۱۷ ترفند سریع خانه تکانی عید نوروز در کمترین زمان

خانه تکانی عید

دوباره ماه آخر سال و باز هم بحث داغ خانه تکانی آغاز شد. خانه تکانی شب عید نوروز، یکی از کارهایی هست که بر خلاف اسم آن نباید موکول به شب عید شود، زیرا باید از مدت‌ها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام و تمام شده باشد.

اصولا خانه تکانی یکی از رسوم قدیمی برای آماده شدن عید نوروز است و هر چند که آپارتمان‌ها و منازل کوچک و بدون پستو و انباری و زیر زمین امروزی در تمام مدت سال نسبتا تمیز هستند، همچنانکه نظیف‌ترین منازل هم مدتی قبل از نوروز طبق رسوم ما ایرانیان برای اینکه به قول معروف شگون دارد تمام گوشه گوشه های منزل با اسباب و اثاثیه شسته و برق افتاده می‌شود.

اگر چه این روزها به علت مشغله کاری کمتر در منزل هستید و کار نظافت کم کم و به تدریج انجام می‌شود هیچ چیزی بهتر از یک روش خوب و برنامه ریزی شده به کمک ما نمی‌آید. روش و روند داشتن یک خانه تمیز و بدون تشویش و نگرانی طی چندین نکات و مرحله به انجام می‌رسد.

علاوه بر تمیزی منزل و اتاق تکانی در شب عید بهتر است به فکر یکسری کارهای دیگر از جمله: تهیه هدیه، ارسال کارت تبریک، شیرینی پختن و خرید یکسری از خوراکی‌ها و در کل خرید کلی برای شب عید و پذیرایی مهمان باشید.

برای خانه تکانی روش های خاص خودش را بکار ببرید. بهترین روش برنامه ریزی در وقت و زمانی کم است که به نحو احسن انجام شود.

سعی کنید یکماه قبل‌تر از عید کار را شروع کنید و همه نظافت و کارهای مهم را به شب قبل سال تحویل موکول نکنید.

کار باید با نشاط بدون عجله و فشار انجام شود.

بیشتر بخوانید: کاشت سبزه عید

مثلا تغییر دکوراسیون و برق اندازی لوازم فلزی و برقی با دقت و مراقبت انجام شود. سعی کنید لیستی تهیه کنید و قبل از کار به لیست کارها نگاهی بیاندازید.

تقریبا روزی یکساعت وقت گذاشتن تا زمان عید کفایت می‌کند و همه کارها انجام می‌شود.

خانه تکانی برای عید و اصول آن

اتاق خواب‌ها، کمدها، لوستر، ملحفه‌ها، پرده، فرش، شستشوی مبل‌ها، کابینت‌ها و قسمت‌های مخفی منزل همه اینها لازم به نظافت هستند و کم کم و به تدریج انجام شود.

در هفته زمان خاصی را به نظافت تخصیص دهید و برای تمیز کردن کارهای سخت حتما از همسر و فرزندانتان کمک بگیرید.

ما در اکالا بلاگ به شما آموزش خواهیم داد تا با بکار بردن این نکات براحتی بتوانید تمام کارها را انجام دهید. وسایل را براق و تمیز کنید و لذت ببرید.

آشپزخانه یکی از قسمت های شلوغ خانه ما به حساب می‌آید. بیشتر مواد غذایی و ظرف و ظروف در آن است. بهتر می‌دانیم در این قسمت خانه وقت و زمان بیشتری را اختصاص دهید.

با استفاده از راهکارهای ما می‌توانید کارتان را آسان‌تر انجام دهید و خانه تکانی را با موفقیت بیشتری به پایان برسانید .

۱- هود:

تمیز کردن هود در خانه تکانی

چربی بیشتر روی هود می نشیند و برای شستن هود احتیاج به آب گرم و مایع ظرفشویی که قدرت پاک کنندگی قوی داشته باشد دارید . قسمت بیرونی و خارجی آن را با دستمالی که مرطوب شده و از پاک کننده چند منظوره استفاده کنید . قسمت داخلی آن از فیلتر تشکیل شده که به آسانی باز و قابل تمیز کردن است .

۲- اجاق گاز:

برای نظافت گاز می توانید قسمت پایه های چدنی را بلند کنید و با آب و مایع ظرفشویی بشویید . اگر مشاهده کردید چربی زیادی گرفته ، از گاز پاک کن استفاده کنید . راهکار آن به این صورت است روی قسمت گاز بپاشید و کمی زمان دهید و بعد از 15 دقیقه با دستمال مرطوب پاک و تمیز کنید.

تمیز کردن اجاق گاز برای خانه تکانی عید

داخل فر را هم به همین صورت با آب نیمگرم و مایع ظرفشویی اسکاج بکشید.

برای تمیز کردن لکه‌های سخت اجاق گاز اینجا کلیک کنید.

۳- یخچال :

در مرحله اول سیم برق آن را قطع کنید تا خدای نکرده دچار برق گرفتگی نشوید . بعد تمام یخچال را خالی از محتویات آن کنید و چیزهایی را که دور ریختنی است را کنار بگذارید. قفسه و وسایل یخچال را با مایع ظرفشویی بشویید.

تمیز کردن یخچال برای عید و خانه تکانی

قسمت بیرونی آن را هم به همین صورت شسته و با دستمال مرطوب خشک کنید. همه قفسه ها را داخل یخچال قرار دهید و بعد از مدتی که هوا خورد آن را به برق بزنید.

۴- تمیز کردن شیشه ها:

تمیز کردن شیشه برای عید و خانه تکانی

برای تمیز کردن شیشه ها ابتدا با یک دستمال خشک خاک آن را بگیرید . بعد سرکه سفید و آب و آب لیمو را مخلوط کنید و داخل اسپری بریزید و روی شیشه ها اسپری کنید . به این صورت می توانید شیشه براقی داشته باشید.

۵- کابینت‌ها :

اگر کابینت شما فلزی است با مایع ظرفشوی اسکاج و کمی جوش شیرین داخل آن تمیز کننده خوبی است .

اگر کابینت شما ام دی اف است در ففروشگاها اسپری کابینت چوبی موجود است . راه دیگر پاک کننده چند منظوره را روی دستمال بپاشید و کابینت ها را تمیز کنید .

نکته : از پاک کننده های شیمیایی برای برق انداختن ام دی اف استفاده نکنید . مات و کدر خواهد شد

داخل کابینت ها تمام ظروف را یکی یکی بشویید و خشک کنید . مواد خشک داخل کابینت را چک کنید اگر تاریخ آن گذشته دور بریزید.

زیر کابینتها را با جارو برقی تمیز و دستمال بکشید . اگر چنانچه کف اشپزخانه کثیف است با مایع تمیز کننده کف بشویید.

۶- دیوارها:

تمیز کردن دیوار در خانه تکانی

قسمت دیواره های آشپزخانه را اسکاج بکشید. اگر خواستید درز کاشیهای آشپزخانه تمیز و برق بیوفتد می‌توانید از جوش شیرین و آب خمیری درست کنید و روی درزها بزنید بعد 20دقیقه دستمال مرطوب بکشید تا برق بیوفتد.

می‌توانید یک اسپر و تمیز کننده طبیعی بسازید. مایع ظرفشویی را با مقداری سرکه مخلوط کنید. کمی آب به آن اضافه کنید و با دستمال تمیز زمین و کف را بشویید.

برای تمیز کردن سرامیک‌ها اینجا کلیک کنید.

۷- تمیز کردن ظروف چدنی:

یک مقدار پودر جو  داخل ظرف بریزید و کمی آب اضافه کنید بصورت خمیری شکل بدست می آید، دستکش دست کنید و این خمیر مانند را به ظروف بمالید و بعد ابکشی کنید. این کار روغنی که بخورد قابلمه رفته را جدا کرده و تمیز و براق خواهد شد.

تمیز کردن ظروف چدنی

برای تمیز کردن گاز استیل و یا چدن هم می توانید از براق کننده فلزات استفاده کنید . برای خرید در تمام فروشگاها موجود است بیشتر در مس فروشیها یافت می‌شود.

۸- تمیز کردن داخل کتری:

ابتدا آب را بجوش آورید یک لیوان سرکه داخل آن بریزید و یک قاشق غذاخوری جوش شیرین ؛ تقریبا نیم ساعتی که جوشید آب آن را بریزید و داخل کتری را اسکاج بکشید تا داخل آن از لرد خالی شود دو بار آب کتری را بجوشانید و خالی کنید تا کاملا تمیز و براق شود.

از فواید و مضرات خوردن " گوجه سبز" چه می دانید؟

تمیز کردن کتری برای خانه تکانی

۹- تمیز کردن لوسترها و لامپ‌ها:

برای این کار یک دستمال نخی و بدون پرز را انتخاب کنید . با کمک یک چهار پایه بالا رفته و با مراقبت، دستمال را به کمی سرکه آغشه کنید و روی لامپها بکشید . دقت کنید قبل از تمیز کردن کنتور برق را خاموش کنید تا دچار برق گرفتگی نشوید.

۱۰- شستن پرده‌ها:

پرده ها را به خشک شویی محول کنید در غیر این صورت می توانید پرده ها را در آب نیم گرم قرار دهید تا گرد و غبار آن گرفته شود. بلافاصله پرده را بردارید و لگن یا تشت را از آب ولرم پر کنید و کمی نمک داخل آن بریزید این کار غباری که باعث می‌شود پرده کدر شود را زود می‌زداید.

شستن پرده‌ها برای خانه تکانی عید

بعد از نیم ساعت مجددا آب را تعویض کنید و کف صابون درست کنید. بهتر است از صابون رنده شده آماده استفاده کنید. بعد پرده را درون آب و صابون چنگ بزنید و بشویید و بعد آبکشی کنید. پرده را داخل آبکش قرار دهید تا آب آن برود. روی رختکن قرار دهید تا در هوای آزاد خشک شود.

۱۱- شستشوی مبلمان:

تمیز کردن مبلمان در خونه تکونی

می‌توانید از ترکیب روغن زیتون یک قاشق سوپخوری و سرکه و آب لیمو به نسبت مساوی محلولی درست کنید و به مبلهای چرمی بزنید و با دستمال پاک کنید.

۱۲- شستن سرویس بهداشتی و حمام:

برای تمیز کردن وان و دسشویی و کفها می توانید از آب و پودر لباسشویی پرسیل استفاده کنید استفاده کنید. برای تمیز کردن دسشویی؛  وان می توانید جوش شیرین و لیمو ترش را مخلوط کنید بهترین جرم گیر قوی است.

تمیز کردن و شستشوی حمام

برای از بین بردن جرم سنگ و کابینت از مخلوط نوشابه و الکل به نسبت مساوی استفاده کنید.

برای از بین بوی بد توالت و حمام میتوانید از نوشابه سیاه استفاده کنید . مقداری از نوشابه را داخل توالت بریزید این کار بوی بد را می زداید . به علت اسیدی بودن لکه بر خوبی است.

برای تمیز کردن سرویس بهداشتی اینجا کلیک کنید.

ترفندهای مهم:

  • برای از بین بردن لک مداد رنگی روی دیوارها ، می توانید کمی خمیر دندان روی آن بزنید و با مسواک کشیدن لک را بزدایید .
  • اگر دیوار و سرامیک لک دارد و به هیچ عنوان از بین نمیرود می توانید کمی سرکه به آن بزنید ؛ با این کار از بین خواهد رفت .
  • دیواری که دارای کاغذ دیواری هست می توانید به کمک آب و پودر لباسشویی تمیز کنید .
  • برای تمیز کردن استیل های آشپزخانه از سرکه استفاده کنید .
  • برای تمیز کردن گاز استیل می‌توانید از جوش شیرین و آب داغ استفاده کنید گاز را بسیار براق خواهد کر . برای از بین بردن جرم گاز سرکه را اسپری کنید ؛ بعد با پودر ماشین و اسکاج بشویید و در آخر دستمال نمناک بزنید . برای خشک کردن بهتر است برای اینکه لک نیندازد از پارچه کتان استفاده کنید .

۱۳- نحوه تمیز کردن فرش بدون شست و شو:

تمیز کردن فرش و شستن آن در خانه تکانی عید

اگر فرش شما رنگ روشن است و دچار لک شده بهترین کار این است ؛ ابتدا کل فرش را جارو برقی بکشید . بعد قسمتی را که لک شده مقداری مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کنید و روی لک اسپری کنید . بعد جوش شیرین و نمک دریا را روی قسمت لک شده قرار دهید تا کاملا آن را بپوشاند . بعد از 20 دقیقه با یک برس روی آن بکشید و با پارچه نمدار خشک کنید . با این کار لک از بین رفته و اثری از لک نخواهد ماند.

۱۴- روش شستشوی گل‌های مصنوعی:

گلهای مصنوعی تجمع گرد و خاک است و از لحاظ ظاهر خیلی کدر و بد شده . حالا می خواهیم آن را تمیزو براق کنیم . با ما همراه باشید.

ابتدا با یک پارچه نمدار گرد و خاک را ببه آرامی از روی آن پاک کنید. بعد با شیشه پاک کن اسپری روی گل ها پاشیده شود و با سشوار خشک کنید .

می‌توانید یک آب تاید درست کنید و گلها را به آرامی نیم ساعت در آن قرار دهید و بعد از آن آبکشی کنید و در معرض هوا درون آبکش قرار دهید تا آب آن کشیده شود و درون گلدان بگذارید .

۱۵- تمیز کردن لوازم برقی:

برای تمیز کردن تلویزیون؛ می‌توانید زمانی که تلویزیون خاموش است از الکل با دستمال بدون پرز تمام سطوح آن را پاک کنید. توجه داشته باشید به هیچ عنوان تلویزیون روشن را دستمال خیس و نمدار نزنید زیرا باعث از بین رفت نور دستگاه خواهد شد.

برای تمیز کردن سطح اتو ؛ از سرکه سفید استفاده کنید . داخل محفظه را مقداری سرکه سفید بریزید بعد خالی کنید این کار باعث می شود جرم داخل آن رفع شود.

برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی اینجا کلیک کنید.

تمیز کردن لوازم برقی دیگر مانند آبمیوه گیری:

یک دوم سفید کننده و یک چهارم جوش شیرین و یک چهارم از آب ولرم مخلوط؛ به قسمت بیرونی لوازم اسپری کنید و در آخر با دستمال تمیز نمدار روی آن بکشید و اجازه دهید خشک و براق شود .

۱۶- برای شستشوی ماکروفر:

تمیز کردن ماکروویو

می‌توانید از دستمالسی که آغشته به آب لیمو ترش هست استفاده و براق و تمیز کنید.

برای دانستن راهکارهای بیشتر برای تمیز کردن ماکروفر اینجا کلیک کنید.

۱۷- تمیز کردن شوفاژها:

ابتدا روی سطح شوفاژ ها را با سشوار یا دستمال خشک تمیز کنید تا گردو غبار از آن زدوده شود. البته حتما باید شوفاژ ها خاموش و خنک باشد بعد با پودر ماشین و دستمال به آرامی دودها را پاک کنید. زیادی از حد وسواس بخرج ندهید ، ممکن است به رادیاتورها آسیب برسد.

تمیز کردن شوفاژها برای خانه تکانی عید

مهمترین چیزی که در دنیا وجود دارد سلامتی تک تک شما عزیزان است . شما چه زود و چه دیر و چه با عجله اتاق تکانی کنید بالاخره عید فرا خواهد رسید و این روها می‌گذرد. بهتر است فشار به خود نیاورید و به آهستگی کارهای روزمره را انجام دهید و به هیچ عنوان حرص و جوش و اضطرای نداشته باشید. کم کم در طی این روزها، کارها را تقسیم بندی کنید. و کارها را با کمک خانواده انجام دهید. همه کارها و نظافت و خرید را به روزهای آخر موکول نکنید و بسلامتی خود اهمیت بدهید.

امیدوارم این مقاله توجه شما عزیزان را جلب کرده باشد . نکات مهم و کاربردی را بکار ببرید و استفاده کنید.

به امید سلامتی و شادی شما عزیزان.

10 پیام

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.