دانستنی

خواص ویتامین B12 برای سلامتی، از ظاهری زیبا تا روانی آرام

ویتامین B12، که به نام علمی کوبالامین نیز شناخته می‌شود، یک ویتامین بسیار مهم است که بدن شما به آن نیاز دارد اما قادر به تولید آن نیست.

به طور طبیعی در خوراکی‌هایی با منبع حیوانی یافت می‌شود، اما به بعضی از خوراکی‌ها نیز اضافه می‌شود و به صورت یک مکمل خوراکی یا مکمل تزریقی در دسترس است.

ویتامین B12 نقش بسیار مهمی در بدن شما دارد. این ویتامین عملکرد طبیعی سلول‌های عصبی را در بدن شما را پشتیبانی می‌کند و برای ساخت گلبول‌های قرمز و حفظ سلامت DNA شما مورد نیاز است.

ویتامین B12 می‌تواند به روش‌های مختلفی، از جمله با افزایش انرژی بدن، بهبود قدرت حافظه و کمک به جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی، به سلامتی بیشتر بدن شما کمک کند.
بیشتر بخوانید: علائم کمبود ویتامین D در بدن را بشناسید

 ۹ فایدهٔ ویتامین B12 برای سلامتی مورد تایید منابع علمی:

 1. به تشکیل سلول‌های گلبول‌های قرمز خون و پیشگیری از کم خونی کمک می‌کند

ویتامین B12 می‌تواند تا حدود زیادی به بدن شما برای تولید گلبولهای قرمز کمک کند.

کم بودن مقدار ویتامین B12 در خون باعث کم شدن تولید گلبول‌های قرمز و جلوگیری از رشد صحیح آن‌ها می‌شود

گلبول‌های قرمز سالم کوچک و گرد هستند، در حالی که در مواردی که بدن با کمبود ویتامین B12 رو به رو باشد این گلبول‌ها بزرگتر و معمولاً تا حدودی بیضی شکل می‌شوند.

در هنگام کمبود ویتامین B12 گلبول‌های قرمز به دلیل داشتن این شکل بزرگتر و نا متقارن، این گلبول‌ها قادر نیستند با سرعت مناسب از مغز استخوان وارد جریان خون شوند و باعث کم خونی به نام مگالوبلاستیک می‌شوند.

هنگامی که مبتلا به کم خونی هستید، بدن شما به اندازه کافی گلبول‌های قرمز برای انتقال اکسیژن به اندام‌های حیاتی شما ندارد. این عامل می‌تواند باعث بوجود آمدن علائمی مانند خستگی و ضعف شود.

خلاصه: ویتامین B12 در تشکیل گلبولهای قرمز نقش دارد. وقتی میزان ویتامین B12 خیلی کم باشد، شکل ظاهری گلبولهای قرمز تولید شده در بدن تغییر می‌کند و باعث کم خونی به نام مگالوبلاستیک می‌شود.

 1. از بروز نقص‌های بزرگ در هنگام تولید جلوگیری می‌کند

مقادیر کافی ویتامین B12 برای بارداری سالم اهمیت بسیار حیاتی دارد.

مطالعه‌ها و آزمایش‌ها نشان می‌دهد که مغز و سیستم عصبی جنین در رحم مادر به دریافت کافی ویتامین B12 از مادر نیاز دارد تا به درستی رشد کند.

کمبود ویتامین B12 در مراحل اولیه بارداری ممکن است خطر بوجود آمدن نقص‌هایی در هنگام تولد نوزاد، مانند نقص لوله عصبی (که بعداً تبدیل به نخاع می‌شود) را افزایش دهد. علاوه بر این، کمبود ویتامین B12 در بدن مادر ممکن است به تولد زودرس یا سقط جنین منجر شود.

در یک مطالعه و بررسی علمی مشخص شده است که در زنان با ویتامین B12 کمتر از ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر، احتمال به دنیا آوردن کودکانی با نقص‌های بزرگ سه برابر بیشتر از زنان دیگر است.

در مورد زنانی که کمبود ویتامین B12 دارند مقدار این ویتامین در خون آن‌ها زیر ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر، این خطر در مقایسه با زنانی که مقدار ویتامین B12 در خون آن‌ها بالای ۴۰۰ میلی گرم در دسی لیتر خون است، از ۵ برابر بیشتر بود.

