آشپزینکات آشپزی

چگونه از کپک زدن میوه‌ها در یخچال جلوگیری کنیم؟!

کپک زدن میوه‌ها در یخچال امری طبیعی است که معمولا در برخی مواقع سریع‌تر اتفاق می‌افتد. آشنایی با نکات کپک نزدن میوه‌ها در یخچال به شما کمک می‌کند تا از میوه‌ها برای مدت زمان طولانی‌تری محافظت کنید. در این مقاله از اکالا بلاگ می‌توانید با روش‌های جلوگیری از کپک زدن میوه‌ها در یخچال آشنا شوید.

برای جلوگیری از کپک زدن میوه در یخچال چه باید کرد؟

مهم‌ترین علت کپک زدن میوه‌ها در یخچال تجمع رطوبت است. هر چقدر میوه‌ها بیشتر در معرض رطوبت قرار بگیرند و تبادل هوا بین آن‌ها کمتر باشد، سریع‌تر خراب می‌شوند. اما چه کار کنیم که میوه کپک نزند؟ در ادامه این مقاله از مجله آشپزی اکالا می‌توانید با مهم‌ترین نکات کپک نزدن میوه‌ها در یخچال آشنا شوید.

۱- یک دستمال یا اسفنج در کنار میوه‌ها قرار دهید

قرار گرفتن میوه‌ها در معرض رطوبت موجب ایجاد کپک می‌شود. علت خیس شدن میوه در یخچال نیز دقیقا همین رطوبت است. زمانی که هوا به خوبی بین میوه‌ها جربان پیدا نکند، رطوبت به صورت شبنم‌هایی ریز روی میوه ظاهر می‌شود.

برای جذب رطوبت میوه‌ها می‌توانید یک قطع اسفنج یا چند عدد دستمال کاغذی زیر و روی میوه‌های قرار دهید. با این روش رطوبت به راحتی جذب اسفنج و دستمال می‌شود و میوه برای مدت زمان بیشتری در یخچال سالم می‌ماند. می‌توانید از این روش هم برای نگهداری میوه‌های شسته شده و هم میوه‌ها شسته نشده استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ترفندهای سریع و کاربردی برای تمیز کردن یخچال و فریزر

۲- میوه‌ها را در کیسه پارچه‌ای قرار دهید

یک راه حل جلوگیری از کپک زدگی میوه این است که میوه‌ها را در یک کیسه پارچه‌ای تمیز و خشک قرار دهید. با این روش رطوبت میوه‌ها به پارچه جذب می‌شود و ماندگاری میوه‌ها تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند.

هر چند بیشتر افراد میوه‌های شسته شده را در کیسه پلاستیکی قرار می‌دهند، اما برای جلوگیری از کپک زدن میوه و افزایش ماندگاری آن بهتر است میوه‌ها را به صورت شسته نشده در کیسه بگذارید.

  50% تخفیف

  ویژه خرید کالاهای سوپرمارکتی اکالا

  برای دریافت کد تخفیف شماره خود را وارد کنید:

  ترفندهای جلوگیری از کپک زدن میوه در یخچال

  ۳- میوه‌های رسیده و آسیب دیده را جدا کنید

  به طور کلی هر چقدر میوه‌ای که خریداری کرده‌اید رسیده‌تر باشند، رطوبت بیشتری دارند و نرم‌تر می‌شوند. بنابراین برای افزایش ماندگاری میوه بهتر است از میوه‌های سفت سالم استفاده کنید. برای جلوگیری از کپک زدن میوه‌ها در یخچال لازم است هر روز میوه‌ها را بررسی کنید و میوه‌های رسیده را جدا کنید.

  بیشتر بخوانید: راه های جلوگیری از کپک زدن آبلیمو

  به خاطر داشته باشید که قرار گرفتن میوه‌های خراب، رسیده و نرم در کنار دیگر میوه‌ها موجب خراب شدن آن‌ها می‌شود. می‌توانید میوه‌های رسیده را جدا و هر روز مصرف کنید. اگر متوجه شدید که میوه‌ها در حال خراب شدن هستند، بهتر است آن‌ها را در یک سبد بریزید و میوه‌های رسیده، آسیب دیده و خراب را جدا کنید؛ سپس میوه‌های سالم را با دستمال به خوبی خشک کنید و در ظرف یا کیسه جداگانه قرار دهید.

  ۴- میوه‌ها را خشک کنید

  اگر قبل از قرار دادن میوه در یخچال آن را می‌شویید، بهتر است برای ۱ ساعت در آبکش قرار دهید و بعد با دستمال خوب خشک کنید و سپس در یخچال بگذارید.

  قرار دادن میوه خیس در یخچال موجب فساد زودهنگام و کپک زدن آن می‌شود. به خاطر داشته باشید که اگر میوه‌ها را به صورت شسته نشده نیز در یخچال می‌گذارید، باید کاملا خشک باشند. پس قبل از این که میوه‌ها را در یخچال قرار دهید، حتما این موضوع را با دقت بررسی کنید.

  بیشتر بخوانید: جلوگیری از کپک زدن آبغوره با چند ترفند ساده خانگی

  ۵- میوه‌ها را نشویید

  حقیقت این است که یکی از نکات کپک نزدن میوه‌ها در یخچال این است که آن‌ها را به صورت شسته نشده در یخچال بگذارید. به خاطر داشته باشید که شستن میوه‌ها موجب ورود رطوبت به درزهای میوه می‌شود و ماندگاری آن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

  برای جلوگیری از پخش شدن آلودگی میوه شسته نشده در یخچال می‌توانید میوه‌ها را در یک کیسه پارچه ‌ای بریزید و سپس در یکی از کشوهای زیر یخچال قرار دهید.

  ۶- یخچال را به طور مرتب تمیز کنید

  برای جلوگیری از کپک زدن میوه‌ها باید به طور مداوم یخچال را تمیز کنید. برای تمیز کردن یخچال می‌توانید از ترکیب آب گرم و مقداری جوش شیرین استفاده کنید. این کار از رشد کپک در فضای یخچال جلوگیری می‌کند و ماندگاری میوه و مواد غذایی را افزایش می‌دهد.

  به خاطر داشته باشید که بعد از تمیز کردن یخچال حتما آن را با یک دستمال خشک پاک کنید. خشک نگه داشتن فضای یخچال نیز یک راهکار ساده برای جلوگیری از فساد میوه‌ها است. بهتر است هر روز کشوها و قفسه‌های یخچال را با دقت بررسی کنید و در صورتی که خیس هستند، با یک پارچه تمیز آن‌ها را پاک کنید.

  نکات کپک نزدن میوه‌ها در یخچال

  ۷- میوه‌ها را در کیسه زیپ دار قرار دهید

  برای نگهداری میوه‌های کوچک و شسته شده می‌توانید میوه‌ها را بعد از شستن به طور کامل خشک کنید. در ادامه چند دستمال در کیسه زیپ دار قرار دهید و بعد میوه را در کیسه بگذارید. در ادامه هوای داخل کیسه زیپ دار را خارج کنید و درب کیسه را ببندید. با این روش عمر مفید میوه افزایش پیدا می‌کند و احتمال کپک زدن آن کمتر می‌شود.

  بیشتر بخوانید: شگردهایی برای نگهداری و ماندگاری طولانی‌تر خرمالو

  ۸- دمای یخچال را تنظیم کنید

  راهکار بعدی که در لیست نکات کپک نزدن میوه‌ها در یخچال قرار دارد، تنظیم دمای مناسب یخچال است. برای افزایش ماندگاری میوه‌ها و مواد غذایی باید دمای یخچال را روی درجه مناسبی تنظیم کنید. بهترین دما برای نگهداری انواع میوه و سبزی‌جات در یخچال حدود ۲ تا ۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر است. به خاطر داشته باشید که اگر دمای یخچال شما بیش از حد سرد و یا گرم باشد، میوه‌ها سریع‌تر از حالت نرمال کپک می‌زنند.

  کپک زدن میوه‌ها معمولا در هوای گرم و مرطوب سریع‌تر اتفاق می‌افتد. با رعایت این ۸ نکته ساده می‌توانید ماندگاری میوه‌ها را در یخچال افزایش دهید. شما از چه روش‌هایی برای جلوگیری از کپک زدن میوه‌ها استفاده می‌کنید؟

  ۵/۵ (۱ نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا