آشپزیکیک و شیرینی

طرز تهیه چیز کیک آلبالو به روش تنوری با نکات کلیدی و عکس

چیزکیک را همه میشناسیم و یکی از کیک‌های خیلی خوشمزه و محبوب است که با یک لایه کراست و یک لایه پنیری تهیه می‌شود. چیز کیک را میتوان هم به صورت یخچالی تهیه کرد که نیاز به ژلاتین دارد و هم در فر آن را پخت. هر کدام از این مدل چیزکیک‌ها هم طرفداران خاص خود را دارند. الان که فصل تابستان است و میوه‌های تابستانی تنوع بسیار زیادی دارند ما در اکالا چیزکیک تنوری آلبالو را تدارک دیده‌ایم که چیزکیکی بسیار خوشمزه و خوش طعم است.

این چیزکیک را با هر میوه‌ دیگری مثل گیلاس، توت فرنگی و غیره به همین روش میتوانید تهیه کنید. این چیزکیک تنوری ست و همان طور که از نامش پیداست در فر پخته می‌شود. چیز کیک آلبالو را به راحتی میتوانید تهیه کنید و دیگر نگران رفتن به کافی شاپ هم نباشید!

چیز کیک‌های تنوری برخلاف تصور عموم که شاید درست کردنشان سخت باشد، بسیار راحت است و نتیجه‌ای که بعد از پخت حاصل میشود آنقدر دلپذیر و لذیذ است که مطمئنا ارزش دارد یک بار آن را در منزل تهیه کنید و چه بسا قطعا از مشتری‌های ثابت این نوع چیز کیک‌ها خواهید شد.

با ما همراه باشید با طرز تهیه این چیزکیک جذاب در اکالا بلاگ!

مواد لازم برای تهیه کراست چیزکیک آلبالو:
بیسکوئیت دایجستیو یا پتی بور ٣۵٠ گرم
کره١۵٠ گرم

بیسکوئیت و کره برای تهیه چیز کیک آلبالویی

مواد لازم برای تهیه مواد پنیری کیک:
پنیر ماسکارپونه چهارصد گرم
خامه ترشصد و پنجاه گرم
شکریک پیمانه
تخم مرغ ٣ عدد
وانیل نصف قاشق چایخوری
نشاسته ذرت ١ قاشق غذاخوری
آب‌لیمو ترش یک قاشق چایخوری
آلبالو هسته گرفته نصف پیمانه
نمک کمی

مواد لازم چیزکیک آلبالو
۱- برای آماده‌سازی و تهیه چیز کیک، ابتدا بیسکوئیت‌ها را کمی خرد کنید و در غذاساز یا بلندر بریزید. دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید بیسکوئیت به طور کامل و یکدست پودر شود.

پودر کردن بیسکوئیت با بلندر برای چیز کیک آلبالوئی۲- کره را روی حرارت ذوب کنید. و بعد از سرد شدن به بیسکوئیت پودر شده در غذاساز اضافه کنید. دوباره دستگاه را روشن کنید و این بار احازه دهید تا کره با بیسکوئیت مخلوط شود و حالتی چسبنده و منسجم پیدا کند. 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه “چیزکیک توت‌فرنگی”

اضافه کردن کره به بیسکوئیت پودر شده۳- حالا باید مخلوط بیسکوئیت و کره را به قالب منتقل کنید.

برای تهیه یک چیز کیک تنوری یا نیویورکی به قالب کمربندی به یک قالب کمربندی نیاز دارید. فقط کافیست کف قالب را کاغذ روغنی بیندازید و دیواره‌ها را کمی چرب کنید. در صورتی که به قالب کمربندی دسترسی ندارید، باید کف ودیواره های قالب ساده را با کاغذ روغنی کاملا پوشش دهید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه چیزکیک‌های خوشمزه

برای پوشش دهی به قالب به روش زیر عمل کنید. ابتدا دو برگ کاغذ روغنی را به شکل مستطیل بلند برش دهید و به شکل (بعلاوه+) کف قالب قراردهید طوری که از دیواره‌های قالب بیرون بزند.

سپس کف قالب هم کاغذ بیندازید.

آماده کردن قالب برای چیزکیک آلبالو و قرار دادن کاغذ روغنی

۴- و برای اطمینان بیشتر بهتر است دور تا دور و دیواره‌های قالب را با کاغذ روغنی بپوشانید. حالا مخلوط کره و بیسکوئیت را در قالب بریزید.

ریختن مواد چیز کیک آلبالو در قالب
۵- باید بیسکوئیت را کاملا در کف و دیواره های قالب پخش کنید. برای این کار میتوانید از یک لیوان یا ابزاری شبیه به آن کمک بگیرید و با فشار دست روی لیوان کاملا بیسکوئیت را کف قالب فیکس کنید و به دیواره‌ها بکشید تا کاملا یکدست در قالب پخش شود.

مواد کراست چیز کیک آلبالو

۶- بعد از اینکه مخلوط بیسکوئیت کامل در فالب پخش شد قالب و کراست آماده ست! قالب را در یخچال قرار دهید و در آن فاصله مواد داخلی را آماده کنید.

قبل از آن فر را با دمای ١٨٠درجه سانتی گراد روشن کنید تا گرم شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه پای آلبالو با خمیر مخصوص آن

برای تهیه مواد پنیری چیزکیک، پنیر خامه‌ای یا پنیر ماسکارپونه را داخل ظرف مناسب و گودی بریزید. سپس شکر را به پنیر اضافه کنید.

تهیه مواد پنیری چیز کیک آلبالو با شکر و پنیر خامه‌ای
۷- شروع کنید به هم زدن و با همزن برقی پنیر و شکر را مخلوط کنید. سپس خامه ترش را به مخلوط پنیر ماسکارپونه و شکر اضافه کنید.

اضافه کردن خامه ترش به مواد پنیری چیز کیک آلبالو۸- مجدد با همزن هم بزنید تا خامه ترش هم با پنیر و شکر مخلوط و یکدست شود. یک قاشق چایخوری آب لیموترش را اضافه کنید. سپس نوبت به اضافه کردن تخم مرغ ها می‌رسد.

هر تخم مرغ را یکی یکی به مواد پنیری اضافه کنید. به این صورت که ابتدا یک تخم مرغ را اضافه کنید.

اضافه کردن آب لیمو ترش و تخم مرغ برای پنیر چیز کیک آلبالو

۹- بعد با همزن چند ثانیه هم بزنید و بعد تخم مرغ بعدی را اضافه کنید. مجدد هم بزنید و بعد تخم مرغ سوم را به همین ترتیب اضافه کنید. و دوباره هم بزنید.

یک قاشق چایخوری وانیل را به مواد اضافه کنید.

اضافه کردن تخم مرغ و وانیل به مواد پینیری چیز کیک آلبالو

۱۰- و نمک را نیز بیفزایید. در پایان نشاسته ذرت را به مواد اضافه کنید و کمی مخلوط کنید تا یکدست شود.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه تارت لیمو ترش و مرنگ

اضافه کردن نمک و نشاسته ذرت به مواد پنیری چیز کیک آلبالو
۱۱- حالا قالب چیز کیک را از یخچال خارج کنید. مواد پنیری را روی بیسکوئیت‌ها بریزید و بعد آلبالوهایی که هسته آن را جدا کردید داخل مواد پنیری بریزید.

اضافه کردن آلبالوی از هسته جدا شده به مواد چیز کیک آلبالو
سپس قالب را در فر گرم شده با دمای ١٨٠ درجه سانتی گراد قرار دهید. و یک ساعت زمان بدهید تا چیز کیک بپزد و روی آن طلایی شود.
وقتی روی چیز کیک کمی طلایی شد و وقتی قالب را کمی تکان دهید وسط و مرکز مواد پنیری کمی حالت لرزان داشت، زمان پخت چیز کیک کافیست!

