دانستنی

علت جمع شدن برگ گیاهان چیست؟

اگر عاشق گل و گیاه هستید، حتما با مشکلاتی در نگهداری از آن‌ها مواجه شده‌اید. یکی از این مشکلات رایج، جمع شدن برگ‌های گیاهان است. دیدن برگ‌های پژمرده و جمع شده در گلدان‌هایمان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.

اما علت جمع شدن برگ گیاهان چیست؟ در این بخش از اکالا بلاگ همراه ما باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

دلایل جمع شدن برگ گیاهان

دلایل مختلفی می‌توانند باعث جمع شدن برگ‌های گیاهان شوند. در ادامه به برخی از شایع‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱- آبیاری نامناسب

آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث جمع شدن برگ‌ها شود. وقتی خاک گیاه بسیار خیس باشد، ریشه‌ها نمی‌توانند به درستی تنفس کنند و این امر منجر به پوسیدگی ریشه‌ها و در نهایت جمع شدن برگ‌ها می‌شود.

همچنین، خشکی بیش از حد خاک نیز می‌تواند باعث جمع شدن برگ‌ها شود. هنگامی که گیاهان به اندازه کافی آب دریافت نمی‌کنند، برگ‌ها برای حفظ رطوبت شروع به جمع شدن، می‎کنند.

بیشتر بخوانید: راهکارهای جلوگیری از زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

علت جمع شدن برگ گیاهان چیست؟

  50% تخفیف

  ویژه خرید کالاهای سوپرمارکتی اکالا

  برای دریافت کد تخفیف شماره خود را وارد کنید:

  ۲- رطوبت محیط

  برخی گیاهان به رطوبت بالای محیط نیاز دارند. کاهش رطوبت محیط می‌تواند باعث جمع شدن برگ‌ها شود. برای افزایش رطوبت محیط می‌توانید از دستگاه‌های مرطوب‌کننده هوا یا روش‌های دیگری استفاده کنید تا رطوبت بیشتری تولید شود.

  بیشتر بخوانید: ۹ علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی

  ۳- آفات و بیماری‌ها

  آفات مانند شته، کنه و ملخ می‌توانند باعث جمع شدن برگ‌های گیاهان شوند. این آفات با مکیدن شیره گیاه باعث کاهش انرژی و آب گیاه می‌شوند و در نتیجه برگ‌ها جمع می‌شوند. برای مقابله با آفات می‌توانید از سموم دفع آفات استفاده کنید.

  همچنین، بیماری‌های قارچی و باکتریایی نیز می‌توانند به جمع شدن برگ‌ها منجر شوند. لکه‌های قهوه‌ای، سیاه و سفید روی برگ‌ها نشان‌دهنده وجود این بیماری‌ها هستند. برای بیماری‌های قارچی از قارچ‌کش‌ها استفاده کنید. همچنین بهتر است گیاهان بیمار را از سایر گیاهان جدا کنید.

  ۴- دمای محیط

  دمای نامناسب محیط، یکی از دلایل جمع شدن برگ‌ها است. گیاهان در دماهای خیلی بالا یا خیلی پایین دچار آسیب می‌شوند که می‌تواند به جمع شدن برگ‌ها منجر شود. برای حفظ سلامت گیاهان، دمای محیط را در محدوده مطلوب برای هر گیاه تنظیم کنید.

  بیشتر بخوانید: علت شل شدن برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

  ۵- نور کافی

  کمبود نور می‌تواند موجب جمع شدن برگ‌ها شود. گیاهانی که به نور زیادی نیاز دارند، در صورت کمبود نور دچار مشکلات رشد می‌شوند و برگ‌هایشان جمع می‌شود. برای گیاهانی که به نور زیادی نیاز دارند، از لامپ‌های رشد گیاه یا قرار دادن آن‌ها در مکان‌های پرنور استفاده کنید.

  علت جمع شدن برگ گیاهان چیست؟

  ۶- کمبود مواد مغذی

  کمبود مواد مغذی نیز می‌تواند به جمع شدن برگ‌ها منجر شود. نیتروژن، فسفر و پتاسیم از جمله مواد ضروری برای رشد گیاهان هستند. برای تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاهان از کودهای متعادل استفاده کنید و برنامه منظمی برای کوددهی داشته باشید.

  بیشتر بخوانید: از کجا بفهمیم گل نیاز به آب دارد؟ 

  ۷- تهویه نامناسب

  تهویه نامناسب محیط می‌تواند باعث تجمع رطوبت و افزایش احتمال بیماری‌های قارچی شود که در نهایت موجب جمع شدن برگ‌ها می‌شود. برای بهبود تهویه محیط، گیاهان را در فواصل مناسب از یکدیگر قرار دهید و از فن‌ها برای جریان هوا استفاده کنید.

  جمع شدن برگ‌های گیاهان می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که هر کدام نیاز به راهکارهای خاص خود دارند. با رعایت نکات ذکر شده در این بخش از مجله دانستنی اکالا، می‌توانید از جمع شدن برگ‌های گیاهان خود جلوگیری کنید و گیاهانی سالم و شاداب داشته باشید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا