آشپزیخواص مواد غذایی

از فواید و خواص گوجه فرنگی چه می دانید؟!

خوردن گوجه‌فرنگی دارای فواید متعددی نظیر حفظ سلامت چشم، کاهش فشارخون، کنترل دیابت، بهبود روند هضم غذا، مراقبت از پوست و پیشگیری از عفونت های مجاری ادراری است.

گوجه فرنگی دارای مقادیر چشمگیری ویتامین A، ویتامین C، ویتامین K و همچنین ویتامین B، فولات و تیامین است. گوجه فرنگی همچنین منبع خوب پتاسیم، منگنز، منیزیم، فسفر و مس است. همچنین این ماده خوراکی حاوی فیبر، پروتئین و شماری از ترکیبات ارگانیک نظیر لیکوپن است. در ادامه به برخی خواص ترکیبات موجود در گوجه‌فرنگی اشاره می‌شود.

  • سرشار از آنتی اکسیدان: گوجه فرنگی منبع خوب آنتی اکسیدانی موسوم به لیکوپن است که به شدت در از بین بردن رادیکال‌های آزاد که عامل سرطان هستند، موثر است. این آنتی اکسیدان نه تنها در حالت خام، بلکه در سس گوجه‌فرنگی (کچاپ) هم یافت می‌شود. البته کچاپ‌های صنعتی به علت استفاده زیاد از مواد شیمیایی خیلی از خواص خود را از دست می‌دهند. به همبن دلیل بهتر است از سس گوجه فرنگی خانگی یا رب گوجه فرنگی استفاده کنید.

خواص گوجه فرنگی

  • سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی: ویتامین C یک آنتی اکسیدان طبیعی است که با رادیکال های آزاد عامل سرطان مقابله می‌کند که در داخل گوجه‌فرنگی وجود دارد. میزان پتاسیم موجود در گوجه‌فرنگی به حفظ سلامت دستگاه عصبی کمک می‌کند و آهن موجود در آن موجب حفظ جریان عادی خون در بدن می‌شود. ویتامین K که برای لختگی خون و کنترل خونریزی ضروری است، هم به وفور در گوجه‌فرنگی یافت می‌شود.
  • حفظ سلامت قلب: بازهم لیکوپن موجود در گوجه‌فرنگی از اکسایش لیپید خون، که تاثیر حفاظتی در مقابل انواع بیماری‌های قلبی-عروقی دارد، پیشگیری می کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف منظم گوجه‌فرنگی منجر به کاهش میزان کلسترول LDL و تری گلیسیریدهای موجود در خون می شود. این لیپیدها نقش حیاتی در بیماری های قلبی-عروقی و رسوبات چربی در عروق خونی دارند.
  • مقابله با تاثیرات مضر سیگار: اسید کوماریک و اسید کلروژنیک موجود در گوجه فرنگی با نیتروسامین ها، که عامل سرطان زا اصلی در سیگار هستند، مقابله می کنند. همچنین ویتامین A نیز موجب کاهش تاثیرات سرطان زایی سیگار شده و می‌تواند از بدن در مقابل سرطان ریه محافظت نماید.
  • بهبود بینایی: ویتامین A موجود در گوجه‌فرنگی به قدرت بینایی بهتر کمک کرده و از شب کوری و دژنراسیون ماکولا پیشگیری می‌کند.
  • کمک به روند هضم: مقادیر بالا فیبر موجود در گوجه‌فرنگی با پیشگیری از یبوست و اسهال به حفظ سلامت سیستم گوارش کمک می‌کند. مطالعات نشان داده اند که گوجه فرنگی به پیشگیری از زردی و حذف موثر سموم از بدن کمک می‌کند. مقدار سالم فیبر دارای توانایی کمک به تحریک حرکت تلمبه ای در ماهیچه‌های روده و آزادشدن ترشحات معدی و روده ای است. بدین ترتیب حرکات روده تنظیم شده و سلامت کلی دستگاه گوارش حفظ می‌شود.
۵/۵ (۱ نظر)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link