دانستنی

توصیه‌های دندانپزشک در مورد فواید مصرف آدامس بدون قند!

آدامس از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته است. یونانیان از درخت بنه شیره گرفته و آن را می‌جویدند که یک نوع آدامس طبیعی بود. اما امروزه آدامس به صورت مصنوعی و بسته‌بندی برای فروش انبوه ساخته می‌شود.

آدامس بدون قند در هر وعده کمتر از ۰.۵ گرم قند دارد و از شیرین کننده‌های جایگزین استفاده می‌کند. مصرف آدامس بدون قند برای کسانی که تمایل به جویدن آدامس دارند توسط دندانپزشکان توصیه می‌شود .

اگر آدامس قند داشته باشد، خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. باکتری‌های موجود در دهان شما سوکرالوز و سایر کربوهیدرات‌ها را متابولیزه می‌کنند و این فرایند لایه مینای دندان را در قسمت بیرونی دندان شما فرسایش می‌دهد.

در مجله اینترنتی اکالا بلاگ همراه ما باشید تا در مورد فواید آدامس بدون قند بیشتر بدانید.

فواید آدامس بدون قند برای سلامت دهان و دندان

فواید آدامس بدون قند برای سلامت دهان و دندان

جویدن آدامس بدون شکر (آدامس بدون قند) در بین وعده‌های غذایی برای لثه و دندان‌ها مفید است چرا که در این هنگام مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید معمولاً مقدور نیست.

  50% تخفیف

  ویژه خرید کالاهای سوپرمارکتی اکالا

  برای دریافت کد تخفیف شماره خود را وارد کنید:

  بعد از خوردن غذا دندان‌ها در معرض آسیب‌دیدگی توسط اسید تولیدشده در دهان هستند. این اسید توسط باکتری‌های پلاکت و قندی که در غذاها و نوشیدنی‌ها موجود است، دردهان تولیدشده و به‌آرامی باعث تحلیل رفتن مینای دندان‌ها و ایجاد سوراخ یا حفره در آن‌ها می‌شود.

  پلاکت‌ها ذراتی هستند که روی دندان‌ها تشکیل می‌شوند و حاوی انواع زیادی از باکتری‌ها هستند که باعث ایجاد حفره در دندان و ایجاد بیماری برای لثه‌ها می‌شوند.

  با جویدن آدامس بدون شکر می‌توان از آسیب این اسیدها جلوگیری کرد. به این صورت که با جویدن آدامس بدون شکر ترشح بزاق در دهان افزایش‌یافته و این بزاق تولیدشده در دهان نقش نوعی محافظ طبیعی در برابر این اسیدها را بازی می‌کند.

  مطالب مرتبط : ۶ نکته کلیدی درباره فواید جویدن آدامس بعد از غذا

  ترکیبات آدامس چیست؟

  آدامس از یک پایه محلول و مواد محلول در آب مانند طعم دهنده‌ها و شیرین کننده ها تشکیل شده است. وقتی آن را می جوید، طعم دهنده ها و شیرین کننده ها آزاد می شوند، حل می شوند و بلعیده می شوند. 

  • صمغ: یکی از مواد اصلی تشکیل‌دهنده آدامس خوب نوعی صمغ است که از یک گیاه به دست می‌آید.
  • شیرین‌کننده‌ها: در تولید آدامس خوب و باکیفیت از شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند شکر و گلوکز و شیرین‌کننده‌های مصنوعی مختلف استفاده می‌شود.
  • مواد نرم‌کننده : صمغ به‌دست‌آمده از گیاه سفت است لذا برای آنکه بتوان به‌راحتی آن را دردهان جوید بایستی از یک سری مواد نرم‌کننده صمغ مانند گلیسیرین در آن استفاده شود.
  • مواد رنگی و اسانس ها: به‌عنوان مواد رنگی و اسانس می‌توان از مواد رنگی و اسانس‌های طبیعی، مصنوعی یا ترکیبی از این دو استفاده کرد. نعنا، دارچین، اکالیپتوس، انواع میوه‌ها مثل لیمو، توت‌فرنگی، سیب، پرتقال، هندوانه و حتی طعم کولا و قهوه اسانس‌هایی هستند که از آن‌ها در طعم و رنگ دهی به آدامس استفاده می‌شود.
  • مواد سفیدکننده: در برخی آدامس‌ها برای ایجاد قابلیت سفیدکنندگی دندان‌ها از کربنات کلسیم و جوش‌شیرین و از فلوراید برای استحکام مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی و از ویتامین D و موادی دیگر به شکل دارویی استفاده می‌شود.

  ترکیبات آدامس چیست؟

  برچسب آدامس ممکن است  از مواد و طعم دهنده‌ها و شیرین کننده‌های متفاوتی تشکیل شده باشد مانند:

  • Acesulfame-K
  • آسپارتام
  • نئوتام
  • ساخارین
  • سوکرالوز
  • اریتریتول
  • ایزومالت
  • مالتیتول
  • مانیتول
  • سوربیتول
  • زایلیتول
  • اسید سیتریک

  استفاده از اسید سیتریک در تولید آدامس باعث بهبود جریان بزاق می شود.اگر در آدامس شما از طعم دهنده‌های خاصی مانند اسید سیتریک استفاده شده، ممکن است تجمع پلاک در دهان شما را کاهش دهد. اما به خاطر داشته باشید که اگر آدامس قند هم داشته باشد، ممکن است اثرات مثبت آن از بین برود.

  آیا جویدن آدامس بدون قند برای دندان مفید است؟

   فرسایش دندان‌ها به خاطر اسید موجود در غذا است. این اسید باعث خوردگی مینای دندان می‌شوند و باعث تحلیل رفتن برخی از مواد معدنی تشکیل‌دهنده مینای دندان می‌شوند.
  جویدن آدامس بدون شکر می‌تواند از طریق افزایش ترشح بزاق مانع آسیب‌رسانی این اسیدها به دندان‌ها شود. حدود یک ساعت زمان لازم است تا بزاق دهان مواد معدنی موجود در مینای دندان که از طریق اسید موجود دردهان تحلیل رفته است را جایگزین کند.
  جویدن آدامس بدون شکر برای حدود ۲۰ دقیقه پس از خوردن غذا یا نوشیدن نوشیدنی‌ها افزایش ترشح بزاق را به دنبال دارد. بزاق دهان باعث جایگزینی مواد معدنی تحلیل رفته از مینای دندان می‌شود.
  آیا جویدن آدامس بدون قند برای دندان مفید است؟
   

  بهترین زمان برای جویدن آدامس چه وقتی است؟

   بهترین زمان برای استفاده از آدامس بدون شکر بلافاصله بعد از خوردن غذا است. جویدن آدامس تا ۱۲ دقیقه باعث افزایش ترشح بزاق دردهان می‌شود و باعث کاهش مدت‌زمان موردنیاز برای مقابله بزاق دهان با اسید موجود دردهان می‌شود. باید توجه داشته باشیم که تشکیل پلاک‌ها حدود نیم ساعت پس از شستن دندان‌ها دوباره آغاز می‌گردد.

  آیا آدامس بدون قند باعث سفیدی دندان می‌شود؟

   برخی از تولیدکنندگان آدامس ادعا می‌کنند که آدامس تولیدی شرکتشان باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود. گرچه این محصولات نمی‌توانند باعث روشن‌تر شدن دندان‌ها شوند اما می‌توانند تأثیرات عواملی مانند سیگار کشیدن و خوردن قهوه که باعث زرد شدن دندان می‌شوند را کمتر کنند.

  آیا آدامس بدون قند باعث سفیدی دندان می‌شود؟

  توصیه‌های دندانپزشک برای مصرف آدامس

  از بچگی عاشق آدامس جویدن بودم. آرامش خوبی بهم میداد. این عادت با من موند تا الان، و کلی فایده ازش دیدم در واقع این فواید و این اثرات را دندانپزشکم برای من توضیح داد. عصر نوبت دندانپزشکی داشتم. وقتی به مطب رسیدم دو سه نفری قبل از من آمده و نشسته بودند. صدای مته دندانپزشک توی مغزم بود.
  تو خودم بودم که خانم منشی صدایم زد که نوبت من است. وارد مطب شدم و روی یونیت نشستم.
  دکتر دندانپزشک با لبخند دندانهایم را وارسی کرد و گفت: به نسبت سنی که داری دندانهات خوب مونده. حتما مسواک و نخ دندان و جویدن آدامس را توی این سال‌ها فراموش نکردی.
  جواب دادم: بله آقای دکتر مسواک و نخ دندان را به‌جای خودش استفاده می‌کنم اما آدامس جویدن آیا ارتباطی به سلامت دندان‌ها دارد؟
  دکتر در جوابم گفت صد در صد! و ادامه داد:
  توصیه‌های دندانپزشک برای مصرف آدامس

  مطالب مرتبط : طرز تهیه ۴ نوع کیک رژیمی

   آدامس خوب جویدن همیشه برای طرفداران آدامس یک دغدغه است. همه‌کسانی که به آدامس جویدن علاقه دارند به دنبال بهترین آدامس هستند. برای اینکه آدامس خوب را تشخیص دهیم باید به تأثیرات، فواید و مضرات آدامس جویدن آگاه باشیم.
  کسانی که آدامس جویدن را دوست دارند و جزو طرفداران پروپاقرص این محصول هستند غیر از لذت آدامس جویدن بایستی به نکات زیادی توجه کنند. انواع زیادی از آدامس‌ها موجودند و دراین‌بین در تعداد زیادی از آن‌ها از شکر برای شیرین کردن استفاده می‌شود.
  بهترین آدامس، آدامسی است که غیر از رعایت موارد دیگر از شیرین‌کننده‌های غیر قندی در آن‌ها استفاده می‌شود. آدامس خوب را می‌توان از سوپرمارکت‌های معتبر و فروشگاه‌های اینترنتی تهیه کرد.
  مضرات شکر بر کسی پوشیده نیست و خصوصاً تأثیر مستقیم آن در پوسیدگی دندان‌ها به اثبات رسیده است لذا آدامس‌هایی تولید شدند که در آن‌ها از مواد گیاهی بی‌ضرر بجای شکر برای شیرین کردن استفاده‌شده است. این محصول آدامس بدون شکر نام دارد آدامس بدون شکر آدامسی است که در آن بجای شکر از مواد گیاهی برای شیرین کردن آدامس استفاده می‌شود.
  از اینکه دکتر داشت این‌ها را به من می‌گفت تعجب می‌کردم. همیشه فکر می‌کردم آدامس چیز مضری است و من باید عادتم به آدامس جویدن را ترک کنم.دکتر به اینجای صحبت‌هایش که رسید من دیگر صبرم تمام‌شده بود وسط حرف‌هایش پریدم و گفتم: آیا آدامس خوب بدون شکر برای سلامتی دندان‌ها و لثه مفید است؟ دکتر جواب داد بله قطعا استفاده از آدامس بدون قند برای سلامت دندان و دهان مفید است.
   

  اما جویدن آدامس با شکر هر چند وقت یکبار خطرات زیادی برای سلامتی ایجاد نمی کند، به خصوص اگر بهداشت دهان و دندان خوبی داشته باشید.

  ‫۱۹ دیدگاه ها

  1. اگر ادامس های بدرن شکر باعث سفیدی دندان ها میشود
   پس ادامس های شکری و رنگ مصنوعی چه کار میکنند

  2. سلام
   من برای تقویت عضلات فک نیاز به آدامسی دارم که سفت باشه و جویدنش ماهیچه های صورت رو درگیر کنه
   میشه لطفا بهترین ادامس بازار با قند مصنوعی(بدون شکر) که سفت و سخت باشه رو معرفی کنید؟

  3. ادامسهای بدون قند نباید جایگزین مسواک بشه این خیلی مهم اغلب افراد جایگزین میکنن و این باعث خرابی دندون و لثه میشه …
   ممنون از مطالب عالیتون کاملا توضیح عالی داشت

   1. بله می تونه! در برخی آدامس‌ها برای ایجاد قابلیت سفیدکنندگی دندان‌ها از کربنات کلسیم و جوش‌شیرین و از فلوراید برای استحکام مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی و از ویتامین D و موادی دیگر به شکل دارویی استفاده می‌شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا