دانستنی

قسمت های مختلف گوشت گوسفندی و کاربرد آنها در غذاهای گوناگون

گوشت گوسفند یا بره به گوشتی گفته می شود که از گوسفند اهلی بدست می آید. گوشت گوسفند استخوان‌دار است و چربی آن نسبت به چربی گوشت گاو ده به یک است. چون طبع گوشت گوساله و گاو سردتر از طبع گوشت گوسفند است بعضی‌ها تمایل بیشتری به خوردن گوشت گوسفند دارند ولی گوشت گاو ارزان‌تر از گوشت گوسفند است. بد نیست بدانید گوشتی که قرمز کمرنگ و استخوان اطراف آن متمایل به صورتی و چربی آن سفید باشد، گوشت حیوان جوان و نرم و آبدار است. برای اطلاعات بیشتر ما را در این مقاله از دسته دانستنی در مجله اینترنتی اکالا همراهی کنید.  

گوشت قرمز پر رنگ با چربی به رنگ زرد مایل به خاکستری متعلق به حیوان پیر است. گوشت گوسفند از قسمت های گوناگونی تشکیل شده است. هر قسمت از عضلات حیوان که فعالیت بیشتری دارد، خوش طعم تر است و هر قسمت که کمتر به حرکت افتاده باشد، نرم تر است. این قسمت ها عبارت اند از :

بخش بالا : شامل گردن ، کمر ، دنده ، راسته و فیله

بخش پایین : شامل سینه و سرسینه ، قلوه گاه ، ران ، سردست ، ماهیچه ، کف دست ، شکمبه، پیش ناف و پاچه گوسفند

محصولات جانبی : شامل سیراب شیردان ، زبان گوسفند ، ناف ، زردپی ، دمبلان ، شش ، طحال و خوئک

بخش بالا گوسفند

با بخش بالای گوشت گوسفندی آشنا شوید.

گوشت گردن گوسفندی

گوشت گردن گوسفندی

گوشت گردن یکی از مطبوع ترین قسمت های گوشت گوسفند است. گوشت گردن را میتوان به تکه های کوچک خرد کرد و در طبخ انواع خورشت ها استفاده کرد. خوشمزه ترین تکه ها قسمتهایی است که یک تکه از گوشت یکرنگ به همراه لایه ای چربی در کنار هم قرار گرفته باشند .

هم چنین گوشت اطراف گردن گوسفند به دلیل تحرک بیشتر برای سوپ ، آبگوشت ، همبرگر و کتلت مناسب است. گوشت گردن خواص متعددی دارد از جمله میزان قابل توجه امگا ۳ و پروتئین است. گوشت گوسفند دارای مقادیر بسیار زیادی آهن است که آهن موجود در گردن گوسفند به راحتی جذب بدن شده و به سادگی هضم می شود.

خوردن مقداری گوشت گردن ۲۰ درصد از آهن مورد نیاز یک مرد و ۱۲درصد آهن مورد نیاز یک زن در طول روز را تامین می کند.

بیشتر بخوانید: ۵ غذای بدون مرغ و گوشت؛ ارزان و با صرفه

مصرف این گوشت برای رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است. این گوشت علاوه برا خواص فوق منبع غنی از موادی چون مس، منگنز و سلنیم است و مصرف یک وعده گوشت گردن می تواند تمامی نیاز روزانه فرد به ویتامین ب را تامین کند. برای طبخ گوشت گردن می توانید چربی های اضافی را از گردن جدا نموده و آن را به قطعات کوچک تقسیم کنید.

البته جالب است بدانید نیمی از چربی های موجود در لاشه گوسفند اشباع نشده است و به همین دلیل خوردن آن ضرر خاصی برای شخص نداشته و موجب خوشمزه تر شدن غذا نیز می‌شود.

گوشت دنده گوسفندیگوشت دنده گوسفندی

گوشت دنده یکی از لذیذترین قسمت های گوشت گوسفند است. این گوشت نرم ، لطیف ، ترد ، پرچرب و خوش طعم است. از دنده گوسفندی برای تهیه یکی از محبوب ترین انواع کباب یعنی کباب دنده که به شیشلیک معروف است ، استفاده می کنند.

گوشت راسته گوسفندی

این قسمت در کنار ستون فقرات گوسفند قرار داشته و درصد چربی آن بسیار کم است. راسته گران است و بسیار خوشمزه است. این قسمت یکی از قسمت های کم حرکت گوسفند بوده و برای پخت غذاهای مختلف و انواع کباب میتوان از آن استفاده کرد.

تقریبا یک گوسفند ۳ کیلو گوشت راسته دارد. یکی از کباب های گوسفندی بسیار لذیذ که با گوشت راسته تهیه می شود کباب برگ است. خوردن راسته گوسفند برای کسانی که دچار ضعف در ستون فقرات خود بوده یا دیسک کمر دارند مفید است.

گوشت فیله گوسفندی

گوشت فیله گوسفندی

گوشت فیله گوشت پشت کمر و پشت جگر سفید و قسمت نرم زیر راسته است، این گوشت نسبت به گوشت راسته نرم تر و صاف تر است. گوشت فیله برای تهیه کباب برگ بسیار مناسب است. چنجه یکی از محبوب‌ترین غذاهای گوشتی است که منشا و خاستگاه آن منطقه خاورمیانه و عمدتاً ایران است.

این غذا بعدها در آسیای صغیر پر طرفدار شد و در حال حاضر در سراسر جهان یافت می‌شود. کباب چنجه یکی از انواع کباب هایی است که با گوشت فیله تهیه می شود.

بخش پایین گوسفند

با بخش پایینی گوشت گوسفندی آشنا شوید.

گوشت سینه و سرسینه گوسفندی

در قسمت زیر شکم گوسفند قرار دارد. سینه گوسفند باید به آرامی پخته شده و قسمت چربی آن جدا شود. می توان سینه را از دنده ها جدا کرده و با سبزیجات معطر پخت. این قسمت برای کباب بسیار لذیذ است. هم چنین گوشت سرسینه که درجلوی قفسه سینه حیوان قرار گرفته ، بسیار خوش طعم و برای انواع غذاها بکار می رود.

قلوه گاه گوسفندی

قلوه همان کلیه است که طبع معتدل (در برخی منابع آمده سرد) و رو به خشکی دارد، اما مصرف آن به همه‌ی مزاج‌ها توصیه نمی‌شود، زیرا هضم سختی دارد و خون ناصالحی تولید می‌‌کند.

بهترین نوع قلوه براى گوسفند جوان و بز است که در همان ساعت ذبح شده باشند و حیوان عطش نداشته باشد. قلوه گاه سفت ترین قسمت لاشه بوده و چرخ کرده آن برای تهیه کباب کوبیده استفاده می شود. برای تهیه یک گوشت چرخ کرده مناسب و کم چرب برای کباب کوبیده بهتر است که قلوه گاه گوسفند را که خیلی چرب است با گوشت گوساله مخلوط کرد.

بیشتر بخوانید: لازانیا اسفناج و قارچ؛ خوشمزه ترین لازانیا بدون گوشت!

گوشت ران گوسفندی

گوشت ران گوسفندی

گوشت ران گوشت خوش خوراکی است که در انتهای لاشه ی گوسفند قرار دارد و از آن در تهیه کباب حسینی استفاده می‌کنند. کباب حسینی نوعی کباب است که با سیخ چوبی طبخ می شود. این کباب با گوشت مغز ران گوسفند تهیه می شود و با فلفل سبز و پیاز مزه دار می‌شود.

گوشت سردست گوسفندی

این قسمت در زیر زانوی گوسفند قرار گرفته است که معمولا پهن و مسطح است. سردست تقریبا ۲۷ درصد از وزن لاشه را تشکیل می‌دهد و شامل ماهیچه های دست و شانه است. شانه گوسفند در نیمه پایینی بدن گوسفند قرار دارد و معمولا این قسمت به دلیل وجود استخوان، ارزانتر از ران است.

می‌توان کباب خوشمزه ای از این قسمت همراه با سبزیجات معطر تهیه کرد. از گوشت سردست برای تهیه انواع خورشت های ایرانی و خارجی استفاده می شود.

 ماهیچه گوسفندی

ماهیچه گوشت لخم و بدون چربی عضلات و یکی از قسمت های لذید و مطبوع گوشت گوسفند است که بافت نرم و لطیفی دارد. از این قسمت در پخت انواع غذاهای ایرانی نظیر باقالی پلو با ماهیچه استفاده می کنند.

پاچه گوسفند

گوشت پاچه گوسفندی

پاچه گوسفند یکی از قسمت های پرطرفدار گوسفند است که در ایران طرفداران زیادی دارد. این بخش از بدن گوسفند سرشار از ژلاتین و اسیدهای چرب اشباع بوده که خواص گوناگونی برای بدن دارد.
خوردن پاچه گوسفند مخصوصا به کسانی توصیه می شود که پاهایی لاغر و ضعیف دارند و یا از بیماری های مفاصل رنج می برند. خوردن پاچه تاثیر زیادی در تقویت عضلات و مفاصل پا دارد. پاچه گوسفند حاوی مواد ژله ای است که می تواند در بازسازی مفاصل مفید باشد.

پاچه گوسفند سرشار از پروتئین های مفید بوده که برای سلامتی بدن ضروری هستند. از طرفی پارچه یکی از بخش های پرجرب بدن گوسفند بوده و به دلیل میزان کلسترول بالایش، خوردن بیش از حد آن مضر است.

بیشتر بخوانید: معرفی و طرز تهیه ادویه‌ آبگوشت

محصولات جانبی گوسفند

با محصولات جانبی گوشت گوسفند آشنا شوید.

زبان گوسفند

زبان گوسفند یکی از لذیذترین قسمت های بدن این حیوان است و به دلیل فعال بودن این عضو طعم دلچسبی دارد. زبان گوسفند بیشتر از هر عضو دیگری از ماهیچه و عضله تشکیل شده است. زبان دارای خواص گوناگونی است. زبان گوسفند نسبتا سرشار از روی و هم چنین پتاسیم و سدیم است و از این رو برای تقویت سیستم ایمنی مفید است.

اگر قصد پخت زبان را دارید، چون مدت پخت آن زیادتر از گوشت معمولی است ، مقداری زنجبیل را همراه زبان بپزید. هم ترد کننده خوبی است و هم طعم دهنده خوبی برای آن بحساب می آید.

سیراب شیردان گوسفند

سیراب شیردان

سیرابی یکی دیگر از اعضای داخلی بدن گوسفند و جزو معده حیوان است. سیرابی را بعد از ذبح گوسفند از بدن آن خارج می کنند. خوراک سیراب شیردان یکی از خوراک های محبوب در سراسر دنیا و پرطرفدار در ایران است که به دلیل بوی ناخوشایند باید قبل از پخت آن را به خوبی تمیز کرد و شست و با ادویه های گوناگون بوی نامطبوع آن را از بین برد.

سیرابی خواص متنوعی دارد. این عضو منبع غنی از ویتامین ب می باشد. سیرابی نسبت به گوشت قرمز گوسفند کم کالری تر است و کلسترول بالا ندارد.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه حلیم گندم با گوشت یا بوقلمون؛ خوشمزه و کشدار

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link