آشپزیخواص مواد غذایی

چای با کیفیت را چگونه تشخیص دهیم؟ رازهای شگفت انگیزی درباره چای که نمی‌دانید

پدرم برادری داره که سال‌هاست خارج از کشور زندگی و در یک کمپانی تولید و توزیع بین‌المللی چای کار می‌کنه. آخرین باری که پیشمون اومده بود خیلی چیزهای خوبی ازش یاد گرفتم، پس بگذارید برای شما هم تعریف کنم شاید شما هم دوست داشته باشید نشانه‌های چای مرغوب رو بشناسید و بدونید چگونه چای تقلبی را تشخیص می‌دهند.
وقتی از فرودگاه برگشتیم خونه، یک استکان چای براش آوردم و بهش تعارف کردم. یک استکان برداشت. چای رو مزمزه کرد. نگاهی به من انداخت و گفت چای مصرفی خونه رو از کجا تهیه می‌کنید؟ اصلاً می‌دونید چای باکیفیت را چطور باید تشخیص داد؟ من هم براش توضیح دادم و پرسیدم عموجون چای رو نپسندیدید؟ عمو برگشت گفت پیداست که زحمت زیادی براش کشیدی اما به‌جای کارت ایراد داره. گفتم کجا؟ گفت چای خشک مناسبی رو انتخاب نکردی… هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم مارک و نوع چای خشکی که همین‌طوری از روی ظاهر بسته‌ها می‌خرم این‌قدر اهمیت داشته باشه. خلاصه به عموم گفتم راستش من از روی ظاهر بسته‌های توی فروشگاه چای خونه رو انتخاب می‌کنم و می‌خرم. عمو آهی کشید و گفت اگر بدونی اهمیت چای و مضرات چای غیرطبیعی چقدر زیاده هیچ‌وقت این کار رو نمی‌کنی و سعی می‌کنی چیزهایی رو که بهت می‌گم خوب یاد بگیری تا بتونی از نوشیدن یک فنجان چای سالم طبیعی و خوش‌رنگ لذت واقعی چای رو ببری. بهشون گفتم من کاملاً به گوشم، حواسم رو حسابی جمع کردم تا این مسئله‌ی مهم رو خوب درک کنم.

عمو که حسابی گرم گفت‌وگو با من شده بود گفت: احتمالاً تو هم این سؤال‌ها رو از خودت کردی:

 • بهترین چای سیاه کدام است؟
 • بهترین نوع چای خارجی کدام است؟
 • بهترین مارک چای موجود در بازار ایران کدام است؟
 • چای درجه ۱ کدام است؟
 • چای خوب چی بخرم؟

بعدش گفت بلند شو تا با هم یه جایی بریم تو راه برات میگم که انواع دسته‌بندی چای به چه شکلی هست. با این حرفِ عمو، ۱۰ دقیقه‌ی بعد با هم به سمت بازار رانندگی می‌کردم و توی مسیر به حرف‌هاش گوش می‌دادم.

نشانه های چای خوب

انواع دسته‌بندی‌های چای

چای موجود در بازار ایران، در کلی‌ترین تقسیم‌بندی، به سه صورت دسته‌بندی می‌شود:

 •  از لحاظ کشور و منطقه‌ی تولید چای.
 •  از لحاظ ریزی یا درشتیِ خرده‌های چای خشک.
 •  از لحاظ فراوری‌های تولیدی.

چای موجود در بازار ایران از لحاظ موقعیت و کشور تولیدکننده به دو دسته‌ی کلیِ چای خارجی و چای ایرانی تقسیم می‌شود.

انواع چای خارجی از لحاظ کشور تولیدکننده:

 • چای سیلان که در کشور سریلانکا تولید می‌شود؛ دلیل نام‌گذاری آن به چای سیلان این است که نام قدیم کشور سریلانکا، سیلان بوده است.
 • چای هندوستان یا چای کلکته.
 • چای کنیا.
 • و چای ویتنام و اندونزی؛ که طرفدار چندانی ندارد.

در ایران بنا بر موقعیت جغرافیایی و تفاوت ذائقه‌ی مردم در شهرهای مختلف ذائقه‌ی مردم نیز متفاوت است. درشت‌ترین نوع چای، چای قلمی نام دارد و دلیل نام‌گذاری آن، شباهت خرده‌های چای خشک به قلم است. انواع چای از لحاظ اندازه‌ی خرده‌های چای خشک یا از لحاظ ظاهری، از درشت‌ترین خرده‌های چای خشک به ریزترین دسته‌بندی می‌شود:

 •  چای قلم
 • چای نیم‌قلم
 • چای شکسته
 • چای شکسته‌ی نیمه‌ریز
 • چای باروتی یا چای ریز
 • چای کله مورچه یا CTC

همه‌ی این چای‌ها خوب‌اند و برتری‌ای نسبت به هم ندارند، جالب است بدانیم هر چه چای خردتر و ریزتر باشد سریع‌تر دم می‌کشد. باید توجه کنیم که مقایسه‌ی قیمت انواع چای با برندهای مختلف در صورتی درست است که کشور تولیدکننده و میزان ریز بودن چای یکی باشد، فقط این‌گونه است که می‌توان کیفیت دو برند را با مقیاسی یکسان مقایسه کرد تا منصفانه باشد.

