۲ روش طرز تهیه آلبالو پلو ملس و خوشمزه؛ با گوشت قلقلی

طرز تهیه آلبالو پلو ملس و خوشمزه

آلبالو پلو یکی از غذاهای خوشمزه ایرانی است که هم ظاهری زیبا و مجلسی و هم طعمی ملس و دلپذیر دارد. اصالت آلبالو پلو به شیراز بر می گردد اما در تمام نقاط ایران پخته می شود. از آنجایی که آلبالو میوه ای تابستانی است، این غذا در تابستان ها با آلبالوی تازه پخته می شود و برای رفع عطش و گرمازدگی مفید است. آلبالو پلو را با برنج، آلبالو، گوشت چرخ کرده و شکر درست میکنند و بسته به ذائقه میزان شکر را کم یا زیاد میکنند. این غذا را می توان هم با گوشت و هم با مرغ درست کرد.

مواد لازم برای تهیه آلبالو پلو :

طرز تهیه آلبالو پلو :

روش اول:

در ابتدا آلبالوها را تمیز بشویید و هسته آنها را در آورید. می توانید با دست این کار را انجام دهید. اگر از هسته گیر آلبالو استفاده کنید آلبالوها له نمی شوند و ظاهر گرد خود را حفظ می کنند. آلبالوهای هسته گرفته را در قابلمه ای بریزید و شکر را به آن اضافه کنید و ساعتی آن را در یخچال بگذارید تا آلبالوها همراه با شکر آب بیندازند. بعد از آن آلبالوها را روی حرارت قرار داده تا آلبالوها با آبی که انداخته اند بجوشند. حدود 15 دقیقه برای این کار کافی است تا زمانی که شربت آلبالو به غلظت مورد نظر برسد. غلظت آن باید کمی از غلظتی که هنگام مربا پختن به دست می آید کمتر باشد. حال آلبالوها را در یک صافی ریخته و آلبالوها را از آبشان جدا کنید و در کناری قرار دهید.

مرحله بعد نوبت به آماده کردن گوشت های قلقلی می رسد. 1 عدد پیاز را رنده کنید و آبش را بگیرید. پیاز رنده شده را به گوشت چرخ کرده اضافه کنید و نمک و فلفل هم به آن بیفزایید. 1 قاشق غذا خوری آرد نخودچی هم به گوشت اضافه کنید. گوشت را آنقدر با دست ورز دهید که منسجم شود و ساعتی آن را در یخچال قرار دهید تا گوشت طعم پیاز را به خود بگیرد. بعد از آن گوشت ها را به صورت کوفته های ریز در بیاورید. سپس یک تابه را روی شعله قرار داده و مقداری روغن در آن بریزید. گوشت های قلقلی را در روغن داغ انداخته و آن ها را سرخ کنید. تابه را تکان دهید تا تمام سطح کوفته ها سرخ و طلایی شود. بعد از سرخ شدن کوفته قلقلی ها آنها را در کناری قرار دهید.

مرحله بعد آماده کردن برنج است. از چند ساعت قبل برنج را با مقداری نمک خیس کنید. در قابلمه ای برای 4 لیوان برنج آب بریزید و بگذارید تا آب جوش بیاید. سپس آب برنجی که از قبل خیس کرده بودید را خالی کنید و برنج را در آب در حال جوش بریزید. بگذارید تا برنج چند جوش بزند تا زمانی آن را تست کردید و برنج کمی نرم شده بود آن را از روی شعله برداشته و در صافی ریخته و آبکش کنید. در قابلمه مقداری روغن بریزید و یک سیب زمینی بردارید و بعد از پوست گرفتن و شستن به صورت دایره دایره برش بزنید و در ته قابلمه به عنوان ته دیگ قرار دهید. حال یک لایه برنج در قابلمه بریزید و یک لایه گوشت های قلقلی شده و آلبالو ها را اضافه کنید. به همین صورت ادامه دهید تا لایه آخر برنج قرار گیرد تا مقداری برنج سفید برای تزیین داشته باشید. در آخر مقداری از شربت آلبالو را که کنار گذاشته بودید به برنج اضافه کنید و یک دم کنی روی قابلمه قرار دهید و شعله را کم کنید تا آلبالو پلو با حرارت ملایم دم بکشد. می توانید بعد از آبکش کردن برنج مقداری از برنج را بردارید و به آن زعفران آب شده اضافه کنید و جدا بگذارید تا دم بکشد تا در آخر رو رنگ برنج برای تزئین داشته باشید. بعد از حدود یک ساعت برنج شما دم کشیده است. می توانید آن را در دیس مناسبی سرو کرده و با برنج زعفرانی و آلبالو و گوشت قلقلی تزئین کنید. می توانید از خلال پسته و بادام هم برای تزیین روی برنج استفاده کنید.

طرز تهیه آلبالو با گوشت قلقلی چرخ کرده

روش دوم:

همان طور که گفته شد آلبالو پلو را با مرغ نیز درست می کنند. برای پخت آلبالو پلو با مرغ ابتدا مرغ ها را شسته و تکه تکه کنید. بعد از آن تکه های مرغ را در مقداری زعفران و نمک قرار دهید تا مزه دار شوند. سپس مرغ ها را در مقداری روغن سرخ کنید. حال یک پیاز را خرد کرده و سرخ کنید و مرغ ها را روی پیاز قرار دهید و مقداری آب روی آن ها ریخته و اجازه دهید تا مرغ ها بپزند. در یک تابه 1 قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی را با کمی فلفل قرمز سرخ کنید و به مرغ در حال پخت اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا زمانی که حدود نصف لیوان از سس باقی بماند. سپس مقداری زعفران آب کرده به مرغ اضافه کنید و چند دقیقه حرارت دهید تا عطر زعفران به خورد مرغ برود. می توانید مرغ آماده شده را ریش ریش کرده و لا به لای برنج بریزید، یا همین طور به صورت فیله بعد از سرو آلبالو پلو در ظرف، تکه های مرغ را روی برنج قرار دهید و نوش جان کنید.

آلبالو پلوی خوشمزه و ملس به روش مجلسی و راحت

نکات مهم در تهیه آلبالو پلو :

  • در تهیه آلبالو پلو مجلسی می توانید از خلال پسته و بادام هم در غذایتان استفاده کنید. برای این کار خلال ها را از قبل در آب خیس کنید و در هنگام ریختن برنج در قابلمه، خلال ها را همراه با گوشت های قلقلی و آلبالو در لا به لای برنج بریزید.
  • دقت داشته باشید که هنگام اضافه کردن شربت آلبالو برنج، مقدار زیادی شربت اضافه نکنید چون برنج له می شود. حداکثر مقدار نصف لیوان کافی است.
  • اگر طعم شیرینی برنج را دوست ندارید می توانید مقدار شکر اضافه شده به آلبالو را کم کنید و آلبالو پلویی با طعم ملس داشته باشید.
  • در پخت آلبالو پلو حرارت حتما باید خیلی کم باشد چون شیره آلبالو به ته قابلمه می رسد و در صورت زیاد بودن شعله، بوی سوختگی شربت آلبالو به برنج می رسد و عطر ناخوشایندی ایجاد می کند. اگر از شعله پخش کن استفاده کنید بهتر است.
  • اگر آلبالوها و شکر را در ظرف مسی حرارت دهید، رنگ آلبالو ها حفظ می شود و غذا ظاهر زیباتری خواهد داشت.
  • می توانید آلبالو را در فصل تابستان فریز کنید و در مواقع دیگر از سال این غذای خوشمزه را تهیه کنید.
  • طرز تهیه گفته شده در بالا برای تعداد 4 نفر است. در صورت اضافه یا کم شدن افراد مقادیر مواد را کم یا زیاد کنید.
1 نظر

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.