آشپزیغذاهای سنتی

طرز تهیه انار پلو (نار پلو) با مرغ؛ مخصوص شب یلدا با سس مخصوص!

از قدیم تا به امروز مصرف انار به صورت، شیرینی، دسر و داخل غذاهای شب چله مورد توجه ایرانیان بوده. یکی از غذایی که با استفاده ازین میوه‌ی خوش آب و رنگ در شب های زمستان خصوصا شب یلدا می‌توان درست کرد، انار پلو یا نار پلو است. انار پلو در شهرهایی مانند قزوین و شیراز محبوب است. در ابن غذا ما از سینه مرغ ریش ریش شده مانند هویج پلو استفاده می‌کنیم. ادویه‌هایی مانند تخم گشنیز طعم غذا و سس این غذا را خوشمزه خواهد کرد. رب اناری که در این غذا استفاده می‌شود، طعم ملس به اب مرغ و خود غذا خواهد داد. با ما همراه شوید تا طرز تهیه یک انار پلو خوشمزه و مجلسی را برای شب چله در مجله اینترنتی اکالا آموزش دهیم.

مواد لازم انار پلو:
برنج۴ پیمانه
انار دانه شده ۲ پیمانه
گشنیز خرد شده ۲ پیمانه
رب انار ۴ قاشق غذاخوری
زردچوبه ۲ ق چ
ادویه پلویی ۱ ق چ
نمک و فلفلبه میزان لازم
زعفران دمکرده۴ قاشق غذاخوری
سینه مرغ۱ عدد کامل
سیر ۱ حبه
فلفل دلمه نصف عدد
تخم گشنیز نیم کوب ۱/۲ قاشق چایخوری
پیاز۵ عدد
خلال پسته و خلال بادامبه میزان دلخواه
کره و یا روغن محلی به میزان دلخواه

مواد لازم انار پلو
۱- برنج را خوب می‌شوریم و بعد آن را در مقداری آب و یک قاشق غذاخوری (سر خالی) نمک خیس می‌کنیم. مدت زمان خیس کردن برنج بسته به نوع برنج شما می‌تواند از یک ساعت تا دو ساعت باشد. سینه مرغ را به قطعات درشت تقسیم می کنیم و همراه با ۱ عدد پیاز خرد شده ، سیر ، فلفل دلمه‌ای خرد شده ، مقداری نمک و فلفل و مقدار کمی زعفران و آب روی حرارت می‌گذاریم تا مرغ‌ها بپزند.

خیس کردن برنج- پختن مرغ در انار پلو مجلسی شب یلدا

۲- در این فاصله باقی پیازها را بصورت خلالی خرد می کنیم و داخل ماهیتابه همراه با روغن تفت می‌دهیم تا پیازها سرخ شوند. بعد از اینکه سینه مرغ پخت آنرا از آب مرغ جدا می کنیم و به اندازه‌ی مورد نظر مرغ پخته را ریش ریش یا خرد می‌کنیم

سرخ کردن پباز-ریش ریش کردن مرغ در انار پلو(نار پلو)

۳- مرغ‌های ریش ریش شده را به پیاز سرخ شده اضافه می‌کنیم و کمی تفت می‌دهیم. در این مرحله بدلیل اینکه سینه‌ی مرغ کمی خشک است، طبق دلخواه خود می‌توانید مقداری کره یا روغن محلی نیست اضافه کنید. ادویه‌ها را که شامل زردچوبه ، تخم گشنیز نیم کوب ، ادویه پلویی و نمک و فلفل است، به مواد اضافه می کنیم و آن را به مدت حدودا ۵ دقیقه تفت می دهیم. 

اضافه کردن ادویه‌ها به پیاز و مرغ انار پلو

۴- بعد از تفت خوردن دانه‌های انار را اضافه می‌کنیم و آنرا کمی تفت می‌دهیم. دقت کنید که زیاد تفت دادن انار باعث تغییر رنگ و سیاه شدن آن می شود. خلال پسته و خلال بادام را نیز اضافه می‌کنیم و با مواد ترکیب می‌کنیم. میزان استفاده از خلال‌ها سلیقه‌ای است. برای این مقدار مواد حدود ۱/۲ پیمانه از هرکدام کافی است. 

اضافه کردن دانه‌های انار و خلال پسته و بادام به مواد انار پلو

۵- حدود ۱ پیمانه از آب مرغ را همراه با دو قاشق غذاخوری رب انار ترکیب می کنیم و بعد از حل شدن کامل رب انار این مخلوط را به مواد پلو اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم. این ترکیب باعث خوشمزه‌تر شدن مواد پلوی ما می‌شود. بعد از اضافه کردن آن زیر حرارت را کم می‌کنیم و اجازه می‌دهیم مواد حدود ۵ دقیقه با یکدیگر بپزند تا طعم و مزه‌ی آنها یکی شود. 

اضافه کردن رب انار به مواد انار پلو

۶- بعد از حدود ۵ دقیقه زعفران را اضافه می‌کنیم و کمی مواد را هم می‌زنیم و بعد زیر حرارت را خاموش می‌کنیم و گشنیزهای خرد شده را اضافه می‌کنیم. اضافه کردن گشنیزها در این حالت باعث می‌شود تا زنده‌تر باقی بمانند و داخل پلو سیاه نشوند. پس حتما زیر حرارت خاموش کنید و بعد گشنیز را اضافه کرده و کمی هم بزنید. 

اضافه کردن زعفران و گشنیز به مواد انار پلو

۷- مواد را کنار می‌گذاریم و اجازه می‌دهیم استراحت کند و در این فاصله نصف یک قابلمه متوسط را با آب پر کرده و روی حرارت میزاریم تا به جوش بیاد و برنج برای آبکشی آماده شود. برای تست یک دانه برنج بین انگشتان خود فشار می دهیم. اگر اطراف آن نرم و مغز آن کمی سفت بود یعنی برنج آماده آبکشی است و آن را آبکشی می‌کنیم.

پختن برنج انار پلو و آماده کردن مواد داخل برنج

۸- بعد از آبکشی برنج قابلمه را روی حرارت کم قرار می‌دهیم و ۳،۴ قاشق غذاخوری روغن داخل آن می ریزیم و نان را به اندازه کف قابلمه برش می‌زنیم و برای ته دیگ کف قابلمه قرار می‌دهیم. حدود ۱ کفگیر از برنج را داخل ظرفی می‌کشیم و به آن ۲ _ ۳ قاشق غداخوری زعفران دم‌کرده اضافه می کنیم و به آرامی آنرا هم می‌زنیم و کنار می‌گذاریم‌ تا از این برنج زعفرانی برای لابه لای پلو استفاده کنیم. از برنج سفید کمی داخل قابلمه می‌ریزیم و آنرا پخش می‌کنیم. 

گذاشتن نان ته قابلمه و پخت برنج در انار پلو

۹- مقداری از مواد انار پلو را روی برنج سفید می‌ریزیم و پخش می‌کنیم و روی آن مقداری از برنج زعفرانی می‌ریزیم و پخش می‌کنیم. و اینکار را تا بالا تکرار می کنیم یعنی لایه به لایه برنج سفید آبکشی شده و مواد انار پلو و و کمی برنج زعفرانی.

ریختن مواد انار پلو در لا به لای برنج انار پلو

۱۰- در انتها برنج زعفرانی را گوشه قابلمه روی پلو اضافه می‌کنیم تا بعد از دم کشیدن بتوانیم آنرا جداگانه برداریم و برای تزئین استفاده کنیم‌. بعد از ریختن همه‌ی برنج داخل قابلمه به کمک انتهای یک قاشق چند سوراخ داخل برنج ایجاد می‌کنیم تا به بهتر دم کشیدن آن کمک کند و روی آنرا را دمکنی قرار می‌دهیم و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم تا برنج دم بکشد. می توانید از آب مرغ باقی مانده سسی برای روی پلو آماده کنید که برای اینکار آب مرغ را روی حرارت می گذاریم و کمی کره به آن اضافه می کنیم. 

دم کردن انار پلو و آب کردن کره

۱۱- بعد از آب شدن کره حدود ۲ قاشق غذاخوری رب انار به آن اضافه می‌کنیم و آن را در آب مرغ حل می‌کنیم. برای خوش طعم‌تر شدن سس، ۱ قاشق غذاخوری پودر پیاز به آن اضافه می‌کنیم همراه با کمی نمک و فلفل. و اجازه می‌دهیم سس تا زمانی که غلیظ شود بجوشد. این سس جذاب و خوشمزه را می‌توانیم کنار پلو سرو کنیم که به خوشمزه‌تر شدن پلو کمک می کند. 

آماده کردن سس با رب انار برای انار پلو

بعد از دم کشیدن پلو آن را داخل دیس می‌کشیم و همراه با دانه‌های انار، خلال پسته و خلال بادام و برنج زعفرانی تزئین می‌کنیم.‌ می‌توانید بعد از آماده کردن مواد انار پلو یکی دو قاشق از آن را برای تزئین روی پلو جدا کنید. 

انار پلو خوشمزه برای شب یلدا

نکات انار پلو

  1. برای پلوهای مخلوط توصیه می شود که ۱ پیمانه از میزان برنج مورد نظر را بردارید و بجای آن ۱ پیمانه برنج دودی استفاده کنید. با این کار عطر و طعم پلوی مخلوط شما بسیار جذاب‌تر و خوشمزه‌تر می‌شود. به عنوان مثال برای ۴ پیمانه برنج ۳ پیمانه برنج ایرانی و ۱ پیمانه برنج دودی استفاده می کنیم.
  2.  طبق سلیقه‌ی خود می‌توانید از مرغ مکعبی شده هم برای انار پلو استفاده کنید. و بعد از تفت دادن پیازها آن را به پیاز اضافه کرده و تفت دهید.
  3. در صورت دلخواه بجای مرغ می‌توانید این پلو را با گوشت قلقلی سرو کنید برای اینکار گوشت ، پیاز رنده شده ، فلفل سیاه ، زردچوبه ، نمک و کمی آرد نخودچی کاملاً با دست ورز دهید و بعد از یکساعت استراحت در یخچال از گوشت به اندازه گردو برمی‌داریم در دستمان فرم می‌دهیم و سپس در ظرف مورد نظر چند قاشق روغن بریزید و روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید و قلقلی ها را تفت می دهیم.
  4. استفاده ار کمی رب انار داخل مواد انار پلو و البته سس کنار پلو باعث خوش طعم تر شدن آن می شود که البته بسته به ذائقه‌ی خود می‌توانید از رب انار ترش، شیرین یا ملس استفاده کنید.
  5.  اواخر دم کشیدن پلو می‌توانید مقداری کره یا روغن حیوانی را آب کنید و روی برنج بریزید تا خوش عطر و طعم شود.
  6. می‌توانید به جای گوشت مرغ از گوشت ران گوسفند نیز استفاده کنید. گوشت گوسفندی را همراه با روغن و کمی فلفل و زردچوبه روی حرارت ملایم تفت می‌دهیم و بعد از تغییر رنگ گوشت یک پیمانه آب به آن اضافه می‌کنیم و حرارت را زیاد می‌کنیم تا آب به جوش بیاید و بعد حرارت را ملایم می‌کنیم تا گوشت بپزد. بعد از پخت همانند مرغ و طبق دستور آن را ریش ریش کرده و با مواد دیگر تفت می دهیم.
  7. . در صورت دلخواه می توانید از کشمش هم داخل انار پلو استفاده کنید و هنگام اضافه کردن خلال‌ها کشمش را نیز اضافه کرده و آن را تفت بدهید.
۵/۵ (۱ نظر)

بهار حسینی

سلام خانوم بهار هستم. مدرس و مربی آشپزی و شیرینی پزی و مدیر مسئول مجموعه bonbon بعد از چندین سال سابقه ی فعالیت تو زمینه آشپزی و شیرینی پزی بدلیل پیشینه و تجربه و مهارت قبلی تو زمینه ی آموزش و تدریس ، تصمیم گرفتم کارم و به عنوان مدرس و مربی آشپزی و شیرینی پزی ادامه بدم. و در این راستا با گذروندن دوره های مختلف و اخذ مدرک های گوناگون روز به روز به مهارتم اضافه می کنم. تا به امروز در کلاس های آموزشی حضوری و غیرحضوری افتخار آموزش به تعداد زیادی هنرجوی عزیز رو داشتم ، و برام باعث افتخاره که خیلی از عزیزان وارد دنیای کسب و کار شدند. در حال حاضر با اپلیکیشن اختصاصی bonbon برای آموزش های غیرحضوری آشپزی و شیرینی پزی در خدمتتون هستیم و تمام تلاش این مجموعه براینست که آموزش های آشپزی و شیرینی پزی بصورت حرفه ای در اختیار شما قرار بگیرد تا شما هم بتوانید این دنیای عطر ، طعم و رنگ به خونتون ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تا 25 هزارتومان تخفیف بگیرید! فقط تا امشب

برای 10 نفر اول
bg22 کپی کنید
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link
سفارش سروقت به دستت میرسه با اکالا
نصب اپلیکیشن اکالا