چای کلّه‌مورچه یا CTC

این نوع چای از همان برگ‌های چای معمول به دست می‌آید، با این تفاوت که روش فرآوری آن متفاوت است و از ۳ مرحله‌یC (Cut) ، T(Tear و (C (Curve تشکیل شده است. مرحله‌ی اول مرحله‌ی خردایش چای است که چای تا حد ممکن خرد می‌شود. سپس در مرحله‌ی دوم که مرحله‌ی مالش است چای خردشده مالش داده می‌شود و در مرحله‌ی نهایی به‌صورت دانه‌های گرد و کوچک درمی‌آید.
چای مخصوص تی‌بگ (Teabag) یا چای کیسه‌ای از نوع CTC شکری است.

خیلی برایم جالب شده بود، دوست داشتم عمو همین‌طور حرف بزند؛ اصلاً نمی‌دونستم چایی که این‌همه سال می‌خوردیم این‌قدر دانش و داستان پشتش باشه. گفتم اگر این‌طور است و چای این‌قدر صنعت مهمّی‌ست که این‌طور در موردش مطالعه می‌شه، پس شما باید بدونید روش تشخیص چای خوب کدام است و چطور باید چای باکیفیت را بشناسیم و انتخاب کنیم. ازش پرسیدم …

 • نشانه‌های چای مرغوب چیست؟
 • چای خوب چیست؟
 • نشانه‌های چای مرغوب چیست؟
 • نشانه‌های چای طبیعی چیست؟
 • تشخیص چای اصل چگونه است؟

انواع چای‌ها در بازار ایران به فروش می‌رسند. درواقع گیاه اصلی که چای از آن به دست می‌آید یک گیاه است و طعم و کیفیت متفاوت آن به خاطر شرایط آب و هوایی تولید و کشت چای و عمل‌آوری آن است.

راهکارهای عملی چای خوب

چای خوب چه نشانه هایی دارد؟

عمو جان نگاهی به من انداخت استکان چای رو بالا آورد چند ثانیه به آن خیره شد و گفت: چای خوب چایی است که پس از دم کشیدن زلال و آلبالویی رنگ و پررنگ و یکدست باشد، بوی حنا بدهد. برخلاف باور عموم اندازه‌ی برگ‌های چای در کیفیت آن دخیل نیست. باید توجه کرد ریز بودن چای و داشتن وزن مناسب در مقیاس، از مواردی است که می‌توان برای شناسایی چای خوب از آن استفاده کرد. نکته‌ی دیگر این‌که در بالای سرشاخه‌های گیاه چای دو گلبرگ و یک گل روئیده که در هر ۱۰ تن چای حاصله، نهایتاً ۵۰۰ کیلو از این نوع گل‌ها و گلبرگ‌ها وجود دارد و قیمت آن از کیلویی ۳۰ دلار تا ۱۰۰۰۰ دلار متغیر است! اگر این سربرگ‌ها را فراوری کنیم محصول آن به‌صورت طلایی و سوزنی شکل است که اصطلاحاً زر نامیده می‌شوند. این زر اگر به‌صورت خالص دم شود رنگی ندارد ولی سرشار از آنتی‌اکسیدان بوده و طعم و عطری بسیار عالی دارد. زر مزه‌ی چای را گس‌تر می‌کند و هرچه در چای خشک از این نوع زر بیش‌تر باشد آن چای، چای مفیدتر، مرغوب‌تر و گس است. تولید این چای زر به‌صورت خالص چای سفید را حاصل می‌کند که در ایران قیمت آن امروز از کیلویی حدود ۲۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. در مورد چای خوب می‌توان گفت چای خوب مزه‌ی گسی دارد. اغلب چای‌های شکسته، برگی، قلمی و تهیه ‌شده از برگ‌های بالایی گیاه چای، چای باکیفیتی هستند. چای‌هایی که از غنچه‌ها و برگ‌های بالایی چای به دست می‌آیند اسانس بیش‌تر و طعم بهتری دارند و چای خوب درجه ‌یک بشمار می‌آیند. با درشت‌تر شدن برگ‌ها درجه‌ی چای افت کرده و به درجه‌ی دو می‌رسد و چای‌هایی که از برگ‌های بزرگ‌تر و پیرتر به دست می‌آیند درجه‌ی ۳ هستند که با افزایش درجه‌ی تلخی آن نیز افزایش می‌یابد. نکته‌ی دیگری که در مورد رنگ چای وجود دارد روشی است که برای تشخیص رنگ چای، که طبیعی است یا خیر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به این‌جا که رسید دستی به سرش کشید و گفت می‌خوام چیزی بهت بگم که خیالت بابت شناخت چای راحت بشه و نکات مهمی که در این زمینه باید بدونی رو در اختیارت قرار بدم:

چای خوب خارجی- چای

راهکارهای عملی شناسایی چای خوب

شناسایی چای خوب چندیدن روش دارد، روش اول این است که ابتدا چای را دم می‌کنیم و در یخچال می‌گذاریم بماند تا دمای آن پایین بیاید براثر فعل‌وانفعالاتی که در مواد شیمیایی موجود در چای اتفاق می‌افتد بر اثر کاهش دما رنگ چای برگشته به‌صورت گل‌آلود تقریباً شبیه شیرکاکائو در می‌آید و روی آن لایه‌ای از چربی ظاهر می‌شود. حال اگر رنگ چای طبیعی باشد با گرم کردن مجدد چای دوباره چای به همان رنگ اولیه برمی‌گردد اما اگر چای مرغوب نباشد رنگ آن دیگر به حالت اولیه درنمی‌آید. روش دیگر این است که چای خشک را در آب سرد می‌ریزیم، اگر بعد از چند دقیقه شروع به رنگ دادن کرد این چای احتمالاً طبیعی نیست.

چای لاغری چیست؟

چای باعث تحریک عمل هضم می‌شود، به سوخت و ساز بدن کمک می‌کند و در برخی موارد، بدن را از ناخالصی‌ها خلاص می‌کند. چای‌هایی مانند سیاه، سفید، سبز، طلایی و پوئر همه حاوی آنتی اکسیدان هستند که هنگام نوشیدن مرتب می‌توانند به کاهش خطر سرطان و بیماری‌های دیگر کمک کنند علاوه بر آن نوشیدن این چای های با خواصی که دارند و اثراتی که ایجاد می‌کنند کمک به کاهش وزن می‌کنند.

حتما بخوانید
چای لاغری، افسانه یا واقعیت؟

 

نکاتی که باید در مورد چای بدانید:

چای سیاه یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین چای‌ها در غرب است، اما در شرق کم‌تر رایج است. در چین چای سیاه را به نام چای قرمز می‌شناسند. انواع مختلفی از چای سیاه وجود دارد که مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیش‌ترین میزان چای سیاه در تجارت، ترکیبی از انواع چای از مکان‌های مختلف هستند. چای‌های معروفی با نام‌های چای صبحانه‌ی انگلیسی و چای صبحانه و عصرانه‌ی ایرلندی از ترکیبات چای سیاه هستند.
افزون بر این محصولات حاصل از ترکیب چای سیاه با میوه‌ها و گل‌ها و .. طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد.
ترکیب‌های مختلف چای سیاه معطر کلاسیک شامل موارد زیر هستند:

 • ارل گری: که از طریق ترکیب طعم‌دهنده‌ی نوعی مرکبات شبیه ترنج و طعم‌دهنده‌ی مرکبات معطر می‌شود.
 • چای ماسالا: که از ترکیب با انواع ادویه‌جات بدست می‌آید. این ادویه‌ها شامل دارچین، زنجبیل، هل، بادیان ختایی، رازیانه، جوز هندی، میخک و شیر است.
 • چای سیاه: معطر شده با عطر میوه‌جات یا گل‌ها، مانند چای سیاه گل سرخ.

در سال‌های اخیر بسیاری از شرکت‌های تولید‌کننده‌ی چای، ترکیب‌های نامتعارفی از چای سیاه را روانه‌ی بازار کرده‌اند. به‌عنوان مثال چای شکلاتی یا چای وانیلی (به‌عنوان چای دسر)، چای با طعم چوب و دود، چای با طعم میوه‌های گرمسیری، ادویه‌جات گرمابخش و انواع مختلف دیگر. علاوه بر ترکیبات چای محل کاشت چای موردنظر در فروش آن تأثیرگذارند و بر اساس محل کشت خرید و فروش می‌شوند به‌عنوان مثالی برای این نوع این چای‌ها چای دارجلینگ یا آسام شهرت زیادی دارند.

