آشپزیکیک و شیرینی

طرز تهیه کیک آپساید داون موزی (کیک برگردون موزی)

کیک آپساید داون upside-down یا کیک وارونه و کیک برگردان از دسته کیک های جذاب و بسیار لذیذ هستند که با لایه ای از کارامل پوشانده می‌شوند. به این شکل که ابتدا یک لایه میوه مورد نظر کف قالب چیده میشود،روی میوه ها سس کارامل قرار می‌گیرد و بعد در انتها مواد کیک روی میوه و سس را می‌پوشاند و بعد از پخت کیک، وقتی کیک را از قالب خارج کنید و روی ظرف سرو برگردانید میوه های کاراملی روی کیک قرار می‌گیرند و به همین دلیل به این کیک ها کیک وارونه یا کیک برگردان می‌گویند چون با برگرداندن کیک ،میوه ها مشخص شده و ظاهری جذاب ،کاراملی و زیبا خواهند داشت.

این کیک در سرار دنیا با روش های مختلف و با انواع میوه های متنوع تهیه و پخت میشود و انواع گوناگونی دارد که در همه فصول میتونید این کیک رو با میوه های مختلف تهیه کنید.

امروز در اکالا بلاگ ما آموزش کیک وارونه یا کیک آپساید داون موز رو با تمام نکات تدارک دیدیم تا بتونید به راحتی این کیک خوشمزه و جذاب رو در منزل تهیه کنید.

در ادامه با ما همراه باشید با آموزش کیک وارونه موز با لایه ای از کارامل و موز کاراملی خوشمزه! برای تهیه این کیک یک مرحله نیاز است سس کارامل تهیه کنید و یک مرحله مواد کیک!

مواد لازم جهت تهیه کیک اپساید داون موز
تخم مرغ دو عدد
آردیک و سه چهارم پیمانه
شکرسه چهارم پیمانه
ماست نصف پیمانه
روغن مایعیک سوم پیمانه
پوره‌ی موز نصف پیمانه
بکینگ پودر یک قاشق چایخوری
جوش شیرین یک چهارم قاشق چایخوری
وانیل نصف قاشق چایخوری
دارچین یک قاشق چایخوری
نمک یک چهارم قاشق چایخوری

مواد لازم جهت تهیه کیک اپساید داون موز

مواد لازم جهت تهیه سس کارامل کیک:
شکر دو سوم پیمانه
کره۳۰ گرم

مواد لازم جهت تهیه سس کارامل کیک
برای تهیه این کیک زیبا و خوش طعم و رنگ، ابتدا آرد رو الک کنید،.آرد رو داخل ظرفی یا مستقیم روی الک بریزید. بکینگ پودر رو به آرد اضافه کنید.

بکینگ پودر را به آرد برای کیک برگردون موزی اضافه کنیدجوش شیرین رو هم بیفزائید. نمک رو بریزید.

جوش شیرین و نمک را به مواد کبک برگردون موزی اضافه کنیدآرد رو الک کنید و پودر دارچین رو اضافه کنید. همزمان با آرد میتونید دارچین رو هم بریزید و الک کنید. مخلوط آرد الک شده رو کنار بگذارید.

پودر دارچین را به آرد اضافه کنید در کیک برگردون موزی
حالا در ظرف گود یا کاسه بزرگی دو عدد تخم مرغ ها رو بشکنید. شکر رو به تخم‌ مرغ ها اضافه کنید.

شکر را به تخم مرغ اضافه کنید در کیک آپساید برگردون

وبعد شروع کنید به همزدن با همزن برقی و حدود سه دقیقه تخم مرغ ها و شکر رو هم بزنید تا به حالتی کشدار، حجیم و کرم رنگ برسند‌. وانیل رو نیز به تخم مرغ ها اضافه کنید.

وانیل را به تخم مرغ ها اضافه کنید در کیک برگردون آپساید موزیو هم بزنید. بعد از این مرحله، ماست رو به مخلوط شکر و تخم مرغ حجیم شده اضافه کنید. روغن مایع رو هم داخل مواد بریزید.

روغن مایع و ماست را به مواد کیک برگردون موزی اضافه کنید
و بعد از این مراحل نوبت به اضافه کردن آرد می‌رسد.آرد رو که در ابتدا الک کردید،به مواد اضافه کنید.همه ی آرد رو یکباره نریزید. آرد رو طی دو الی سه مرحله به مواد اضافه کنید.

طرز تهیه کیک آپساید داون (برگردان) زردآلو

هم بزنید و مخلوط کنید.از هم زدن زیاد مواد بعد از اضافه کردن آرد اجتناب کنید.بهتر است با همزن دستی این مرحله رو انجام دهید یا خیلی سریع در حد مخلوط شدن آرد، با همزن برقی مواد رو هم بزنید. بعد از اضافه کردن آرد مخلوطی غلیظ بدست خواهد آمد.

