علل و درمان تنگی نفس در خواب و هنگام دراز کشیدن با ۶ روش خانگی و ساده

تنگی نفس در خواب

تنفس در هنگام دراز کشیدن یک وضعیت غیر طبیعی است که در آن فرد هنگام خوابیدن در سطح مسطح دچار مشکل تنفسی می‌شود. تنگی نفس شبانه نوعی مشکل در تنفس هنگام خوابیدن است، این شرایط باعث می‌شود فرد در طول شب به طور ناگهانی از خواب بیدار شود و احساس کمبود نفس کند. برای شناخت و درمان این عارضه با ما در قسمت سبک زندگی از مجله اینترنتی اکالا همراه باشید.

تنگی نفس هنگام خوابیدن، که به عنوان ارتوپنه نیز شناخته می‌شود، هنگام خوابیدن یا بیدار شدن می‌تواند در افراد تأثیر بگذارد و هنگام خوابیدن در تنفس دچار مشکل تنفسی یا خس خس سینه شود و حتی دچار سرفه یا تپش قلب نیز شود. دلایل تنگی نفس هنگام خوابیدن یا دراز کشیدن شامل شرایط مرتبط با قلب مانند نارسایی احتقانی قلب، بیماری‌های مربوط به ریه مانند برونشیت یا مشکلات سلامت روان است که می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود. 

بیشتر بخوانید: هر آنچه که درباره “تنظیم فشار خون” باید بدانیم

تنگی نفس هنگام خوابیدن

علل و درمان تنگی نفس در خواب و هنگام دراز کشیدن در مجله اینترنتی اُکالا

ممکن است علت تنگی نفس به دلایل مختلفی از جمله بیماری‌های قلبی باشد مثلا قلب شما نتواند خون کافی را برای تأمین اکسیژن بدن بدست آورد. براساس اطلاعات کتابخانه ملی آمریکا (NLM)، علل دیگر ممکن است مشکلات ریه‌ها، مجاری هوایی منتهی به ریه‌ها و قلب باشد.

بیشتر بخوانید: “درمان مشکلات چشم” با راهکارهای ساده و خانگی

اگر شب‌ها با تنگی نفس از خواب بیدار می‌شوید، این طبیعی نیست. به گفته NLM، یکی از دلایل احتمالی وضعیتی به نام تنگی نفس شبانه روزی است. این وضعیت باعث می‌شود که شما در طول شب به طور ناگهانی از خواب بیدار شوید و احساس نفس تنگی کنید.

علل تنگی نفس هنگام خوابیدن و دراز کشیدن:

شاید در اینجا این سوال مطرح شود که چه عواملی سبب می‌شود تا در هنگام خواب یا دراز کشیدن با تنگی نفس مواجه شویم؟ از مهمترین این دلایل می‌توان به مورد زیر اشاره کرد:

 • نارسایی قلبی
 • اختلال هراس
 • خرناس
 • و علائمی دیگر

6 روش خانگی برای درمان تنگی نفس در خواب و دراز کشیدن:

پس از اینکه توضیحاتی راجع به تنگی نفس در خواب و همچنین علل این بیماری داده شد، در این بخش می‌خواهیم به راهکارهای درمان خانگی این مشکل بپردازیم.

1- وزن سالم و متناسب خود را حفظ کنید:

 • پزشکان معمولاً برای جلوگیری از نفسی تنگی هنگام خواب یا دراز کشیدن، کاهش وزن را توصیه می‌کنند. چاقی، به ویژه در قسمت فوقانی بدن، می‌تواند خطر انسداد راه‌های هوایی و انسداد راه عبور باریک بینی را افزایش دهد. این انسدادها می‌تواند باعث شود که تنفس به طور ناگهانی یا مدت طولانی هنگام خواب متوقف شود.

بیشتر بخوانید: انواع رژیم لاغری برای کاهش وزن

کاهش وزن برای رفع تنگی نفس در خواب

 • حفظ وزن سالم می‌تواند مجاری هوایی شما را باز نگه دارد و علائم تنگی نفس را کاهش دهد. کاهش متوسط وزن در افراد دارای چاقی می‌تواند نیاز به جراحی فوقانی راه‌های هوایی یا درمان طولانی مدت CPAP را از بین ببرد.

2- یوگا:

 • ورزش منظم می‌تواند سطح انرژی شما را افزایش داده، قلب شما را تقویت کرده و تنگی نفس در خواب را بهبود بخشد. یوگا می‌تواند به طور خاص، قدرت تنفس شما را بهبود بخشد و جریان اکسیژن را باز کند.

بیشتر بخوانید: ۶ حرکت مؤثر یوگا در دوران بارداری

یوگا برای رفع تنگی نفس در خواب

 • تنگی نفس در خواب با کاهش اشباع اکسیژن در خون شما همراه است. یوگا از طریق تمرینات تنفسی مختلف می‌تواند سطح اکسیژن شما را بهبود بخشد. در نتیجه، یوگا میزان وقفه در خواب را که ممکن است تجربه کنید کاهش می‌دهد.

3- تغییر وضعیت خواب:

 • یک تغییر کوچک در وضعیت خواب شما می‌تواند علائم تنگی نفس در خواب را کاهش داده و استراحت شب شما را بهبود بخشد. یک مطالعه در سال 2006 نشان داد که بیش از نیمی از موارد انسداد مجاری تنفسی در خواب وابسته به وضعیت خوابیدن است.

بیشتر بخوانید: درمان تنگی نفس بعد از غذا خوردن

درست خوابیدن برای رفع تنگی نفس در خواب

 • مطالعات معتبر نشان داده است که خوابیدن به پشت یعنی حالت خوابیده به پشت می‌تواند علائم را بدتر کند. برای برخی بزرگسالان، خوابیدن به پهلو می‌تواند به بازگشت تنفس به حالت عادی کمک کند. با این حال، یک منبع تحقیق معتبر در سال 2002 نشان داد که کودکانی که تنگی نفس در خواب دارند بهتر است روی پشت خود بخوابند.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی و سریع تمامی “مشکلات مو“

4- از رطوبت ساز استفاده کنید:

دستگاه‌های مرطوب کننده دستگاه‌هایی هستند که رطوبت هوا را اضافه می‌کنند. هوای خشک می‌تواند بدن و سیستم تنفسی را تحریک کند. استفاده از رطوبت ساز می‌تواند مجاری هوایی شما را باز کند، احتقان را کاهش داده و تنفس سالمتری را ایجاد کند. می‌توانید روغن اسطوخودوس، نعنا یا اکالیپتوس را به یک مرطوب کننده اضافه کنید. این سه روغن اساسی دارای مزایای ضد التهابی و تسکین دهنده هستند.

بیشتر بخوانید: خواص روغن اسطوخودوس

رطوبت ساز برای درمان تنگی نفس در خواب

5- از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید:

 • تغییر سبک زندگی می‌تواند سلامتی شما را بهبود بخشد و عادت‌های بهتری را خواب در ترغیب کند. برای کاهش عوارض تنگی نفس در خواب، ترک سیگار را در نظر بگیرید و مصرف الکل را محدود کنید. الکل عضلات گلو را کنترل می‌کند که تنفس شما را کنترل می‌کند، این می‌تواند منجر به خروپف و چرخه خواب مختل شود، همچنین می‌تواند منجر به التهاب در مجاری هوایی شما شده و جریان هوا را مسدود کند.
 • مشابه الکل، مصرف دخانیات همچنین می‌تواند به التهاب و تورم در مجاری هوایی شما کمک کند. یک منبع معتبر در سال 2012، استعمال سیگار را عامل خطر ابتلا به تنگی نفس در خواب دانست.

بیشتر بخوانید: ۵ فایده سیگار کشیدن برای سلامتی 🚬

پرهیز از عدم مصرف سیگار برای رفع تنگی نفس در خواب و دراز کشیدن

6- سر تخت را بلند کنید:

تنظیم کردن سر تخت در زاویه 60 درجه باعث کاهش علائم تنگی نفس می‌شود. افراد با خوابیدن در یک تختخواب یا صندلی که دارای قسمت بالایی قابل تنظیم است، می‌توانند به این موقعیت برسند. از طرف دیگر، آنها می‌توانند از بالش استفاده کنند تا سرشان بلند شود.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی تنگی نفس (آسم)

تنظیم تختخواب برای درمان تنگی نفس در خواب

چه زمانی برای درمان تنگی نفس بعد از غذا به پزشک مراجعه کنیم؟

 • تنگی نفس در خواب می‌تواند یک وضعیت جدی باشد. هنگامی که فرد نفس کشیدن را متوقف می‌کند، قلب بیش از حد کار می‌کند تا خون را از طریق بدن پمپ کند تا اکسیژن مورد نیاز بدن را در طی قسمت‌های مورد نیاز تأمین کند. این کار اضافی می‌تواند به قلب آسیب برساند و منجر به فشار خون بالا و مشکلات ریتم قلب شود. در این هنگام است که باید به دکتر مراجعه شود.

بیشتر بخوانید: درمان تنگی نفس در دوران بارداری

مراجعه به دکتر برای درمان تنگی نفس در خواب و دراز کشیدن

 • به طور سنتی، پزشکان با پوشاندن یک وسیله خاص به نام دستگاه فشار هوای مداوم مثبت (CPAP)، تنگی نفس در خواب را درمان می‌کنند. این دستگاه روی دهان یا بینی قرار می‌گیرد و فشار هوای مثبتی اضافی برای جلوگیری از ریزش مجاری مجاری هوایی در هنگام خواب فرد فراهم می‌کند.
 • پزشکان همچنین ممکن است عمل جراحی را برای درمان تنگی نفس در خواب بخصوص در کودکانی که لوزه بزرگ شده و آدنوئید دارند توصیه کنند. یک پزشک برای بهبود جریان هوا می‌تواند این ساختارهای بزرگتر را در قسمت پشت گلو از بین ببرد. 
خارش بدن؛ علائم، دلایل و راهکارهای سریع درمان خانگی

در این مقاله با علل و درمان تنگی نفس در هنگام خواب و هنگام دراز کشیدن آشنا شدیم. شما از چه روش‌های دیگری برای درمان این بیماری استفاده می‌کنید؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 

منابع: medicalnews / verywellhealthmayoclinic / healthline

15 پیام
 1. سلام من نزدیک به دوسه ماه میشه شب موقع خواب که میشه وقتی درازمیکشم نفسم میگیره به پهلوچپ اصلانمیتانم بخوابم احساس میکنم میخام بمیرم البته دوسه شب اینجورمیشم بعدچندشب راحت میخابم بعد دوباره میشم

 2. منم چند شب هست با تنگی نفس بیدار میشم یهو جامو تغییر میدم خوب میشم اما انحراف بینی شدید دارم ممکنه مربوط به اون باشه؟

 3. سلام منم شبا خواب ندارم احساس میکنم دارم میمیرم سریع بیدار میشم اصلا خواب راحت ندارم دکتر رفتم میگه مشکل قلبی نداری ولی چی باعث میشه هرچند لحظه از خواب بیدار بشم با احساس تنگی نفس لطفا جواب بدید ممنونم

 4. سلام،من الان ۲ماه میشه که شب خوابیدنی دراز که میکشم احساس میکنم الان نفسم قطع میشه میگم الانه که میمیرم بعد ۱،۲ساعت کلنجار رفتن اروم میشم تا بتونم بخابم،من سیگار زیاد میکشم نمیدونم بدنم عفونت کرده التهاب ریه دارم نمیدونم والا خسته شدم دیگه،یه شب راحت خوابیدم گفتم خوب شدم فردا شب باز همونجوری شدم

 5. من چه شب چه روز به سمت راست وروی کمر میخوابم اذیتم وبایدنفس عمیق بکشم ضمنا بالاتنه من پهن هست اما سمت چپ میخوابم مشکلی ودارم ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. سلامنم موقع خواب بعضی وقتا نفسم تنگ میشه یا یه جایی که دراز میکشم تنگ میشه ولی قتی میگردم یا بیرون میرم یا فوتبال بازی میکنم مشکلی ندارم

 7. سلام من بعضی شب های تا می خوام بخوابم نفسم بند می اومد و از خوابم می پردم بعد رفتم پیش دکتر گفت مشکل نارسایی قلبی داری

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.