دخترم در مورد چای نکات جالب دیگه‌ای هم وجود داره که دونستنش خالی از لطف نیست و نسبت به شناخت چای، خرید چای، تمیز چای مرغوب از نامرغوب، و تشخیص چای خارجی خوب، دید بهتری بهت خواهد داد.

چای

معمولاً طعم چای بر اساس غلظت آن سنجیده می‌شود. گفته می‌شود که همان تندی و پررنگ بودن چای در زبان فارسی است؛ چایی که زیاد غلیظ باشد را پر رنگ و چایی که غلظت کمتری دارد را چای کم‌رنگ می‌نامند. تندی طعم چای به دلیل وجود ماده‌ای به نام تانیس است که معمولاً در چای، قهوه، دم‌نوش و جوشانده‌ها وجود دارد و میزان آن در چای سیاه از مابقی انواع چای بیشتر است.
برخی از انواع چای همراه با شکر و شیر مصرف می‌شوند اما برخی دیگر به‌صورت خالص و بدون شیر و شکر و افزودنی خاصی مصرف می‌شوند:

 • چای‌هایی که به‌صورت سنتی همراه با شیر یا شکر یا هر دو میل می‌شوند شامل: چای ماسالا، چای صبحانه‌ی انگلیسی و چای سیاه آسام هستند.
 • چای‌هایی که به‌صورت کلاسیک با لیمو و شکر مصرف می‌شوند ارل گری (که به‌صورت سنتی با شیر مصرف نمی‌شود) و چای یخی سیلان و چای سیاه نیلگیری هستند.

روش صحیح دم کردن چایدر بین انواع چای‌ دم کردن چای سیاه تقریباً از همه آسان‌تر است.

دم کردن چای سیاه:

 • یک قاشق مخصوص چای از چای سیاه را به ازای هر فنجان چای در قوری ریخته و آب جوش یا نزدیک به جوش را داخل قوری می‌ریزیم.
 • برگ‌های چای به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه در آب جوش خیسانده شوند (بسته به طعم و نوع چای سیاه؛ چای سیاه دارجلینگ معمولاً با خیساندن کمتر خوش‌طعم‌تر می‌شود).
 • برگ‌های چای را از آب بیرون می‌آوریم.
 • بسته به سلیقه‌ به آن شیر، شکر یا آب‌لیمو اضافه می‌کنیم.

برای تهیه‌ی چای یخی آن را به روش معمول ولی با مقدار دو برابر حالت عادی چای خشک دم می‌کنیم و به‌صورت داغ روی یخ می‌ریزیم.
همچنین می‌توان از آب سرد و فرایند خیساندن سرد استفاده کرد؛ که در این روش می‌توان چای را در آب سرد ریخت و به مدت ۴ تا ۸ ساعت در یخچال نگه داشت و بعد از آن برگ‌های چای را از آن خارج کرد. به این‌جا که رسید گفت می‌خوای بدونی خواص و فواید چای خوب چیه؟
منم گفتم باکمال میل!

