طرز تهیه قورمه سبزی روغن انداخته با سبزی خشک | اکالا

طرز تهیه قورمه سبزی روغن انداخته با سبزی خشک

قورمه سبزی با سبزی خشک

قورمه سبزی یک از غذاهای محبوب و خوشمزه در سفره غدایی ایرانیان است. قورمه سبزی با سبزیجات معطری همچون شنبلیله، تره، گشنیز و جعفری و بعضی از سبزیجات محلی دیگر تهیه می شود و همچنین آن را می توان با گوشت گوسفندی یا گوشت مرغ تهیه کرد. اما بعضی مواقع شما در شرایطی قرار می گیرید که توانایی یا زمان کافی برای تهیه این سبزیجات را ندارید بنابراین شما باید از سبزیجات خشک شده برای تهیه قورمه سبزی استفاده کنید. در ادامه به آموزش طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک می پردازیم و نکات کلیدی آن را به شما خواهیم گفت.

مواد لازم برای قورمه سبزی با سبزی خشک

طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک

در ابتدا لوبیا را کاملاً شستشو می دهیم و آن را در یک قابلمه می ریزیم و با حرارت ملایم می گذاریم تا کاملاً پخته شود.

اولین گام برای استفاده از سبزی خشک در تهیه قورمه با سبزی خشک ، شستشوی آن است. بنابراین سبزی را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آب تقریبا گرم قرار می دهیم تا خیس بخورد. مشکل سبزیجات خشکی که از بیرون تهیه می شوند، کثیف بودن زیاد آن ها می‌باشد، پس در این مرحله حوصله و دقت زیادی به خرج دهید و دو تا سه بار آب آن را عوض کنید. سپس سبزی ها را جمع آوری کنید و آبکش کنید و سپس آن را در یک ماهیتابه بریزید و با حرارت کم آن را تفت دهید تا آب آن خارج شود. سپس به ماهیتابه روغن سرخ کردنی اضافه می کنیم و سبزیجات خشک را به خوبی و تا وقتی که به رنگ تیره در بیایند، سرخ می کنیم.

در مدت زمانی که سبزی ها در حال سرخ شدن می باشند می توانیم پیازها را بشوریم و با یک چاقوی تیز، آن ها را بسیار ریز می کنیم. سپس پیاز خرد شده را در یک قابلمه ریخته و روغن سرخ کردنی به آن اضافه می کنیم و شروع به تفت دادن می کنیم، کمی بعد از طلایی شدن پیاز می توانیم مقداری سیر خرد شده نیز برای ایجاد طعم و عطر دلپذیر به آن اضافه می کنیم و قبل از این که پیاز و سیر کاملا سرخ شوند گوشت ها را به همراه نمک ، فلفل و زردچوبه به قابلمه اضافه کنید.

گوشت ها در قورمه سبزی باید به یک اندازه خرد شده باشند و همچنین گوشت قورمه سبزی با سبزی خشک نباید زیاد سرخ شود و زیاد آب آن گرفته شود چون گوشت در داخل قورمه سبزی سفت آن ها را با هم، تا زمانی که پوست لوبیا چروکیده نشده باشد، تفت می‌دهیم. سپس سبزی های سرخ شده را به اضافه می کنیم و بعد از مقداری تفت دادن به اندازه سه چهارم قابلمه آب می ریزیم و بعد از جوش آمدن آن شعله حرارت را کم می کنیم تا قورمه سبزی شروع به جا افتادن بکند.

بعد از آن که گوشت و لوبیا نیم پز شد می توانیم لیمو عمانی ها را با چنگال سوراخ کنیم و به قابلمه قورمه سبزی اضافه کنیم. همچنین در این مرحله می توانیم از آبلیمو تازه استفاده کنیم تا عطر و طعم بهتری به خورشت قورمه سبزی با سبزی خشک بدهد.

بعد از آن که قورمه سبزی کاملا جا افتاد شعله گاز را خاموش می کنیم و قورمه سبزی را به همراه پلو ساده و در کنار ماست، سالاد شیرازی، پیاز، سبزی خوردن، ترشی و دوغ سرو می کنیم.

چطوری قرمه سبزی خوشمزه و با سبزی خشک بپذیم

نکات کلیدی در دستور تهیه قرمه سبزی با سبزی خشک

– بهتر است برای پختن خورش های ایرانی و مخصوصا قرمه سبزی با سبزی خشک از قابلمه با اندازه و سایز کوچک تر استفاده کنید تا با اضافه کردن آب کمتری بتوانید ظرف را پر کنید چون که ممکن است گوشت و لوبیا پخته شده باشد ولی آب زیادی در ظرف باقی مانده باشد و تا زمانی که آب ها تبخیر می شوند باعث می شود گوشت و لوبیا کاملا له شوند.

– در هنگام خرد کردن پیاز ها به این نکته دقت کنید که خیلی باید ریز خرد شوند به طوری که وقتی غذا آماده شد، پیاز در غذا دیده نشود.

– گوشت قرمز در قرمه سبزی با سبزی خشک باید درشت خرد شود و بسیار کم تفت داده شود تا آب آن خارج نشود و در خورش آبدار باقی بماند.

– می توانید به قرمه سبزی با سبزی خشک شنبلیله خشک نیز اضافه کنید تا عطر بی نظیری به خورش شما بدهد ولی اضافه کردن بیش از حد آن باعث تلخ شدن قرمه سبزی می شود.

– به این نکته دقت کنید که سبزی های خشک باید کاملا سرخ شوند تا قرمه سبزی کاملا به خوبی روغن بیندازد.

– دستور پخت قرمه سبزی با سبزی خشک که در بالا به آن پرداختیم برای چهار نفر مناسب می باشد و در صورت کم یا زیاد شدن افراد نسبت ها را تغییر دهید.

 

2 پیام

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.