۷ فایده شگفت انگیز خیار 🥒

خیار برای سلامتی

اگرچه معمولا تصور می‌شود خیار یک سبزی است، اما در واقع خیار یک میوه است. این ماده غذایی حاوی برخی مواد مغذی مفید و همچنین برخی ترکیبات گیاهی و آنتی اکسیدان‌ها است که ممکن است به درمان بعضی از بیماری‌ها کمک کند.

همچنین خیار یک میوه‌ی کم کالری است و حاوی مقادیر بسیار خوبی از آب و فیبر محلول است، که باعث می‌شود خوردن خیار برای ارتقاء آب رسانی به بدن و کمک به کاهش وزن ایده آل باشد.

در این مقاله نگاهی دقیق‌تر به فواید خوردن خیار برای سلامتی می‌اندازیم.

خیار دارای مواد مغذی بسیار زیادی است.

خیار یک میوه‌ی کم کالری است اما دارای بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم و بسیار غنی است.
برای دیدن “فواید آووکادو” کلیک کنید.

یک خیار خام (300 گرم) حاوی موارد زیر است: (1)

  • کالری
  • کربوهیدرات‌ها
  • پروتئین
  • فیبر
  • ویتامین C
  • ویتامین K
  • منیزیم
  • پتاسیم
  • منگنز

علاوه بر این، خیار از میزان آب بالایی برخوردار است. در حقیقت، خیار از حدود 96٪ آب تشکیل شده است.(2) برای اینکه محتویات خیار بصورت کامل به بدن برسد باید خیارها با پوست خورده شوند. مصرف خیار بصورت پوست کنده مقدار فیبر و همچنین برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی خاصی را کاهش می‌دهد.

خلاصه: خیار کم کالری اما دارای آب فراوان و چندین ویتامین و مواد معدنی مهمی است. خوردن خیار همراه پوست باعث می‌شود که حداکثر ویتامین‌ها و مواد مغذی موجود در خیار وارد بدن شود. (3)

خیار حاوی مقادیری آنتی اکسیدان است.

آنتی اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که اکسیداسیون را تا حدودی مسدود می‌کنند. اکسیداسیون یک واکنش شیمیایی است که با الکترون‌های غیر جفت شده که به عنوان رادیکال‌های آزاد شناخته می‌شوند انجام می‌شود. تجمع این رادیکال‌های آزاد مضر می‌تواند به چندین نوع بیماری مزمن منجر شود. در حقیقت، واکنش اکسیداسیون ناشی از وجود رادیکال‌های آزاد یکی از علل سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های ریه و برخی بیماری‌های دستگاه ایمنی بدن است.(4) میوه‌ها و سبزیجات از جمله خیار، سرشار از آنتی اکسیدان‌های مفید هستند که خطر ابتلا به بیماری‌هایی که از رادیکال‌های آزاد بوجود می‌آیند را کاهش می‌دهند.

یک مطالعه با منبع معتبر میزان قدرت آنتی اکسیدانی خیار را با انجام آزمایشی بر روی 30 فرد مسن با پودر خیار اندازه گیری کرد.

در پایان مطالعه که 30 روز به طول انجامید، مشخص شد که پودر خیار باعث افزایش قابل توجه در چندین نشانگر فعالیت آنتی اکسیدانی و همچنین بهبود وضعیت آنتی اکسیدان‌ها در بدن می‌شود. (5)

یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی، خواص آنتی اکسیدانی خیار را مورد بررسی قرار داد و نشان داد که آنها حاوی فلاونوئیدها و تانن‌ها هستند. این‌ها دو گروه از ترکیباتی هستند که به ویژه در خنثی کردن رادیکال‌های آزاد مضر بسیار مؤثر هستند. (6)

خلاصه: خیار حاوی آنتی اکسیدان‌هایی از جمله فلاونوئیدها و تانن‌ها است، که از تجمع رادیکال‌های آزاد مضر جلوگیری می‌کنند و ممکن است خطر ابتلا به برخی از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های ریه و برخی سرطان‌ها را کاهش دهد.

خیار باعث تقویت آب رسانی به بدن می‌شود.

آب برای عملکرد بدن بسیار مهم است و نقش‌های مهم زیادی را ایفا می‌کند. این پروسه آب رسانی بدن در فرآیندهایی نظیر تنظیم دما و حمل و نقل مواد زاید و مواد مغذی نقش بسیار مهمی را در بدن بازی می‌کند. (7)

در حقیقت، آب رسانی مناسب می‌تواند همه چیز را از عملکرد بدنی گرفته تا متابولیسم بدن، بهبود بخشد. (8, 9)

در حالی که بسیاری از افراد اکثر مایعات مورد نیاز بدن خود را با نوشیدن آب یا مایعات دیگر برآورده می‌کنند، ممکن است برخی از افراد تا 40 درصد از کل آب دریافتی خود را از مواد غذایی دریافت کنند. به ویژه میوه‌ها و سبزیجات می‌توانند منبع خوبی در رژیم غذایی شما باشند.

در یک مطالعه از یک منبع معتبر، وضعیت آب رسانی به بدن مورد بررسی قرار گرفت و سوابق رژیم برای 442 کودک جمع آوری شد. مشاهده شد که افزایش مصرف میوه و سبزیجات باعث بهبود وضعیت آب رسانی به بدن در مورد این کودکان شده است. (10)

از آنجا که خیار از حدود 96٪ آب تشکیل شده است، به ویژه در تقویت آب رسانی به بدن مؤثر هستند و می‌توانند به شما در رفع نیاز روزانه مایعات خود کمک کنند.

خلاصه: خیار از حدود 96٪ آب تشکیل شده است، که ممکن است باعث افزایش آب رسانی به بدن شود و به شما در رفع نیاز روزانه برای تأمین آب بدن کمک کند.

در کاهش وزن کمک می‌کند.

مصرف خیار می‌تواند به شما در کاهش وزن از چند جهت مختلف کمک کند.

اول از همه، آن‌ها کالری کمی دارند. هر یک پیمانه خیار (104 گرم) حاوی 16 کالری است، در حالی که حدود 300 گرم خیار حاوی 45 کالری است. این بدان معناست که می‌توانید بدون اینکه کالری اضافی به بدن شما برسد که منجر به افزایش وزن شود، مقدار زیادی خیار بخورید.

خیار می‌تواند عطر و طعم را به سالادها، ساندویچ‌ها و میان وعده‌ها اضافه کند و همچنین ممکن است به عنوان جایگزینی برای مواد پرکالری‌تر به حساب آید. علاوه بر این، مصرف مقدار زیادی بالای آب خیار می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند.

در یک تجزیه و تحلیل، 13 مطالعه شامل 3628 نفر انجام شد و نشان داد که خوردن غذاهایی که آب زیاد و کالری کمی دارند منجر به کاهش معنی داری در وزن بدن شده است.

خلاصه: خیار کم کالری، پر آب است و می‌تواند به عنوان یک افزودنی کم کالری در بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار گیرد. همه این‌ها ممکن است به کاهش وزن کمک کند. (11)

خوردن خیار برای سلامتی

باعث کاهش قند خون می‌شود.

چندین مطالعه روی حیوانات و مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که مصرف خیار می‌تواند به کاهش قند خون کمک کند و از بروز برخی از عوارض دیابت جلوگیری کند. در یک مطالعه بر روی حیوان، تاثیر گیاهان مختلف بر قند خون بررسی شد. نشان داده شده است که خیارها به طور موثر سطح قند خون را کاهش داده و آن را کنترل می‌کنند. (12) یکی دیگر از مطالعات با منبع معتبر بر روی حیوانات در آزمایشگاه به تعدادی از موش‌هایی کهبه بیماری دیابت مبتلا بودند، عصار پوست خیار به عنوان مکمل غذایی داده شد. مشاهده شد که پوست خیار باعث کاهش قند خون در این موش‌ها می‌شود.(13) بعلاوه، یک مطالعه آزمایشگاهی دیگر نشان داد که خیار ممکن است در کاهش سطح اکسیداسیون و جلوگیری از عوارض ناشی از دیابت موثر باشد. (14)

با این حال، شواهد فعلی فقط به آزمایشات بر روی حیوانات محدود شده است. برای تعیین تاثیر خیار بر قند خون در انسان، تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه: مطالعات آزمایشگاهی و بر روی حیوانات نشان می‌دهد که مصرف خیار ممکن است به کاهش قند خون و جلوگیری از عوارض ناشی از دیابت کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

خیار به سیستم دفع، در بدن کمک می‌کند.

خوردن خیار ممکن است به حرکات منظم روده کمک کند. کم آبی بدن یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری یبوست است، زیرا می‌تواند تعادل آب در بدن شما را تغییر داده و عبور مدفوع را در روده‌ها دشوار کند.(15) خیارها حاوی درصد زیادی آب هستند و باعث آب رسانی مناسب به بدن می‌شوند. این امر می‌تواند قوام مدفوع را بهبود بخشد، از یبوست جلوگیری کرده و به حفظ کارکرد منظم روده‌ها کمک کند. علاوه بر این، خیار حاوی فیبر است، که به تنظیم حرکات روده کمک می‌کند. به طور خاص، پکتین، نوعی فیبر محلول موجود در خیار، می‌تواند به افزایش دفعات حرکت روده‌ها کمک کند. (16)

در یک مطالعه به 80 شرکت کننده در آزمایش، پکتین به عنوان مکمل داده شد. مشاهده شد که پکتین باعث افزایش حرکت عضلات روده می‌شود. همچنی مشاهده شد که پکتین باعث تغذیه باکتری‌های مفید موجود در روده می‌شود که این امر باعث بهبود سلامت دستگاه گوارش می‌شود (17).

خلاصه: خیار حاوی مقدار زیادی فیبر و آب است که هر دو به جلوگیری از ابتلا به بیماری یبوست و بهبود کارکرد منظم روده کمک می‌کنند.

خیار را می‌توان آسان به رژیم غذایی افزود.

به دلیل طعمی خوب و طراوت و تردی، خیارها معمولا در همه چیز از سالاد گرفته تا ساندویچ موجب خوشمزه شدن غذا می‌شوند.

خیار نیز اغلب به عنوان یک میان وعده کم کالری به صورت خام خورده می‌شود یا می‌توان به همرا روغن زیتون، نمک یا سالاد میل شود تا کمی طعم دار‌تر شود.

فقط با کمی خلاقیت می‌توان خیار را به روش‌های مختلفی مصرف کرد و از آن لذت برد.
منبع: (healthline)

5/5 ( 1 نظر )
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code