طرز تهیه مربای به خوشرنگ و لعاب؛ راز قوام آمدن و شکرک نزدن آن😋

طرز تهیه مربا به خوشمزه

مربای به بهترین مرباست. همان‌طور که  از اسم آن پیدا ست به. بسیار پر خاصیت و خوشمزه!

اصولاً به هر میوه‌جاتی که با شکر پخته شود و به قوام آید مربا گویند . کدبانوها در فصلی که هوا رو به گرما می‌رود با میوه های متفاوت، انواع و اقسام مرباها را تهیه و درست می‌کنند. با رعایت کردن یک سری نکات مربایی خوش طعم و خوشمزه پخته و برای مدتی طولانی می‌توانید از این مرباها درست  کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

برای این که یک مربای خوش بو داشته باشید، می‌توانید از گلاب، هل یا خلال نارنج استفاده کنید.

یکی از مزایای مربای به این است که از هیچ خوشبو کننده‌ای برای تهیه این مربا استفاده نمی‌شود. حتی برای رنگ و لعاب آن احتیاجی به رنگ دهنده نیست چون خود به تنهایی در هنگام پخت دارای رنگی بی نظیر خواهد شد.

مواد لازم برای تهیه مربای به:

 • به : دو کیلو
 • شکر : 2 کیلو نیم
 • آب 200 گرم
 • گردو : 100 گرم ( در صورت دلخواه )

روش پخت مربای به:

در ابتدا به را خریداری کنید. بشویید و با چاقو از وسط به دو نیم کنید. به‌ها را به صورت نگینی خرد کنید و هسته‌های آن را کنار بگذارید . اندازه خرد شده تقریبا دو سانت و مکعبی باشد.

این نکته را مدنظر داشته باشید که با پوست خرد کنید و پوست آن را جدا نکنید.

ظرفی را انتخاب کنید و روی شعله گاز قرار دهید. در این مرحله شکر را ریخته و مقدار آب را روی شکر بریزید. در حدی که روی شکر پوشانده شود.

به آرامی هم می‌زنیم تا شکر در آب حل شود. زمانی که شکر در آب در حال جوش حل شد، به خرد شده را اضافه کنید.

در این مرحله درب قابلمه را گذاشته و زیر شعله گاز را کم کنید تا به آرامی به پخته شود. حتما بعد از پخت مربا از دم کنی استفاده کنید. با این کار نتیجه بهتری به شما خواهد داد و مربای شما قرمز و خوش رنگ خواهد شد .

تقریبا دو ساعت زمان برای پختن مربا به نیاز هست. بعد از اینکه به از نظر رنگ تغییر کرد و رو به قرمزی رفت شعله حرارت را زیاد کنید و هر 15 دقیقه از آب مربا تست کنید.  برای تست، مقداری از آب مربا را داخل کاسه کوچکی ریخته و درون یخچال قرار دهید. بعد از اینکه سرد شد غلیظی آن مشخص می‌شود. اگر شل بود، کمی اجازه دهید مربا روی حرارت قل بخورد در غیر اینصورت شکرک می زند.

نکته : این را بدانید در صورتی که شکر مرباها تنظیم و به اندازه باشد هرگز مربای شما شکرک نمی‌زند.

هنگام پخت حتماً کمی آب‌لیمو به مربا اضافه کنید.

هنگامی که مربا در معرض اکسیژن هوا قرار بگیرد تغییر رنگ خواهد داد پس بلافاصله از پخت مربا و پس از سرد شدن کامل، مربا را داخل شیشه قرار دهید .

طرز تهیه مربا به خوشمزه

از آنجایی که همه دوست داریم هنگام پخت مربا از کیفیت خوبی برخوردار باشد یکسری نکته را یاد آوری خواهیم کرد تا مربای خوبی داشته باشید. به نکات زیر دقت کنید:

 • بهتر است شکر را از قبل ( تقریبا 12 ساعت) با تکه های میوه، که قصد دارید تبدیل به مربا شود مخلوط کنید. به این مورد شکر پاش کردن می‌گویند. این مورد برای مربای به استفاده و کاربرد دارد.
 •  هر مربایی مدت جوشیدن آن زمانی دارد. اگر زیاد پخته شود و جوش بخورد بعد از سرد شدن مربا حتما شکرک خواهد زد. پس به  مدت زمان پخت مربا ها و اندازه شکر آن توجه و دقت زیادی کنید.
 •  برای تردی مرباها از آهک استفاده نکنید. زیرا برای کودکان و کسانی که باردار هستند مضر و خطرناک است .
 • مربایی که شما استفاده می کنید حتما باید رقیق باشد و سعی کنید کم بجوشد و حتما به آهستگی در زیر شعله حرارت قرار بگیرد تا به اصطلاح ریز ریز قل خورده و جا بیوفتد.
 • برای درست کردن مربا به می‌توانید به را رنده کنید. گاهی هم می‌توانید به را خلال و یا خرد شده استفاده کنید. البته این نوع کار بستگی به سلیقه شما دارد و بدلخواه است.
 • برای خرد کردن به، می توانید از یکسری قالب‌های آلمینیومی یا فشاری، برای طرح دادن به استفاده کنید . بعد آن شکلک‌های قالب را تبدیل به مربا کنید.
 • بهتر است برای پخت مربا از قابلمه‌های مسی استفاده کنید. زیرا پخت در ظروف مسی مربایی با کیفیت بهتری به شما خواهد داد.
 • بهتر است برای هم زدن مربا از قاشق چوبی یا استیل استفاده کنید.

راهکار جهت رفع کپک زدن مربا به:

در صورتی که مربای شما بعد از مدتی دچار کپک زدگی شد یک راه دارید! با قاشق سطح روی کپک را جدا کنید و الباقی مربا را داخل ظرفی بریزید و مجددأ بجوشانید تا ضد عفونی شود و همچنین به غلظت بیوفتد.

 هرگز مربا را در شیشه نم دار یا خیس قرار ندهید.

علت سیاه شدن مربای به:

یک علت سیاه شدن مربای به، حتما زمان پخت آن کم بوده یا قوام آمدن مربا بدرستی انجام نشده است.

در صورتی که بخواهید یک مربای به قرمز و خوش رنگی داشته باشید، مربایتان را درون ظرف لعابی ریخته و حرارت گاز را بسیار ملایم و مدت زمان پخت را در نظر بگیرید.

شرایط نگهداری مربای به:

اگر تصمیم دارید مربا را خارج از یخچال نگهداری کنید . بعد از پخت مربا و پس از سرد شدن آن مربا را داخل شیشه ریخته و درب آن را محکم ببندید و در جای خشک و خنک نگهداری کنید . سعی کنید جایی بگذارید تا نور زیادی به آن خورده نشود.

امیدوارم از طرز تهیه مربای به لذت برده باشید. این مربا را در منزل درست کرده و از خوردن آن در صبحانه به همراه کره لذت ببرید.

5/5 ( 1 نظر )
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code