آشپزیخواص مواد غذایی

چگونه مثل یک حرفه‌ای برنج درجه یک خریداری کنیم؟!

برنج یکی از غلاتی است که در دنیا پس از گندم بیشترین مصرف را دارد. مصرف برنج در کشورهای آسیایی به خصوص شرق آسیا بسیار زیاد است. کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست، به طوری که اکثر ایرانی ها در روز حداقل یک وعده برنج مصرف می کنند. در ایران مصرف برنج به همراه انواع خورش ها و انواع کباب ها و حتی به صورت پلو یا چلوهای مختلف است. با توجه به مصرف زیاد برنج در کشورمان، خریدن برنج درجه یک و مرغوب بسیار مهم است. همچنین شناخت گونه های برنج مانند برنج دم سیاه، دودی ، مجلسی و غیر نیز مهم می باشد. با توجه به اینکه سالانه مقدار زیادی برنج به داخل کشور صادر می شود، سوالی که پیش می آید این است که آیا برنج خارجی مصرف کنیم و یا برنج ایرانی ایرانی مصرف کنیم. در ادامه به این سوالات و سوالاتی دیگر نظیر روش های تقلب در فروش برنج و شناخت بهترین برنج دنیا خواهیم پرداخت.

معیارهایی برای خرید برنج

با توجه به اینکه برنج غذایی است که حداقل در یک وعده غذایی در روز از آن استفاده می کنید. باید معیارهایی برای خرید برنج خوب و مناسب را در نظر بگیرید.

یک از معیارهایی که اکثر مردم به آن دقت می کنند، دانه بلند بودن برنج است. دانه بلند بودن برنج هنگام پخته شدن بیشتر خود را نشان می دهد و باعث زیبا تر شدن چند برابر آن می شود. اما دانه بلند بودن برنج یک معیار نسبی است. به عنوان مثال در بعضی از کشورها مانند کشورهای آمریکایی، برنج را به صورت دانه ریز ترجیح می‌دهند.

یکی دیگر از معیارهای مهم در خرید برنج، عطر و بوی برنج است. بوی برنج مرغوب به گونه ای است که هم در هنگامی که برنج خام است و هم در هنگامی که پخته می شود بوی خوب خود را حفظ خواهد کرد. برای تست کردن بوی برنج مقداری از آن را در کف دست خود بریزید و با نفس گرم خود در آن بدمید، در این حالت بهتر می توان عطر برنج را حس کرد و برای خرید آن تصمیم گیری نمود.

اما یکی از بهترین راه کارها برای خرید برنج درجه یک این است که مقداری از آن را در کف دست قرار دهید و مشاهده کنید که آیا از نظر اندازه و رنگ به یک شکل می باشند یا خیر، برنجی که دانه های آن از نظر اندازه و شکل یکسان باشند، برنج مرغوبی محسوب می شود.

و یکی دیگر از راه های تشخیص برنج خوب، پختن آن است. برنجی خوب و مرغوب می باشد که بعد از پخته شدن تا مدت ها خشک نشود و همان عطر و طعم اولیه خود را حفظ کند.

برنج ایرانی یا برنج خارجی ؟

برنج ایرانی و خارجی هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و باید دید که با توجه به سلیقه افراد کدام برنج مورد پسند آن ها قرار می گیرد.

واضح است که اگر شما به دنبال خرید یک برنج با کیفیت، خوش عطر و طعم و درجه یک هستید، برنج ایرانی قطعا یک گزینه بسیار مناسب است. اما با تمام اوصاف برنج ایرانی به مراتب از برنج خارجی گران تر است. در ضمن پخت برنج ایرانی به دلیل اینکه دانه های آن کمی ریزتر از برنج خارجی است، نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد تا برنج شفته نشود و دانه های آن هنگام پخته شدن به هم نچسبند.

اما برنج خارجی نسبت به برنج ایرانی از لحاظ اندازه دانه ها بسیار دانه بلندتر می باشد و پخت آن نسبت به برنج ایرانی بسیار راحت و ساده تر می باشد و همچنین از لحاظ هزینه نیز، قیمت کمتری نسبت به برنج ایرانی دارد و به طور کلی ارزش غذایی و کیفیت آن نسبت به برنج ایرانی بسیار پایین تر است. این قاعده کلی نیست ولی در مورد بیشتر برنج های خارجی صدق می کند. به طوری که گفته می شود استفاده از نیم دانه یا سرلاشه برنج ایرانی با توجه به هزینه کمتر آن، بسیار مقوی تر و سالم تر از مصرف برنج خارجی است.

معرفی برنج معطر – برنج مجلسی – برنج دم سیاه – برنج دودی

برنج ایرانی، برنج خارجی، روش های انتخاب برنج خوب

برنج معطر

بر خلاف برنج های غیر معطر به عنوان مثال آن هایی که اصلاح شده اند، عطر و بویی بی نظیر دارد که در تمام مراحل کشاورزی از کشت تا برداشت و حتی قرار دادن آن در انبار نگهداری برنج بوی خوب خود را حفظ خواهید کرد. اگر برنج معطر به خوبی در انبار نگهداری شود، به راحتی بوی آن قابل تشخیص می باشد.

برنج مجلسی

به برنجی گفته می شود که هنگام پخت از روش آبکش برای تهیه آن استفاده می کنند. برای بهتر شدن برنج مجلسی بهتر است از برنج ایرانی استفاده کنید. که البته مقداری به مهارت و تجربه بیشتری در آشپزی نیاز دارد.

برنج دم سیاه

این گونه از برنج ممتاز و درجه یک در استان گیلان کاشته می شود و به دلیل اینکه در هنگام پختن نسبت به سایر برنج های ایرانی قد می کشد بسیار محبوب و البته گران قیمت می باشد. برنج دم سیاه از لحاظ ظاهری نیز رنگ آن سفید متمایل به کرم رنگ می باشد.

برنج دودی

نسبت استفاده از برنج دودی نسبت به برنج سفید بسیار کم می باشد و آن را با غذاهای خاصی به عنوان مثال ماهی دودی مصرف می‌کنند. تهیه برنج دودی به این صورت می باشد که با سوزاندن مقداری از چوب درختان و دود کردن آن ها، برنج را در معرض دود قرار می‌دهند تا طعم و عطر دودی به خود بگیرد.

تقلب در فروش برنج

متاسفانه امروزه پدیده تقلب در فروش برنج بسیار شایع و همه گیر شده است، به طوری که فروشندگان برنج، به عنوان مثال برنج خارجی را به جای برنج ایرانی که هم از لحاظ کیفیت پایین تر می باشد و هم ارزش غذایی بالایی ندارد با قیمت گزافی به مشتری می فروشند. به عنوان مثال برنج تایلندی که بسیار از لحاظ ساختار و رنگ شبیه برنج ایرانی می باشد را به عنوان برنج ایرانی می فروشند یا با یک درصد خاص با برنج ایرانی قاطی می کنند و به فروش می رسانند.

بهترین برنج دنیا

در اینکه بخواهیم بهترین برنج دنیا را مشخص کنیم باید پارامترهای مختلف و زیادی را مورد بررسی قرار دهیم. اما با جمع بندی کلی می‌توان گفت برنجی که در ایران و به خصوص شهرهای شمالی ایران تولید می شود از بهترین برنج های دنیا است. به عنوان مثال برنج طارم وحشی که در شهر فریدونکنار کاشت می شود بسیار برنج درجه یک و ممتازی است که علاوه بر طعم و عطر و بو، هنگام پخته شدن به خوبی قد خواهد کشید. 

۵/۵ (۱ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا