارد.
 •  در مرغ ترش گیلانی، مقدار آب غذا را قبل از اضافه کردن تخم مرغ تنظیم کنید. زیرا تخم مرغ ها آب خورش را می کشند.
0/5 ( 0 نظر )
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.