طرز تهیه کباب ترش به روش گیلانی‌ها؛ اسرار ترد و خوش طعم شدن گوشت آن

طرز تهیه کباب ترش مازندرانی به دو روش- تهیه کباب ترش

کباب ترش نوعی از کباب است که اصالتی شمالی و مخصوصا گیلانی دارد. این غذا طعمی بسیار دلچسب و همانند دیگر غذاهای شمالی مزه ای ترش دارد. مواد اصلی تشکیل  دهنده این غذا شامل گوشت، رب انار، گردو، سبزی های معطر و ترجیحا سبزی های محلی شمالی و ادویه جات است. این غذا را همانند دیگر کباب ها می توان به عنوان وعده اصلی مصرف نمود. در اینجا به طرز تهیه کباب ترش حرفه‌ای می پردازیم.

مواد لازم در تهیه کباب ترش

طرز تهیه کباب ترش

ابتدا گوشت را به قطعات مناسب کبابی خرد کنید و تمیز بشویید و کنار بگذارید. سپس یک پیاز را پوست کنده و بشویید و با رنده ریز رنده کنید. گردوها را با غذاساز آسیاب کرده یا آنها را با هاون بکوبید و به پیازهای رنده شده اضافه کنید. رب انار را نیز به مخلوط اضافه کنید. سبزی ها را بشویید و به قطعات ریز خرد کنید و آنها را به مخلوط پیاز و گردو و رب انار بیفزایید. در صورتی که تمایل داشتید می توانید مقداری آب انار هم به مخلوط اضافه کنید تا سس رقیق تری داشته باشید. سبزی های شمالی مخصوص این غذا هستند و اگر از سبزی‌های محلی مانند چوچاق، خالواش و بینه در کباب ترش استفاده کنید طعم دلپذیری را تجربه خواهید کرد. مقداری سیر هم در سس تهیه شده رنده کنید و در آخر فلفل را اضافه کنید.

توجه داشته باشید که نمک را به هیچ عنوان در این زمان اضافه نکنید چون باعث سفت شدن گوشت می شود.تکه های گوشت را در سس خوابانده و در ظرف را پوشانده و حداقل به مدت 4 ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند. هر چه گوشت مدت زمان بیشتری در سس بماند طعم دارتر می شود. می توانید یک کیوی هم در مخلوط رنده کنید تا گوشت شما ترد تر شود. بعد از در آوردن از یخچال گوشت ها را به سیخ کشیده و در منقل روی زغال کباب کنید. دائم سیخ ها را جا به جا کنید تا کباب نسوزد و به طور یکنواخت بپزد. چند عدد گوجه فرنگی را هم بشویید و سر سیخ بزنید و آن ها را هم کباب کنید.

غذای شما آماده است، کباب ترش را می توانید با نان یا همراه با برنج نوش جان کنید. کباب ترش را می‌توانید در قابلمه و روی گاز هم درست کنید. برای درست کردن کباب ترش روی شعله ابتدا گوشت ها را کمی کوبیده تا بافتشان نرم شود و سپس درون ظرفی گردوی آسیاب شده و رب انار و سبزیجات و نمک و فلفل را مخلوط کرده و با گوشت مخلوط کنید. سپس مقداری آب و روغن به آن اضافه کرده و شعله را کم کنید تا گوشت بپزد. کباب ترش روی اجاق گاز به خوشمزگی پختن این غذا با زغال و آتش نیست اما برای مواقعی که به زغال و منقل دسترسی ندارید مناسب است.

طرز تهیه کباب ترش مانند شمالی ها و کبابی ها

نکاتی در مورد پخت کباب ترش

 • شمالی‌ها در این غذا از سبزی چوچاق استفاده می کنند، اگر این سبزی در دسترستان نیست می‌توانید به جای آن از نعنا و گشنیز و جعفری استفاده کنید.
 • طعم ترشی کباب ترش را می توانید بسته به ذائقه تان تغییر دهید، اگر طعم ترشی بیشتر را دوست دارید از رب انار ترش و اگر زیاد به ترشی علاقه ندارید از رب انار ملس و شیرین استفاده کنید.
 • می‌توانید به جای رب انار از رب نارنج هم استفاده کنید اما توجه داشته باشید که رب نارنج طعمی خیلی ترش دارد و باید به مقدار کم اضافه کنید.
 • بهترین زمان برای اضافه کردن نمک به کباب زمانی است که کباب روی زغال کمی خود را بگیرد، در این حالت کباب ترد می‌شود. اما در صورت اضافه کردن نمک در ابتدای پخت کباب آب میان بافتی خود را از دست داده و سفت می‌شود.
 • دقت کنید که آتش منقل کم باشد، در صورت زیاد بودن شعله آتش رب انارهایی که روی گوشت ها آغشته هستند می‌سوزند و کباب طعم بدی به خود می‌گیرد.
 • می‌توانید به جای کباب کردن گوشت ها، آن ها را در یک تابه و مقداری روغن هم سرخ کنید.
 • هرچه ترش کباب فلفل بیشتری داشته باشد و تندتر باشد لذیذتر است.
 • در سس حاوی رب انار و گردو و سبزی می توانید از یک قاشق غذاخوری روغن زیتون هم استفاده کنید.
 • کباب ترش را باید وقتی هنوز کمی آبدار است از روی آتش برداشت، پس مواظب باشید کبابتان زیاد خشک نشود.
 • در این غذا می توانید به جای رب انار، خود انار را ساییده و به گوشت اضافه کنید.
 • کباب ترش با کته خیلی خوشمزه تر از زمانی است که برنج به صورت چلو پخته شود و در نواحی شمالی کشورمان معمولاً کباب ترش را با کته و سیر ترشی می‌خورند.
 • کباب ترش را می توانید همراه با ترشی، زیتون، سیر ترشی میل کنید.
 • این کباب را هم مانند سایر کباب ها با دوغ نوش جان کنید.
0/5 ( 0 نظر )
1 نظر

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.