خلاصه: وجود مقدار کافی ویتامین B12 در بدن مادر برای بارداری سالم مهم است. وجود این ویتامین به میزان کافی در بدن برای جلوگیری کردن از بوجود آمدن نقص در مغز و نخاع نوزادان هنگام تولد بسیار حیاتی است.

 1. باعث سلامت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان می‌شود

وجود مقدار کافی ویتامین B12 در بدن می‌تواند از سلامت استخوان‌های شما تا حدود زیادی حفاظت کند.

یک مطالعه در بیش از ۲۵۰۰ بزرگسال نشان داد که افرادی که دچار کمبود ویتامین B12 هستند از استخوان‌هایی با تراکم مواد معدنی پایین‌تری نسبت به حالت طبیعی برخوردارند.

استخوان‌ها با کاهش تراکم مواد معدنی می‌توانند به مرور زمان ضعیف‌تر و شکننده‌تر شوند و همچنین این کاهش تراکم مواد معدنی می‌تواند منجر به افزایش خطر پوکی استخوان در شخص شود.

مطالعه‌ها و آزمایش‌های در همین زمینه دیگر همچنین نشان داده است که به احتمال زیاد بین کمبود مقدار ویتامین B12 و ضعیف شدن و پوکی استخوان‌ها، به ویژه در خانم‌ها ارتباط روشن و واضحی وجود دارد.

خلاصه: ویتامین B12 نقش اساسی در سلامتی استخوان شما دارد. سطح پایین این ویتامین در خون شما می‌تواند تا حدودی با زیادتر شدن خطر ابتلا به پوکی استخوان و ضعف استخوان‌های بدن شما همراه خواهد بود.

ب 12

 1. خطر بیماری دژنراسیون ماکولا را کاهش دهد

دژنراسیون ماکولا یک بیماری مربوط به چشم است که بیشتر اوقات بر روی بینایی شما تأثیر منفی دارد.

حفظ مقادیر کافی ویتامین B12 می‌تواند خطر دچار شدن به بیماری دژنراسیون ماکولا که افراد بر اثر افزایش سن به آن دچار می‌شوند، را کاهش دهد.

محققان و دانشمندان بعد از انجام آزمایش‌های فراوان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف ویتامین B12 ممکن است هموسیستئین که نوعی اسید آمینه می‌باشد و در جریان خون شما یافت می‌شود، را کاهش دهد.

بالا بودن مقدار این اسید آمینه (هموسیستئین) باعث زیادتر شدن خطر دچار شدن افراد به دژنراسیون ماکولا می‌شود.

دانشمندان و پزشکان پس از انجام یک آزمایش و مطالعه بر روی ۵۰۰۰ زن ۴۰ ساله یا بالاتر نتیجه گرفت که مصرف مکمل‌های ویتامین B12 به همراه اسید فولیک و ویتامین B6 می‌تواند تا حدود زیادی این خطر مبتلا شدن به به دژنراسیون ماکولا را تا حدود زیادی، کم‌تر کند.

گروهی که به مدت هفت سال مکمل‌های حاوی این ویتامین‌ها را دریافت کرده بودند، در مقایسه با گروهی که در همین مدت دارونما مصرف کرده بودند، موارد کمتری از بیماری دژنراسیون ماکولا گزارش کرده‌اند. خطر ابتلا به هر نوعی از مشکلات پزشکی در این گروه ۳۴٪ کمتر بود، در حالی که برای مشکلات شدیدتر ۴۱٪ کمتر بود.

ولی در نهایت، برای اثبات کامل نقش ویتامین B12 در ارتقاء سلامت بینایی و جلوگیری از بیماری تخریب ماکولا، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه: وجود مقدار کافی ویتامین B12 در بدن باعث کاهش مقدار هموسیستئین در خون شما می‌شود. این قضیه می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت بیماری دژنراسیون ماکولا که بر اثر افزایش سن بوجود می‌آید، تا حدود زیادی کمک کند.

 1. به بهبود شرایط روحی و از بین بردن علائم افسردگی کمک می‌کند

ویتامین B12 ممکن است روحیه شما را تا حدودی زیادی بهتر کند.

تأثیر ویتامین B12 بر احساسات و خلق و خوی شخص هنوز کاملاً درک نشده است. با این حال، این ویتامین نقش مهمی در ترکیب و سوخت و ساز ماده‌ای به نام سروتونین در بدن دارد. سروتونین یک ماده شیمیایی است که وظیفهٔ آن تنظیم احساسات در افراد است.

بنابراین، کمبود ویتامین B12 ممکن است منجر به کاهش تولید سروتونین شود که می‌تواند باعث ایجاد افسردگی در افراد شود.

مطالعه‌ها و آزمایش‌هایی که دانشمندان در این زمینه انجام داده‌اند نشان می‌دهد که استفاده از مکمل‌های ویتامین B12 برای بهبود علائم افسردگی در افرادی که مبتلا به کمبود این ویتامین هستند بسیار کمک کننده است.

یک مطالعه و بررسی بر روی مبتلایان به افسردگی که مقدار ویتامین B12 در بدنشان پایین‌تر از حد معمول بود نشان داد که آن افرادی که داروهای ضد افسردگی و ویتامین B12 دریافت کرده بودند، در مقایسه با کسانی که به تنهایی فقط با داروهای ضد افسردگی درمان می‌شدند، علائم افسردگی در آن‌ها بسیار بهتر شده بود.

آزمایش دیگری در همین زمینه نشان داد که کمبود ویتامین B12 باعث افزایش خطر افسردگی شدید تا دو برابر در اشخاص می‌شود.

علاوه بر این، بالا بودن مقدار ویتامین B12 در بدن باعث درمانی بهتر و بیشتر شدن احتمال درمان بیماری افسردگی (MDD) می‌شود.

اگرچه استفاده از مکمل‌های ویتامین B12 ممکن است به درمان افسردگی و همچنین مشکلات و بیماری‌های مربوط به احساسات، در افرادی که به کمبود این ویتامین دچار هستند تا حدود زیادی کمک کند، تحقیقات در حال حاضر نشان نمی‌دهد که مصرف این ویتامین‌ها در افرادی که سطح B12 نرمال دارند، تأثیر درمانی چندانی داشته باشند.

خلاصه: ویتامین B12 برای تولید سروتونین ضروری است. سروتونین یک ماده شیمیایی مسئول تنظیم احساسات و خلق و خو در انسان است. مکمل‌های ویتامین B12 می‌توانند به بهتر شدن مشکلات احساسی افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند کمک کنند.

 1. با جلوگیری از نابود شدن نورون‌ها، به مغز شما سود می‌رساند

کمبود ویتامین B12 به ویژه در افراد مسن، تا حدودی باعث کاهش قدرت حافظه می‌شود.

این ویتامین در جلوگیری از شرایطی به نام آتروفی مغز، یعنی از بین رفتن نورون‌ها در مغز که غالباً باعث کاهش قدرت حافظه و زوال عقل می‌شود نقش مهمی دارد.

یک مطالعه و بررسی که در همین زمینه انجام شده است، در افراد مبتلا به زوال عقل و در مرحله‌های آغاز این بیماری بودند نشان داد که ترکیبی از مکمل‌های ویتامین B12 و مکمل‌های اسید چرب امگا ۳ باعث کم‌تر شدن سرعت پیشرفت این بیماری می‌شود.

یک آزمایش و بررسی دیگر هم نشان داد که حتی کمبود خفیف در مقدار ویتامین B12 در بدن هم می‌تواند تا حدودی باعث بوجود آمدن عملکرد ضعیف حافظه در افراد شود. در نتیجه، مکمل‌هایی که دارای این ویتامین هستند می‌تواند حافظه را بهتر کنند، حتی در صورت عدم مراجعه به پزشک و تشخیص بالینی.

برای نتیجه گیری صحیح در مورد تأثیر مکمل‌های ویتامین B12 بر حافظه و عملکرد آن بر سایر سیستم‌های شناختی مغز، انجام آزمایش‌های بیشتری لازم است.

خلاصه: ویتامین B12 می‌تواند تا حدودی به جلوگیری از آتروفی مغز و ضعیف شدن حافظه کمک کند. برای اینکه بتوانیم نتیجه گیری کنیم که آیا مصرف این ویتامین می‌تواند باعث بهتر شدن حافظه در افرادی که دچار کمبود این ویتامین در بدنشان نیستند می‌شود یا خیر، انجام آزمایش‌های بیشتری مورد نیاز است.

ویتامین-ب-12

 1. باعث افزایش انرژی می‌شود

مکمل‌های دارای ویتامین B12 مدت‌هاست که به عنوان محصول لازم برای افزایش انرژی مورد توجه قرار گرفته‌اند.

همه ویتامین‌های B نقش مهمی در تولید انرژی بدن شما دارند، هرچند که لزوماً خودشان انرژی لازم را برای بدن شما تأمین نمی‌کنند.

در حال حاضر، هیچ مدرک علمی وجود ندارد که اثبات کند مصرف مکمل‌های ویتامین B12 می‌تواند باعث افزایش انرژی در بدن افرادی شود که به اندازهٔ کافی از این ویتامین را در بدنشان دارند.

از آنجا که ویتامین B12 در آب قابل حل است، بدن شما قادر به ذخیره آن نیست. بنابراین همهٔ مقدار اضافی این ویتامین از بدن شما عبور می‌کند و بوسیلهٔ ادرار از بدن دفع می‌شود. از طرف دیگر، اگر دچار کمبود شدید ویتامین B12 در بدن خود باشید، مصرف مکمل‌های حاوی این ویتامین یا افزایش میزان مصرف غذاهایی که سرشار از این ویتامین هستند احتمالاً می‌توانند میزان انرژی بدن شما را افزایش دهند.

در حقیقت، یکی از شایع‌ترین علائم اولیه کمبود ویتامین B12 خستگی یا کمبود انرژی است.

خلاصه: ویتامین B12 در تولید انرژی بدن شما نقش مهمی دارد. مصرف مکمل‌های حاوی این ویتامین می‌توان تا حدود زیادی مقدار انرژی بدن شما را بیشتر کند، اما تنها در صورتی که دچار کمبود این ویتامین در بدنتان باشید.

 1. با کاهش هموسیستئین بدن به سلامت قلب شما کمک می‌کند

بالا بودن مقدار اسید آمینه رایج هموسیستئین در خون شما می‌تواند تا حدودی باعث بیشتر شدن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در شما بشود.

اگر دچار کمبود شدید در ویتامین B12 در بدن خود باشید، میزان هموسیستئین در خون شما بالا می‌رود.

مطالعه‌ها و آزمایش‌ها نشان داده‌اند که ویتامین B12 به کم شدن مقدار هموسیستئین در بدن افرادی که دچار کمبود ویتامین B12 در بدنشان هستند، کمک می‌کند، و این عمل می‌تواند تا حدود زیادی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

با این حال، در حال حاضر هیچ مدرک علمی برای اثبات این موضوع که آیا مصرف مکمل‌های ویتامین B12 برای افرادی که دچار کمبود این ویتامین نیستند، می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد یا نه، وجود ندارد.

بنابراین، بررسی‌ها و آزمایش‌های بیشتری برای درک کامل عملکرد ویتامین B12 برای سلامت قلب مورد نیاز است.

خلاصه: ویتامین B12 می‌تواند مقدارهموسیستئین خون را کمتر کند. هموسیستئین نوعی اسید آمینه است که باعث افزایش خطر دچار شدن افراد به بیماری‌های قلبی می‌شود. با این حال، آزمایش‌های علمی در حال حاضر این ادعا و فرضیه را اثبات نمی‌کنند که ویتامین B12 خطر دچار شدن به این بیماری‌ها را کمتر می‌کند.

 1. پشتیبانی از مو، پوست و ناخن‌های سالم

با توجه به نقشی که ویتامین B12 در تولید سلول‌ها دارد، وجود میزان کافی این ویتامین برای بهبود سلامت مو، پوست و ناخن‌ها ضروری است.

در حقیقت، کمبود میزان ویتامین B12 در خون می‌تواند باعث مشکلات مختلف پوستی از جمله هایپرپیگمانتاسیون، تغییر رنگ ناخن، تغییر رنگ مو، از بین رفتن رنگ دانه‌های پوست و ایجاد لکه‌های پوستی (ویتیلیگو) و ترک خوردن و التهاب گوشه‌های دهان شود (استوماتیت زاویه‌ای).

نشان داده شده است که مکمل ویتامین B12 باعث بهبود علائم بیماری‌های پوستی در افراد مبتلا به کمبود B12 می‌شود.

با این حال، اگر از رژیم غذایی و تغذیهٔ مناسب برخوردار هستید و این ویتامین را به اندازهٔ کافی به بدن خود می‌رسانید، مصرف یک مکمل حاوی ویتامین B12 باعث بهبود پوست، استحکام ناخن یا سلامت موها ها در شما نخواهد داشت

خلاصه: وجود میزان کافی از ویتامین B12 برای حفظ سلامتی مو، پوست و ناخن‌های شما مهم است. با این وجود، اگر بدنتان مقدار کافی از این ویتامین را دریافت می‌کند، مصرف یک مکمل‌های حاوی ویتامین B12 احتمالاً به تقویت سلامت شما کمک بیشتری نخواهد کرد.

چه کسانی در معرض کمبود ویتامین B12 قرار دارد؟

تخمین زده می‌شود که ۶٪ از افراد در ایالات متحده و انگلیس، در سن ۶۰ سال و بالاتر دچار کمبود ویتامین B12 هستند، در حالی که حدود ۲۰ ٪ از این افراد دچار کمبود خفیف ویتامین B12 هستند.

کمبود ویتامین B12 به دو روش ممکن است بوجود آید. یا رژیم غذایی شما دارای مقدار کافی از این ویتامین نیست و یا بدن شما قادر به جذب کامل آن از غذایی که می‌خورید نیست.

افراد در معرض خطر کمبود ویتامین B12 عبارتند از:

 • افراد مسن
 • افرادی که به اختلالات گوارشی، مانند بیماری کرون یا سلیاک دچار هستند
 • افرادی که جراحی در دستگاه گوارش انجام داده‌اند، مانند جراحی چاقی یا جراحی برداشتن روده
 • افرادی که رژیم گیاه خواری (وگان) دارند
 • افرادی که برای کنترل قند خون متا فورمین مصرف می‌کنند
 • افرادی که از مهارکننده‌های پمپ پروتون برای درد قلب مزمن استفاده می‌کنند

در بسیاری از افراد مسن میزان تولید اسید هیدروکلریک در معده تا حدودی کاهش پیدا می‌کند و باعث کاهش جذب ویتامین B12 می‌شود.

اگر بدن شما در جذب ویتامین B12 مشکل دارد، پزشک شما ممکن است تزریق عضلانی از B12 را برای افزایش سطح شما تجویز کند.

ویتامین B12 به طور طبیعی فقط در خوراکی‌هایی با منبع حیوانی یافت می‌شود.

بعضی از شیرها یا غلات گیاهی ممکن است با ویتامین B12 غنی شده باشند، رژیم‌های غذایی وگان اغلب دچار کمبود این ویتامین هستند و افراد را در معرض دچار شدن به کمبود ویتامین B12 قرار می‌دهد.

اگر شما یک رژیم غذایی متنوع و سالم دارید، جلوگیری از کمبود ویتامین B12 باید آسان باشد. اما اگر فکر می‌کنید ممکن است در معرض خطر قرار کمبود این ویتامین مهم قرار داشته باشید، با پزشک خود مشورت کنید.

کمبود ویتامین B12 بیشتر اوقات از طریق مصرف کردن یک رژیم غذایی مناسب و متعادل یا با تزریق این ویتامین قابل پیشگیری و یا برطرف کردن است.

خلاصه: عواملی که باعث بوجود آمدن کمبود ویتامین B12 در بدن می‌شوند شامل کاهش توانایی جذب این ویتامین به دلیل ترشح کم اسید هیدروکلریک معده، مصرف داروهای خاص یا بیماری دستگاه گوارش و جراحی دستگاه گوارش است. وگان ها (افرادی که رژیم غذایی گیاهی را دنبال می‌کنند یا همان گیاه خواران) نیز در معرض خطر هستند زیرا ویتامین B12 فقط در محصولات حیوانی یافت می‌شود.

چکیده مقاله

ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است که باید آن را از خوردن رژیم‌های غذایی مناسب یا مکمل‌ها به دست آورید.

این ویتامین مسئول بسیاری از عملکردهای حیاتی در بدن است و می‌تواند به سلامتی شما با روش‌های مختلفی کمک کند، از جمله جلوگیری کردن از بوجود آمدن نقص‌های مادرزادی عمده هنگام تولد، پشیتبانی از سلامت استخوان‌ها، بهبود وضعیت احساسی و خلقی و همچنین تقویت سلامت پوست و موی شما.

دریافت مقدار کافی از ویتامین B12 از طریق رژیم غذایی بسیار مهم است. با این حال، اگر شما می‌خواهید مقدار کافی از این ویتامین مهم را دریافت کنید یا دارای مشکلاتی در سلامت خود هستید که بر روی جذب این ویتامین در بدنتان تأثیر منفی می‌گذارد، استفاده از مکمل‌های دارای ویتامین B12 می‌تواند یک روش ساده برای افزایش میزان دریافت ویتامین B12 در بدن شما باشد.
منبع: healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link