طرز تهیه مرغ شکم پر مجلسی و خوشمزه

طرز تهیه مرغ شکم پر

مرغ شکم پر یکی از غذاهای خوشمزه و مجلسی ایرانی است که در مهمانی ها و مجالس یکی از گزینه ها برای پختن می باشد. مرغ شکم پر همانطور که از اسمش پیداست، از مرغ تهیه می شود که داخل شکم آن با مخلفات و سبزیجات معطر پر خواهد شد. به همین دلیل مرغ شکم پر بسیار ارزش غذایی بالایی دارد و بسیار مقوی است طرز تهیه مرغ شکم پر در شهرهای مختلف ایران متفاوت است. مرغ شکم را معمولا به دو روش در فر و روش بدون فر تهیه می کنند. در ادامه شما را با طرز تهیه مرغ شکم پر خوشمزه و مجلسی آشنا خواهیم کرد. برای مشاهده سایر غذاهای سنتی می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

مواد لازم برای تهیه مرغ شکم پر :

دستور تهیه مرغ شکم پر :

در مرحله اول برای شروع پختن مرغ شکم پر، نوبت پاک کردن و تمیز کردن مرغ است. سپس مرغ را کاملاً بشویید و در قسمت‌های داخلی قفسه سینه وقت بیشتری بگذارید تا بعداً در هنگام پختن مرغ بوی بدی ندهد. دقت داشته باشید که اندازه مرغ باید متناسب باشد و چیزی در حدود 1.5 تا 2 کیلو گرم باشد. اگر وزن مرغ بیشتر باشد، باعث می شود که هنگام پخته شدن محتویات داخل آن خوب مغز پخت نشوند.

در مرحله بعد یک کاسه را تهیه کنید و زعفران دم کرده را به همراه دارچین، آبلیمو، نمک و فلفل و به همراه کمی روغن مایه در کاسه بریزید و خوب هم بزنید و از آن برای طعم و مزه دار کردن مرغ استفاده کنید. حالا مایه آماده شده را بر روی پوست مرغ و قسمت های داخلی آن اضافه کنید و خوب مرغ را به مواد آغشته کنید. سپس دو حبه سیر را به همراه یک پیاز پوست بگیرید و بشویید و به صورت خلالی ریز کنید. و درون پوست و شکم مرغ قرار دهید. سپس بر روی کاسه مرغ یک سلفون بکشید و آن را به مدت نصف یک روز تا یک روز در یخچال قرار دهید تا با گذشت زمان هم بوی بد مرغ از بین برود و هم مقداری مرغ مزه دار شود. بعد از گذشت این زمان می توانید مرغ را از یخچال خارج کنید و سیر و پیاز را هم از داخل مرغ بیرون بیاورید و از آن ها برای تهیه سس مرغ شکم پر استفاده کنید.

طرز تهیه مرغ شکم پر

در گام بعدی نوبت به آماده کردن مواد داخل شکم مرغ است. ابتدا پیاز های باقیمانده را پوست بگیرید و بشویید و به صورت نگینی خرد کنید. سپس یک تابه را آماده کنید و درون آن کمی روغن مایع به همراه مقداری کره بریزید و بر روی حرارت ملایم اجاق گاز قرار دهید تا روغن داغ شود. سپس پیاز ها را به تابه اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ آن ها طلایی شود. مغزهای گردو را که از قبل آسیاب کرده اید را به تابه اضافه کنید و تفت دهید و سپس زرشک، کشمش، آلو جنگلی و آلو بخارا را به تابه اضافه کنید و خوب مواد را هم بزنید و با یکدیگر تفت دهید تا مزه یکدیگر را بگیرند.

سبزیجات معطر که شامل گشنیز، شنبلیله، پونه و جعفری است را تمیز کنید و بشویید و در صافی قرار دهید تا آب آن ها گرفته شود. سپس آن ها را به صورت ساطوری خرد کنید و در یک تابه دیگر که مقداری روغن در آن ریخته شده و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم داغ شده است را تفت دهید تا آب سبزی ها کشیده شود و تفت داده شود.

سپس سبزی ها را به سایر مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید و در نهایت به تابه مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه کنید و بار دیگر خوب مواد را هم بزنید. و در نهایت دو قاشق غذا خوری از رب انار را به مواد اضافه کنید و خوب مواد را هم زنید تا کاملا مخلوط و یکدست شوند.

در این مرحله نوبت به آماده کردن سس مرغ شکم پر می رسد. برای این کار تابه ای که سبزی ها را در آن تفت داده اید استفاده کنید. به آن مقداری روغن اضافه کنید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید تا داغ شود. سپس 1 قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی را به همراه 2 قاشق غذا خوری رب انار به تابه اضافه کنید و آن ها را تفت دهید. سپس مقداری زعفران دم کرده را به همراه دو پیمانه آب و نمک و فلفل را به مواد اضافه کنید. توجه کنید که می توانید از سیر و پیازی که از مرحله طعم دار کردن مرغ باقی مانده است برای تهیه سس استفاده کیند. سپس به مدت 5 دقیقه در تابه را بگذارید تا مواد کمی بجوشند و قوام بیاید.

در مرحله بعد نوبت به پر کردن شکم مرغ با مواد است. مواد را دوباره خوب با هم مخلوط کنید و با قاشق به درون شکم مرغ بریزید و سپس شکاف شکم مرغ را با نخ مخصوص آشپزی ببندید. با استفاده از هویج و سیب زمینی درز و حفرات باقی مانده مرغ را پر کنید. بهتر است برای حفظ شکل مرغ پاهای آن را نیز با نخ محکم ببندید.

نوبت به پختن مرغ شکم پر رسیده است. برای اینکار یک ظرف پیرکس در دار را انتخاب کنید و کف آن را با روغن چرب کنید. سپس سیب زمینی و هویج ها را که پوست گرفته شده و شسته شده را به صورت قطعات بزرگ خرد کنید و در کف ظرف قرار دهید. و مرغ را بر روی سیب زمینی و هویج ها قرار دهید. و سپس سس مخصوص را بر روی مرغ و اطراف آن بریزید. در ظرف پیرکس را بگذارید و به مدت 3 تا 4 ساعت مرغ شکم پر را در دمای 180 درجه سانتی گراد قرار دهید. دقت کنید که هر نیم ساعت یک بار مقداری از سس را بر روی مرغ بریزید تا مرغ خشک نشود. میزان زمان پخت مرغ شکم پر به اندازه مرغ شما بستگی دارد.

اگر ظرف پیرکس مناسب برای تهیه مرغ شکم پر ندارید می توانید از ظرف خود فر استفاده کنید. ولی باید مرغ شکم پر را درون یک لایه فویل بپوشانید. برای جلوگیری از خشک شدن مرغ، بعد از گذشت یک ساعت از پختن مرغ، فویل را جدا کنید و هر 5 دقیقه یکبار مقداری سس بر روی مرغ شکم پر بریزید. و یا اگر مرغ خیلی خشک شده بود کمی کره هم به آن اضافه کنید.

اگر فر ندارید می توانید مرغ شکم پر را در قابلمه نیز آماده کنید. به این صورت که مرغ شکم پر را در قابلمه مناسب قرار دهید و به اندازه نصف مرغ به قابلمه آب اضافه کنید. سپس قابلمه را بر روی حرارت ملایم اجاق گاز به مدت 5 الی 1 ساعت قرار دهید تا پخته شود. برای پخته شدن دو طرف مرغ، آن را هر نیم ساعت یکبار به آرامی زیر و رو کنید. وقتی که آب مرغ تبخیر شد، مرغ شکم پر شما آماده است.

اما چیزی که باید در نظر داشته باشید مواد داخل مرغ، معمولاً سلیقه‌ای است و با توجه به ذائقه ترش یا شیرین می‌کنند. همچنین بعضی خانم‌های خانه‌دار از سبزیجات معطر در داخل مرغ شکم پر استفاده می‌کنند. فلفل دلمه‌ای عطر خوبی به مرغ می‌دهد.

در ویدیوی زیر طرز تهیه مرغ شکم پر با مواد دیگری را آموزش می‌دهیم.

بعد از آماده شدن مرغ شکم پر آن را در یک سینی قرار دهید و با سبزیجات معطر و همچنین سبزیجات بخارپز تزیین کنید و به تنهایی و یا به همراه پلو زعفرانی سرو کنید.

 نکاتی در تهیه مرغ شکم پر :

  •  اگر طعم ترش را دوست دارید می توانید به اندازه 2 قاشق غذاخوری رب آلوچه در هنگام مزه دار کردن مرغ به آن اضافه کنید.
  •  هویج و سیب زمینی که در کف ظرف چیده شد، به این دلیل است که است که مرغ به کف ظرف نچسبد. به صورت دلخواه می‌توانید از فلفل دلمه ای و فلفل سبز هم استفاده کنید.
  •  نکته مهم در تهیه مرغ شکم پر این است که مرغ حتما باید پوست داشته باشد. به دلیل اینکه مرغ در هنگام پخته شدن پوست آن روغن می اندازد، از خشک شدن مرغ جلوگیری می کند.
  •  موادی که در پر کردن شکم مرغ به کار برده می شود، سلیقه ای است. شما می توانید از سبزیجات معطر محلی شهر خودتان نیز استفاده کنید.
  •  مرغ شکم پر در گیلان به صورت شیرین تهیه می شود. به این منظور مقداری شکر را در یک لیوان آب جوش حل می‌کنند و به سس مرغ شکم پر اضافه می کنند.
  •  دستور تهیه مرغ شکم پر که به آموزش آن پرداختیم برای ۶ نفر مناسب می باشد.
5/5 ( 1 نظر )
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.