طرز تهیه کوفته ریزه (کوفته قلقلی) مجلسی؛ غذای خوشمزه ایرانی😃

طرز تهیه کوفته ریزه، طرز تهیه کوفته قلقلی

کوفته ریزه یکی از غذاهای خوشمزه و لذیذ ایرانی است که از گوشت چرخ کرده تهیه می شود. کوفته ریزه را به همراه نان یا به همراه برنج کته ای سرو می کنند. نام دیگر کوفته ریزه کوفته قلقلی است. کوفته ریزه یک غذای مقوی و پرکالری به واسطه گوشت و همچنین ادویه هایی که در تهیه آن به کار برده می شود، می باشد. در ادامه شما را با طرز تهیه کوفته ریزه خوشمزه و مجلسی آشنا خواهیم کرد.

مواد لازم برای تهیه کوفته قلقلی :

دستور تهیه کوفته ریزه :

در مرحله اول پیاز ها را پوست بگیرید و بشویید. سپس یکی از پیاز ها را با رنده ریز رنده کنید. آب آن را دور بریزید و پیاز را در یک کاسه بزرگ و گود بریزید. سپس گوشت چرخ را به آن اضافه کنید و خوب آن ها را مخلوط کنید. سپس تخم مرغ ها را در یک کاسه بشکنید و خوب هم بزنید تا سفیده و زرده آن ها را به خوبی قاطی شوند. سپس آن را به کاسه گوشت چرخ کرده اضافه کنید و هم بزنید. سپس به مقدار لازم نمک، زردچوبه و فلفل را بر روی مواد بریزید و 1 قاشق غذا خوری آرد نخودچی را به صورت کم کم و هنگامی که دارید گوشت چرخ کرده را ورز می دهید به آن اضافه کنید. می توانید یک قاشق دیگر آرد نخودچی را در صورتی که احساس کردید مایه کوفته ریزه بسیار شل است اضافه کنید. البته به این نکته نیز توجه کنید که سفت شدن بیش از حد مایه کوفته ریزه سفت شود، باعث می شود که در هنگام سرخ کردن کوفته های شما خشک می شود. و در صورت سفت شدن مایه کوفته ریزه مقداری آب ولرم به آن اضافه کنید. بنابراین حد وسط را رعایت کنید و مایه کوفته ریزه شما نه زیاد سفت باشد و نه شل باشد.

طرز تهیه کوفته ریزه، طرز تهیه کوفته قلقلی

برای اینکه کوفته ریزه های شما کاملا سرخ شوند باید از یک قابلمه با عمق زیاد استفاده کنید و مقدار زیادی روغن در آن بریزید تا کوفته ها در آن غوطه ور شوند. برای این کار روغن را در قابلمه بریزید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید و بگذارید تا روغن کاملا داغ شود تا در هنگامی که کوفته ریزه ها را به قابلمه اضافه می کنید، آن ها کاملاً مغز پخت شوند.

برای آماده کردن کوفته ریزه برای سرخ کردن، یک مقدار از آن را با قاشق بردارید و با کف دست به صورت دایره وار بچرخانید تا کوفته گرد تشکیل شود. سعی کنید اندازه کوفته خیلی بزرگ نباشد که مغز آن پخته نشود و خیلی ریز نباشد، که سریع بسوزد و خشک شود. کوفته آماده شده را در روغن داغ قرار دهید و بگذارید تا سرخ شود.

یک حالت دیگر وجود دارد. اینکه اگر دوست ندارید کوفته ها خیلی سرخ شوند و کمی می خواهد نرم باشند. از یک تابه با عمق کمتر استفاده کنید و کوفته ها را با کف دست صاف کنید و بع از داغ شدن روغن آن را در کف تابه قرار دهید و بعد از سرخ شدن یک طرف آن، با یک قاشق آن را زیر و رو کنید تا طرف دیگر هم سرخ شود.

در حین سرخ شدن و یا بعد از سرخ شدن کوفته ها سس کوفته ریزه را آماده کنید. برای این کار ابتدا گوجه فرنگی ها را کاملاً بشویید و بر روی تخته آشپزخانه با یک چاقوی تیز کاملاً ریز خرد کنید. دیگر پیاز را هم بر روی تخته آشپزخانه به صورت نگینی خرد کنید. یک تابه را انتخاب کنید درون آن روغن بریزید و بگذارید تا روی اجاق گاز با حرارت متوسط تا روغن داغ شود. پیاز خرد شده را به آن اضافه کنید و تفت دهید تا مقداری نرم شود. سپس رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ آن تغییر کند و تیره رنگ شود. و سپس گوجه فرنگی خرد شده را به همراه نمک و فلفل سیاه به تابه اضافه کنید و کاملا هم بزنید تا مواد طعم یکدیگر را بگیرند و تفت بخورند. و در نهایت یک پیمانه آب به تابه اضافه کنید و بگذارید تا سس آماده شود.

و در نهایت کوفته های سرخ شده را در سس قرار دهید و با حرارت کم بگذارید تا خوب کوفته ریزه ها طعم دار شوند. و همچنین آب سس تبخیر شود و جا بیفتند. بعد از آماده شدن کوفته ریزه می توانید آن را با پلو و یا به همراه نان در کنار سبزی خوردن سرو کنید.

این دستور تهیه کوفته ریزه برای چهار نفر مناسب است. در صورت کم یا زیاد شدن افراد نسبت مواد اولیه را تغییر دهید.

 

0/5 ( 0 نظر )
1 نظر

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.