بهترین چای خارجی + فیلم : معرفی انواع چای در جهان

تاریخچه ی چای:

6000 سال پیش یک آموزگار کشاورزی در چین که به دنبال یک گیاه خوراکی بود بعد از 72 بار مصموم شدن گیاه چای را بصورت کاملا اتفاقی کشف کرد. در 1500 سال پیش این محصول به رسمیت شناخته شد زمانی که مردم متوجه شدن با تغییر آب و هوا طعم چای عوض می‌شود و چای به نوشیدنی MACHA تبدیل شد که نوشیدنی محبوب امپراتوران بودو صادرات چای در دست چینی ها بود و قدرت اقتصادی چین را بالا برد. در سال 1700 قیمت چای در اروپا 10 برابر قیمت قهوه بوده و بریتانیایی ها به فکر معامله چای با چینی ها افتادند و به جای پرداخت هزینه چای به آنها تریاک می دادند که موجب به خطر انداختن سلامتی مردم شد و باعث جنگ بین چین و بریتانیا شد و چین شکست خورد و بریتانیای شرقی یگ گیاه شناس بنام رابرت فورچون را مخفیانه به چین فرستادند تا گیاه چای را بدزدند و در نهایت کارگران و درختان چای را بصورت قاچاق به هند فرستادند و به این صورت چای در سراسر جهان گسترش پیدا کرد و امروزه به عنوان محبوب ترین نوشیدنی شناخته شده است.

 

بهترین چای خارجی در ایران؟

چای خارجی در ایران مشتریان و مصرف کنندگان بسیار زیادی دارد و کلا چای در فرهنگ کشور ما دارای جایگاه خاصی است، بنابراین همه به دنبال بهترین چای خارجی در بازار هستند. چای خارجی انواع مختلفی دارد و به دلیل اینکه طعم و مزه و عطر چای برای هر کسی مطلوبیت متفاوتی دارد، هر کدام ازین چای ها را می‌توان بهترین چای خارجی در نظر گرفت. بسیاری از مردم همچنان به چای خارجی به این دید نگاه می‌کنند که این نوع چای دارای اسانس و رنگ مصنوعی است اما در واقع به این صورت نیست و شرکت های معتبری که چای را وارد و بسته بندی می‌کنند، از واحد های کنترل کیفیت مجهزی برخوردارند و بخوبی چای وارداتی را بررسی کرده و سعی می‌کنند  چای خارجی را برای مشتریانشان عرضه می‌دارند.

بهترین چای جهان کدام است؟

انواع چای از گیاه کاملیا سینسیس بدست می آیند. دو گونه از گیاه کاملیا سینسیس وجود دارد: سینسیس و آسامیا. چای سینسیس در چین کشت می‌شود و به دلیل مناسبت آن با هوای سرد دارای برگ‌های کوچکتری است و چای آسامیا که در هندوستان می‌روید دارای برگ های بزرگتری است که به دلیل هوای گرم تر در هندوستان، برگ‌ها بزرگتر هستند.
چای در سراسر جهان از جمله ایالات متحده آمریکا در مناطقی مانند هاوایی و کارولینای جنوبی می‌روید، اما کشورهای اصلی تولید کننده چای که بیشترین مقدار و بهترین چای جهان را تولید می‌کنند کشورهای چین، هند، سریلانکا، ژاپن، و تایوان هستند. چین بعنوان خاستگاه گیاه چای شناخته می‌شود. بنیان چای در سریلانکا و هندوستان را بریتانیا بنا نهاده است.
چای از لحاظ نوع به 5 دسته تقسیم می شود: سیاه، پوره، سبز، سفید، اولونگ. تمام این انواع مختلف چای از یک گیاه بدست می آیند و تفاوت آنها در نحوه فرآوری و اکسیداسیون آنهاست. در ادامه بررسی می‌کنیم که کدام نوع چای می‌تواند بهترین چای جهان باشد؟

چای سفید

این نوع چای  کمی بوی شکوفه‌های چای را دارد و بر روی زبان ظریف و لطیف است. چای سفید کمترین میزان محصول در مقایسه با انواع دیگر چای را دارد.

بهترین چای جهان
برای تولید این چای برگ‌ها چیده می‌شوند، خشک (و در این هنگام اکسید) می‌شوند و درنهایت خشک‌سازی نهایی صورت می‌گیرد. برگ‌های چای به‌دست‌آمده خاکستری روشن هستند و شامل جوانه و دو گلبرگ در انتهای گیاه هستند.
معروف است که بهترین نوع چای سفید در منطقه فوجان چین به دست می‌آید اما در کل چای سفید در مناطقی مانند نپال و یوان که به خاطر چای پوره شهرت دارد تولید می‌شود.

چای سبز

مراحل تولید چای سبز نسبت به چای سفید طولانی‌تر است اما اکسیداسیون کمتری روی برگ‌های چای صورت می‌گیرد.  دو روش اصلی تولید بهترین چای سبز بخار دادن و خشک‌کردن است. چای سبز ژاپنی که از روش بخار دادن تولید می‌گردد دارای شفافیت و رنگ روشن‌تری نسبت به چای سبز تولیدشده از روش خشک‌کردن است. البته به این معنی نیست که چای  به‌دست‌آمده از روش بخار دادن بهتر است، بلکه صرفاً نوع دیگری از چای سبز را تولید می‌کند.

 

 

دو نمونه معروف از چای سبز ژاپنی سنا و گنمایچا هستند. برخی انواع چای سبز ژاپنی از این روش به دست می‌آیند که بوته گیاه چای را برای چند هفته قبل از چیدن در سایه نگه می‌دارند تا میزان کلروفیل آن افزایش یابد که چای خوب  با رنگ بهتری را ایجاد می‌کند. از این روش برای تولید چای‌های با ارزشی مانند گیوکورو و ماتچا استفاده می‌شود. چای سبز ژاپن از طریق بخار دادن تهیه می‌شود درصورتی‌که چای سبز در چین از روش خشک‌کردن تولید می‌شود و رنگ چای به‌دست‌آمده از سبز تا سبز پررنگ است.
چای‌های سبز معروف دی چین لانگجینگ و گان پادر هستند.

چای اولونگ

در تولید چای اولونگ از نحوه اکسیداسیون متفاوتی استفاده می‌شود در کل تولید چای اولونگ از بقیه انواع چای پیچیده‌تر است. بهترین چای اولونگ از تایوان و چین به دست می‌آید و طبق نظر برخی کارشناسان چای اولونگ تایوان از چای اولونگ چین هم بهتر است. برای تولید بهترین چای اولونگ باید مراحل زیادی را طی کرد که هر مرحله نیز در جاهای مختلف تفاوت وجود دارد. چای اولونگ یک چای نیمه اکسید شده است طیف اکسید آن از حدود 10 درصد (نزدیک به چای سبز) تا حدود 85 درصد (نزدیک به چای سیاه) است.

بهترین چای جهان

برگ‌ها معمولاً لوله یا گلوله می‌شوند. چای اولونگ را می‌توان تا 8 مرتبه دم کرد؛ هر بار دم کردن آن مزه و طعم متفاوتی را ایجاد می‌کند. به‌عنوان یک قانون کلی هر چه میزان اکسیداسیون برگ‌های چای بیشتر باشد تعداد دفعات دم کردن چای بیشتر می‌شود.
از چای‌های اولونگ معروف می‌توان به نام های باژونگ، داهونگ پرو و … را نام برد. عطر و طعم هر یک از این انواع چای اولونگ با یکدیگر متفاوت است.

چای سیاه

چای سیاه بیشترین سهم بازار را دارد. بهترین چای خارجی دارجیلینگ، آسام، سیلان و کیمون تعداد اندکی از چای‌های سیاه معروف در دنیا هستند. برای تولید بهترین چای سیاه فرآیند تولید این نوع چای اکسیداسیون شدیدی صورت می‌گیرد. برخلاف چای سبز و سفید و اولونگ چای سیاه در یک سیستم درجه‌بندی قرار می‌گیرد و از نظر اندازه دسته‌بندی می‌شود. برای مثال چای قلم و چای شکسته. به‌عنوان یک اصل کلی هر چه خرده‌های چای ریزتر باشند عطر و رنگ بیشتری خواهد داشت.

بهترین چای جهان چیست؟

بهترین چای سیاه

بهترین چای جهان از برگ‌های گیاه کاملیا سینسیس به دست می‌آید. گرچه این چای از همان گیاهی است که از آن چای سفید و … میشود. با این حال به دلیل نوع فرایند عمل آوری متفاوت آن مزه و طعم متفاوتی دارد. اکسیداسیون طعم بسیار قوی‌ای به چای می‌دهد همراه با عطر قوی‌تر و رنگ بیشتر. گفته‌شده که چای سیاه به‌صورت تصادفی شناخته شد، به صورتی اتفاقی یک مقدار چای پس از مدتی ماندن اکسیدشده و نتیجه آن طعم قوی‌تر و رنگ بیشتر و کافئین بیشتر بوده است. هم‌چنین مشخص شد که با اکسیداسیون بیشتر ماندگاری برگ‌های چای نیز بیشتر خواهد شد. چای زمانی به‌عنوان پول جاری کشورها استفاده می‌شده است. چای‌ها اگر خالص باشند و ترکیبی نباشند طعم و عطرشان با توجه به منطقه‌ای که در آن کاشته و تولید می شوند متفاوت خواهد بود. قابل ذکر است چای ای که به‌عنوان چای سیاه شناخته می‌شود در چین به نام چای قرمز شناخته می‌شود؛ و چای سیاه از نظر چینی‌ها چای پوره است. چای سیاه پایه بسیاری از چای‌های عطری مانند ارل گری است.

چای دارجلینگ

دومین نوع چای سیاه معروف چای دارجلینگ است که در منطقه چای خیز مورنای در ناحیه دارجلینگ تولیدشده و به نظر اکثر کارشناسان بهترین چای جهان است.

بهترین چای دنیا
برگ‌های خشک‌شده چای دارجلینگ، کوچک و سیاه متمایل به قهوه‌ای هستند و طعم بسیار سنگین و قوی‌ای دارند. این چای نام خود را از منطقه‌ای که در آن کشت می‌شود گرفته است، در استان دارجلینگ در بنگال غربی در هندوستان که ایستگاه‌های کوهستانی معروفی نیز دارد. برای درست کردن این چای برگ‌های خشک و سبک آن که کاملاً ترد هستند را به اندازه نصف یک قاشق غذاخوری برای یک فنجان چای داخل قوری میریزیم؛ آب را به جوش آورده و برگ‌های خشک چای را 5 دقیقه در آب جوش دم میکنیم اگر مدت بیشتری چای را در آب جوش نگهداریم کمی به خاطر دم کشیدن بیش از حد، چای به دست آمده تلخ خواهد بود. مایع سیاه به دست آمده را درون یک فنجان بریزید کمی شکر و شیر به‌طور دلخواه به آن اضافه نمایید؛ چای معروف هندوستان آماده برای نوشیدن است. برای کسانی که در مقابل لاکتوز حساسیت دارند و توان هضم آن را ندارند می‌توان بجای شیر از لیمو استفاده کرد.
هنوز سؤالات زیادی راجع به زمان درست دم کشیدن چای وجود دارد در مورد میزان نوشیدن چای نیز این سؤالات پابرجاست.

چای پوره

چای پوره نوعی چای تخمیری است که بیشتر در ایالت انان در چین به دو روش خام و پخته تولید می‌شود. روش پخته به گونه ایست که میزان تخمیر چای در آن بیشتر از حالت خام است. پس از اکسیداسیون برگ‌های چای میزان کمی رطوبت در برگ چای پوره باقی می‌ماند و برگ‌ها برای مدت چند ماه تا یک سال نگهداری می‌شوند.

بهترین چای

بهترین چای جهان

دانستن اینکه کدام چای بهترین چای جهان است کار آسانی نیست. انواع مختلفی از چای مانند چای سبز، سیاه یا اولونگ وجود دارند. در صنعت چای متخصصان می‌توانند انواع برگ‌های چای را موردبررسی قرار بدهند لذا به‌راحتی می‌توان کیفیت هر چای را مشخص کرد.
برخی از کسانی که به نوشیدن چای علاقه‌مندند اذعان می‌دارند که کیفیت خود چای همه‌چیز را در مورد کیفیت نوشیدنی چای مشخص نمی‌کند، بلکه طرز تهیه آن هم بسیار مهم است.
ملیت‌های مختلف از فنجان‌های چای مختلف برای اهداف مختلفی استفاده می‌کنند. در انگلستان برای مصرف چای از فنجان سفالی به دسته‌ی کوچک استفاده می‌کنند. در آرژانتین از لیوان‌هایی شبیه کدوتنبل و در مراکش از لیوان‌های شیشه‌ای بلند استفاده می‌شود.
صدها نوع چای در جهان موجود است برخی از آنها بسیار معروف‌ترند.

 

چای خوب-بهترین چای جهان

خواص چای

هزاران سال است که چای برای بهبود سلامت انسان‌ها در شرق مورداستفاده قرار می‌گیرد. اخیراً در غرب دانشمندان به فکر مطالعه‌ی بیشتر بر روی چای افتاده‌اند تا فواید انواع مختلف چای را آشکار سازند.
برخی مطالعات از خواص ضد سرطان، بیماری‌های قلبی و دیابت چای خبر می‌دهند. برخی فواید دیگر چای نیز کاهش کلسترول خون و کاهش وزن و بالا بردن تمرکز است. همچنین به نظر می‌رسد چای دارای خواص ضد میکروبی است. دانشمندان می‌گویند چای هیچ‌گونه اثر منفی و جنبه‌ی مضری ندارد.
چای که بومی نواحی هند و چین است، آنتی‌اکسیدان منحصر به فردی در خود دارد. بزرگ‌ترین فایده‌ی این آنتی‌اکسیدان حذف رادیکال‌های آزاد است که منجر به سرطان و بیماری‌های قلبی می‌شوند. همه‌ای انواع چای حاوی کافئین هستند که بر روی مغز اثر گذاشته و هوشیاری آن را بهبود می‌بخشند.
هرچه عمل فرآوری بر روی برگ‌های چای بیشتر انجام گیرد نتیجتاً میزان پلی فنول کمتری دارد که این پلی فنول ها حاوی آنتی‌اکسیدان هستند. از آنجایی که چای سیاه و اولونگ به میزان بیشتری اکسید می‌شوند لذا میزان کمتری آنتی اکسیدان دارند اما همچنان خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن‌ها بالاست.
در اینجا به برخی خواص اثبات شده‌ی  انواع بهترین چای جهان می‌پردازیم:

چای سبز

اثر مثبت این نوع چای بر سرطان‌های مثانه، سینه، شکم و انواع دیگر سرطان‌ها اثبات‌شده است. همچنین این نوع چای دارای خواص چربی سوزی است و با کاهش استرس وارد بر مغز احتمال آلزایمر و پارکینسون را کاهش می‌دهد. ریسک سکته مغزی را کاهش می‌دهد و سطح کلسترول خون را تنظیم می‌کند.

چای سیاه

چای سیاه بیشترین میزان کافئین را در بین انواع چای دارد. تحقیقات نشان می‌دهند مصرف چای سیاه از ریه‌ها در برابر دود سیگار محافظت می‌کند و همچنین باعث کاهش احتمال سکته مغزی می‌گردد.

چای سفید

یک مطالعه نشان می‌دهد که چای سفید از انواع چای فرآوری‌شده خواص ضد سرطانی بیشتری دارد.

چای اولونگ

یک آزمایش بر روی حیوانات نشان داده است که مواردی که از چای اولونگ به‌عنوان آنتی اکسیدان استفاده کرده بودند سطوح کلسترول منظم‌تری داشتند.

چای پوره

آزمایش‌ها نشان داده‌اند که مصرف این چای باعث کاهش کلسترول و کاهش وزن شده است.

چای خوب خارجی در ایران

در کشور ما غیر از چای تولید داخل از چای خارجی نیز استفاده می شود که با ترکیبات مختلف چای ها عطر و طعم خودشان را دارند. شرکت های زیادی هستند که چای خارجی را خریداری و به کشور وارد می کنند و پس از بسته بندی آنهارا روانه بازار می نمایند.

آداب و رسوم چای در کشور هندوستان

چای در هندوستان در قرن نوزدهم بعنوان یک نوشیدنی ملی مشهور شد. این امر بعد از آن بود که انگلستان تولید چای در هندوستان را پایه گذاری کرده و گسترش داد تا بتواند از طریق تولید وسیع در هند نیاز این کشور به واردات  بهترین چای جهان را برطرف سازد. هند یکی از بزرگتترین تولید کنندگان چای در جهان است و بدلیل اینکه چای در این کشور قدمت زیادی ندارد کشور هند مانند چین و ژاپن رسم و رسومات خاصی در این زمینه ندارد و چای صرفا بعنوان یک نوشیدنی در منزل محل کار و یا مسافرت ها استفاده می شود.


“چای یا” به چای ای گفته می شود که در خیابان، ایستگاه های قطار و رستوران ها سرو می شود. و نوعی چای سیاه است که افزودنی هایی نیز در درست کردن آن بکار رفته است. غربی ها این چای را “Chai tea” می نامند. این چای را به تنهایی و بدون افزودنی دیگر می توان نوشید اما گاهی با برخی غذا ها نیز مصرف می شود. معمولا چای فروشان کنار خیابان یا ایستگاه های راه آهن این چای را در فنجان های کوچک یکبار مصرف دست مشتریان می دهند. چه در خیابان و چه در منزل این چای میتواند گزینه خوبی برای خلاصی از خستگی و گرمای هوا باشد.

آداب و رسوم چای در کشور ژاپن

مدتی پس از مصرف چای در چین چای در ژاپن نیز مرسوم گشته و در این کشور مراسمی بنام چانویو برای چای شکل گرفت. پس از ورود چای به ژاپن و مرسوم گشتن آن مدارس زیادی برای آموزش رسم چای در این کشور بازگشایی شد. این مدارس تا قرن شانزدهم هم به کار خود ادامه دادند. امروزه مراسم چای در ژاپن و اطراف اجرا می شود و به عنوان یک مراسم بسیار اصیل و مورد احترام به آن نگریسته می شود. حتی در دوران جدید نیز اهمیت مراسم چای در این کشور به نوعی انعکاس فرهنگ روزمره ژاپنی هاست. مبنا و اساس مراسم چای بر فروتنی شرکت کنندگان، گرامی داشتن زمان و مکان کنونی، هنر سادگی، متعادل بودن، حرکت و اشیا است. این مبانی صرفا در مراسم چای رواج ندارد و بلکه جای خود را در بسیاری از جنبه های زندگی روزمره ژاپنی ها باز کرده است. بعنوان مثال در معماری خانه ها و ساختمان ها یا تعادل و هارمونی باغچه ها و آرایش گل ها این سه اصل را می توان مشاهده کرد.

بهترین چای خارجی
در مراسم بهترین چای جهان  فروتنی و احترام برای هم میهمان و هم میزبان واجب است. دالانی که از آن به اتاق چای می روند کوتاه در نظر گرفته می شود که کسانی که از آنجا به اتاق چای می روند خم شده و به این صورت احترام به همدیگر را نشان دهند.
وقتی که افراد وارد اتاق چای شدند اولین چیزی که میبینند دسته گلی آراسته و کار هنری خوشنویسی است. میهمان بایستی با دیدن این خوشنویسی ساده ولی زیبا و گلهایی که به نشانه ی ایثار در آنجا گذارده شده است، احساس فروتنی کند. گل نشانه ی ایثار است زیرا از ریشه جدا شده و به زودی خواهد خشکید. عمر کوتاه گلها به میهمان کمک خواهد کرد تا به کوتاهی عمر و لحظه ی کنونی پی ببرد. در این مراسم تاکید زیادی روی فصل های سال است زیرا در هر فصل غذای متفاوتی برای پذیرایی در آن استفاده می شود. نوع وسایل از قبل قوری و فنجان و دسته گل و خوشنویسی داخل اتاق باید متناسب با لباس میزبان و میهمان باید باشد؛ به این صورت که در فصل تابستان که هوا گرم است از وسایلی استفاده می شود که چای در آنها سریعتر خنک شود. در پاییز اما از وسایل سنگین تری استفاده می شود تا چای داغ بماند.
در هر وجهی ار مراسم چای سادگی و تعادل دیده می شود.در اتاق چای هیچ چیز محرکی وجود ندارد تا تمرکز و حواس افراد حاضر از لحظه ی حال پرت شود. طراحی و رنگ لباس ها، خوشنویسی و آرایش دسته گل همگی ساده هستند،قوری دم کردن چای نیز شکل ساده ای دارد. هر حرکتی در مراسم چای چه از طرف میهمان چه از طرف میزبان، با سادگی و کمترین میزان جابجایی صورت می گیرد.چای مورد استفاده در مراسم چای ژاپن چای ماتچا می باشد. این مراسم می تواند تا چند ساعت ادامه پیدا کند. لوازم مورد نیاز برای تهیه چای ماتچا کتری برای جوشاندن آب، چوب بامبو، چاقوی تهیه شده از بامبو و چند وسیله ی تخصصی و بومی دیگر است.

4.5/5 ( 2 نظر )
3 پیام
  1. از مطالب خوب و مفیدتان بسیار ممنون ،بالاخره آیا چای های موجود در بازار مانند احمد ،محمود،گلین،بلدرچین،دوغزال هیچ افزودنی ندارند؟ چونکه زود رنگ گرفته و بوی خوشی هم دارند

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.