طرز تهیه ۱۱ نوع کباب مجلسی و خوشمزه در منزل؛ طعم کبابی‌های محل

طرز تهیه انواع کباب

کباب یکی از غذاهای مهم و اصیل ایرانی می باشد. در واقع کباب یکی از نمادهای غذای ایرانی است. کباب یکی از غذاهای پرطرفدار در ایرانی ها است و پای ثابت اکثر مهمانی ها، دورهمی و تفریح ها است. در تهیه کباب از گوشت قرمز، بیشتر گوشت گوسفند به صورت چرخ شده، قطعه قطعه شده، گوشت گوساله و گوشت مرغ نیز استفاده می‌شود که به همراه پیاز و ادویه جات طعم دار می‌شود. کباب را معمولاً بر روی سیخ فلزی یا چوبی بر روی زغال منقل تهیه می‌کنند. کباب ها در ایران به دلیل جغرافیای خاص آن، انواع فراوانی دارد و با روش های مختلفی طبخ می‌شوند. در ادامه به بررسی و دستور تهیه تعدادی از این کباب‌ها می‌پردازیم.

۱- کباب کوبیده

طرز تهیه کباب کوبیده

یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین کباب‌ها در بین ما ایرانیان کباب کوبیده است. 

در تهیه گوشت برای کباب کوبیده از گوشت قلوه گاه گوسفند یا راسته گوساله استفاده کنید ، اما گوشت گوسفند به مراتب برای تهیه کباب کوبیده مناسب است. 

یک کاسه مناسب را تهیه کنید و گوشت چرخ کرده را در آن بریزید و به آن نمک و فلفل و زعفران دم کرده را اضافه کنید و آن را با دست خوب ورز دهید تا که گوشت حالت چسبندگی به خود بگیرد. سپس بر روی کاسه یک سلفون بکشید و به مدت دو ساعت در یخچال قرار دهید تا خوب گوشت به اصطلاح استراحت کند. برای طرز تهیه کباب کوبیده می‌توانید به مقاله‌ی آن مراجعه کنید.

۲- کباب چنجه

برای تهیه کباب چنجه بهتر است از گوشت سردست گوسفند استفاده کنید. گوشت را پاک کنید و بشویید. سپس آن را بر روی تخته آشپزخانه با یک چاقوی تیز به اندازه‌ی حدود ۲ سانتی‌متر خرد کنید.

سپس گوشت را در یک کاسه بریزید و به آن پیاز رنده شده، نمک، فلفل و آبلیمو و روغن زیتون را اضافه کنید. برای مشاهده‌ی طرز تهیه کباب چنجه به ادامه‌ی مطالب توجه کنید.

طرز تهیه کباب چنجه، طرز تهیه انواع کباب‌ها

۳- جوجه کباب

مرغ را بشویید و تمیز کنید. سپس با یک چاقوی تیز قسمت های استخوانی و قسمت های گوشتی را جدا کنید تا بعدا در سیخ های مجزا برای کباب شدن قرار بگیرند. گوشت مرغ قطعه قطعه شده را در یک کاسه بریزید و به آن پیاز خرد شده را به همراه آبلیمو، روغن زیتون، نمک و فلفل اضافه کنید.

برای طرز تهیه جوجه کباب بی استخوان زعفرونی بر روی لینک کلیک کنید.

طرز تهیه جوجه کباب

۴- کباب برگ

بهتر است در تهیه کباب برگ از گوشت راسته گوسفند یا گوساله استفاده کنید. گوشت را به صورت ورقه های نازک برش دهید و با پشت یک کارد آن را بکوبید تا صاف و یکدست شود.

پیاز ها را پوست بگیرید و بشویید. سپس آن ها را به صورت نگینی خرد کنید و به همراه نمک، فلفل و زعفران دم کرده به گوشت ها اضافه کنید. و برای طعم دار شدن بیشتر گوشت ها را مدتی در یخچال قرار دهید. برای دانستن فوت و فن‌های طرز تهیه کباب برگ اینجا کلیک کنید.

طرز تهیه کباب برگ، طرز تهیه انواع کباب‌ها

۵- کباب بختیاری

در بین طیف گسترده کباب‌های ایرانی کباب بختیاری یکی از خوشمزه‌ترین و لذیذترین کباب‌ها است. معمولاً در تهیه‌ی کباب بختیاری از گوشت راسته گوسفند یا فیله گوسفند استفاده می‌کنند، که آن را به صورت یکی در میان با گوشت فیله مرغ به سیخ می‌کشند. در طرز تهیه کباب بختیاری از گوشت گوسفندی و فیله مرغ استفاده می‌کنند. 

۶- کباب سلطانی

طرز تهیه‌ کباب سلطانی

کباب سلطانی در واقع میکسی از کباب برگ و کباب کوبیده است. کباب سلطانی یک غذای کاملا تشریفاتی و خوشمزه است، که بیشتر در مهمانی‌ها و مجالس تهیه می‌شود. کباب سلطانی از یک سیخ کباب برگ و کباب کوبیده تشکیل شده است. مراحل تهیه کباب برگ و کباب کوبیده را در بالا توضیح داده‌ایم.

۷- کباب قفقازی

مواد لازم برای تهیه کباب قفقازی:

 • گوشت گوساله و مرغ: 1 کیلو گرم
 • پیاز: 2 عدد
 • فلفل دلمه ای: 1 عدد
 • آبلیمو: 2 قاشق غذا خوری
 • زعفران دم کرده: 1 قاشق چای خوری
 • نمک و فلفل: به مقدار لازم

دستور تهیه کباب قفقازی:

در کباب قفقازی از گوشت گوساله به همراه گوشت مرغ استفاده می شود. برای تهیه گوشت مرغ از سینه و گوشت گوساله از راسته آن استفاده کنید.

گوشت‌ها را پاک کنید و بشویید. سپس بر روی تخته آشپزخانه به صورت قطعات مکعبی تقریبا یک اندازه خرد کنید.

سپس پیازها را پوست بگیرید و به صورت ریز خرد کنید. سپس آن را به کاسه گوشت مرغ و گوساله اضافه کنید و به آن نمک، فلفل، آبلیمو، فلفل دلمه ای خرد شده و زعفران دم کرده اضافه کنید و خوب مواد را با دست مخلوط کنید تا طعم بگیرند و بگذارید تا مواد برای طعم دار شدن بیشتر چند ساعت در یخچال بمانند.

سپس آن ها را برای کباب کردن به صورت یکی در میان قرار دهید. یعنی یک قطعه گوشت گوساله قرار دهید و یک تکه فلفل دلمه ای و یک گوشت مرغ قرار دهید. این کار را تا تقریبا انتهای سیخ انجام دهید. سپس سیخ ها را بر روی منقل، با زغال های یکدست و داغ کباب کنید. و کباب قفقازی را به همراه گوجه کبابی، پیاز خان و به همراه نان یا پلو زعفرانی سرو کنید.

طرز تهیه کباب قفقازی، طرز تهیه انواع کباب‌ها

 ۸- کباب ترش

کباب ترش یکی از کباب‌های خوشمزه مناطق شمالی کشور به خصوص استان گیلان و مازندران است. در تهیه کباب ترش به مانند کباب چنجه قطعات گوشت را به اندازه 2 سانتیمتر برش دهید و در یک کاسه بریزید. کباب ترش را به همراه پلو زعفرانی سرو می‌کنند.

برای طرز تهیه کباب ترش و رازهای خوشمزه‌تر شدن آن بر روی لینک کلیک کنید.

 ۹- کباب بناب

طرز تهیه کباب بناب خوشمزهمواد لازم برای تهیه کباب بناب:

 • گوشت گوسفندی یا گوساله: 1 کیلوگرم
 • پیاز: 3 عدد
 • سبزیجات معطر: 300 گرم
 • گردو خرد شده: 3 قاشق غذا خوری
 • نمک و فلفل: به مقدار لازم

دستور تهیه کباب بناب:

اصالت کباب بناب به آذربایجان باز می‌گردد. در تهیه کباب بناب بهتر است به مانند کباب کوبیده از گوشت گوسفندی استفاده شود و آن را سه بار چرخ کنید.

سپس پیاز ها را پوست بگیرید و بشویید و بر روی تخته آشپزخانه آن ها را طوری خرد کنید که نه خیلی ریز باشند و نه خیلی درشت باشند. سپس پیاز خرد شده را به کاسه گوشت اضافه کنید.

سپس سبزیجات معطر را تمیز کنید و بشویید و بر روی تخته آشپزخانه ساطوری کنید و به همراه گردوی خرد شده و نمک و فلفل به کاسه اضافه کنید و خوب مواد را هم بزنید.

اندازه سیخ برای کباب بناب تقریبا دو برابر کباب کوبیده است. برای سیخ کردن کباب بناب نیاز به تجربه زیادی هست. بعد از سیخ کردن گوشت آن را بر روی منقل کباب کنید و مرتبا سیخ ها را بچرخانید تا کباب به صورت یکدست پخته شود. بعد از آماده شدن کباب آن را به همراه گوجه و نان یا برنج سرو کنید.

۱۰- کباب دنده

کباب دنده و کباب شیشلیک نیز از کباب های خوشمزه ایرانی است که از گوشت دنده گوسفند تهیه می شود.  دنده کباب که مخصوص شهر کرمانشاه است. گوشت دنده را جدا می کنند و بر روی دو سیخ پهن سوار می‌کنند و با ته یک کارد بزرگ ساطوری می کنند. سپس با مواد طعم دار آغشته و سپس آن را کباب می‌کنند. در هنگام کباب کردن مقداری روغن کرمانشاهی را با قلم مو بر روی گوشت قرار می‌دهند.

۱۱- کباب حسینی

طرز تهیه کباب حسینی

یکی دیگر از کباب‌های خوشمزه کباب حسینی است که هم از گوشت مرغ و هم گوشت قرمز درست می‌شود. کباب حسینی بر خلاف کباب‌های دیگر، نیاز به زغال و منقل ندارد. این کباب بر روی گاز و به صورت کباب دیگی درست می‌شود. داخل سیخ‌های چوبی مخصوص گوشت را می‌زنند و با حرارت شعله گاز مغز پخت می‌شود. برای طرز تهیه کباب حسینی می‌توانید به مقاله طرز تهیه کباب حسینی مراجعه کنید.

0/5 ( 0 نظر )
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.