آشپزیغذاهای سنتی

اگر قورمه سبزی شور شد، چه کنیم؟!

هر‌ غذایی ممکن است شور شود؛ اما فقط می‌توان شوری برخی از غذاها را از بین برد. خورشت قورمه سبزی از جمله غذاهای پرطرفدار ایرانی است که در صورت شور شدن، می‌توان با چند ترفند ساده، شوری آن را کاهش داده یا کاملا از بین برد. در این مقاله سعی شده است چند روش برای این منظور ارائه شود تا اگر قورمه سبزی شما شور شد، آن را دور نریزید و نمک آن را تنظیم کنید.

راه‌های پیشگیری از شور شدن قورمه سبزی:

به طور کلی پیشنهاد می‌شود نمک را یک مرتبه داخل غذا نریزید و آرام آرام آن را اضافه کنید و بچشید. به این طریق می‌توانید از شور شدن خورشت جلوگیری کنید. 

از بین بردن شوری قورمه سبزی
از نمک دانه درشت به جای دانه ریز استفاده کنید. نمک ریز بیشتر جذب و حل می‌شود و از طرفی ممکن است مقدار مصرفی آن از کنترل خارج شود؛ بنابراین بهتر است از نمک دانه درشت استفاده کنید.
برای خورشت، در انتها نمک را اضافه کنید. در ابتدا مقدار آب خورشت بیشتر است و اگر در این مرحله نمک بریزید و بچشید، ممکن است در انتهای طبخ با تبخیر شدن آب، خورشت شور شود. پس در نیم ساعت آخر، نمک خورشت را اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه قورمه سبزی با مرغ

ترفندهای گرفتن شوری خورشت قورمه سبزی:

  1. چند تکه بزرگ سیب زمینی پوست بگیرید و داخل خورشت بیندازید و بگذارید نیم ساعت بماند تا نمک خورشت را به خود جذب کند. این نکته را به خاطر بسپارید که سیب زمینی نباید بیش از حد در خورشت بماند، چرا که در این صورت نمک جذب شده را دوباره به خورشت پس می‌دهد.
  2. می‌توانید مقادیر مواد اولیه را افزایش دهید. به عنوان مثال آب جوش بریزید. اما این روش ممکن است شوری را کاملا از بین نبرد، اما آن را کاهش می‌دهد.
  3.  می‌توانید در یک قابلمه جداگانه، مقدار کمی خورشت بدون نمک بار بگذارید و سپس آن را به خورشت قبلی اضافه کنید.
  4.  از مواد خوراکی ترش استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید سرکه، آبلیمو، آبغوره و کمی رب انار به خورشت اضافه کنید. در صورت استفاده از سرکه سیب، آن را با مقدار کمی شکر مخلوط کنید و سپس داخل خورشت بریزید. حواستان به مقدار شکر باشد که زیاد نشود. در غیر این صورت، خورشت شیرین شده و طعم قورمه سوزی بد می‌شود.
  5.  برای رفع شوری خورشت، می‌توانید یک قاشق چایخوری نوشابه اضافه کنید.
  6. با آرد گندم، خمیر درست کنید و آن را به شکل گلوله‌های ریز در بیاورید. سپس آن‌ها را داخل خورشت بیندازید و بعد از حدود نیم ساعت، آن‌ها را خارج کنید. این گلوله‌ها تا حدودی، نمک اضافی خورشت را جذب می‌کنند.
  7.  می‌توانید یک تکه نبات زعفرانی داخل خورشت بیندازید. به طور کلی، مواد خوراکی شیرین می‌توانند تا حدودی شوری خورشت را بگیرند. اما اگر مقدار شیرینی زیاد شود، طعم خورشت قورمه سبزی مطلوب نخواهد ‌شد.

برای مشاهده دستورات آشپزی دیگر اینجا کلیک کنید.

۴/۵ (۴ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تا 25 هزارتومان تخفیف بگیرید! فقط تا امشب

برای 10 نفر اول
bg22 کپی کنید
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link
سفارش سروقت به دستت میرسه با اکالا
نصب اپلیکیشن اکالا