آشپزیغذاهای سنتی

طرز تهیه خورشت قیمه خوش عطر و طعم؛ عکس مرحله به مرحله

قیمه از جمله غذاهای معروف و خیلی خوشمزه و پایه ثابت خیلی از مهمونی های ما ایرانی هاست! که راحت میشه بار گذاشت و رفت سراغ بقیه کارها تا زمانی که جابیفته و آماده بشه! این غذا خیلی راحت تهیه میشه اما یه سری نکته ها داره که رعایتش برای خوشمزه شدن و داشتن یه قیمه ی مجلسی لازمه مانند خورشت قیمه بادمجون! همه دیگه قیمه های نذری رو خوردیم و بعد از خوردن کلی لذت بردیم اما امسال ازاون سالهایی هست که احتمالا کمتر کسی تونسته تو این ایام قیمه نذری میل کنه! امروز با دستور تهیه ی قیمه سیب زمینی در خدمتتون هستیم که عطر و طعم قیمه های نذری رو داره و حتما از خوردنش لذت خواهید برد و یاد وخاطره ی قیمه های نذری ایام محرم رو براتون زنده میکنه! همراهمون باشید با دستور تهیه خورشت قیمه سیب زمینی در اکالا بلاگ!

مواد لازم جهت تهیه قیمه سیب زمینی:
گوشت خورشتی ۲۰۰ گرم
لپه خیس خورده یک پیمانه
پیاز بزرگ ۱عدد
رب گوجه فرنگی ۳ قاشق غذاخوری سرپر
زرد چوبهیک قاشق چایخوری یا بیشتر
فلفل سیاه یه میزان لازم
چوب دارچینیک تکه کوچک
هل یک یا دو عدد
لیمو عمانی ۳ عدد
سیب زمینی درشت ۱ عدد
روغن برای قیمه۱/۳ پیمانه
روغن برای سرخ کردن سیب زمینی به میزان لازم
نمکنمک به میزان لازم

مواد لازم خورشت قیمه سیب زمینی

طرز تهیه خورشت قیمه سیب زمینی

۱- برای تهیه ی خورشت قیمه در ابتدا لپه ها را به خوبی بشویید و از شب قبل از پخت و یا حداقل چند ساعت قبل درآب بخیسانید و آب آن را عوض کنید. درغیر این صورت نیاز است قبل از تهیه خورشت، لپه ها را در کمی آب بجوشانید. حین جوشاندن لپه ها کف حاصل از جوشاندن را بگیرید و درآخر آب آن را دور بریزید. لپه ها بعد از خیساندن حجم بیشتری پیدا میکنند. درتصویر زیر تفاوت لپه‌ی خشک و خیس و خورده را مشاهده میکنید.
برای تهیه خورشت قیمه بعد از خیساندن یا پختن لپه، یک عدد پیاز درشت را نگینی ریز خرد کنید. روغن را در قابلمه ی مناسبی بریزید. قابلمه را روی حرارت قراردهید تا روغن داغ شود پیاز را به روغن اضافه کنید.

خیس کردن لپه در خورشت قیمه سیب زمینی

۲- اجازه دهید پیاز کمی نرم و طلایی شود. نیازی به سرخ کردن پیاز نیست چون قرار است پیاز به همراه گوشت سرخ شود تا گوشت هم عطر پیاز را بگیرد. سپس گوشت خورشتی را به پیاز اضافه کنید و به خوبی گوشت را تفت دهید تا گوشت کمی سرخ شود و تغییر رنگ دهد.

سرخ کردن گوشت قیمه سیب زمینی
۳- ادویه ها شامل زردچوبه و فلفل را هم اضافه کنید و با گوشت و پیاز به خوبی تفت دهید. 

اضافه کردن ادویه در قیمه سیب زمینی
۴- در مرحله بعدی رب گوجه فرنگی را اضافه کنید. رب گوجه فرنگی را هم به خوبی تفت دهید و اجازه دهید با گوشت و پیاز مخلوط و سرخ شود. یکی از نکته های مهم خوش رنگ شدن قیمه استفاده از رب خوش رنگ و خوب سرخ کردن آن است تا حسابی خوش رنگ شود.

اضافه کردن رب در خورشت قیمه سیب زمینی

۵- سپس لپه‌هایی که از شب قبل خیس کرده اید را به گوشت و پیاز و رب گوجه اضافه کنید. کمی تفت دهید.

اضافه کردن لپه به خورشت قیمه سیب زمینی

۶- بعد از اینکه تمام مواد را به خوبی تفت دادید حدود سه قاشق غذاخوری زعفران دم کرده اضافه کنید و مواد را به خوبی هم بزنید.(کمی زعفران را برای اواخر پخت نگه دارید) سپس وقت اضافه کردن آب است. سه تا چهار پیمانه آب (به میزان لازم) به مواد اضافه کنید.

اضافه کردن زعفران و آب به خورشت قیمه سیب زمینی

۷- یک تکه چوب دارچین هم به خورشت اضافه کنید. میتوانید از پودر دارچین هم در حین سرخ کردن گوشت استفاده کنید اما پودر دارچین باعث تیره شدن خورشت میشود. درب قابلمه را ببندید و با حرارت کم اجازه دهید خورشت جا بی افتد. لیموهای عمانی را حتما در آب خیس کنید تا کمی نرم شوند و تلخی آن گرفته شود.

اضافه کردن دارچین به خورشت قیمه سیب زمینی

۸- با کارد یا چنگال چند سوراخ در لیموهای ایجاد کنید. یک ساعت پایانی پخت خورشت، لیموهای خیس خورده را به خورشت اضافه کنید و اجازه دهید همراه با خورشت پخته شوند و عطر و طعم لیموها به خرد خورشت برود. دقت کنید که لیموهای عمانی را از اول پخت به خورشت اضافه نکنید چون اگر لیموها تلخ باشند، خورشت شما تلخ خواهد شد. و حتما آنهارا در ابتدا خیس کنید و بعد در خورشت بیندازید. 

اضافه کردن لیمو عمانی به خورشت قیمه سیب زمینی
۹- در نیم ساعت پایانی پخت یک یا دو عدد دانه ی هل را به همراه نمک به خورشت اضافه کنید و مجدد اجازه دهید تا خورشت به خوبی جا بیفتد. در اواخر پخت مابقی زعفران دم کرده را به خورشت اضافه کنید. در آخر نمک خورشت را تست کنید و اگر نیاز بود کمی نمک اضافه کنید.

اضافه کردن نمک و زعفران در انتهای پخت خورشت قیمه سیب زمینی
۱۰- برای تهیه سیب زمینی خورشت قیمه، سیب زمینی را به خوبی بشویید و پوست بگیرید. بعد به صورت خلالی برش دهید. بهتر است خلال های سیب زمینی برای قیمه خیلی درشت نباشد.

خلال کردن سیب زمینی برای خورشت قیمه سیب زمینی

۱۱- داخل تابه یا قابلمه ی کوچکی مقدار مناسبی روغن سرخ کردنی بریزید و قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا روغن کاملا داغ شود. سپس سیب زمینی‌های خلالی را داخل قابلمه‌ی حاوی روغن سرخ شده بریزید و اجازه دهید با حرارت متوسط روبه بالا، سیب زمینی‌ها سرخ شوند. 
سیب زمینی‌ها را روی هم انباشته نکنید چون اینکار باعث له شدن سیب زمینی‌ها میشود. روغن هم بهتر است زیاد باشد که روی سیب زمینی ها را بگیرد تا سیب زمینی‌ها تردتر شوند.
اگر می‌خواهید سیب زمینی ترد تری داشته باشید بعد از خلال کردن سیب زمینی ها، آنها را چند دقیقه در آب سرد قراردهید و بعد با دستمال آشپزخانه خشک کنید و سپس در روغن داغ سرخ کنید.

برای طرز تهیه سیب زمینی سرخ کرده اینجا کلیک کنید.

وقتی سیب زمینی ها به اندازه کافی سرخ شد از روغن جدا کنید چون اگر در روغن بماند روغن جذب سیب زمینی میشود.
سیب زمینی‌های ترد و خوشمزه ی شما آماده ست!

سرخ کردن سیب زمینی در خورشت قیمه سیب زمینی
در نهایت خورشت آماده شده را در بشقاب یا ظرف سرو ریخته و با سیب زمینی های تردِ سرخ شده تزیین کنید.
حالا وقتشه از خورشت قیمه سیب زمینی خوش عطر و طعمتون با اون سیب زمینی های ترد و لذیذ کنار یه بشقاب برنج زعفرونیِ خوش عطر نهایت لذت رو ببرید!

خورشت قیمه سیب زمینی

نوش جان

نکات تهیه قیمه سیب زمینی:

 • معمولا برای گوشت قیمه پنجاه تا صدگرم برای هر نفر باید اندازه بگیرید. که به گفته قصاب ها برای هر نفر پنجاه گرم کافی است. اگر از گوشت گوسفندی استفاده کنید خوشمزه تر خواهد شد.
 • میزان لپه هم برای هر نفر حدودا دو قاشق غذاخوری سر پر است. به روش مادربزرگامون میتونید با مشت اندازه بگیرید! که البته در نهایت این میزان به مصرف شخصی و میزان اشتهای افراد خانواده بستگی دارد!
 • از لپه‌ی درشت برای تهیه خورشت استفاده نکنید.
 • برای آماده کردن لپه میتوانید بعداز خیساندن، آنها را چند دقیقه در آب بجوشانید و کف به وجود آمده در زمان جوشاندن را بگیرید تا بوی خامی آن از بین برود. بعلاوه پخت لپه زودتر انجام شود. لپه را کمی به همراه گوشت تفت دهید تا لپه شکل خود را از دست ندهد و در خورشت له نشود.
 • از پیاز داغ فراوان در خورشت استفاده کنید میتوانید پیاز را به جای خرد کردن رنده کنید و سپس سرخ کنید.
 • اگر مایل بودید میتوانید مقداری پیاز داغ هم در اواخر پخت به خورشت اضافه کنید طعم آن بهتر و لذیذتر میشود.
 • رب گوجه فرنگی مرغوب و زعفران از عوامل رنگ دهنده به این خورشت می‌باشد.
 • برخی در خورشت از گوجه استفاده می‌کنند تا غلظت و قوام خورشت بیشتر و خوش طعم تر شود. برای اینکار میتوانید دو یا سه عدد گوجه فرنگی را پوست بگیرید و رنده یا پوره کنید. سپس بعد از اینکه گوشت را به خوبی تفت دادید به گوشت اضافه کنید و اجازه دهید به خوبی تفت بخورد فقط دقت کنید که خوب تفت داده شود و سپس یک یا دو قاشق رب گوجه هم برای خوش رنگ شدن اضافه کنید و تفت دهید و در ادامه مابقی مراحل را انجام دهید.
 • عده‌ای از گلاب استفاده می‌کنند. میتوانید یک قاشق گلاب درآخر پخت خورشت به آن اضافه کنید. من شخصا هیچوقت از گلاب استفاده نکردم چون اگر زعفران و هل و لیمو عمانی در خورشت به اندازه باشد اصلا نیازی به افزودنی یا ادویه دیگری نیست. خورشت به اندازه کافی خوش عطر و طعم خواهد شد. ولی اگر مایلید میتوانید گلاب هم در پایان پخت به خورشت اضافه کنید.
 • اگر از پودر هل استفاده میکنید میتوانید از همان ابتدا به خورشت اضافه کنید. در غیر این صورت دانه‌ی هل در خورشت بندازید و در آخر به همراه چوب دارچین خارج کنید.
 • پودر دارچین خورشت را تیره میکند بهتر است از چوب دارچین استفاده کنید.
 • نمک را در اواخر پخت خورشت به آن اضافه کنید چون در ابتدا افزودن آن به خورشت، باعث دیر پز شدن گوشت خورشتی می‌شود.
 • از کمی پرک لیمو عمانی یا پودر لیمو عمانی هم می‌توانید جهت خوش طعم و ترش تر شدن خورشت به آن اضافه کنید.
 • لیمو عمانی را ابتدا خیس کنید و سپس در یکساعت پایانی پخت به خورشت اضافه کنید چون زود انداختن لیموعمانی باعث تلخ شدن خورشت و همچنین دیر انداختن همآن باعث می شود که غذا عطر و طعم لیمو را به خود نگیرد.
 • میتوانید از کمی آب لیمو ترش هم برای چاشنی در پایان پخت خورشت استفاده کنید.

با روش ذکر شده میتوانید خورشت قیمه‌ی مجلسی و بسیار لذیذی تهیه کنید و کاملا عطر و طعم قیمه‌های نذری ایام محرم را دارد.
این میزان مواد برای حدود چهار نفر مناسب است. برای تعداد بیشتر مواد را به همان میزان بیشتر در نظر بگیرید.
امیدوارم از این دستور پخت لذت برده باشید و برای ناهار این غذا را درست کنید. خوشحال میشیم اگر شما هم نکته یا روشی برای خوشمزه شدن قیمه دارید خوشحال میشیم برامون بنویسید. همچنین برای مشاهده غذاهای سنتی دیگر به بلاگ ما سری بزنید.

۵/۵ (۱ نظر)

میترا حمیدی

میترا حمیدی هستم متولد۶٨.حسابداری خوندم.اما الان آشپزی میکنم! از وقتی یادم میاد عاشق آشپزی وکیک پزی بودم.خونه دار شدم، مادرشدم وخیلی بیشتر از پیش به آشپزی علاقه مندم! آشپزی وشیرینی پزی برام پره از حس وحال خوب!معتقدم آدمی که آشپزی میکنه باید اصالت خوراک و غذارو بدونه اما درکنارش بتونه مزه های جدیدرو هم خلق کنه. و براین باورم بزرگترین سرآشپزهای دنیاهم اولین بار ایده ای داشتند باعلم و آگاهی اجراش کردند،طعم ومزه دادن به غذا وشیرینی و بعد خالق چیزی شدن که بین همه محبوب شد. یادگرفتن، یادگرفتن وبعد هم کشف مزه های جدید بزرگترین هدفمِ دراین راه! سعی میکنم با کمترین مواد و آسون ترین روش به نتیجه مطلوبم برسم! آشپزی رو سخت نگیرید، باعشق وشوق آشپزی کنید اونوقت می‌بینید که چقدر این کار واین هنر براتون لذت بخش میشه!

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

تا 25 هزارتومان تخفیف بگیرید! فقط تا امشب

برای 10 نفر اول
bg22 کپی کنید
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link
سفارش سروقت به دستت میرسه با اکالا
نصب اپلیکیشن اکالا