آشنایی با انواع مو و شامپوهای مناسب آن‌ها

شامپو مناسب

آیا جنس موی خود را می‌شناسید؟ موهای شما چرب است؟خشک است یا معمولی‌ است؟ آیا شامپوی مناسب برای جنس موهای خود را می‌شناسید؟ دانستن پاسخ این سؤالات از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا شامپو می‌تواند در کاهش و افزایش ویژگی هر نوع مو نقش مؤثری داشته باشد.

موی شما از کدام نوع است؟
موهای چرب
اگر پس از حمام، در مدت‌زمان اندک، چربی به موهای شما بازگشت، تارهای آن به پوست سر یا به هم چسبید و حجم مو دوباره کاهش یافت، شما موهای چرب دارید. از دیگر نشانه‌های موهای چرب، نمایان‌شدن پوسته و شوره هنگام شانه زدن، روی ساقه‌های مو است. اگر این نشانه‌ها را در خودیافتید بدانید باید از شامپوهای مناسب موهای چرب استفاده کنید. اغلب شامپوهای مخصوص موهای چرب حاوی عصاره‌های گزنه، انجیر، چای سبز و دی‌پنتول است. این ترکیب با تنظیم چربی پوست سر به حجیم کردن موهای نازک، کاهش ریزش و رفع شوره و پوسته‌های روی سر کمک می‌کند.

مو‌های خشک
اگر موهای شما ظاهری زبر و شکننده دارد و باوجود استفاده از انواع کرم مو و ژل باز حالت وز و خشک دارد، موی شما در گروه موهای خشک قرار دارد. اگر خشکی بیش‌ازحد موها نادیده گرفته شود پس از مدتی شاهد ریزش‌های مقطعی و موخوره خواهید بود. برای موهای خشک اغلب شامپوهایی مناسب است که درصد نرم‌کننده و رطوبت رسانی بالاتری نسبت به سایر شامپوها دارند. در شامپوهای مخصوص موهای خشک اغلب عصاره انار و گل همیشه‌بهار به‌کاربرده می‌شود. زیرا انار دارای ویتامینC  بوده و با ترمیم ساقه‌های مو علاوه بر جلوگیری از ریزش مقطعی، به رشد مو کمک می‌کند. گل همیشه‌بهار نیز درترمیم مو و نرم و درخشان شدن موهای کدر و خشک نقش مؤثری ایفا می‌کند.

موهای رنگ‌شده و آسیب‌دیده
هر نوع مویی با استفاده مداوم رنگ مو، دکلره، سشوار و … حالت خشک و شکننده به خود می‌گیرد و اگر درصددترمیم و احیای آن‌ها برنیاییم، به‌زودی شاهد ریزش، کدر شدن و خشکی بیش‌ازحد آن‌ها خواهیم بود. برای این موها استفاده از شامپوهای دارای نرم‌کننده و عوامل تثبیت‌کننده‌ رنگ که دارای PH خنثی هستند، توصیه می‌شود. همچنین استفاده از نرم‌کننده پس از شستشو  در کاهش شکنندگی موها مؤثر است.

موهای معمولی
موهای معمولی جز بهترین انواع موها به شمار می‌آیند. اگر موهای خوش‌حالت، درخشان و بدون پوسته، شوره و موخوره هستید، موهای شما در گروه موهای معمولی قرار دارد. اگرچه موهای معمولی نسبت به سایر انواع، به مراقبت ویژه کمتر نیاز دارد اما فراموش نکنید، شستشوی مکرر، استفاده از رنگ و مواد شیمیایی و وسایل فیزیکی، می‌تواند سلامت و زیبایی موهای شمارا به خطر بیندازد. فراموش نکنید برای موهای معمولی حتماً از شامپوهای مخصوص موهای معمولی استفاده کنید، نه شامپوهای موهای چرب و نه خشک!

نگهداری موی فر
برای موهای فر از چه نوع شامپویی استفاده کنیم؟
برای موی فر که کمی متمایل به خشکی می‌باشد باید از شامپوهای مناسب موهای خشک استفاده کنید که دارای خاصیت مرطوب‌کنندگی و نرم‌کنندگی هستند. این را هم بدانید که نیاز به شستن مکرر موها نیست. سعی کنید هرروز به موهایتان از ساقه‌ مو تا انتها، روغن‌های طبیعی بزنید و با این شیوه به نرم و منعطف شدن تارهای مو کمک کنید. انواع مو بر اساس میزان خشکی و چربی، نیاز متغیری به مرطوب کننده‌ها دارند که البته کسانی که موهای چربی‌دارند باید درمان‌های ویژه‌ای برای کاهش چربی مو به کار ببرند.

1 نظر

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 12 =