آرد را به مواد کیک برگردون موز اضافه کنید

در پایان موز له شده یا پوره شده رو اضافه کنید. در حد مخلوط شدن مواد رو هم بزنید تا پوره موز با سایر مواد مخلوط شود. مواد کیک آماده ست.

پوره موز را به مواد کیک موزی برگردون اضافه کنید
حالا مواد کیک رو کنار بگذارید. سطح داخلی و کف قالب لوف رو چرب کنید. فر رو با روشن کنید و با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد اجازه دهید گرم شود.

نوبت به تهیه سس کارامل می‌رسد. برای تهیه سس کارامل، شکر رو داخل تابه یا قابلمه ای مناسب بریزید و شکر رو کاملا کف تابه پخش کنید.

و بعد تابه رو روی حرارت ملایم بگذارید و اجازه دهید با حرارت ملایم کم کم شکر ذوب شود. هیچ نیازی به هم زدن شکر نیست. اجازه دهید فقط با حرارت ذوب شود. بعد از چند دقیقه شکر، از مرکز و اطراف شروع می‌کند به ذوب شدن.

آماده کردن سس کارامل برای کیک برگردون موزی

و کم کم تغییر رنگ داده و ذوب خواهد شد. باید ذرات شکر کاملا براثر حرارت ذوب شود و شکر کاملا روان شود. در این مرحله بعد از ذوب شدن کامل شکر، کره رو باید اضافه کنید.

کره رو داخل شکر ذوب شده بریزید.

کره را به سس کارامل اضافه کنید

توجه داشته باشید که وقتی کره به شکر مذاب اضافه می‌شود شروع می‌کند، به جوشیدن و باید خیلی مراقب باشید.

طرز تهیه کیک آپ ساید داون یا برگردان سیب

هم بزنید تا کره کاملا ذوب شود و با شکر ذوب شده و کاراملی مخلوط شود و در نهایت سس کاراملی خوشمزه و جذاب آماده مصرف است.

سس کاراملی کیک برگردون موزی
حالا سس رو سریعا به قالب منتقل کنید و داخل قالب بریزید(۲۶)و ترجیحا در کف قالب،سس رو پخش کنید.

این سس سریع بر اثر سرما سفت خواهد شد اما نگران نباشید بعد از پخت کیک و حرارت دیدن ، کاملا ذوب شده و کیک رو کاور خواهد کرد.

بعد از این که سس رو داخل قالب چرب شده ریختید، حالا باید موز رو کف قالب و روی سس بچینید.میتونید موز رو حلقه ای برش دهید و یا اینکه برش‌های طولی در موز ایجاد کنید و موز رو از وسط نصف کنید و روی سس بگذارید. موزها رو به شکل دلخواه برش دهید و روی سس و داخل قالب قرار دهید.

کامل روی سس و کف قالب رو با موزها به هرشکلی مایلید بپوشانید.

موزهای برش داده شده را روی سس کارامل بریزید برای کیک برگردون موزی

حالا نوبت به ریختن مواد کیک می‌رسد که در ابتدا آماده کردید. مواد کیک موزی رو روی موزها بریزید و بعد کامل روی مواد کیک رو صاف کنید.

مواد کیک را روی موزهای برش داده شده بریزید
قالب رو در فر گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار دهید. چهل دقیقه زمان مناسب برای پخت این کیک است. بعد از چهل دقیقه یک سیخ چوبی یا خلال دندان در کیک فرو کنید و خارج کنید اگر تمیز از کیک خارج شد و از کیک چیزی به آن نچسبید به معنای پخت کامل کیک است.
ممکن است با توجه به تغییر دما در برخی از فرها

این زمان به پنجاه دقیقه هم افزایش یابد. بعد از چهل دقیقه از پخت کیک اطمینان حاصل کنید اگر نپخته بود پنج تا ده دقیقه بیشتر زمان بدهید تا کیک بپزد.

طرز تهیه کیک برگردان هلو

بعد از پخت از فر خارج کنید. دیواره های کیک رو با یک کار و چاقوی تمیز ،از دیواره ی قالب جدا کنید و کیک رو روی ظرف سرو برگردانید‌.

و حالا قطعا از ظاهر جذاب، رنگ کاراملی و عطر خوشِ این کیک،شگفت زده خواهید شد! کیک موز آغشته به کارامل با لایه ای از میوه حالا دیگر آماده ست و میتونید نوش جان کنید.

طرز تهیه کیک برگردون با موز( کیک آپساید داون)

موزهایی که کف قالب گذاشتید حالا کاراملایز و نرم و مربا شکل شدند که طعم بسیار لذیذی خواهند داشت.

نکات تهیه کیک آپسایدداون موزی:

 • برای تهیه این کیک از یک یا دوعدد موز داخل مواد کیک استفاده کنید. اگر بیشتر از نصف پیمانه هم موز بریزید مشکلی ندارد و کیک خوشمزه‌تر خواهد شد.
 • از اضافه کردن دارچین در این کیک غافل نشوید و طعم بسیار خوبی به کیک خواهد داد.
 • مواد اولیه کیک باید هم دمای محیط باشد.تخم مرغ رو قبل از تهیه کیک از یخچال خارج کنید تا هم دما با محیط باشد و سرد نباشد.
 • به جای روغن مایع حتی بهتر است از کره به همان میزان استفاده کنید.
 • جایگزین ماست می‌توان از شیر استفاده کرد اما کمی بافت و طعم کیک تغییر خواهد کرد.ولی آنقدر ها این تغییر محسوس نیست!
 • برای تهیه سس کارامل میتونید به این روش عمل کنید که به جای شکر سفید از شکر قهوه ای استفاده کنید و به همراه کره هم زمان روی حرارت بذارید و مرتب هم بزنید تا شکر ذوب شود و به شکل سس در بیاید.دو تا سه قاشق آب هم میتونید به این سس اضافه کنید‌. ولی نباید خیلی رقیق شود.
 • موزهای برش خورده رو میتونید ابتدا کف قالب چرب شده بچینید و بعد سس رو روی میوه ها بریزید.
 • سس ذکر شده در این طرز تهیه ،ممکن است بعد از سرد شدن کاملا سفت شود‌.پس ابتدا مواد کیک رو تهیه کنید و بعد سس رو آماده کنید تا به محض اینکه سس رو داخل قالب ریختید مواد کیک رو روی سس بریزید.
 • اصلا نگران سفت شدن کارامل در قالب نباشید چون وقتی قالب رو به فر منتقل کنید بر اثر حرارت ذوب خواهد شد و به بافت کیک نفوذ خواهد کرد و جذب کیک می‌شود.
 • اگر از سس چیزی باقی ماند و بعد از سرد شدن سفت شد ،میتونید با کمی آب که کم کم اضافه می‌کنید مجدد سس رو روی حرارت بذارید و داغ کنید تا رقیق شود بعد از اضافه کردن آب حالت روان تری خواهد داشت و سفت نمی‌شود.
 • این کیک رو در هر نوع قالبی میتونید تهیه کنید.قالب های مربع،مستطیل و گرد هرکدام ظاهری جذاب رو برای کیک خواهند ساخت.
  اگر از قالب های گرد استفاده می‌کنید، قالب هجده تا بیست سانت سایز مناسبی برای پخت این کیک است‌.قالب مربع بیست در بیست نیز برای این کیک مناسب است‌.
 • هیچ نیازی به استفاده از کاغذ روغنی در تهیه این کیک و استفاده در قالب نیست با کمی چرب کردن قالب کیک به راحتی از قالب بعد از پخت جدا خواهد شد.
 • این کیک رو با هر نوع میوه ای میتونید تهیه کنید.
 • از انواع میوه های فصل برای پوشش کف قالب میتونید استفاده کنید.در این صورت دیگر نیازی به استفاده از موز در کیک نیست .
 • میتونید از تکه های خرد شده یا پوره شده میوه مورد نظر در کیک استفاده کنید.
 • کیک آپسایدداون زردآلو، هلو وشلیل و غیره از جمله کیک های بسیار خوشمزه ی وارونه هستند که دراین فصل میتونید تهیه کنید.

امیدواریم از این آموزش آشپزی بهره ببرید و این کیک لذیذ و خوش طعم رو به آسانی در منزل تهیه کنید و لذت ببرید‌.

۵/۵ (۱ نظر)

میترا حمیدی

میترا حمیدی هستم متولد۶٨.حسابداری خوندم.اما الان آشپزی میکنم! از وقتی یادم میاد عاشق آشپزی وکیک پزی بودم.خونه دار شدم، مادرشدم وخیلی بیشتر از پیش به آشپزی علاقه مندم! آشپزی وشیرینی پزی برام پره از حس وحال خوب!معتقدم آدمی که آشپزی میکنه باید اصالت خوراک و غذارو بدونه اما درکنارش بتونه مزه های جدیدرو هم خلق کنه. و براین باورم بزرگترین سرآشپزهای دنیاهم اولین بار ایده ای داشتند باعلم و آگاهی اجراش کردند،طعم ومزه دادن به غذا وشیرینی و بعد خالق چیزی شدن که بین همه محبوب شد. یادگرفتن، یادگرفتن وبعد هم کشف مزه های جدید بزرگترین هدفمِ دراین راه! سعی میکنم با کمترین مواد و آسون ترین روش به نتیجه مطلوبم برسم! آشپزی رو سخت نگیرید، باعشق وشوق آشپزی کنید اونوقت می‌بینید که چقدر این کار واین هنر براتون لذت بخش میشه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link