۴ روش طرز تهیه برنج؛ برنج کته و آبکشی با زعفران برای مهمانی🍚

طرز تهیه پلو مجلسی، پلو آبکشی، پلو کته

برنج یکی از گزینه های همیشگی غذاهای ایرانی است. که به صورت روش های مختلف پخته می شود و در کنار انواع خورش‌ها و کباب‌ها سرور می‌شود. پلو در آشپزی ایرانی به برنجی گفته که در تهیه آن به همراه مواد دیگری مانند؛ گوشت، سبزیجات و حبوبات استفاده شود و عمدتاً به صورت کته ای یا آبکش تهیه می‌شود. پخت پلو به صورت کته ای دارای ریزه کاری ها و نکات مهمی است. البته به این نکته نیز دقت کنید که برنجی که به صورت کته‌ای درست می‌شود، چربی کمتری در خود دارد و خاصیت بیشتری نسبت به برنج آبکش دارد. در ادامه شما را با چند روش تهیه پلو آشنا خواهیم کرد.

شما در واقع به تجهیزات و مواد اولیه خاصی برای پختن برنج خوشمزه و دلپذیر  احتیاج ندارید.

مواد لازم برای تهیه پلو :

  • برنج: 3 پیمانه
  • روغن مایع: به مقدار لازم
  • نمک: به مقدار لازم

۱- طرز تهیه پلو به صورت آبکش :

اولین نکته برای درست کردن یک پلو خوشمزه، تهیه برنج مرغوب و درجه یک است. هرچه برنج شما کیفیت بهتری داشته باشد در نهایت پلو شما خوشمزه تر خواهد شد.

در خرید 1 کیلوگرم برنج مرغوب و با کیفیت می توان برای 6 تا 7 نفر پلو تهیه نمود. اما با تهیه برنجی با کیفیت پایین تر، برای 4 تا 5 نفر می‌توان پلو پخت. برخلاف ظاهر، برنجی که کیفیت مرغوب‌تری دار و کمی گران تر است، در واقع بسیار به صرفه تر است.

در مرحله اول برای تهیه پلو به صورت آبکش، برنج را به دقت پاک کنید که سنگ ریزه در آن نباشد، سپس برنج را چندین بار در آب ولرم بشویید تا برنج شما زلال شود و سپس آب آن را دور بریزید. دقت کنید که برنج را چنگ نزنید.

در مرحله بعد برنج را در کاسه ای بریزید و به آن آب و نمک اضافه کنید تا به مدت 2 تا 3 ساعت کاملا خیس بخورد. میزان آب در کاسه باید به اندازه 1 بند انگشت بالاتر از سطح برنج باشد. میزان نمکی که باید استفاده کنید بستگی به میزان برنج شما دارد. به ازای هر پیمانه برنج نصف قاشق غذا خوری نمک به برنج اضافه کنید.

در گام بعدی یک قابلمه مناسب را انتخاب کنید و درون آن چند پیمانه آب به همراه مقداری نمک و روغن بریزید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید تا بجوش بیاید. سپس برنج را به درون قابلمه اضافه کنید و آن را با ملاقه خوب هم بزنید. بعد از گذشت حدود 10 دقیقه برنج را امتحان کنید که ببینید آیا برنج پخته است یا خیر ( این زمان با توجه به نوع برنج شما متغیر است). اگر اطراف دانه های برنج پخته شده باشد و مغز آن کمی سفت باشد. وقت آبکشی برنج فرا رسیده است. برنج را درون یک آبکش بریزید و با آب سرد بشویید. قابلمه را همچنین با آب سرد بشویید و بر روی اجاق گاز بگذارید تا اب داخل آن تبخیر شود.

 

طرز تهیه برنج آبکش

مقداری روغن در کف قابلمه بریزید و در صورت تمایل به آن ته دیگ نان یا ته دیگ سیب زمینی اضافه کنید. به این صورت که سیب زمینی را پوست بگیرید و بشویید و به صورت حلقه حلقه برش دهید و سپس حلقه‌ها را در کف قابلمه قرار دهید. سپس برنج را با کفگیر به روی ته دیگ بریزید. سعی کنید طوری برنج را در قابلمه بریزید که یک شکل مخروطی مانند به خود بگیرد. سپس برای خوشمزه تر شدن پلو مقداری کره یا روغن کرمانشاهی در داخل قابلمه روی برنج قرار دهید.

در نهایت در قابلمه را بگذارید، بهتر است که در قابلمه شما یک دم کنی بر روی آن داشته باشد و همچنین از یک شعله پخش کن نیز استفاده کنید. در ابتدا حرارت را زیاد کنید تا بخار در قابلمه بپیچد، سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید تا پلو با آرامی دم بکشد و جا بیفتد. برای پخته شدن به حدود 45 دقیقه وقت نیاز دارید.

طرز تهیه برنج آبکش

۲- روش پخت پلو به صورت کته ای :

بعد از اینکه برنج را پاک کردید آن را با آب ولرم چندین با بشویید تا آب برنج شفاف شود.  سعی کنید برنج را چنگ نزنید.

سپس برنج شسته شده را درون یک کاسه بریزید و بر روی آن آب و نمک اضافه کنید و 2 تا 3 ساعت به برنج وقت دهید تا کاملاً خیس بخورد. میزان آبی که برنج اضافه می‌کنید، باید یک بند انگشت از سطح برنج بالاتر باشد. میزان نمک نیز به ازای هر پیمانه برنج نصف قاشق چای خوری نمک اضافه کنید.

در گام بعدی یک قابلمه را انتخاب کنید، و برنج را به آن اضافه کنید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید. و سپس به قابلمه دو قاشق غذا خوری روغن مایع اضافه کنید و برنج را خوب هم بزنید.

سپس بعد از اینکه آب برنج رو به تمام شدن رفت، با یک قاشق با دیگر برنج را هم بزنید و بعد در قابلمه که بر روی آن دم کنی قرار دارد را بگذارید. بهتر است از شعله پخش کن استفاده کنید و حرارت اجاق گاز را بر روی کم قرار دهید تا برنج به آرامی پخته شود.

طرز تهیه پلو (برنج) مجلسی، پلو کته و آبکشی

 ۳- طرز تهیه پلو در مایکروفر :

ابتدا برنج را پاک کنید و سپس آن را با آب ولرم چندین با بشویید تا آب برنج شفاف شود.  سعی کنید برنج را چنگ نزنید.

سپس برنج را به همراه آب و نمک در ظرف مناسب مایکروفر بریزید. سعی کنید که اندازه ظرف را رعایت کنید و حجم آبی که به ظرف اضافه می کنید تا نصف اندازه ظرف باشد. و به ازای هر پیمانه برنج که اضافه می کنید، نصف قاشق چای خوری نمک اضافه کنید.

سپس ظرف را در مایکروفر قرار دهید و بیشترین توان مایکروفر به مدت 10 دقیقه آن را روشن کنید. سپس ظرف را از مایکروفر خارج کنید و برنج را هم بزنید. دوباره ظرف را در مایکروفر بگذارید و این بار با دو پله پایین تر از توان حداکثری مایکروفر به مدت ده دقیقه آن را روشن کنید تا برنج شما آماده شود.

 ۴- تهیه پلو در پلوپز :

ابتدا برنج را پاک کنید و سپس آن را با آب ولرم چندین با بشویید تا آب برنج شفاف شود.  سعی کنید برنج را چنگ نزنید.

سپس برنج شسته شده را درون یک کاسه بریزید و بر روی آن آب و نمک اضافه کنید و به برنج وقت دهید تا کاملا خیس بخورد. میزان آبی که برنج اضافه می کنید، باید یک بند انگشت از سطح برنج بالاتر باشد. میزان نمک نیز به ازای هر پیمانه برنج نصف قاشق چای خوری نمک اضافه کنید

سپس برنج را به همراه همراه چند قاشق غذا خوری روغن مایع به پلوپز اضافه کنید و پلوپز را به برق متصل کنید و آن را روشن کنید. دیگر نیاز به انجام کاری نیست تا برنج شما آماده شود.

برای پخته شدن بهتر برنج، بعد از اینکه آب آن جوشیده شد. دو الی سه بار برنج را با یک قاشق هم بزنید.

این مقاله ترجمه از سایت thekitchn است.

0/5 ( 0 نظر )
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.