آشپزیکیک و شیرینی

طرز تهیه تارتلت خرما؛ آسان و خوشمزه برای افطار

تارتلت خرما یا مینی تارت های خرما بسیار خوشمزه و مناسب سرو در مناسبت های مختلف مثل ایام ماه رمضان و ماه محرم هستند. این تارت های کوچک تک نفره کراست پوک و تردی دارند و همراه با مغزی خرما و با لایه پنیر و شیرعسلی بسیار خوش طعم و جذاب هستند.

تارت خرما نوعی شیرینی بین المللی است که به دلیل وجود خرما بسیار مقوی و سالم است و ارزش غذایی بالایی دارد و به ویژه برای میان وعده کودکان یک گزینه عالی است. این تارت به ویژه در کشور های عربی و در ماه مبارک رمضان طرفداران زیادی دارد. درست کردن این تارت های خوشمزه کار آسان و دلچسبی است و برای مهمانی ها یک گزینه عالی و شیک محسوب می‌شود.

با ما همراه شوید در اکالا بلاگ با طرز تهیه تارتلت خرما.

مواد لازم برای کراست تارتلت خرما
کره۱۲۰ گرم
آرد شیرینی پزی۲۰۰ گرم
پودر قند۶۰ گرم
زرده تخم مرغ۱ عدد
وانیلیک چهارم قاشق چای خوری

مواد لازم برای کراست تارتلت خرما

مواد لازم برای داخل تارتلت خرما
خرمای پوست گرفته و بدون هسته۳۰۰ گرم
کره به دمای محیط رسیده۱۵ گرم
دارچینیک دوم قاشق چای خوری
پودر هلیک دوم قاشق چای خوری سر خالی
پنیر ماسکارپونه۱۰۰ گرم
شیرعسلی۱۵۰ گرم

مواد لازم برای داخل تارتلت خرما
برای آماده کردن خمیر تارتلت خرما، کره نرم شده (خیلی نرم و شل و ول نباشد) و پودر قند الک شده رو داخل ظرفی بریزین و با همزن بزنید تا یکدست و پوک بشه.

پودر قند و کره را با هم مخلوط کنید برای خمیر تارتلت خرما

بعد زرده تخم مرغ و وانیل رو بهش اضافه کنید و با همزن بزنید تا یکدست و مخلوط بشن.

تخم مرغ و وانیل راب ه مواد کراست تارتلت خرما اضافه کنید
همزن رو کنار بذارین و آرد رو روی مواد الک کنید. با نوک‌ انگشت ها مواد رو مخلوط کنید تا مواد کم کم‌ حالت خرده نان پیدا کنه.

آرد را به مواد اضافه کنید تا خمیر کراست تارتلت به دست بیاد

و بعد کم کم مواد رو جمع کنید تا خمیر یکدستی حاصل بشه.

برای مخلوط کردن مواد حتما باید از نوک انگشت ها استفاده کنید چون حرارت کف دست باعث به روغن افتادن خمیر میشه و کراست بعد از پخت سفت و خشک میشه همچنین نباید خمیر رو بیش از حد ورز بدین و مخلوط کنید چون خمیر به روغن میفته و کیفیت تارت پایین میاد.

طرز تهیه تارت خرما و گردو

برای تهیه این تارت من از قالب مینی مافین کف جدا استفاده کردم که خارج کردن تارتلت ها از داخلش راحت بود اگه این قالب رو ندارین میتونید از قالب های تارت تک نفره که در بازار موجوده و قیمت پایینی داره استفاده کنید.

بعد از آماده شدن خمیر گلوله های سی گرمی از خمیر جدا کنید و با دست گرد کنید و داخل قالب قرار بدین.

بعد با کمک دست و همچنین دسته وردنه روی خمیر فشار بدین تا داخل خمیر خالی بشه و بعد با کمک انگشتان دست خمیر رو روی دیواره ها بالا بیارین و صاف و یکدست کنید و همه خمیر ها رو به این شکل آماده کنید.

قرار دادن خمیر تارتلت خرما در قالب برای قرار گیری در فر
برای تهیه مواد میانی هسته و پوست رویی خرما رو با دست جدا کنید و خرما ها رو داخل دستگاه بریزین و میکس کنید تا یکدست بشن (میتونید این کار رو با چنگال هم انجام بدین اما زمان بیشتری صرف میشه) بعد کره به دمای محیط رسیده و دارچین و پودر هل رو اضافه کنید.

کره و خرما و هل را در میکسر بریزید برای تارتلت خرما

و دوباره میکس کنید تا مواد یکدست بشه. در صورت دلخواه می تونید در این مرحله گردوی ریز خرد شده هم به مواد اضافه کنید.

پوره خرما رو داخل قیف بریزین.

پوره خرما را در داخل قیف ریخته و داخل کراست تارتلت بریزید

و دو سوم داخل تارت ها رو با پوره خرما پر کنید و بعد به کمک یک قاشق کوچیک که پشتش رو به کمی روغن آغشته کردین روی پوره خرما رو صاف کنید تا کاملا یکدست بشه.

برای روی لایه رویی تارت پنیر ماسکارپونه و شیرعسلی رو داخل ظرفی بریزین.

پنیر ماسکارپونه و شیر عسلی را با هم مخلوط کنید برای لایه رویی تارتلت خرما

و با دور کند همزن مخلوط کنید (یا با همزن دستی) تا کاملا یکدست بشه و بعد از مواد روی پوره خرما بریزین تا یک سوم باقی مونده تارت با مایه پنیری پر بشه.

روی مایه خرما مایه پنیری را در تارتلت خرما بریزید
برای ریختن مواد میتونید مایه پنیری رو داخل قیف یکبار مصرف بریزین و به راحتی روی تارت رو باهاش پر کنید و یا اینکه با کمک قاشق این کار رو انجام بدین.

تارت ها رو میتونید به همین صورت بپزید و یا اینکه روی اونها رو تزئین کنید من از بادام پرک و بادام خرد شده برای روی تارت استفاده کردم.

طرز تهیه فرنی خرما

همچنین میتونید از نصف گردوی درسته برای روی تارت استفاده کنید.

قالب رو داخل فر از قبل گرم شده با دمای صد و هشتاد درجه سانتی گراد در طبقه وسط به مدت حدودی بیست الی سی دقیقه بپزین زمان در فر های مختلف متفاوته وقتی کراست و روی تارت‌ها طلایی شدن و رنگ گرفتن می تونید از فر خارج کنید.

ریختن بادام پرک روی مایه پنیری تارتلت خرما و قرار دادن در فر
بعد از در آوردن از فر اجازه بدین کاملا خنک بشه و بعد از قالب خارج کنید.

میتونید روی تارت ها رو با پسته خرد شده یا گل محمدی و … تزئین کنید و یا به همون صورت نگه دارین.

طرز تهیه تارتلت خرما با لایه پنیری خوشمزه

نکات طرز تهیه تارتلت خرما:

 • کره مورد استفاده در این دستور کره پاستوریزه حیوانی است و جایگزین ندارد.
 • برای عطر و طعم عالی بهتره از هل سبز تازه آسیاب شده داخل مواد استفاده کنید چون پودر هل اگه بمونه عطر خودش رو از دست میده
 • خمیر این تارت رو میتونید داخل غذا ساز و بدون دخالت دست هم درست کنید.
 • برای راحت جدا شدن پوست خرما ها می تونید خرما ها رو به مدت ۵ دقیقه داخل آب جوش قرار بدین و بعد داخل آب سرد بریزین و بعد پوستش رو جدا کنید اما بعد حتما داخل صافی قرار بدین تا آب اضافی خرما ها کاملا گرفته بشه و بعد استفاده کنید.
 • بعد از خنک شدن تارت ها رو داخل ظرف در بسته در دمای محیط نگه داری کنید.
 • درجه فر در فر های برقی بیست درجه پایین تر از دمای ذکر شده باید باشد.
 • بسته به اینکه خمیر تارت رو در فصل گرم یا سرد آماده میکنید باید کارهای متفاوتی انجام بدین در فصل گرم بهتره کره رو مستقیما از یخچال خارج کنید و داخل مواد استفاده کنید ولی در فصل سرد کره رو کمی زودتر از یخچال خارج کنید تا خیلی کم نرم بشه و همچنین بعد از آماده شدن خمیر تارت، در فصل سرد، میتونید بلافاصله اون رو داخل قالب باز کنید اما در فصل گرم بهتره خمیر رو سی دقیقه داخل کیسه فریزر در یخچال استراحت بدین و بعد داخل قالب باز کنید.
 • اگه خمیر شما موقع پخت داخل فر آب رفت و کوچیک شد یعنی موقع تهیه خمیر حرارت دستتون یا ورز دادن باعث به روغن افتادن خمیر شده، خمیر هایی که در اونها مقدار قابل توجهی کره استفاده میشه نسبت به حرارت حساسن و اگه به روغن بیفتن داخل فر تغییر شکل میدن و بعد از پخت سفت میشن و خشکی آزاردهنده ای پیدا می‌کنند.
 • خمیر تارت آماده شده رو تا چند روز در یخچال داخل زیپ کیپ میتونید نگهداری کنید و کمی قبل از استفاده از یخچال خارج کنید تا نرم بشه
 • اگه پودر قند نداشتین میتونین شکر رو آسیاب و الک کنین و داخل مواد استفادا کنین.
 • چون داخل خمیر تارت مقدار قابل توجهی کره استفاده شده بعد از قرار گرفتن داخل یخچال خمیر تارت سفت تر میشه بنابراین کمی قبل از سرو از یخچال خارج کنین تا به دمای محیط برسه.

در اینجا با طرز تهیه تارتلت خرما، آشنا شدید. این دسر افطاری خوشمزه را می‌توانید همین امروز درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید. همچنین برای دستورات آشپزی دیگر به مجله ما سری بزنید.

۵/۵ (۱ نظر)

زهرا شریف زاده

سلام زهرا هستم متولد سال ۷۱ کلاس آشپزی خاصی نرفتم اما همیشه به آشپزی علاقه داشتم و دنبال امتحان کردن مزه های جدید بودم عاشق درست کردن کیک و شیرینی و غذاهای جدیدم و از این کار لذت میبرم و دوست دارم این لذت رو با شما به اشتراک بذارم ممنون که همراهم هستین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
به مدت 24 ساعت
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link

اولین نفر از تخفیف ها باخبرشوید!

با وارد کردن شماره تلفن از تخفیف های هر لحظه افق کوروش باخبرشوید
تایید
close-link