تاثیر کیست تخمدان بر روابط زناشویی

The effect of ovarian cysts on marital relationships

تخمدان، ‌غده‌ی جنسی خانم‌ها است. این غده در دو سمت رحم قرار دارد و حاوی هورمون‌های پروژستون و استروژن است. عوامل مختلفی باعث ایجاد کیست در تخمدان می‌شود و بسیار شایع است. به طوریکه هرخانم در طول دوران زندگی خود ممکن است چندبار دچار این مشکل بشود. این کیست‌ها پیامدهای زیادی دارد و ممکن است زندگی زناشویی خانم‌های متاهل را تحت تاثیر قرار بدهد. در این مقاله در اکالا بلاگ، سعی شده‌است تاثیرات کیست بر روابط جنسی خانم‌ها بررسی شود و در انتها امکان پیشگیری از این عارضه بررسی گردد.

1. کاهش میل جنسی به دلیل احساس درد غیرطبیعی:

همانطور که در مقالات پیشین در خصوص علائم کیست تخمدان اشاره شد، احساس درد در هنگام رابطه‌ی جنسی یکی از علائم احتمالی است که ممکن است بروز پیدا کند و به همین علت، میل جنسی خانم کاهش پیدا می‌کند. توجه داشته باشید که کیست‌های ریز و خوش‌خیم معمولا علائمی ندارند، اما کیست‌های بزرگ احساس درد در هنگام مقاربت ایجاد می‌کنند و احتمال پارگی آن‌ها وجود دارد.

کاهش میل جنسی به دلیل احساس درد غیرطبیعی با کیست تخمدان

پارگی کیست تخمدان در برخی از موارد باعث بی‌نظمی در قاعدگی، احساس درد و التهاب در ناحیه لگن و خونریزی می‌شود. در صورت مشاهده‌ی خونریزی غیرطبیعی، شرایط بسیار اورژانسی است و ممکن است کار به جراحی بکشد.

2. تاثیرات کیست تخمدان بر بارداری:

سوالی که ممکن است برای بسیاری از خانم‌ها پیش بیاید این است که آیا کیست تخمدان مانع حاملگی می‌شود؟

تاثیرات کیست تخمدان بر بارداری- کیست تخمدان

به طور کلی می‌توان گفت اکثر کیست‌های تخمدان تاثیری بر روی باردار شدن نمی‌گذارند. اما گاهی اوقات بیماری‌هایی که باعث به وجود آمدن کیست می‌شوند، شانس باردار شدن را کاهش می‌دهند. شرایط زیر از جمله موقعیت‌هایی هستند که باعث ناباروری می‌شوند:

  •  اندومتروز: این بیماری باعث رشد پوشش داخلی رحم در خارج از رحم می‌شود و یکی از دلایل تشکیل کیست است. این کیست‌ها آندومتریوما نامیده می‌شوند و از بارداری جلوگیری می‌کنند.
  • سندروم کیست پلی کیستیک: یکی دیگر از عوامل ناباروری، سندروم کیست پلی کیستیک می‌باشد. در این حالت، تعداد زیادی کیست در تخمدان تشکیل می‌شود.

بیشتر بخوانید: علل و راهکارهای خانگی برای درمان سردرد در بارداری

3. اختلالات ظاهری و رفتاری در خانم‌ها:

کیست‌های تخمدان بر روی هورمون‌ها تاثیر می‌گذارند و در مواردی، هورمون‌های مردانه بیشتر ترشح می‌شود و این مورد ممکن است باعث تغییراتی در چهره بشود. رویش ریش و مو زائد، افزایش وزن، جوش پوستی و ریزش مو ممکن است رخ بدهد.

اختلالات ظاهری و رفتاری در خانم‌ها- کیست تخمدان

از این سو اعتماد به نفس خانم‌ها و به ویژه خانم‌های متاهل کاهش پیدا می‌کند. اختلالات رفتاری و ظاهری خانم‌ها باعث کاهش کیفیت روابط زناشویی خواهد شد.

4. اختلال در قاعدگی:

معمولا خانم‌هایی که کیست تخمدان و به ویژه پلی کیستیک دارند، دچار اختلال در قاعدگی می‌شوند. زمان پریود به تاخیر می‌افتد و همچنین شرایط سختی را در هنگام قاعدگی تجربه می‌کنند.

اختلال در قاعدگی- کیست تخمدان

تغییر در سیکل خانم‌ها بر بسیاری از جنبه‌های زندگی و به ویژه روابط زناشویی تاثیر می‌گذارد. کاهش میل جنسی، انزجار جنسی، اختلالات برانگیختگی جنسی و اختلال در ارگاسم زن از جمله مشکلاتی است که ممکن است به وجود آید.

پیشگیری از ابتلا به کیست تخمدان:

متاسفانه نمی‌توان از تشکیل کیست تخمدان جلوگیری کرد. اما با این حال اگر معاینات زنان به صورت منظم انجام شود و کیست در مراحل ابتدایی تشخیص داده ‌شود، رفع آن بسیار ساده‌تر خواهد بود. اگر علائم زیر را دارید، هنگام مراجعه به متخصص، حتما آن را در میان بگذارید.

  •  اختلال در سیکل قاعدگی
  •  درد در ناحیه لگن
  •  کاهش میل جنسی
  •  کاهش غیرطبیعی وزن
  •  احساس سیری مفرط
6 راه اعتماد به یک سوپرمارکت اینترنتی چیست؟

امیدوارم مطالب برای شما مفید واقع شده باشد. برای مشاهده درمان‌های خانگی دیگر به سبک زندگی سری بزنید.

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.