۳۲ نکته درباره فواید چای

 • چای سرشار از آنتی‌اکسیدان است. آنتی‌اکسیدان‌ها باعث جوان ماندن سلول‌های بدن و ترمیم آن‌ها می‌شود. انواع چای حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها هستند. حتی برخی تحقیقات نشان از مقابله‌ی چای با برخی از انواع سرطان‌ها دارد.
 • چای میزان کافئین کم‌تری نسبت به قهوه دارد. مصرف میزان مناسب کافئین برای بدن مفید است ولی مصرف بیش از حد آن نیز می تواند برای قلب و سایر قسمت‌های بدن مضر باشد.
 • نوشیدن چای باعث تأمین آب موردنیاز بدن می‌شود. دیدگاه معمول این است که نوشیدنی‌های کافئین دار بیش‌تر باعث بی‌آبی بدن می‌شوند تحقیقات نشان می‌دهند که این مورد تا ۵ یا ۶ فنجان در یک‌زمان درست نیست و تحقیقات چای نشان داده است که نوشیدن چای درجاهایی برای بدن مناسب‌تر و مفیدتر از نوشیدن آب معمولی است، زیرا هم‌زمان با تأمین آب بدن آنتی‌اکسیدان‌هایی نیز در خود دارد.
 • چای باعث آرام‌تر شدن و در عین حال باعث افزایش تمرکز و دقت می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که ماده تیانین که در چای موجود است کارایی و تمرکز مغز را بهبود می‌بخشد.
 • چای احتمال دچار شدن به نارسایی‌های شناختی را کاهش می‌دهد. تحقیقات روی بزرگ‌سالان ژاپنی نشان می‌دهد که مصرف دو فنجان چای در روز احتمال نارسایی شناختی را به نصف کاهش می‌دهد.
 • چای هورمون‌های عامل استرس را در بدن کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهند که چای سیاه اثرات اتفاقات استرس‌زا را کم کرده و مصرف چهار فنجان چای در روز هورمون‌های استرس را ۲۰ درصد در بدن کاهش می‌دهند.
 • مصرف چای باعث کاهش تحریک‌پذیری، سردرد، فشارهای عصبی و بی‌خوابی می‌شود.
 • چای باعث افزایش حافظه‌ی کوتاه‌مدت می‌شود.
 • چای احتمال حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی را کاهش می‌دهد.
 • چای از استخوان‌های شما حفاظت می‌کند. نیازی نیست که شیر به چای خود اضافه کنید. مطالعات نشان داده‌اند که کسانی که به‌ طور معمول چای می‌نوشند استخوان‌های محکم‌تری نسبت به کسانی که چای نمی‌نوشند دارند.
 • چای می‌تواند شما را از بیماری‌های قلبی محافظت کند.
 • چای باعث کاهش چربی و کلسترول خون می‌شود. اخیراً یک تحقیق در چین نشان داده است که داشتن رژیمی با چربی پایین و مصرف هم‌زمان چای می‌تواند تا ۱۶ درصد کلسترول خون را کاهش دهد.
 • چای باعث کاهش فشارخون می‌گردد. نوشیدن نصف فنجان چای در روز باعث کاهش شانس ابتلا به فشارخون بالا تا ۵۰ درصد می‌گردد.
 • چای باعث بهبود فرایند هضم می‌گردد
 • چای عاملی برای مهار تورم و التهاب روده است.
 • چای باعث بهبود شکم‌درد می‌شود.
 • چای باعث تقویت دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها می‌شود.
 • چای باعث افزایش سوخت‌وساز در بدن می‌شود.
 • چای از پوست شما در مقابل آکنه محافظت می‌کند.
 • برخی تحقیقات نشان می‌دهند چای باعث بهبود تنفس می‌شود.
 • چای باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود.
 • چای از شما در برابر سرطان محافظت می‌کند.
 • چای برای جلوگیری از آرتروز مناسب است.
 • چای نوشیدنی بسیار مناسبی برای درمان سرماخوردگی است.
 • چای دارویی مناسب برای انواع عفونت‌ها است.
 • چای ریسک ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف مرتب چای باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون می‌شود.
 • موادی در چای موجود است که از بدن در مقابل سموم تولیدشده توسط غذاها محافظت می‌کند.
 • تحقیقات جدید نشان می‌دهد چای برای مهار بیماری ایدز نیز مفید است.
 • چای می‌تواند از دیابت جلوگیری کند. برخی شواهد موجودند که چای سبز می‌تواند از دیابت نوع ۲ جلوگیری کند.پ
 • چای حاوی موادی است که مانع از افزایش قند خون می‌شوند.
 • چای در بیماری‌هایی که به خاطر زیادی مولکول‌های آهن در بدن ایجاد می‌شود با دفع آهن اضافی از بدن به بیمار کمک می‌کند.
 • چای باعث بازشدگی بینی در سرماخوردگی می‌شود.

خواص درمانی چای:

چای سیاه با ایجاد تغییراتی در کبد می‌تواند به کاهش وزن کمک کندبا توجه با اینکه مشکل اضافه وزن در یک سوم افراد بزرگسال در آمریکا وجود دارد، لذا یافتن روشی جدید برای کاهش وزن یک اولویت برای دانشمندان محسوب می‌گردد. در یک مطالعه جدید دانشمندان به این نتیجه رسیدند که نوشیدن چای سیاه خوب می تواند راهی برای کاهش وزن باشد.
چای سیاه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در ایالات متحده آمریکا است، به صورتی که ۸۰ درصد از چای مصرفی مردم آمریکا را چای سیاه تشکیل می دهد.
زمانی که در مورد اثرات چای بر روی سلامتی مطالعه می کنیم، معمولا چای سبز فواید بیشتری برای مصرف کنندگان آن دارد. که یکی از این فواید کاهش وزن است. با این وجود مطالعات جدید نشان می دهند که اثرات چای سیاه در کاهش وزن نبایستی نادیده گرفته شوند.
چای سیاه نیز می تواند در کاهش وزن اثری در حد چای سبز داشته باشد. چای سیاه این اثر را به شکل دیگری بر کاهش وزن، متفاوت با چای سبز دارد.
تحقیقات جدید نشان می دهند که چای سیاه مانند چای سبز حاوی ترکیبی بنام پلی فنول است که این پلی فنول ها نوعی آنتی اکسیدان هستند و از ساختار سلول ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می نمایند. پلی فنول ها برای جذب در جریان خون و بافت های بدن به قدر کافی کوچک هستند و مشخص شده است که این پلی فنول ها می توانند عملکرد سوخت و ساز کبد را بگونه ای تغییر دهند که باعث کاهش وزن گردند.
تحقیقات نشان می دهند که چای سیاه نیز بر اساس نوعی مکانیسم خاص می تواند باعث بهبود سلامتی و کاهش وزن شود. نوشیدن چای از بیماری های کبدی جلوگیری می کند. بیماری های کرونیک کبد که بسیار در جوامع امروز شایع هستند شرایطی خطرناک و بحرانی بوده که باعث بیماری و مرگ بسیاری افراد در سراسر دنیا شده است. تحقیقات جدید نشان می دهند یک استراحت کوتاه در روز و نوشیدن فنجانی چای از این بیماری تا حد زیادی جلوگیری می کند.
در رتبه بندی های جدید که محققان تنظیم کرده اند. آسیب های کرونیک کبدی ۱۲ امین عامل مرگ و میر در ایالات متحده شناخته شده است. طبق آمار حدود ۳۲۰۰۰ نفر در آمریکارسالانه بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. مرگ و میر بر اثر اسیب های کبدی معمولا نتیجه ی سیروز کبدیست. مشکل کبد چرب که ناشی از مصرف الکل نیست نیز می تواند به سیروز کبدی منجر شود.
خوشبختانه چند نکته کوچک وجود دارد که با رعایت آن ها می توان از کبد خود محافظت کنیم. جدا از خودداری مصرف الکل، یک زندگی پر تحرک و سالم می‌تواند مشکل اضافه وزن را که یکی از عوامل ریسک کبد چرب است، کنترل کند. تحقیقات جدید چندین عامل جلوگیری کننده را پیشنهاد می دهند. این تحقیقات اثر مثبت مصرف چای را بر سلامتی کبد نشان می دهند.

چای خوب چگونه تهیه می‌شود؟

چای متعلق به خانواده کاملیا از گیاهان است. درختچه های چای فقط در مناطق گرم و مرطوب قابلیت رشد و تکثیر دارند. گیاه چای خصوصا برای بدست آوردن برگ های آن پرورش می یابد. این برگ ها چند بار در سراسر سال بعد از جوانه زدن چیده می‌شوند.
که این برگ‌های جدید نیز جزوی از محصول بدست آمده از درخت چه چای است. در کشورهای اندونزی، سریلانکا، کنیا، جنوب هند و تابستان‌های چین در سراسر سال رشد می‌کنند. هر چه منطقه‌ی تولید چای به سمت شمال بیشتر نزدیک باشد فصل برداشت آن چای در طول سال کمتر خواهد بود و در طول سال در زمان‌های محدودتری محصول به دست می‌دهد. در شمال شرق هند در حدود ۸ ماه از سال چای برداشت می‌شود؛ اما در شمال چین صرفاً ۴ بار از ماه‌های آوریل تا سپتامبر برداشت می‌شود. محصول گیاه چای توسط نیروی انسانی و با دست‌خالی چیده می‌شود. در فصل برداشت چای برداشت می‌شود اما فقط برگ‌های جوان و آبدار و قسمتی از ساقه آن‌که برگ روی آن می‌روید که تیپ نامیده می‌شود چیده می‌شوند. مقدار کمی از برگ، ساقه و تیپ فلاش نامیده می‌شوند. فلاش اساس تولید چای را تشکیل می‌دهد. یک فلاش با دو یا سه برگ را فلاش طلایی می‌نامند فلاش‌ها با تعداد ۳، ۴ و ۵ برگ تشکیل می‌شوند.

معرفی ۳ نوع چای جالب:

چای سفید:

چای سفید یکی از لطیف‌ترین انواع چای است که تاکنون شناخته شده، زیرا بسیار کم یاب است. چای سفید قبل از این‌که برگ‌های گیاه چای به طور کامل باز شود، برداشت می‌شود. چای سفید به قدری کم فرآوری شده است که اکسیداسیون بسیار کمتری اتفاق می‌افتد. چای‌های سفید امروزه به دلیل لطافت عطر و طعم‌های کمیاب و زیبایشان، مورد احترام هستند. بیشتر چای‌های سفید هنوز دست چین شده و با دست فرآوری می‌شوند.

حتما بخوانید
چای سفید چیست؟ انواع چای سفید را بشناسیم.

 

 

چای-سفید-چایی-

 

چای سبز:

چای سبز چیزی بیشتر از فقط یک نوشیدنی است. بسیاری از ترکیبات گیاهی موجود در برگ‌های چای آن را به نوشیدنی تبدیل می‌کند، که نهایتاً حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی مهم است. همچنین نشان داده شده است که چای سبز باعث افزایش متابولیسم و افزایش چربی سوزی در کوتاه مدت می‌شود.

حتما بخوانید
۱۰ خاصیت مهم دارویی چای سبز که باید بدانید

چای سبز-خاصیت چای سبز

چای ترش:

چای ترش علاوه بر خواص بیشماری که دارد، طعم بسیار خوبی هم دارد و طرز تهیه آن هم بسیار آسان است.  نوشیدن یک  چای ترش خوشمزه که طعمی نزدیک به زغال اخته دارد بسیار لذیذ است. تحقیقات انجام شده در خصوص مزایای چای ترش ثابت کرده‌اند که که نوشیدن این چای باعث کاهش فشارخون، مبارزه با باکتری‌های معده و کاهش وزن می‌شود.

حتما بخوانید
۸ فایده چای ترش، چایی با طعمی لذیذ

 

بهترین مارک چای خارجی در ایران

بعد از پایان حرف‌های عمو فقط یک سؤال در مورد این‌که چه مارک چای در ایران بهترین هست پرسیدم. اطمینان داشتم کسی که در این زمینه مطالعه کرده و کارش همینه خیلی بهتر می‌تونه مرا راهنمایی کند:
ایشونم در جواب من برگشت و گفت انواع چای خارجی در ایران وجود داره و مردم هم حداقل بر اثر تجربه کم‌کم متوجه می‌شن که کدام چای در ایران بهترین است؛ اما برندی که من می‌تونم بهت پیشنهاد بدم دارای محصولی است که از لحاظ کیفی بسیار درسطح بالاییه و از بهترین برگ‌های چای خشک استفاده می‌کنه. در بین چای‌هایی که در ایران تولید یا وارد می‌شه از جمله بهترین‌ها است. رنگ طبیعی و خوبی داره و شاید بتونم بگم یکی از خوش‌رنگ‌ترین چای‌هایی است که در ایران می‌شه پیدا کرد.آداب و رسوم چای در کشور چیندر کشور چین مدت ها پیش از زمانی که چای به یک نوشیدنی معمول و سبک زندگی تبدیل شود از آن بعنوان گیاه دارویی برای درمان برخی از امراض استفاده می شده است.

نشانه چای خوب
حتی امروزه چای پوره و چای سبز در طب سنتی چین برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود و پزشکی مدرن هم خاصیت دارویی و درمانی چای برای بیماری ها را اثبات کرده است؛ همچنین چای خوب برای بهبود و تمرکز بالا در مدیتیشن مورد استفاده قرار می گیرد. در دوره ای از تاریخ فقط افراد سطح بالای جامعه مانند قضات و بزرگان بودایی می‌توانستند به صورت مرتب چای مصرف کنند اما با گذشت زمان چای به صورت وسیع در سطح جامعه در چین در دسترس قرار گرفت و مردم سطوح پایین جامعه نیز توانستند به صورت مرتب چای خوب مصرف کنند.

علاوه بر موارد بالا، در صورتی که میخواهید بهترین و پرطرفدارترین چای سیاه در ایران را بشناسید، به لیست بهترین چای در اکالا رنک مراجعه فرمایید و شما هم به چای مورد علاقتان رای دهید!

زمان نوشیدن چای:

از زمان آغاز امپراتوری مینگ چایخانه‌ها در سراسر کشور ایجاد شدند و مردم به صورت مرتب برای نوشیدن چای و لذت بردن از دور هم بودن به چایخانه ها می رفتند.
مصرف چای مربوط به زمان خاصی در روز نبوده و در هر زمانی می‌شد چای نوشید. چایخانه‌ها معمولا چیزی جز چای سرو نمی کردند و چای نوشیدن بخشی از فعالیت روزانه‌ی برخی از مردم شد.
امروزه در چین همچنان چایخانه‌ها محل تجمع مردم است و اهمیت چای در زندگی روزمره غیر قابل انکار است. چای چه در صبحانه چه در ناهار و چه در شام یکی از مهمترین بخش های هر وعده‌ی غذائیست. در خانه و رستوران همیشه فنجان چای آماده مقابل مردم چین است. در مهمانی‌ها قبل از سرو غذای اصلی، برای احترام و پذیرایی از میهمانان چای سرو می‌شود و این سنت از رسومات دیرین در چین است. در چین بیشتر چای سبز مصرف می‌شود و مصرف چای اولونگ در جایگاه دوم قرار دارد چای پوره درجایگاه سوم قرار دارد. چای پوره و سیاه به ندرت مصرف می شوند. فستیوال چای در چین گونگ فو نام دارد و شباهت ها و همچنین تفاوت های بسیاری با مراسم چای در ژاپن دارد.
معمولا تجهیزات مورد نیاز برای فستیوال چای خوب قوری ژینگ و چندین فنجان کوچک است. آداب و رسوم چای در فرانسه تاریخ چای و اثراتی که در فرهنگ مردم کشور فرانسه گذاشته است شباهت بسیاری به کشور انگلستان دارد. آشنایی مردم فرانسه با چای همزمان با مردم انگلستان بوده است. در فرانسه در ابتدا بهترین چای صرفا در دسترس افراد سطح بالای جامعه و نجیب زادگان بوده و مردم عادی دسترسی به این کالای گرانقیمت را نداشتند.
در فرانسه چای خوب ابتدا بعنوان یک دارو معرفی شد اما پزشکان فرانسوی به زودی مضرات چای برای سلامتی را اعلام کردند. بسیاری از خانواده‌های فرانسوی کودکان خود را بخاطر وجود کافئین از خوردن چای منع می‌کنند و بسیاری از بزرگسالان نیز از چای‌های میوه‌ای که حاوی کافئین نیستند استفاده می‌کنند. با این حال چای در سبد غذایی مردم فرانسه جای پای محکمی دارد و غیر از پاریس در سایر شهرهای فرانسه نیز مکان هایی برای سرو چای وجود دارد.

۴/۵ (۴ نظر)

نوشته های مشابه

‫۱۷ دیدگاه ها

 1. سلام میخواستم بدونم چایی که مزه وبوی حنا میده خوبه یا بد؟
  چون واقعا ‌‌اذیت میشم میترسم سمی چیزی باشه

 2. سلام میخواستم بدونم چایی که مزه وبوی حنا میده خوبه یا بد؟
  چون واقعا ‌‌اذیت میشم میترسم سمی چیزی باشه

 3. در متن اصلی آنجایی که عمویتان خواست از برند مورد نظرش بگوید جمله را کامل نشده ول کرده و به موضوع دیگری پرداختید.خلاصه کدوم برند چای موجود در بازار فعلی ایران چای خارجی خوب محسوب میشود؟

 4. باسلام و ادب من چند وقت دیگه عازم هندوستان هستم به نطر شما چایی که تمام خصوصیات چای و داشته باشه در هندوستان چیه و البته من عاشق چای قلم ممتاز کلکته ام و بازم با توجه به شناحت شما این چای آیا خوبه و کدام برند یا مارکش به نظر شما بهتر از بقیه است درود فراوان اشکانی

  1. با سلام دوست عزیز، با توجه به اینکه هندوستان بزرگترین تولیدکنندۀ چای، معروف‌ترین نوشیدنی جهان است و چای‌های گوناگونی تولید می‌کند ازجمله:
   چای ارل گری گلستان، ترکیبی است از انواع چای باروتی سیلان که با عصاره برگاموت معطر شده است. زمان دم کشیدن این چای ۷ تا ۸ دقیقه می‌باشد.
   چای دارجلینگ دست‌چینی از بهترین و مرغوب‌ترین برگ‌های چای منطقه دارجلینگ در شمال هندوستان و کوهپایه‌های هیمالیا می‌باشد. این چای یکی از ارزشمندترین چای‌های جهان و دارای عطر و طعمی منحصربه‌فرد است.
   چای ممتاز هندوستان گلستان دست‌چینی است زرین از مرغوب‌ترین برگ و غنچه گیاه چای که در کناره‌های رودخانه برهماپوترا در اراضی آسام و دارجلینگ هند به‌عمل‌آمده است. این چای دارای عطروطعم طبیعی چای سنتی هندوستان می‌باشد. زمان دم کشیدن این چای ۸ تا ۱۲ دقیقه می‌باشد.
   امیدوارم مطالب گفته شده مفید واقع شده باشد.

 5. سلام، راستش ما فقط چایی میخوریم که خوابمون بپره، سوالی که دارم اینه که چایی های مختلف میزان کافئینشون آیا با هم فرقی میکنه؟ اصلا چای خوب به نظر من چایی هست که خواب رو بپرونه و خوش عطر باشه( البته زیاد هم عطری بده!) و تلخ نباشه!
  لطفا راهنمایی کنید.

  1. بر اساس آزمایشات انجام شده بر روی قهوه ، چای سیاه ، چای سبز و چای سفید محققین دریافتند که در هر وعده از این نوشیدنیها به طور متوسط به ترتیب ۱۳۵، ۴۰، ۲۰ و ۱۰ میلی گرم کافئین موجود است.همین طور انواع چای ها نسبت به قهوه کافئین کمتری دارند و از نظر تلخ بودن تمامی چایی ها به علت گیاهی بودنشان تلخ میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link