معرفی میوه‌های استوایی (نارگیل،انبه و منگوستین…)

میوه

طبق آمارهای گرفته‌شده در فصل پاییز چنددرصدی نرخ بازار میوه کاهش پیداکرده است و همین‌طور که میدانید میوه و تره‌بار از زمانی که از میدان تره‌بار خریداری می‌شوند تا به دست مصرف‌کننده برسد، بین 10 تا 42 درصد در هر کیلو برای میوه‌فروشان سود به همراه دارد که حدوداً با 40 درصد سود فروشنده می‌تواند بفروشد.

در حال حاضر ارزان‌ترین محل برای تهیه میوه تره‌بار است،تره‌بار نام عمومی برخی محصولات گیاهی خوراکی و اغلب پختنی است. در تره‌بار انواع سبزی‌های خوردنی و میوه‌جات وجود دارد. بیشتر در گفتار روزمره آن را سبزی‌ها نیز می‌نامند، البته بسیاری از باغی جات در اطراف شهر کنار باغ مکانی برای فروش میوه‌های خوددارند که آنجا هم یکی از ارزان‌ترین محل برای تهیه میوه بشمار می‌رود. هرچند که در مناطق مرفه نشین نرخ میوه به چندین برابر هم میرسد با توجه به موقعیت مکانی میوه‌فروشی ولی اصول همه افراد تمایل به این رادارند که ارزان‌ترین محل برای تهیه میوه را انتخاب کنند.که این خود معقوله ای به‌صرفه است.

در تره‌بار میوه‌های مختلفی وجود دارد و گاهی می‌بینیم میوه‌هایی که در تره‌بار وجود دارد  آن را در سوپرمارکت‌های اینترنتی نیز می‌توان خریداری کرد. میوه‌های خوشمزه، تازه و نوبر که با خوردن آن‌ها به وجد خواهیم آمد.

در اینجا می‌خواهم شمارا با میوه‌هایی آشنا کنم که در تره‌بار و هر سوپرمارکت اینترنتی که میوه نیز دارد می‌توانید به‌راحتی خریداری فرمایید.

میوه‌های استوایی که به ایران وارد می‌شود کدامند؟

میوه نارگیل :

اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده نارگیل در سطح جهان ، کشورهای تایلند ، اندونزی و ویتنام هستند که بخش بسیار مهم و عمده‌ای از مرغوب‌ترین انواع نارگیل را تولید و اقدام به صادرات آن به کشورهای مختلف جهان می‌نمایند که ازجمله آن کشورهای می‌توان به کشور ما اشاره کرد که بخشی از واردات نارگیل را از طریق این کشورها تأمین می‌نماید. نارگیل را در تره‌بار و هم خرید اینترنتی تهیه کرد و میل نمود.

نارگیل وارداتی

میوه آناناس:

از کشورهای تولیدکننده آناناس می‌توان به امارات،مالزی، برزیل، تایلند، فیلیپین، هند و ویتنام اشاره کرد. بیشترین حجم واردات آناناس نیز به کشور مربوط به کشور فیلیپین به میزان 1.4 میلیون دلار بود. این میوه را نیز به‌وفور در تره‌بارهای ایران می‌توان خریداری کرد.

واردات آناناس

میوه انبه:

اصلی‌ترین کشورهای تولیدکننده میوه انبه عبارت‌اند از پاکستان و هندوستان  به‌منظور دسترسی به میوه سالم و ارگانیک با بهره‌گیری از متخصصین نسبت به کنترل کیفی میوه انبه، به‌عنوان محصول وارداتی خود اقدام نموده تا کلیه نیازهای مصرف‌کننده نهایی را فراهم سازد. میوه انبه باید یک هفته قبل از رسیدن کامل چیده شود و در حرارت ۹ درجه سانتی‌گراد با رطوبت نسبی ۹۰-۸۵ %با ماشین  یخچال دار حمل شود. در ایران نیز میوه انبه برداشت می‌شود.

واردات انبه

میوه منگوستین:

منگوستین (در متون طب سنتی جوز جندم) میوهٔ گیاهی با نام علمی گارسینی انبه‌ای (Garcinia mangostana) از تیرهٔ گل راعیان (Clusiaceae)، و راستهٔ چنارسانان (Malpighiales) که گرد و کمی کوچکتر از توپ تنیس و به قطر سه و نیم تا هفت ونیم سانتیمتر است و رنگ آن بنفش تیره و گاه بنفش مایل به قرمز است؛ قطر پوستهٔ آن شش تا ده میلیمتر و در مقطع عرضی به رنگ قرمز است؛ بخش خوراکی آن نرم و سفیدرنگ است و ممکن است بدون دانه یا دارای یک تا پنج دانه باشد؛ گیاه این میوه در مالزی و تایلند و اندونزی و جنوب هند می‌روید.

میوه های استوایی

میوه پاپایا:

نخستین بار پاپایا در آمریکای مرکزی کشف شد و پس از آن کاشفانی از اسپانیا و پرتقال این میوه خوش‌طعم را به بخش‌های دیگری از کره زمین هدیه دادند. پاپایا در مناطق گرمسیری مانند فیلیپین، آفریقا و هند نیز وجود دارد. امروزه آمریکا، مکزیک و پورتوریکو بزرگ‌ترین تولد کنندگان میوه پاپایا در جهان هستند.

واردات پاپایا

میوه انار:

ممکن است از خودتان بپرسید پاکستان که انار ندارد سؤال به‌جایی است، اما ماجرا اینجا است که انار افغانستان به‌صورت قانونی وارد پاکستان شده و ازآنجا به‌صورت غیرقانونی به ایران صادرشده است. حال‌آنکه، خودمان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این میوه طلایی هستیم که البته برای انتخاب ارزان‌ترین محل برای خرید میوه انار می‌توانیم از تره‌بار یا باغی جات اشاره کرد و عموماً در همه جای شهر انار وارداتی و غیر وارداتی وجود دارد .

انار

و اما میوه‌هایی در ایران وجود دارد که به‌راحتی برداشت می‌شود و به‌وفور در همه نقاط ایران می‌توان خرید.

میوه‌هایی که از ایران صادر می‌شود کدامند؟

میوه پرتقال

میوه پرتقال یکی از دوست‌داشتنی‌ترین میوه‌ها در جهان است که امروزه تولید آن در صنعت از اهمیت بسیاری برخوردار است. با توجه به غنی بودن ایران درزمینهٔ تولید میوه پرتقال، تولید و عرضه آب‌پرتقال صنعتی نیز می‌تواند درآمدزایی مناسبی برای تاجران و تولیدکنندگان در این زمینه داشته باشد. پرتقال در بسیاری از شهرهای شمالی و جنوبی کشور مانند مازندران، گیلان، تنکابن، دزفول، اهواز و… کاشت می‌شود.

میوه‌های وارداتی و صادراتی را در خرید خود بشناسیم.پرتقال- صادراتی

میوه سیب

سیب انواع مختلف درد . انواع وحشی آن کوچک و پرورش‌یافته آن درشت و بزرگ هست . سیب نوع ترش و شیرین دارد .ناگفته نماند که ویتامین‌های وجود در سیب بیشتر در پوست سیب وزیر پوست آن قرار درد بنابراین آن‌هایی که می‌توانند پوست سیب را هضم کنند بهتر است که آن را باپوست میل کنید و اگر می‌خواهید پوست آن را بکنید بهتر است که سیب را خیلی نازک پوست‌کنید.

میوه‌های وارداتی و صادراتی را در خرید خود بشناسیم.سیب- صادراتی

نارنگی

نارنگی یکی از میوه‌ها از تیره مرکبات است. نارنگی نسبت به پرتقال کوچک‌تر است، و مزه ترش و شیرین‌تری دارد.در پزشکی سنتی ایرانی طبع این میوه را سرد و تر می‌دانند و برای آن خواصی چون صفرابُر و فرونشاننده لهیب معده و کبد نام می‌برند. این میوه دارای مقدار زیادی منیزیم است و از این طریق در فعالیت ماهیچه‌ها، دستگاه گوارش و دستگاه عصبی مؤثر است.یکی از قدیمی‌ترین انواع نارنگی موسوم به Dancy Tangerine در اواخر قرن نوزدهم در فلوریدای آمریکا کشت‌شده است.امروزه نارنگی در کشورهای تولیدکننده مرکبات مانند چین، اسپانیا، برزیل، ژاپن و ایران تولید می‌شود.

میوه‌های وارداتی و صادراتی را در خرید خود بشناسیم. نارنگی- صادراتی

کیوی

این میوه بومی چین جنوبی است ولی اصلاح آن در کشور نیوزیلند صورت گرفته و به سایر نقاط جهان گسترش‌یافته است. در ایران نیز با مشاهده وضعیت نامطلوب بخشی از باغات مرکبات در شمال کشور که در بعضی سال‌ها در اثر سرمای زمستانه از بین می‌روند و دارای عملکرد پائینی هستند، اقدام به انجام مطالعاتی برای یافتن جایگزینی مناسب برای این باغات شد که درنهایت درخت کیوی فروت برای این منظور انتخاب گردید. این میوه نسبت به مرکبات مقاومت بیشتری به سرما داشته و عملکرد آن بالاتر بوده و شرایط اکولوژیکی شمال کشور بسیار مناسب کشت این محصول است.

میوه‌های وارداتی و صادراتی را در خرید خود بشناسیم.کیوی-صادراتی

امروزه هزاران هزار فروشگاه اینترنتی وجود دارند. اما در این میان تنها تعداد معدودی از آن فروشگاه‌ها توانسته‌اند به موفقیت و هدف خود دست پیدا کنند ازجمله فروشگاه اینترنتی اکالا که در سریع‌ترین زمان خدمات خود را ارائه می‌دهد.

1 نظر

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.