آشپزیکیک و شیرینی

طرز تهیه چیز کیک آلبالو به روش تنوری با نکات کلیدی و عکس

چیزکیک یک دسر سنگین، غنی که با معمولا با پنیر و خامه درست می‌شود، گاهی اوقات از پنیر و خامه ترش نیز در تهیه آن استفاده می‌شود. بافت بی‌نظیر این دسر هر کسی را وسوسه می‌کند، یک لایه‌نازک از کیک یا بیسکویت در زیر و لایه ضخیم از پنیر و خامه روی آن. این مسافر خوشمزه که زاده یونان است در تمام دنیا طرف‌داران زیادی دارد و یکی از معروف‌ترین دسرهای موجود در کافی‌شاپ‌ها و حتی رستوران‌ها است. جالب است بدانید حتی امکان تهیه چیزکیک بدون پخت هم وجود دارد، در این نوع چیزکیک‌ها از بیسکویت، خرده‌های کوکی یا کراکر برای تهیه چیزکیک استفاده می‌شود.

این دسر که برخی نیز آن را کیک می‌دانند به‌صورت سرد سرو می‌شود. چیزکیک‌ها در طعم‌های مختلف از شیرین تا شور تهیه می‌شوند، باتوجه‌به نزدیک‌شدن به فصل تابستان و دردسترس‌بودن یاقوت‌های خوشمزه آلبالو در مجله اینترنتی اکالا چیزکیک آلبالو که طعمی فوق‌العاده دارد را برای شما آماده کرده‌ایم.

انواع چیزکیک

با ما همراه باشید با طرز تهیه این چیزکیک جذاب در اکالا بلاگ!

مواد لازم برای تهیه کراست چیزکیک آلبالو:
بیسکوئیت دایجستیو یا پتی بور ٣۵٠ گرم
کره١۵٠ گرم

بیسکوئیت و کره برای تهیه چیز کیک آلبالویی

مواد لازم برای تهیه مواد پنیری کیک:
پنیر ماسکارپونه چهارصد گرم
خامه ترشصد و پنجاه گرم
شکریک پیمانه
تخم مرغ ٣ عدد
وانیل نصف قاشق چایخوری
نشاسته ذرت ١ قاشق غذاخوری
آب‌لیمو ترش یک قاشق چایخوری
آلبالو هسته گرفته نصف پیمانه
نمک کمی

مواد لازم چیزکیک آلبالو

  50% تخفیف

  ویژه خرید کالاهای سوپرمارکتی اکالا

  برای دریافت کد تخفیف شماره خود را وارد کنید:

  روش تهیه چیزکیک آلبالو به روش خانگی و خوشمزه

  طی چند مرحله بسیار ساده با ما همراه باشید تا چیزکیکی در حد بهترین کافی‌شاپ‌ها را با هم آماده کنیم. مراحل پخت در این دستور بسیار ساده و بخش کوچکی از تهیه چیزکیک را تشکیل می‌دهد. همان‌طور که می‌دانیم چیزکیک از ۲ بخش اصلی تشکیل شده لایه‌نازک زیرین و بخش ضخیم روی آن که از پنیر و خامه تشکیل شده است.

  مرحله اول | پودر کردن بیسکویت ها

   برای آماده‌سازی و تهیه چیز کیک، ابتدا بیسکوئیت‌ها را کمی خرد کنید و در غذاساز یا بلندر بریزید. دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید بیسکوئیت به طور کامل و یکدست پودر شود.

  پودر کردن بیسکوئیت با بلندر برای چیز کیک آلبالوئی

  مرحله دوم | ترکیب کره با پودر بیسکویت

   کره را روی حرارت ذوب کنید. و بعد از سرد شدن به بیسکوئیت پودر شده در غذاساز اضافه کنید. دوباره دستگاه را روشن کنید و این بار احازه دهید تا کره با بیسکوئیت مخلوط شود و حالتی چسبنده و منسجم پیدا کند. 

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه “چیزکیک توت‌فرنگی”

  اضافه کردن کره به بیسکوئیت پودر شده حالا باید مخلوط بیسکوئیت و کره را به قالب منتقل کنید.

  مرحله سوم | آماده کردن قالب و ریختن مواد درون آن

  برای تهیه یک چیز کیک تنوری یا نیویورکی به قالب کمربندی به یک قالب کمربندی نیاز دارید. فقط کافیست کف قالب را کاغذ روغنی بیندازید و دیواره‌ها را کمی چرب کنید. در صورتی که به قالب کمربندی دسترسی ندارید، باید کف ودیواره های قالب ساده را با کاغذ روغنی کاملا پوشش دهید.

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه چیزکیک‌های خوشمزه

  برای پوشش دهی به قالب به روش زیر عمل کنید. ابتدا دو برگ کاغذ روغنی را به شکل مستطیل بلند برش دهید و به شکل (بعلاوه+) کف قالب قراردهید طوری که از دیواره‌های قالب بیرون بزند.

  سپس کف قالب هم کاغذ بیندازید.

  آماده کردن قالب برای چیزکیک آلبالو و قرار دادن کاغذ روغنی

  برای اطمینان بیشتر بهتر است دور تا دور و دیواره‌های قالب را با کاغذ روغنی بپوشانید. حالا مخلوط کره و بیسکوئیت را در قالب بریزید.

  ریختن مواد چیز کیک آلبالو در قالب
   باید بیسکوئیت را کاملا در کف و دیواره های قالب پخش کنید. برای این کار میتوانید از یک لیوان یا ابزاری شبیه به آن کمک بگیرید و با فشار دست روی لیوان کاملا بیسکوئیت را کف قالب فیکس کنید و به دیواره‌ها بکشید تا کاملا یکدست در قالب پخش شود.

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه چیز کیک خرمالو

  مواد کراست چیز کیک آلبالو

   بعد از اینکه مخلوط بیسکوئیت کامل در فالب پخش شد قالب و کراست آماده ست! قالب را در یخچال قرار دهید و در آن فاصله مواد داخلی را آماده کنید.

  قبل از آن فر را با دمای ١٨٠درجه سانتی گراد روشن کنید تا گرم شود.

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه پای آلبالو با خمیر مخصوص آن

  مرحله چهارم | تهیه لایه پنیری چیزکیک

  برای تهیه مواد پنیری چیزکیک، پنیر خامه‌ای یا پنیر ماسکارپونه را داخل ظرف مناسب و گودی بریزید. سپس شکر را به پنیر اضافه کنید.

  تهیه مواد پنیری چیز کیک آلبالو با شکر و پنیر خامه‌ای
   شروع کنید به هم زدن و با همزن برقی پنیر و شکر را مخلوط کنید. سپس خامه ترش را به مخلوط پنیر ماسکارپونه و شکر اضافه کنید.

  اضافه کردن خامه ترش به مواد پنیری چیز کیک آلبالو مجدد با همزن هم بزنید تا خامه ترش هم با پنیر و شکر مخلوط و یکدست شود. یک قاشق چایخوری آب لیموترش را اضافه کنید. سپس نوبت به اضافه کردن تخم مرغ ها می‌رسد.

  هر تخم مرغ را یکی یکی به مواد پنیری اضافه کنید. به این صورت که ابتدا یک تخم مرغ را اضافه کنید.

  اضافه کردن آب لیمو ترش و تخم مرغ برای پنیر چیز کیک آلبالو

   بعد با همزن چند ثانیه هم بزنید و بعد تخم مرغ بعدی را اضافه کنید. مجدد هم بزنید و بعد تخم مرغ سوم را به همین ترتیب اضافه کنید. و دوباره هم بزنید.

  یک قاشق چایخوری وانیل را به مواد اضافه کنید.

  اضافه کردن تخم مرغ و وانیل به مواد پینیری چیز کیک آلبالو

  حال نمک را نیز بیفزایید. در پایان نشاسته ذرت را به مواد اضافه کنید و کمی مخلوط کنید تا یکدست شود.

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه تارت لیمو ترش و مرنگ

  اضافه کردن نمک و نشاسته ذرت به مواد پنیری چیز کیک آلبالو

  مرحله پنجم | آماده سازی و پخت چیزکیک

   حالا قالب چیز کیک را از یخچال خارج کنید. مواد پنیری را روی بیسکوئیت‌ها بریزید و بعد آلبالوهایی که هسته آن را جدا کردید داخل مواد پنیری بریزید.

  اضافه کردن آلبالوی از هسته جدا شده به مواد چیز کیک آلبالو
  سپس قالب را در فر گرم شده با دمای ١٨٠ درجه سانتی گراد قرار دهید. و یک ساعت زمان بدهید تا چیز کیک بپزد و روی آن طلایی شود.
  وقتی روی چیز کیک کمی طلایی شد و وقتی قالب را کمی تکان دهید وسط و مرکز مواد پنیری کمی حالت لرزان داشت، زمان پخت چیز کیک کافیست!

