طرز تهیه شامی کباب خوشمزه و ترد؛ ۱۰ نکته جالب برای وا نرفتن شامی کباب😉

طرز تهیه شامی کباب

شامی کباب یکی از غذاهای خوشمزه و محبوب ایرانی است که علاوه بر ایران در افغانستان و هند نیز پخته می شود. شامی کباب را اکثر مردم با کتلت به اشتباه یکی می دانند. اما این دو غذا با یکدیگر فرق دارند. در شامی کباب از سیب زمینی و گوشت استفاده می شود، اما در کتلت فقط از سیب زمینی استفاده می شود. شامی کباب را می توان به عنوان وعده پیش غذا و یا همچنین شام و نهار میل نمود. در بعضی از مناطق کشور مانند شهر های شمالی و لرستان در تهیه شامی کباب از رب انار استفاده می کنند. در ادامه شما را با طرز تهیه شامی کباب و نکات تهیه آن آشنا خواهیم کرد.

مواد لازم برای تهیه شامی کباب :

طرز تهیه شامی کباب :

در مرحله اول تهیه شامی کباب، سیب زمینی ها را به همراه پیاز پوست بگیرید و بشویید. سپس سیب زمینی ها را با یک رنده مناسب به صورت ریز رنده کنید و در یک کاسه مناسب و گود بریزید و سپس همین کار را در ادامه با پیاز انجام دهید و آن را به کاسه سیب زمینی رنده شده اضافه کنید.

در گام بعدی گوشت چرخ شده را به کاسه حاوی سیب زمینی و پیاز اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر ورز دهید تا یکدست شوند.

در ادامه آرد نخودچی را به همراه نمک، زردچوبه و فلفل را یه کاسه اضافه کنید و مجدداً مواد را به مدت چند دقیقه کاملا خوب ورز دهید تا مواد کاملاً یکدست شوند و انسجام پیدا کنند.

اگر مایه شامی کباب انسجام و یکدستی مناسبی ندارد، به آن یک تخم مرغ اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مواد هنگام سرخ کردن شامی کباب وا نروند. دقت کنید که اضافه کردن تخم مرغ اجباری نیست و فقط برای افزودن انسجام به شامی کباب انجام می شود.

بهتر است که بر روی کاسه مایه شامی کباب در صورت عجله نداشتن برای سرخ کردن آن، یک سلفون بکشید و آن را در یخچال به مدت 2 ساعت قرار دهید تا مایه شامی کباب بیات شود. این کار باعث خوشمزه تر شدن شامی کباب هنگام سرخ کردن می شود.

حالا نوبت سرخ کردن شامی کباب می باشد. برای این کار یک تابه مناسب را انتخاب کنید و مقداری روغن مایع در آن بریزید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید. بعد از داغ شدن روغن، مقداری از مایه شامی کباب را با قاشق بردارید و بر کف دست بگذارید و آن را صاف کنید و در تابه بگذارید.

بعد از اینکه یک طرف شامی کباب ها سرخ شد آن را برگردانید تا طرف دیگر هم سرخ شود. بعد از اینکه تمام شامی کباب ها را سرخ کردید. گوجه ها را بشویید و به دو نصف تقسیم کنید و درون تابه آن ها را سرخ کنید.

و در نهایت شامی کباب را به همراه گوجه های سرخ شده را به همراه برنج یا نان و در کنار سبزی خوردن، ماست و ترشی سرو کنید.

طرز تهیه شامی کباب خوشمزه با گوشت چرخ کرده

 نکاتی در تهیه شامی کباب :

  •  در طرز تهیه شامی کباب هندی از لپه نیز استفاده می کنند. به این صورت که گوشت را آبپز می کند و همچنین لپه را هم آبپز می کنند. سپس همه مواد را به جز سبزیجات با هم در غذا ساز می ریزند و به صورت خمیر در می آورند. سپس سبزیجات را به صورت ساطوری خرد می کنند و به مایه شامی کباب اضافه می کنند. مایه شامی کباب هندی را به اندازه یک توپ پینگ پنگ در می آورند و در روغن داغ شده، سرخ می کنند.
  •  می توانید برای داشتن یک وعده غذایی بهتر دو عدد سیب زمینی را به صورت خلالی در بیاورید و سرخ کنید. تا در کنار شامی کباب میل نمایید.
  •  برای اینکه شامی کباب طعمی ترش به خود بگیرد. می توانید به مایه آن مقداری رب انار اضافه کنید.
  •  به میزان گوشتی که در شامی کباب استفاده می کنید دقت کنید. اگر میزان گوشت در شامی کباب نسبت به دیگر مواد زیاد باشد، باعث سفت شدن شامی کباب می شود.
  •  اضافه کردن مقداری نان آسیاب شده یا آرد سوخاری در کنار آرد نخودچی باعث جلوگیری از سفت شدن شامی کباب می شود.
  •  با توجه به ذائقه تان برای داشتن طعمی بی نظیر می توانید کمی پودر سیر به مایه شامی اضافه کنید.
  •  توصیه می شود که در تهیه شامی کباب از گوشت گوسفند استفاده کنید تا گوشت گوساله، زیرا چربی گوشت گوساله کمتر می باشد و باعث شدن شدن شامی کباب می شود.
  • برای اینکه شامی کباب شما حالت کشداری پیدا کند. به جای استفاده از گوشت چرخ کرده، گوشت گوسفند را بپزید و ریش ریش کنید و به مواد اضافه کنید.
  •  بهتر است از تابه نچسب برای سرخ کردن شامی کباب استفاده کنید تا میزان روغن کمتری را مصرف کنید.
  •  طرز تهیه شامی کباب که به آموزش آن پرداختیم برای چهار نفر مناسب می باشد. در صورت کم یا زیاد شدن افراد، نسبت مواد اولیه را تغییر دهید.
0/5 ( 0 نظر )
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.