آشپزیکیک و شیرینی

طرز تهیه کیک توت فرنگی آلمانی؛ با سس توت فرنگی همراه با عکس

آماده کردن کیک و دسر با میوه های فصل یکی از جذابیت های دنیای شیرینی پزی است. توت فرنگی یکی از میوه هایی است که طعم و رنگ و ظاهر فوق العاده ای دارد و برای کیک و دسر و شیرینی و انواع تزئینات از آن استفاده می‌شود. قبلا کیک ساده توت فرنگی را آموزش دادیم. در این قسمت تصمیم داریم کیک آلمانی توت فرنگی را به شما آموزش دهیم. این کیک از یک پایه اسفنجی و کرم وانیلی و سس توت فرنگی تشکیل شده است که مجموع آن ها طعم بسیار عالی و جذابی دارد.

کیک توت فرنگی آلمانی، برای عصرانه و کنار یک فنجان چای بسیار دلچسب است و بخاطر وجود سس توت فرنگی هر کسی را به وجد می‌آورد.

در اکالا بلاگ همراه ما باشید با طرز تهیه کیک توت فرنگی آلمانی.

مواد لازم برای کیک توت فرنگی آلمانی:
تخم مرغ۳ عدد
شکر۱۵۰ گرم
وانیلیک چهارم قاشق چای خوری
بکینگ پودر۱ قاشق چای خوری
آرد سفید قنادی۱۵۰ گرم
روغن مایع۳ قاشق سوپ خوری
آب گرم۲ قاشق سوپ خوری

مواد لازم برای کیک توت فرنگی آلمانی

مواد لازم برای کرم وانیلی:
شیر۵۰۰ میلی لیتر (یا گرم)
زرده تخم مرغ۲ عدد
نشاسته ذرت۲ قاشق سوپ خوری
شکر۳ قاشق سوپ خوری
وانیلیک چهارم قاشق چای خوری

مواد لازم برای کرم وانیلی کیک توت فرنگی آلمانی

مواد لازم برای سس توت فرنگی:
توت فرنگی خرد شدهدو و نیم پیمانه
نشاسته ذرت۲ قاشق سوپ خوری
آب سرد۲ قاشق سوپ خوری
وانیلیک چهارم قاشق چای خوری
شکریک دوم پیمانه
آبیک چهارم پیمانه
توت فرنگی برای تزئینبه میزان لازم

مواد لازم برای سس توت فرنگی برای کیک توت فرنگی آلمانی

طرز تهیه کیک اسفنجی در کیک آلمانی

برای آماده کردن کیک آلمانی توت فرنگی، اول کیک اسفنجی ساده رو درست میکنیم میتونید به جای این کیک از هر کیک وانیلی یا حتی شکلاتی هم استفاده کنید.

قالب تارت کیک به قطر بیست و شش الی بیست و هشت سانتی متر رو به خوبی با روغن جدا کننده چرب کنید و کنار بذارین. بکینگ پودر رو به آرد سفید قنادی اضافه کنید.

بکینگ پودر و آرد را با هم مخلوط کنید و قالب را چرب کنید در کیک توت فرنگی آلمانی

و کاملا مخلوط کنید ترکیب آرد رو سه بار الک کنید و کنار بذارین. زرده و سفیده های تخم مرغ رو از هم جدا کنید و سفیده ها رو داخل ظرف تمیز و خشکی بریزین.

سفیده تخم مرغ را در کیک توت فرنگی آلمانی بزنید

و با دور تند همزن بزنید تا کف کنه و بعد حین همزدن به آرومی نصف شکر رو بهش اضافه کنید و انقدر هم بزنید تا کاملا فرم بگیره و با برگردوندن ظرف بیرون نریزه.

شکر را به سفید تخم اضافه کرده و بزنید در کیک توت فرنگی آلمانی
سفیده های فرم گرفته رو داخل یخچال قرار بدین.

طرز تهیه مارمالاد توت فرنگی

زرده های تخم مرغ و مابقی شکر و وانیل رو با همزن بزنید تا رنگش روشن بشه.

زرده را با شکر و وانیل ترکیب کنید در کیک توت فرنگی آلمانیبعد حین هم زدن آب گرم رو اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید و بعد روغن مایع رو اضافه و مخلوط کنید.

روغن مایع و آب گرم را به مواد کیک توت فرنگی آلمانی اضافه کنیدمخلوط زرده ها رو به سفیده های فرم گرفته اضافه کنید و به آرومی با لیسک فولد کنید.

زرده و سفیده را با هم مخلوط و به آرامی فولد کنید در کیک آلمانی توت فرنگی

تا کاملا یکدست بشه و پف سفیده ها نخوابه. ترکیب آرد رو در دو مرحله اضافه کنید.

آرد را در دو مرحله به مواد کیک توت فرنگی آلمانی اضافه کنید

و به آرومی و به حالت دورانی با لیسک هم بزنید تا مایه کیک کاملا یکدست بشه. مایه کیک رو داخل قالب بریزین و یک بار به آرومی روی سطح کار بکوبین.

مایه کیک توت فرنگی آلمانی را در قالب کیک بریزید قالب رو داخل فر از قبل گرم شده با دمای صد و هشتاد درجه سانتی گراد به مدت حدودی سی دقیقه بپزین زمان در فر های مختلف متفاوت هست
در آخر با یک سیخ چوبی کیک رو از قسمت مرکزی امتحان کنید اگه سیخ چوبی تمیز بیرون اومد می تونید کیک رو از فر خارج کنید.

طرز تهیه کیک توت فرنگی

اجازه بدین کیک کمی خنک بشه و از داغی بیفته و بعد اون رو از قالب خارج کنید و روی توری قرار بدین تا کاملا خنک بشه و بعد داخل ظرف در دار نگه‌داری کنید.کیک آلمانی را از قالب در بیارید

طرز تهیه کرم وانیلی

برای مرحله دوم باید کرم وانیلی کیک رو آماده کنیم.

نشاسته ذرت و شکر رو داخل قابلمه ای بریزین و با همزن دستی کاملا مخلوط کنید.

نشاسته ذرت و شکر را با همزن دستی با هم مخلوط کنید در کیک آلمانی توت فرنگی
زرده های تخم مرغ رو با چنگال یا همزن دستی مخلوط کنید تا یکدست بشه و از حالت لختگی خارج بشه و بعد به مخلوط شکر و نشاسته اضافه کنید.

زرده تخم مرغ زده شده را به آرد نشاسته و شکر اضافه کنیدشیر سرد رو کم کم به مواد اضافه کنید و حین اضافه کردن مواد رو با همزن دستی مخلوط کنید به این کار ادامه بدین تا شیر کاملا با مواد ترکیب بشه.

شیر سرد را کم کم به مواد کیک توت فرنگی آلمانی اضافه کنیدو بعد قابلمه رو روی حرارت ملایم قرار بدین و مرتب هم بزنید تا جایی که مواد کاملا غلیظ بشه. حرارت باید کم باشه تا همزمان با غلظت پیدا کردن مواد خامی نشاسته هم گرفته بشه و بوی خامی داخل کرم وانیلی حس نشه همچنین باید مرتب هم بزنید تا مواد ته نگیره و به صورت یکدست غلیظ بشه.

وقتی مواد کاملا به غلظت رسید و رد پره همزن روی مواد موند حرارت رو خاموش کنید و وانیل رو به مواد اضافه و مخلوط کنید.

ریختن وانیل به مواد کیک توت فرنگی آلمانیاجازه بدین کرم وانیلی کمی از داغی بیفته و در این بین مدام هم بزنید تا رویه نبنده.

کرم وانیلی رو روی کیک بریزین و با لیسک یا پشت قاشق کاملا پخش کنید و بعد اون رو داخل یخچال بذارین تا خودش رو بگیره.

ریختن کرم وانیلی روی کیک آلمانی
بعد نوبت آماده کردن سس توت فرنگی هست توت فرنگی ها رو به خوبی بشورین و قسمت کلاهکش رو جدا کنید و بذارین داخل صافی بمونه تا آبش کاملا گرفته بشه.

توت فرنگی های تقریبا یک اندازه رو با چاقو از وسط نصف کنید و روی کرم وانیلی کیک که خودش رو گرفته بچینید و دوباره داخل یخچال بذارین.

مابقی توت فرنگی ها رو نگینی خرد کنید تا دو و نیم پیمانه بشه و بعد داخل تابه ای بریزین.

ریختن توت فرنگی خرد شده روی کیک آلمانی توت فرنگی

و شکر رو بهش اضافه کنید. یک چهارم پیمانه آب هم بهش اضافه کنید و روی حرارت بالا قرار بدین و هم بزنید تا توت فرنگی ها آب بندازن و شکر ها حل بشن و توت فرنگی ها شروع به پختن کنن.

شکر را به توت فرنگی اضافه کنید در کیک آلمانی توت فرنگیوقتی حس کردین توت فرنگی ها کاملا پختن با گوشت کوب برقی اونها رو کاملا پوره کنید میتونید از گوشت کوب دستی یا خرد کن هم استفاده کنید.

این که همه توت فرنگی ها پوره بشن یا بعضی از اون ها به صورت تکه های ریز داخل سس باقی بمونه و زیر دندون بیاد به خودتون بستگی داره.

درست کردن سس توت فرنگی در کیک آلمانی توت فرنگیبعد از پوره شدن دوباره تابه رو روی حرارت بالا قرار بدین تا کف کنه و بعد کف روی سس رو با قاشق جمع کنید تا سس خوش رنگ و براق بشه. 

درست کردن سس توت فرنگی در کیک آلمانی توت فرنگینشاسته ذرت و دو قاشق آب سرد رو با همزن دستی مخلوط کنید تا کاملا یک دست بشه.

حرارت زیر توت فرنگی رو خاموش کنید و ترکیب آب و نشاسته رو بهش اضافه کنید و حین اضافه کردن به سرعت با همزن دستی مخلوط کنید تا با مواد یکدست بشه.

ریختن نشاسته ذرت در سس توت فرنگی

حالا مجددا حرارت رو روشن کنید و روی حالت ملایم قرار بدین و سس رو مرتب هم بزنید تا غلیظ بشه حرارت هم کم باشه تا خامی نشاسته گرفته بشه میتونید گاهی مقداری کمی از سس رو با قاشق بردارین و اجازه بدین خنک بشه و بعد تست کنید و ببینید طعم خامی از بین رفته یا نه.

اسلایس موس توت فرنگی

غلظت سس به خودتون بستگی داره هم میتونید سس رو کاملا غلیظ بردارین طوری که داخل یخچال کاملا خودش رو بگیره و بعد از برش کیک حالتش رو حفظ کنه و هم میتونید کمی رقیق تر بردارین تا بعد از برش از کناره های کیک شره کنه و پایین بریزه که هر کدوم زیبایی خاص خودش رو داره و به سلیقه شما بستگی داره.

وقتی سس به غلظت مناسب رسید، حرارت رو خاموش کنید و وانیل رو بهش اضافه و مخلوط کنید.

ریختن وانیل در سس توت فرنگی

و اجازه بدین سس کمی از داغی بیفته بعد اون رو داخل قیف یکبار مصرف بریزین و با کمک قیف جاهای خالی اطراف توت فرنگی ها رو کاملا با سس پر کنید.

به دلخواه میتونید روی توت فرنگی ها هم سس بریزین و یا اینکه توت فرنگی ها رو بیرون از سس نگه دارین و اطرافش رو با سس پر کنید این کار سلیقه‌ای است.

کیک رو داخل یخچال بذارین تا سس خنک بشه و خودش رو بگیره.

تزیین کیک توت فرنگی آلمانی و گذاشتن در یخچال برای گرفتن آنکیک اگه یک شب داخل یخچال بمونه بهتر هست چون رطوبت مواد جذب کیک میشه و طعم مواد به خورد هم میره. بعد میتونید کیک رو برش بدین و سرو کنید.

طرز تهیه کیک توت فرنگی آلمانی با یک لایه سس توت فرنگی خوشمزه برای مهمانی

نکات تهیه کیک توت فرنگی آلمانی:

 • به جای کیک اسفنجی میتونید از کیک وانیلی یا شکلاتی یا لیمویی هم استفاده کنید.
 • در صورت دلخواه میتونید به جای سس توت فرنگی مقداری بریلو توت فرنگی رو داخل ماکروفر یا روی حرارت بن ماری روان کنید و روی کیک بریزین.
 • بعد از برداشتن کرم وانیلی از روی حرارت حتما اون رو مدام هم بزنید تا رویه نبنده کرم وانیلی اگه رویه ببنده و بعد هم بزنید قسمت های بسته شده با کرم ترکیب میشن و حالت یکدستی کرم از بین میره.
 • داخل کیک اسفنجی میتونید از مقداری زست لیمو هم استفاده کنید تا طعم خوبی به کیک بده.
 • حتما از قاشق ها و پیمانه استاندارد قنادی برای اندازه گیری مواد استفاده کنید.
 • دمای فر برای پخت کیک در فر های برقی باید روی صد و پنجاه درجه سانتی گراد در نظر گرفته بشه.
 • سه بار الک کردن آرد باعث هوادهی بین ذرات آرد میشه و در پف کردن و لطافت کیک موثر است.
 • آب گرم مورد استفاده در کیک نیازی نیست آب جوش باشه گرم بودن و داغ بودن آب کافیه.
 • فولد کردن (Folding) به معنای تا کردن است که با هم زدن فرق دارد در فولدینگ باید با لیسک و به حالت دورانی، تنها مواد رو از ته ظرف به روی ظرف بیارید و اونقدر این کار رو انجام بدین تا مواد با هم ترکیب بشن و تنها باید در حد یکدست شدن مواد با هم فولد کنید و نه بیشتر
 • فرم گرفتن سفیده تخم مرغ یکی از بخش های مهم درست کردن کیک اسفنجی هست و در بافت و لطافت تاثیر داره برای اینکه سفیده به خوبی فرم بگیره باید کاملا خالص و بدون چربی باشه از اونجایی که زرده تخم مرغ نوعی چربیه باید موقع جدا کردن سفیده و زرده خیلی مراقب باشیم.
 • پره های همزن باید کاملا تمیز و خشک و عاری از هر گونه چربی باشه.
 • جنس ظرفی که برای فرم دادن سفیده استفاده میکنیم بسیار مهمه ظرف های پلاستیکی چربی رو به خودشون جذب میکنن و خیلی وقت ها این چربی داخل منافذ ظرف میمونه و با شستن از بین نمیره و مانع از فرم گرفتن سفیده میشه بهتره از ظرف شیشه ای یا فلزی برای فرم دادن سفیده استفاده بشه.
 • همچنین بهتره ظرف مورد نظر و پره های همزن رو قبل از استفاده به خوبی با صابون شستشو بدیم تا کاملا تمیز باشن و اجازه بدیم کاملا خشک بشن و رطوبت نداشته باشن و بعد مورد استفاده قرار بدیم.
 • موقع همزدن سفیده های تخم مرغ همزن رو از یک جهت حرکت بدین مثلا در جهت عقربه های ساعت چون عوض کردن مداوم جهت هم زدن باعث میشه سفیده به خوبی فرم نگیره.

امیدوارم از طرز تهیه کیک توت فرنگی آلمانی خوشتان آمده باشد. برای مشاهده دستورات آشپزی دیگر به مجله ما سری بزنید.

۱/۵ (۱ نظر)

زهرا شریف زاده

سلام زهرا هستم متولد سال ۷۱ کلاس آشپزی خاصی نرفتم اما همیشه به آشپزی علاقه داشتم و دنبال امتحان کردن مزه های جدید بودم عاشق درست کردن کیک و شیرینی و غذاهای جدیدم و از این کار لذت میبرم و دوست دارم این لذت رو با شما به اشتراک بذارم ممنون که همراهم هستین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link