حالا فر را خاموش کنید کمی درب فر را باز بگذارید و اجازه دهید چیز کیک یک تا دو ساعت در فر خاموش استراحت کند. تا دمای آن کم کم کاهش پیدا کند.

یکباره خارج کردن چیز کیک وقتی هنوز داغ است باعث ایجاد شوک در چیزکیک می‌شود و ممکن است سبب ترک خوردن رویه چیز کیک شود.

زمان پخت چیزکیک بین یک تا یک ساعت و ربع با توجه به دمای فر متغیر است. دمای فر برای پخت چیزکیک بسیار مهم است.

بعد از اینکه چیزکیک در فر خاموش استراحت کرد و سرد شد از فر خارج کنید و حداقل برای چهار ساعت و ترجیحا یک شب در یخچال قرار دهید.

بعد از این مدت چیزکیک را از یخچال خارج کرده و اگر از قالب کمربندی استفاده کردید کافیست کمربند قالب را باز کنید و اگر هم از قالب ساده استفاده کردید کافیست لبه‌های کاغذ روغنی که به شکل علامت مثبت در قالب گذاشته بودید را بکشید تا چیز کیک از قالب خارج شود.

حالا کافیست روی چیزکیک را با میوه‌های فصل مثل آلبالو، توت‌فرنگی و غیره پر کنید کمی روی آن پودر قند الک کنید.

چیز کیک خوشمزه آلبالویی

یک فنجان چای یا قهوه‌ی خوش عطر آماده کنید و بعد یک برش از چیز کیک جذاب و خوش رنگ ببرید و درکنار چای و قهوه نوش جان کنید.
و لذت ببرید از یک تجربه‌ی شیرین و خوشمزه!

چیز کیک آلبالویی خوشمزه
میتوانید از سس آلبالو یا گیلاس و حتی مربای آلبالو برای سرو چیزکیک استفاده کنید و این چیزکیک خوشمزه و جذاب را نوش جان کنید.

نکات تهیه چیزکیک آلبالو:

 • برای تهیه چیزکیک در این دستور از خامه ترش استفاده شده که میتوانید از فروشگاه‌ها و هایپر مارکت‌ها تهیه کنید. در صورتی که دسترسی نداشتید میتوانید ماست یونانی یا ماست خامه‌ای جایگزین کنید. حتی میتوانید به همان میزان خامه صبحانه به جای خامه ترش بریزید. ولی طعم این چیزکیک با خامه ترش بهتر می‌شود.
 • این چیزکیک را در قالب سایز هجده تا بیست و سه میتوانید تهیه کنید. فقط در نظر داشته باشید. هر چقدر قطر قالب بیشتر و بزرگتر باشد، ارتفاع آن با این مواد کمتر خواهد شد.
 • من دوست داشتم چیزکیک ارتفاع بیشتری داشته باشد، برای همین به جای قالب کمربندی که سایز بزگتری داشت از قالب ساده استفاده کردم.
 • حتما قالب را با کاغذ روغنی به شکل علامت مثبت پوشش دهید تا موقع خارج کردن چیزکیک، به راحتی بتوانید کاغذ روغنی را بکشید و چیز کیک را خارج کنید.
 • برای کراست کیک حتما نیاز نیست دیواره‌های قالب را هم با بیسکوئیت پوشش دهید میتوانید بیسکوئیت را فقط کف قالب پخش کنید.
 • میتوانید بعد از پوشش‌دهی قالب با کراست بیسکوئیتی، کراست را بپزید برای اینکار کافیست ده دقیقه در فر با دمای ١٨٠ درجه سانتیگراد قرار دهید و بعد مواد پنیری را داخل آن بریزید.
 • دقت کنید که دمای فر در تهیه این نوع چیزکیک خیلی حائز اهمیت است و نکته مهم دیگر اینکه نباید به یکباره بعد از پخت چیزکیک را از فر داغ خارج کرد بلکه باید اجازه دهید چیزکیک در فر خاموش کم کم و به آرامی سرد شود سپس از فر خارج کنید.
 • چیزکیک را زباد نپزید چون هم کراست یا پایه‌ی بیسکوئیتی آن خیلی خشک می‌شود و هم مواد چیزکیک بیش از حد سفت خواهد شد.
 • وقتی بعد از یک ساعت پخت و طلایی شدن روی چیزکیک، هنوز مرکز آن کمی لرزان بود چیزکیک آماده است.
 • یک چیزکیک خوب نباید روی آن بعد از پخت ترک بخورد. عوامل زیادی موجب ترک خوردن روی چیزکیک بعد از پخت میشود که یکی از آنها میتواند این باشد که شما مواد پنیری چیزکیک را زیاد از حد هم زده‌اید.
 • بعد از پایان پخت و خاموش کردن فر، یک قاشق چوبی بین درب فر قرار دهید تا هوای فر و حرارت آن به آرامی خارج شود و کم کم چیزکیک سرد شود.
 • این چیزکیک را با هر میوه‌ی دیگری از جمله گیلاس، توت فرنگی، هلو و زردآلو و غیره میتوانید تهیه کنید.
 • برای کراست چیزکیک به جای بیسکوئیت حتی میتوانید از کیک استفاده کنید. کافیست یک کیک برای پایه چیز کیک بپزید و بعد از سرد شدن کف قالب قرار دهید.
 • حتی میتوانید از کیک آلبالو برای پایه کیک استفاده کنید که با کرم چیز یا مواد پنیری بخاطر وجود آلبالو هم خوانی داشته باشد.
 • انتخاب پایه یا کراست چیزکیک سلیقه ای ست و هرکس ممکن است به یک روش کراست را انتخاب کند که کیک باشد یا بیسکوئیت! در هر دو حالت هم خوشمزه و جذاب است.
 • از هرنوع پنیر خامه ای برای تهیه این چیز کیک میتوانید استفاده کنید.

امیدواریم این دستور تهیه مورد توجه شما قرار بگیرد و از تجربه‌ی شیرین و لذت بخش پخت چیزکیک در منزل استفاده کنید و چیزکیک‌های متنوعی را در منزل تهیه کنید. همچنین برای تهیه غذاهای مختلف به سرویس آشپزی اکالا بلاگ سر بزنید.

۵/۵ (۱ نظر)

میترا حمیدی

میترا حمیدی هستم متولد۶٨.حسابداری خوندم.اما الان آشپزی میکنم! از وقتی یادم میاد عاشق آشپزی وکیک پزی بودم.خونه دار شدم، مادرشدم وخیلی بیشتر از پیش به آشپزی علاقه مندم! آشپزی وشیرینی پزی برام پره از حس وحال خوب!معتقدم آدمی که آشپزی میکنه باید اصالت خوراک و غذارو بدونه اما درکنارش بتونه مزه های جدیدرو هم خلق کنه. و براین باورم بزرگترین سرآشپزهای دنیاهم اولین بار ایده ای داشتند باعلم و آگاهی اجراش کردند،طعم ومزه دادن به غذا وشیرینی و بعد خالق چیزی شدن که بین همه محبوب شد. یادگرفتن، یادگرفتن وبعد هم کشف مزه های جدید بزرگترین هدفمِ دراین راه! سعی میکنم با کمترین مواد و آسون ترین روش به نتیجه مطلوبم برسم! آشپزی رو سخت نگیرید، باعشق وشوق آشپزی کنید اونوقت می‌بینید که چقدر این کار واین هنر براتون لذت بخش میشه!

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link