  حالا فر را خاموش کنید کمی درب فر را باز بگذارید و اجازه دهید چیز کیک یک تا دو ساعت در فر خاموش استراحت کند. تا دمای آن کم کم کاهش پیدا کند.

  یکباره خارج کردن چیز کیک وقتی هنوز داغ است باعث ایجاد شوک در چیزکیک می‌شود و ممکن است سبب ترک خوردن رویه چیز کیک شود.

  زمان پخت چیزکیک بین یک تا یک ساعت و ربع با توجه به دمای فر متغیر است. دمای فر برای پخت چیزکیک بسیار مهم است.

  بعد از اینکه چیزکیک در فر خاموش استراحت کرد و سرد شد از فر خارج کنید و حداقل برای چهار ساعت و ترجیحا یک شب در یخچال قرار دهید.

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه انواع چیزکیک

  بعد از این مدت چیزکیک را از یخچال خارج کرده و اگر از قالب کمربندی استفاده کردید کافیست کمربند قالب را باز کنید و اگر هم از قالب ساده استفاده کردید کافیست لبه‌های کاغذ روغنی که به شکل علامت مثبت در قالب گذاشته بودید را بکشید تا چیز کیک از قالب خارج شود.

  حالا کافیست روی چیزکیک را با میوه‌های فصل مثل آلبالو، توت‌فرنگی و غیره پر کنید کمی روی آن پودر قند الک کنید.

  چیز کیک خوشمزه آلبالویی

  یک فنجان چای یا قهوه‌ی خوش عطر آماده کنید و بعد یک برش از چیز کیک جذاب و خوش رنگ ببرید و درکنار چای و قهوه نوش جان کنید و لذت ببرید از یک تجربه‌ی شیرین و خوشمزه!

  چیز کیک آلبالویی خوشمزه
  میتوانید از سس آلبالو یا گیلاس و حتی مربای آلبالو برای سرو چیزکیک استفاده کنید و این چیزکیک خوشمزه و جذاب را نوش جان کنید.

  نکات تهیه چیزکیک آلبالو

  • برای تهیه چیزکیک در این دستور از خامه ترش استفاده شده که میتوانید از فروشگاه‌ها و هایپر مارکت‌ها تهیه کنید. در صورتی که دسترسی نداشتید میتوانید ماست یونانی یا ماست خامه‌ای جایگزین کنید. حتی میتوانید به همان میزان خامه صبحانه به جای خامه ترش بریزید. ولی طعم این چیزکیک با خامه ترش بهتر می‌شود.
  • این چیزکیک را در قالب سایز هجده تا بیست و سه میتوانید تهیه کنید. فقط در نظر داشته باشید. هر چقدر قطر قالب بیشتر و بزرگتر باشد، ارتفاع آن با این مواد کمتر خواهد شد.
  • من دوست داشتم چیزکیک ارتفاع بیشتری داشته باشد، برای همین به جای قالب کمربندی که سایز بزگتری داشت از قالب ساده استفاده کردم.
  • حتما قالب را با کاغذ روغنی به شکل علامت مثبت پوشش دهید تا موقع خارج کردن چیزکیک، به راحتی بتوانید کاغذ روغنی را بکشید و چیز کیک را خارج کنید.
  • برای کراست کیک حتما نیاز نیست دیواره‌های قالب را هم با بیسکوئیت پوشش دهید میتوانید بیسکوئیت را فقط کف قالب پخش کنید.
  • میتوانید بعد از پوشش‌دهی قالب با کراست بیسکوئیتی، کراست را بپزید برای اینکار کافیست ده دقیقه در فر با دمای ١٨٠ درجه سانتیگراد قرار دهید و بعد مواد پنیری را داخل آن بریزید.
  • دقت کنید که دمای فر در تهیه این نوع چیزکیک خیلی حائز اهمیت است و نکته مهم دیگر اینکه نباید به یکباره بعد از پخت چیزکیک را از فر داغ خارج کرد بلکه باید اجازه دهید چیزکیک در فر خاموش کم کم و به آرامی سرد شود سپس از فر خارج کنید.
  • چیزکیک را زباد نپزید چون هم کراست یا پایه‌ی بیسکوئیتی آن خیلی خشک می‌شود و هم مواد چیزکیک بیش از حد سفت خواهد شد.
  • وقتی بعد از یک ساعت پخت و طلایی شدن روی چیزکیک، هنوز مرکز آن کمی لرزان بود چیزکیک آماده است.
  • یک چیزکیک خوب نباید روی آن بعد از پخت ترک بخورد. عوامل زیادی موجب ترک خوردن روی چیزکیک بعد از پخت میشود که یکی از آنها میتواند این باشد که شما مواد پنیری چیزکیک را زیاد از حد هم زده‌اید.
  • بعد از پایان پخت و خاموش کردن فر، یک قاشق چوبی بین درب فر قرار دهید تا هوای فر و حرارت آن به آرامی خارج شود و کم کم چیزکیک سرد شود.
  • این چیزکیک را با هر میوه‌ی دیگری از جمله گیلاس، توت فرنگی، هلو و زردآلو و غیره میتوانید تهیه کنید.
  • برای کراست چیزکیک به جای بیسکوئیت حتی میتوانید از کیک استفاده کنید. کافیست یک کیک برای پایه چیز کیک بپزید و بعد از سرد شدن کف قالب قرار دهید.
  • حتی میتوانید از کیک آلبالو برای پایه کیک استفاده کنید که با کرم چیز یا مواد پنیری بخاطر وجود آلبالو هم خوانی داشته باشد.
  • انتخاب پایه یا کراست چیزکیک سلیقه ای ست و هرکس ممکن است به یک روش کراست را انتخاب کند که کیک باشد یا بیسکوئیت! در هر دو حالت هم خوشمزه و جذاب است.
  • از هرنوع پنیر خامه ای برای تهیه این چیز کیک میتوانید استفاده کنید.

  از مواد در دمای محیط (به دمای محیط رسیده) استفاده کنید

  مهم است که پنیر چیزکیک شما قبل از شروع پختن چیزکیک به دمای محیط برسد. این کار از ایجاد توده در بافت کیک جلوگیری می‌کند و پنیر کیک با بافتی صاف و خامه‌ای را تشکیل می‌دهد.

  با این‌ حال، برای اطمینان از اینکه همه مواد شما به‌خوبی با هم ترکیب می‌شوند و نتیجه دلخواه را به شما می‌دهند، همه آنها باید قبل از شروع در دمای محیط باشند.

  نحوه نگهداری چیزکیک

  چیزکیک باید همیشه در یخچال نگهداری شود. می‌توانید از ظرف‌های کیک که دارای محفظه شیشه‌ای هستند استفاده کنید تا بوی یخچال روی طعم کیک شما تاثیر نگذارد.

  چیزکیک نباید بیش از ۴ ساعت در دمای اتاق بماند، همچنین فضاهای گرم و مرطوب نیز برای نگهداری چیزکیک حتی در مدت کوتاه اصلا مناسب نیست.

  آیا می‌توانم چیزکیک را فریز کنم؟

  بله می‌توانید چیزکیک خود را فریز کنید! خوشبختانه، این دستور چیزکیک برای فریز کردن خیلی مناسب است.

  برای یخ‌زدن، ابتدا بگذارید چیزکیک شما درون فر و طبق دستور در یخچال خنک شود. پس از سردشدن، می‌توانید با بسته‌بندی کامل در پلاستیک و سپس بسته‌بندی در فویل، فریز کنید. چیزکیک تا چند ماه در فریزر می‌ماند.

  همچنین برای یخ‌زدایی، آن را به یخچال منتقل کنید و بگذارید یک شب در آنجا آب شود.

  به یاد داشته باشید با دستور که امروز به شما آموزش دادیم می‌توانید با سایر میوه ها در فصل‌های مختلف سال چیزکیک خوشمزه درست کنید و نوش جان کنید.

  تهیه چیزکیک به روش خانگی عالی و خوشمزه

  امیدواریم این دستور تهیه مورد توجه شما قرار بگیرد و از تجربه‌ی شیرین و لذت بخش پخت چیزکیک در منزل استفاده کنید و چیزکیک‌های متنوعی را در منزل تهیه کنید. همچنین برای تهیه غذاهای مختلف به سرویس آشپزی اکالا بلاگ سر بزنید.

  ۵/۵ (۱ نظر)

  یک دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا