کربوهیدرات چیست و چه نقشی در سلامت دارد؟

کربوهیدرات‌ها قندها، نشاسته‌ها و فیبرهای موجود در میوه‌ها، غلات، سبزیجات و فرآورده‌های شیر هستند. انجمن دیابت آمریکا تاکید دارد که کربوهیدرات‌ها منبع اصلی انرژی بدن هستند. به آنها کربوهیدرات گفته می‌شود زیرا در سطح شیمیایی حاوی کربن، هیدروژن و اکسیژن وجود دارد. کربوهیدرات‌ها مهم ترین منابع غذایی هستند که برای بدن ضروری، اما تقریبا ناشناخته‌اند، در این مطلب کربوهیدرات ها و انواع آنها معرفی می‌شوند. این متن برگرفته از سایت معتبر”www.livescience.com” است.

کربوهیدرات-کربوهیدرات چیست

 حقایقی در مورد انواع کربوهیدرات ها

کربوهیدرات‌ها یکی از سه نوع ماده غذایی هستند که به بدن انرژی می‌دهند. دو ماده غذایی انرژی زای دیگر عبارتند از: پروتئین‌ها و چربی‌ها. این مواد غذایی با هم سوخت و انرژی بدن را تامین می‌کنند تا بدن، خود را ترمیم کند. کربوهیدرات‌ها تجزیه شده و به گلوکز (قند) تبدیل می‌شوند که شما می‌توانید بلافاصله از آنها استفاده کنید.

از آنجایی که کربوهیدرات‌ها منبع خوبی از انرژی هستند، می‌توانند در زمان ورزش به بدن شما قدرت بدهند. متخصصین توصیه می‌کنند که 1 تا 3 ساعت قبل از ورزش کردن ترکیبی از کربوهیدرات و پروتئین مصرف کنید، مانند جو دو سر، ماست یونانی، کره بادام زمینی، مغزهای مختلف و کشمش.

انواع توت‌ها، سبزی‎ها و غلات سبوس دار  سرشار از انواع ویتامین ها، فیبر و آنتی اکسیدان هستند که برای حفظ سلامت و داشتن حس خوب ضروری هستند. غلات سبوس دار دارای اسیدهای جرب، منیزیم، ویتامین های گروه B،  فولات و روی هستند. میوه‌ها و سبزی‌ها برخی از این مواد مغذی و همچنین فلاونوئید و کاروتنوئید را در خود دارند. اگر کربوهیدرات مصرف نکنید، تمام این مواد مغذی را نیز از دست می‌دهید.

کربوهیدرات ساده

شیرینی‌ها نوعی کربوهیدرات ساده محسوب می‌شوند. کربوهیدرات‌های ساده مولکول های کوچکی هستند که تجزیه و مصرف آنها به وسیله بدن کار بسیار ساده‌ای است، به این ترتیب سطح قند خون را به سرعت بالا می‌برند. مواد غذایی شیرین، انواع آب نبات ها و دسرها از این نوع کربوهیدرات تشکیل شده‌اند.

کربوهیدرات پیچیده 

کربوهیدرات های پیچیده از کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی کربوهیدرات ساده ایجاد می‌شوند و یک مولکول بزرگتر را تشکیل می‌دهند. بدن قبل از اینکه بتواند از کربوهیدرات پیچیده استفاده کند باید ابتدا آن را شکسته و به کربوهیدرات ساده تبدیل کند و سپس آن را به گلوکز تبدیل کند. این فرایند زمان زیادی می‌گیرد و به این ترتیب قند خون با سرعت خیلی کمتری افزایش پیدا می‌کند و همچنین احتمال اینکه این نوع کربوهیدرات به چربی تبدیل شود کمتر است.

بهترین منابع کربوهیدرات های پیچیده عبارتند از:

نان های حاوی چند نوع غلات

پاستا

لوبیا

سیب زمینی

سبزیجات

مصرف کربوهیدرات زیاد 

اگر بیش از حد کربوهیدرات مصرف کنید، قند خون شما بیش از حد افزایش پیدا می‌کند. این امر باعث می‌شود بدن انسولین بیشتری تولید کند که به سلول ها می‌گوید گلوکز اضافه را به عنوان چربی ذخیره کند. اگر کمی اضافه وزن داشته باشید، این مسئله خطرناک خواهد بود و می‌تواند منجر به بروز دیابت و سایر بیماری‌ها شود.

کمبود کربوهیدرات 

اگر کربوهیدرات به اندازه کافی در رژیم غذایی وجود نداشته باشد، به خاطر کمبود فیبر و مواد مغذی دچار یبوست خواهید شد. به علاوه بدن مجبور است برای تامین انرژی خود از پروتئین یا چربی استفاده کند. پروتئین ها مانند بلوک های ساختمانی در بدن هستند که اگر آنها را به عنوان سوخت مصرف کنید، پروتئین کافی برای ساخت سلول های بیشتر و همچنین حفظ سلامت سایر سلول ها نخواهید داشت.

یار شایسته قلب شما

چه میزان کربوهیدرات مصرف کنیم؟

میزان مورد نیاز کربوهیدراتی که مصرف می‌کنید به جنسیت، اندازه بدن و میزان فعالیت شما بستگی دارد و به یاد داشته باشد تمام این موارد با افزایش سن تغییر می‌کنند. اما به عنوان یک قانون کلی حدود نیمی از کالری روزانه شما باید از طریق کربوهیدرات‌های موجود در میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات، لوبیا و محصولات لبنی تامین شود. به یاد داشته باشید که  کربوهیدرات های پیچیده بیشتر استفاده کنید

و در مصرف کربوهیدرات ساده زیاده روی نکنید.

برای دیدن مطالب “چای لاغری” و “10 راه برای لاغری” کلیک کنید.

16 پیام
  1. خوبه فقط من فکر میکردم اصلا نخورمم مشکلی نیس ولی شما ذکر کردین نخوردن کبوهیدرات عوارض داره

  2. ی موضوع خیلی خوب اینکه چاق نمیکنه ب اندازه خوردن
    لطفا مطالب معرفی کنین برای لاغری و رژیم غذایی

  3. ی غذای فست بودی بگین ک زود آماده شه و‌توش نون باشه و حالا سبزی ک غلات داشته باشه اخه من وقت آشپزی ندارم

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.