آشپزیغذاهای سنتی

طرز تهیه کباب کوبیده مجلسی؛ چند راز نریختن کباب از سیخ

مهم‌ترین غذای ایرانی‌ها که به نوعی نماد ایران نیز شناخته شده است، کباب کوبیده است. کباب‌ به طور کلی از غذاهای محبوب دنیا هستند. طعم فوق‌العاده کباب آن را از بهترین و لذیذترین غذاهای کلاسیک جهان کرده است. کباب کوبیده، از دیرباز جزء مهمی از غذاهای سنتی ایران است که آوازه‌ای جهانی نیز پیدا کرده است و می‌توان به جرات گفت همه‌ی ایرانی‌ها این غذای خوشمزه و لذیذ را دوست دارند. کباب کوبیده را می‌توان از گوشت‌های مختلفی مانند گوشت گوسفند، گوشت گاو یا گوشت مرغ (کوبیده مرغ) تهیه کرد. در این مقاله از اکالا بلاگ طرز تهیه کباب کوبیده خانگی به خوشمز‌گی کوبیده‌های رستوران‌ها به همراه محتویات کباب کوبیده را به شما آموزش می‌دهیم. 

مواد لازم کباب کوبیده

مواد لازم برای تهیه کباب کوبیده:
گوشت چرخ کرده۱ کیلوگرم
 پیاز ۴ عدد
 گوجه فرنگی ۴ عدد متوسط
نمک، دانه خرد شده فلفل سیاه و سماق و پاپریکا به مقدار لازم

طرز تهیه کباب کوبیده رستورانی

طرز تهیه کباب کوبیده: 

مهم ترین گام در تهیه کباب کوبیده انتخاب گوشت و آماده سازی آن است. برای داشتن یک کباب کوبیده حرفه‌ای و لذیذ بهتر است از مخلوط گوشت گوسفند و گوساله استفاده کنید.

۱- اولین مرحله، تنظیم مقدار چربی و خرد کردن گوشت‌ها است. سعی کنید از مخلوط گوسفند و گوساله استفاده کنید. می‌توانید مقداری چربی یا دنبه هم به آن اضافه کنید.

یکی از علت‌های استفاده ترکیبی از گوشت گاو و گوسفند، جلوگیری از خشکی یا چربی بیش از حد گوشت است. بهتر است گوشت را از سردست یا ران گوساله و قلوه‌گاه گوسفند انتخاب کنید.

طرز تهیه کباب کوبید؛خرد کردن گوشت و اضافه کردن نمک به آن

۲- ادویه ها را قبل از چرخ کردن گوشت به آن اضافه کنید تا به خورد گوشت برود و هنگام چرخ شدن با هم مخلوط شوند.

کباب کوبیده باید خوش نمک باشد، پس در ریختن نمک کمی زیاده روی کنید. دانه های فلفل سیاه را آسیاب کرده و کمی سماق و پاپریکا نیز اضافه کنید.

کباب کوبیده؛ افزودن ادویه‌ها

۳- در مرحله بعد پیاز‌ها را پوست بکنید و سپس ریز رنده کنید و در صورت امکان برای بهتر ریز شدن، آن را چرخ کنید یا از بلندر استفاده کنید تا به صورت پوره درآید.

اندازه پیازها و مقدار ریز شدن آن‌ها در کیفیت کباب بسیار تأثیرگذار است. اگر پیاز درشت باشد یا خوب چرخ نشده باشد، به خوبی نمی‌پزد و یکدستی بافت کباب کوبیده را بهم می‌زند و در هنگام جویدن نیز زیر دندان حس می‌شود و حس ناخوشایندی ایجاد می‌کند.

نحوه درست خرد کردن پیاز در کباب کوبیده

۴- بعد از اینکه پیازها را خوب چرخ کردید، در آبکش بریزید و با دست بفشارید تا آب آن گرفته شود. آب پیاز را کنار بگذارید و باقی مانده آن را در یک ظرف مناسب بریزید.

در انجام این مرحله دقت کنید چون اگر آب پیازها گرفته نشود، گوشت کباب شل شده و در هنگام سیخ کردن به سیخ نمی‌چسبند یا هنگام پخت از سیخ جدا می‌شوند.

برای درست کردن کوبیده حتما آب پیاز را بگیرید!

۵- برای این که گوشت کباب کوبیده یکدست شود و هنگام سیخ کردن نریزد، باید آن را حداقل دو تا سه بار به صورت خیلی ریز چرخ کنید، بهتر است.

برای اینکه بهترین نتیجه رو بگیرید، بار اول از سر درشت چرخ گوشت استفاده کنید و در دفعات بعدی از سر ریز آن.

گوشت کباب کوبیده را حتما 3 بار چرخ کنید!

۶- سپس پیازهایی که از قبل چرخ کردید و آبشان را گرفتید به گوشت چرخ شده اضافه کنید و خوب ورز دهید تا پیازها و گوشت با هم مخلوط و یکدست شوند.

گوشت کباب را باید به خوبی ورز دهید، ورز دادن زیاد گوشت کباب باعث می‌شود کباب بر روی آتش وا نرود و نریزد.

کباب کوبیده - ورز دادن گوشت و پیاز

۷- بعد از خوب ورز دادن گوشت کباب دوباره با دنده ریز چرخ گوشت مواد کباب کوبیده را چرخ کنید.

اینکار هم بافت کباب را لطیف‌تر می‌کند، هم مخلوط را یکدست‌تر کرده و پیاز و گوشت را بهم می‌چسباند و باعث می‌شود طعم کبابتان بهتر شود.

کباب کوبیده، چرخ کردن دوباره مواد

۸- یک سلفون یا پارچه بر روی ظرف بکشید و  آن را به مدت حداقل ۳ ساعت در یخچال بگذارید تا اصطلاحاً بیات شود یا استراحت کند.

بیات شدن باعث می‌شود گوشت در هنگام به سیخ کشیدن نریزد و از سیخ جدا نشود.

بعد از گذشت ۳ ساعت مایۀ کباب را از یخچال خارج کنید و چند دقیقه دوباره آن را ورز دهید، بعد از ورز دادن آماده ی سیخ کردن گوشت کباب‌ها شوید.

آب پیازی را که جدا کرده بودید را در یک کاسه بریزید و برای سیخ کردن کباب دست خود را با آب پیاز تر کنید و مقداری از گوشت را بردارید و از بالای سیخ شروع به فشار دادن گوشت کوبیده بر روی سیخ کنید تا سطح سیخ پوشیده شود.

پس از اینکه کباب را سیخ کردید با انگشت بر روی آن برآمدگی ایجاد کنید تا کباب بهتر مغز پخت شود.

کباب کوبیده، سیخ کردن

۹- بعد از اینکه سیخ ها را آماده کردید منقل و زغال را برای کباب را آماده کنید. سعی کنید که زغال‌ها یکدست باشند، آتش زغال را طوری کنترل کنید که فروکش کرده باشد و فقط زغال ها سرخ باشند.

کباب‌ها را بر روی منقل بگذارید و ابتدا سریع باد بزنید تا گوشت خودش را بگیرد، سپس سیخ ها را به طور مداوم بچرخانید تا کباب کوبیده نسوزد و به صورت یکدست پخته شود. بعد از آماده شدن کباب‌ها، گوجه‌ها را سیخ کنید و آن ها را نیز کباب کنید.

کباب کوبیده پختن روی زغالدر نهایت کباب کوبیده را می‌توانید به همراه برنج پلویی و یا کته‌ای یا نان به همراه گوجه کباب شده، پیاز و سبزی ریحان سرو کنید.

طرز تهیه کباب کوبیده خوشمزه که به آن پرداختیم برای ۵ نفر مناسب است و در صورت کم یا زیاد شدن افراد می‌توانید نسبت‌های مواد اولیه را تغییر دهید.

کباب کوبیده، سروعلت ریختن کباب کوبیده از سیخ و روش‌های جلوگیری از آن

اگر برای شما نیز سوال “چکار کنیم کباب کوبیده از سیخ جدا نشود” پیش می‌آید به این قسمت توجه نمایید.

  •  در هنگام سیخ کردن کباب کوبیده سعی کنید که وزن گوشت برای هر سیخ مابین ۷۵ تا ۱۲۰ گرم باشد، البته این موضوع به ضخامت سیخ شما هم بستگی دارد ولی دقت کنید که زیاد گوشت بر روی سیخ نگیرید که هنگام پختن از روی سیخ بریزد یا مغز پخت نشود و همچنین مایه کباب کم بر روی سیخ نگذارید، زیرا باعث می‌شود کباب زود بسوزد و خشک شود.
  • برای اینکه از وا رفتن گوشت هنگام کباب کردن جلوگیری کنید بهتر است سیخ‌ها را به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید و قبل از سیخ کردن گوشت، سیخ‌ها را با مقدار کمی آب نم‌دار کنید.
  • اگر تمام دستورات تهیه کباب کوبیده که در بالا به آن پرداختیم رعایت شود، دیگر نیازی به افزودن جوش شیرین به گوشت کباب نیست، زیرا جوش شیرین طعم تلخی به کباب می‌دهد.
  •  برای ایجاد طعم بهتر و آبدار کردن کباب کوبیده می‌توانید مقداری آرد یا آرد سوخاری به مایع آن اضافه کنید.
  •  اگر تمام دستورات بالا را رعایت کنید نباید نگران ریختن کباب کوبیده باشید اما برای اطمینان بیشتر می‌توانید یک تخم مرغ را به مایه کباب اضافه کنید و آن را خوب ورز دهید.

بنا به دلایلی که ذکر کردیم بهتر است کباب کوبیده را در منزل درست کنید. یکی از سخت ترین قسمت های درست کردن آن در منزل قسمت سیخ کردن کباب‌ها است. احتمالا به دلیل انجام آماده سازی های قبلی کمی خسته شده اید و انرژی کافی برای این مرحله ندارید. کمی استراحت کنید و سپس کباب‌ها را سیخ کنید زیرا این مرحله می‌تواند تمام زحمت‌های شما را هدر دهد. برای راحتی بیشتر شما عزیزان تمام نکات لازم برای سیخ کرن کباب کوبیده در ویدئو پایین ذکر شده است.

فیلم آموزش کباب کوبیده

در این ویدیو آموزش به سیخ کشیدن کباب کوبیده را داریم:

ا

امیدوارم از طرز تهیه کباب کوبیده رستورانی در خانه لذت برده باشید و همه نکاتی که ذکر شد را به کار ببرید تا کبابی چسبنده بدون اینکه از سیخ بریزد درست کنید. برای مشاهده دستورات آشپزی دیگر به مجله ما سر بزنید.

۴.۱/۵ (۷۷۴ نظر)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link