دانستنی

۱۵ نشانه‌ی کمبود ویتامین C

ویتامین C یک ماده مفید و حیاتی برای حفظ سلامتی است و برای جلوگیری بروز خطر مبتلا شدن به کمبود این ویتامین باید به طور مرتب و ترجیحاً روزانه آن را مصرف شود.

در حالی که در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته به دلیل اضافه کردن ویتامین C به شکل مصنوعی به برخی از غذاها و مکمل‌های مصرفی خطر مبتلا شدن به کمبود این ویتامین اساسی در بدن نسبتاً کمیاب و نادر است، اما هنوز هم تقریباً ۷ ٪ از بزرگسالان در ایالات متحده تا حدودی تحت تأثیر کمبود ویتامین C در بدنشان قرار دارند.

برخی از شایع‌ترین و رایج‌ترین عامل‌هایی که باعث افزایش خطر کمبود ویتامین C در افراد می‌شوند عبارتند از: مصرف رژیم غذایی نامناسب که دارای مقادیر مورد نیاز ویتامین C نباشد، مصرف بیش از حد الکل، بی اشتهایی، ابتلا به برخی بیماری شدید روانی، استعمال سیگار و دخانیات و همچنین استفاده از دستگاه دیالیز به دلیل مشکلات کلیوی.

اگرچه علائم کمبود شدید ویتامین C می‌تواند ماه‌ها طول بکشد که به صورت آشکار بوجود بیاید تا برای شما قابل تشخیص باشد، علائم ظریف‌تر و سطحی‌تری نیز برای تشخیص آن‌ها وجود دارد.

۱۵ علامت و نشانهٔ شایع برای تشخیص ابتلا به کمبود ویتامین C:

۱.زبر و خشن شدن پوست

کلاژن پروتئینی است که در بافت های همبند مانند پوست، مو، مفاصل، استخوان‌ها و رگ‌های خون فراوان است. ویتامین C نقش بسیار مهم و حیاتی در تولید این کلاژن‌ها دارد.

وقتی مقدار ویتامین C بدن از میزان مشخصی پایین‌تر بیاید، ممکن است فرد در معرض خطر ابتلا به یک بیماری پوستی با نام کلارتوسیس پیلارسیس (keratosis pilaris) قرار بگیرد.

از علائم شایع بوجود آمدن این بیماری این است که در قسمت‌های مختلف بدن از جمله: دست و پا در قسمت پشت بازوها، ران ها یا باسن سطح پوست فرد مبتلا پر از دانه‌های ریز مانند ” پوست مرغ پرکنده ” می‌شود این قضیه تا حدودی به دلیل تجمع پروتئین کراتین در داخل منافذ سطحی پوست است.

مبتلا شدن به این بیماری (کراتوز پیلاریس) ناشی از کمبود ویتامین C، به طور معمول پس از گذشت بین سه تا پنج ماه از مصرف نا کافی ویتامین C در افراد بوجود می‌آید و درمان آن این است که به سادگی مصرف ویتامین C به حالت نرمال افزایش یابد که برای این کار می‌توان از مکمل‌های این ویتامین مهم استفاده کرد.

با این حال، دلایل بالقوهٔ دیگر بسیاری برای مبتلا شدن به این بیماری (کراتوز پیلاریس) ممکن است وجود داشته باشد که باعث دچار شدن شخص به این بیماری باشد، بنابراین مبتلا شدن شخص به این بیماری به تنهایی برای تشخیص اینکه فرد دچار کمبود ویتامین C باشد، کافی نیست.

خلاصه: کمبود ویتامین C می‌تواند باعث ایجاد دانه‌های ریزی مانند آکنه در سطح پوست بازوها، ران ها یا باسن شود. اما، ظهور و شکل گیری این دانه‌ها و برآمدگی‌ها به تنهایی برای تشخیص این که شخص به کمبود این ویتامین مبتلا شده است کافی نخواهد بود.

زبری دست
۲
.پیچ خوردن و وز شدن موها

از میان آثاری که کمبود ویتامین C می‌تواند بر روی ظاهر افراد ایجاد کند، می‌توان به پیچ خوردن و وز شدن موها اشاره کرد. این پیچ خوردن مو ها به دلیل مشکلات و اختلالاتی است که در ساختار پروتئین مو ایجاد می‌شود، که باعث تغییر شکل مو ها و کند شدن سرعت رشد آن‌ها می‌شود.

موهای پیچ دار و وز شده یکی از نشانه‌های بارز وجود کمبود ویتامین C در بدن است، اما ممکن است این نشانه کاملاً آشکار و واضح نباشد، زیرا احتمال شکستن یا ریزش این مو های آسیب دیده و پیچ خورده بسیار بیشتر از حالت عادی است و به همین دلیل بیماری‌ها و مشکلات مربوط به مو ها که به علت کمبود ویتامین C برای مو بوجود می‌آید، معمولاً بعد از گذشت حدود یک ماه از شروع درمان با استفاده از مقدار کافی و مناسب از مکمل‌های دارای ویتامین C، تا حدود زیادی برطرف می‌شود.

خلاصه: یکی از نشانه‌های بارز مبتلا شدن افراد به کمبود ویتامین C در بدن بوجود آمدن اختلالاتی در ساختمان و شکل ظاهری موهای بدن است به این صورت که ممکن است موها وز شوند، پیچ بخورند، اما تشخیص این علامت ممکن است تا حدودی دشوار باشد، زیرا این موها ی آسیب دیده بیشتر از سایر موهای سالم در معرض خطر ریزش و شکستگی قرار دارد، به همین خاطر ممکن است قبل از آن که متوجه این نوع موها در سطح بدن خود شوید این مو ها بریزند و دیده نشوند.
بیشتر بخوانید: ۸ علامت کمبود ویتامین در بدن، علت ریزش مو را بدانیم!

۳.فولیکول‌های مو 

فولیکول‌های مو در سطح پوست شما دارای رگ‌های خونی زیادی هستند که خون و مواد مفید مورد نیاز آن‌ها را در آن منطقه تا حد نیاز تأمین می‌کنند.

هنگامی که بدن افراد تا حدودی دچار کمبود ویتامین C شود، ممکن است این کمبود روی رگ‌های گفته شده تأثیر بگذارند و این رگ‌های خونی کوچک تا حدود زیادی شکننده شوند و به راحتی آسیب ببینند، و این باعث می‌شود لکه‌های قرمز روشن و تا حدودی کوچک در اطراف این فولیکول‌های مو پدیدار شوند.

این قضیه گاهی با نام خونریزی محیطی و سطحی پوست شناخته می‌شود و یک علامت مستند در زمینهٔ کمبود شدید ویتامین C شناخته شده است.

همچنین جالب است بدانید که مصرف مکمل‌های ویتامین C به طور معمول این علائم و نشانه‌های بوجود آمدن کمبود ویتامین C را در بدن، می‌تواند در طی مدت زمان حدود دو هفته تقریباً به طور کامل برطرف می‌کند.

خلاصه: فولیکول‌های مو دارای بسیاری از رگ‌های خونی ریز در سطح پوست است که به دلیل کمبود ویتامین C ممکن است تا حدودی آسیب دیده شوند و در نقاطی دچار پارگی شوند و این قضیه می‌تواند خود را به شکل ظاهر شدن تعدادی لکه‌های قرمز روشن در اطراف فولیکول‌ها، نشان دهد.

۴.بوجود آمدن ناخن‌های قاشقی شکل

ناخن‌های قاشقی شکل اغلب از شکل ظاهری آن‌ها تشخیص داده می‌شوند، به این صورت که سطح این ناخن‌ها مقعر و گود می‌شود (شبیه یک قاشق) و در بعضی موارد روی سطح بسیار ترد و شکننده نیز هستند.

بوجود آمدن این شکل از ناخن بیشتر به علت وجود کم خونی ناشی از بروز فقر آهن پدیدار می‌شوند، اما کمبود ویتامین C نیز می‌تواند یکی از دلایل بوجود آمدن این شکل از ناخن‌ها در انگشتان شود.

یکی دیگر از نشانه‌های کمبود این ویتامین حیاتی در ناخن‌ها بوجود آمدن لکه‌های قرمز یا خطوط عمودی در ناخن‌هاست. این لکه‌های قرمز به خونریزی اسپلینتر (splinter) معروف هستند، و در اثر کمبود ویتامین C به دلیل ضعیف شدن و آسیب پذیر شدن رگ‌های خونی که به راحتی دچارپارگی می‌شوند، بوجود می‌آید شود.

همچنین باید بدانید که اگرچه شکل ظاهر ناخن‌های دست و پاها تا حدودی می‌تواند به تشخیص کمبود احتمالی ویتامین C در بدن شما کمک کند، اما باید توجه داشته باشید که بوجود آمدن این علائم به منزلهٔ قطعی وجود کمبود ویتامین C در بدن به حساب نمی‌آیند.

خلاصه: بروز کمبود ویتامین C در بدن ممکن است با بوجود آمدن علائمی روی ناخن‌ها از جمله بوجود آمدن ناخن‌های قاشقی شکل (سطح ناخون های گود و فرو رفته) و ایجاد خطوط افقی در راستای خط رشد ناخن‌ها و همچنین و بوجود آمدن لکه‌های قرمز رنگ روی ناخن‌ها، همراه باشد.

۵.پوست خشک و آسیب دیده

می‌دانیم که یک پوست سالم دارای مقادیر بسیار زیادی ویتامین C درخود است. باید اشاره کرد که مقدار زیادی از این ویتامین C موجود در پوست در لاییه بیرونی پوست که به نام اپیدرم مشهور است قرار می‌گیرند.

وجود ویتامین C در لایه‌های مختلف پوست به خصوص در لایهٔ بیرونی آن می‌تواند در برابر بسیاری از عوامل آسیب زننده و خطر ناک محیطی از جمله آسیب اکسید کنندهٔ ناشی از تابش اشعه‌های بسیار مضر خورشید و یا قرار گرفتن در معرض مواد آلاینده و مضر محیطی مانند قرار گرفتن پوست در معرض دود سیگار یا ازن، از سلامت پوست محافظت کند و آن را تا حدود زیادی سالم نگه می‌دارد.

همچنین باعث تولید کلاژن می‌شود که ظاهر پوست را تا حد امکان به صورت زیبا و جوان نگه می‌دارد.

مصرف مقدار زیاد از این ویتامین حیاتی و مهم تا حدود زیادی باعث بهتر شدن کیفیت پوست خواهد شد، در حالی که مصرف مقدار کم‌تر از مقدار توصیه شده مصرف روزانه باعث افزایش ۱۰ درصدی احتمال خطر بوجود آمدن خشکی و چروکیدگی سطح پوست می‌شود.

در حالی که بوجود آمدن خشکی و آسیب دیدگی سطح پوست می‌تواند احتمالاً از نشانه‌های بوجود آمدن کمبود ویتامین C باشد، این قضیه می‌تواند توسط بسیاری از عامل‌های دیگر نیز در پوست ایجاد شود، بنابراین این علائم به تنهایی برای تشخیص کمبود ویتامین C در بدن، کافی نیست.

خلاصه: کمبود مقدار ویتامین C در بدن می‌تواند علائمی از جمله بوجود آمدن خشکی و چروکیدگی در سطح پوست ایجاد کند، اما این علائم همچنین ممکن است تا حدودی توسط عامل‌های دیگری نیز در سطح پوست ایجاد شود.

۶.کبود شدن آسان پوست

یکی دیگر از علائم آشکار بوجود آمدن کمبود ویتامین C در بدن این است که پوست به راحتی کبود می‌شود. کبودی سطح پوست به علت پارگی رگ‌های خونی در زیر پوست رخ می‌دهد که این امر باعث می‌شود مقداری خون از این رگ‌های آسیب دیده به مناطق زیر سطح پوست نشت کند و این مناطق به دلیل وجود این خون تغییر رنگ دهند و به اصطلاح کبودی ایجاد شود.

کبودی آسان پوست یکی از علائم رایج از کمبود ویتامین C است که تولید کننده. یکی از عملکردهای ویتامین C در تولید کلاژن است. با کمبود این ویتامین در بدن تولید کلاژن در پوست مختل می‌شود و این امر باعث می‌شود که تا حدودی عروق خونی و رگ‌های ضعیف و شکننده شود و به آسانی در آن‌ها پارگی اتفاق بیافتد در نتیجه بسیار آسان‌تر از حالت عادی کبودی در پوست اتفاق بیافتد.

این کبودی‌های خاص مربوط به کمبود ویتامین C در بدن ممکن است شامل نواحی زیاد و لکه‌های خیلی بزرگ باشد و مناطق بزرگی از بدن را پوشش دهد و یا اینکه شامل لکه‌ها و نقاط کوچکی با تغییر رنگ و کمی تیرگی در سطح پوست باشد که این به میزان کمبود ویتامین C در بدن بستگی دارد.

کبودی آسان یکی از اولین نشانه‌های بوجود آمدن کمبود ویتامین C در بدن است و بهتر است در آینده حتماً پیگیری شود و با انجام آزمایش و مراجعه به مشاوره یا پزشک مقدار ویتامین C بدن اندازه گیری شود تا در صورت وجود کمبود این ویتامین در بدن به سرعت شروع به درمان و اصلاح این مشکل در افراد بشود.

خلاصه: کمبود ویتامین C می‌توان تا حدود زیادی باعث اختلال در کلاژن سازی و در نتیجه ضعف رگ‌های خونی در سطح پوست شود، که این به نوبه خود یکی از عامل‌های اصلی ایجاد آسان کبودی سطح پوست است. و این علامت یکی از اولین نشانه‌های بوجود آمدن کمبود این ویتامین در بدن است.

کبودی
۷.کاهش سرعت بهبود یافتن زخم‌ها

می دانیم که وجود مقدار کافی از ویتامین C در ساختن کلاژن در بدن تا حدود زیادی ضروری است. از آنجا که این کمبود ویتامین C در بدن باعث بوجود آمدن اختلال در تولید کلاژن در بدن می‌شود بوجود آمدن کمبود ویتامین C در بدن می‌تواند باعث کند شدن سرعت‌ترمیم زخم‌ها و آسیب دیدگی‌ها در سطح پوست شود.

نتایج به دست آمده از آزمایش‌ها و مطالعه‌های انجام شده در همین زمینه نشان داده است که در افراد مبتلا به زخم پای مزمن هستند که بسیار دیر خوب می‌شوند، نسبت به افرادی که زخم پای مزمن ندارند، به میزان قابل توجهی احتمال وجود کمبود ویتامین C بیشتر است.

در مواردی که کمبود ویتامین C در بدن شدید باشد، حتی ممکن است زخم‌های قدیمی که تا حدودی درمان شده‌اند و شفا یافته‌اند نیز دوباره باز شوند و باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت شوند.

آهسته شدن روند بهبود زخم‌ها و جراحت‌ها یکی از علائم پیشرفته کمبود ویتامین C در بدن افراد است و به طور معمول تا زمانی که کسی برای ماه‌ها به کمبود این ویتامین اساسی و حیاتی مبتلا نبوده باشد در بدن قابل مشاهده نیست.

خلاصه: کمبود ویتامین C تا حدودی در ساخت بافت پوستی جدید اختلال ایجاد می‌کند که این امر باعث بوجود آمدن اختلال و مشکل در ترمیم زخم‌ها و جراحات سطح پوست شده و موجب می‌شود تا حدودی سرعت روند ترمیم پوست، کند شود. این یک علامت پیشرفته کمبود ویتامین C در بدن محسوب می‌شود، بنابراین ممکن است علائم دیگرقبل از آن ظاهر شوند.

۸.تورم و دردناک شدن مفاصل

می دانیم که بافت ها همبند در بدن سرشار از مقدار زیادی کلاژن هستند. بنابرین کمبود ویتامین C که یکی از عامل‌هایی است که می‌تواند در کلاژن سازی مشکل و اختلال ایجاد کند و مفاصل و اتصالات دارای بافت های همبند هستند بنابراین کمبود این ویتامین مهم می‌تواند تا حدود زیادی سلامت مفاصل را تحت تأثیر خود قرار دهد.

طبق بررسی‌های انجام شده در این زمینه تا کنون موارد بسیاری از شکایت افراد به خاطر بروز دردهای مفاصل به خاطر ابتلای فرد به کمبود ویتامین C گزارش شده است، که اغلب آنقدر شدید بوده‌اند که باعث لنگ زدن یا بروز مشکل در راه رفتن و اختلالات حرکتی می‌شود.

همچنین مشکل دیگری که کمبود ویتامین C ممکن است برای افرادی که دچار کمبود این ویتامین حیاتی می‌شوند بوجود آورد، تورم در ناحیهٔ مفاصل است. در واقع کمبود ویتامین C در بعضی موارد می‌تواند تا حدودی دلیل ایجاد خونریزی در ناحیهٔ مفاصل بدن شود، که این خود عامل بوجود آمدن تورم در ناحیهٔ مفاصل بدن افرادی است که مبتلا به کمبود ویتامین C هستند.

با این حال، خبر خوب این است که هر دوی این علائم منفی در افراد مبتلا به کمبود ویتامین C معمولاً با گذشت یک تا دو هفته از شروع درمان شخص با مکمل‌های حاوی ویتامین C به صورت روزانه، تا حدود بسیار زیادی از بین می‌روند.

خلاصه: کمبود ویتامین C معمولی می‌تواند باعث بوجود آمدن درد شدید در ناحیهٔ مفاصل فرد مبتلا شود. در موارد شدیدتر، ممکن است خونریزی در مفاصل بدن رخ دهد که این خود می‌تواند باعث ایجاد تورم و درد در این نواحی از بدن شود.

۹. ضعیف شدن استخوان‌ها

باید دانست که کمبود ویتامین C همچنین می‌تواند بر سلامت استخوان تا حدود زیادی تأثیر بگذارد. در حقیقت، مصرف این ویتامین به مقدار نا کافی و کمتر از مقدار توصیه شدهٔ روزانه مصرف آن، برای افراد می‌تواند باعث افزایش خطر شکستگی استخوان و همچنین پوکی استخوان‌های بدن شود.

نتایج بدست آمده از مطالع ها و آزمایش‌ها در همین زمینه نشان داده است که ویتامین C در تشکیل و ساخت بافت های استخوان نقش اساسی و بسیار مهم دارد، بنابراین کمبود این ویتامین در بدن می‌تواند تا حدودی باعث مبتلا شدن افراد به بیماری پوکی استخوان شود.

اسکلت کودکان نیز ممکن است به ویژه نسبت به کمبود ویتامین C تا حدود زیادی حساس و آسیب پذیر باشد، زیرا آن‌ها هنوز در حال رشد و توسعه و ساخت بافت های جدید هستند.

خلاصه: وجود مقدار کافی و مورد نیاز ویتامین C برای شکل گیری و ایجاد بافت استخوانی بدن تا حدود زیادی حیاتی است و کمبود این ویتامین در سنین بزرگسالان و بخصوص کودکان در حال رشد می‌تواند باعث بوجود آمدن بیماری‌هایی مانند نرمی استخوان شود و همچنین مسبب ضعف استخوان‌ها و شکننده بودن بافت استخوانی بدن شود. خونریزی لثه‌ها و ریختن دندان‌ها.

همانطور که قبلاً گفته شد کمبود ویتامین C در بدن می‌تواند علائم ظاهری فراوانی داشته باشد که از جمله واضح‌ترین و قابل شناسایی ترین آن‌ها می‌تواند به قرمزی و تورم لثه‌ها اشاره کرد که حتی گاهی فرد را دچار خونریزی از ناحیهٔ لثه و ریشهٔ دندان هم می‌کند.

وقتی ویتامین C بدن از کمتر از مقدار کافی و مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های حیاتی بدن باشد، بافت لثه ضعیف شده و ملتهب می‌شود و همچینین رگ‌های خونی راحت‌تر آسیب می‌بینند و به آسانی خونریزی می‌کنند.

در مراحل پیشرفته کمبود ویتامین C، لثه‌ها حتی ممکن است تا حدودی بنفش رنگ به نظر بیایند و حالت پوسیدگی به خود بگیرند.

سرانجام، دندان‌ها ممکن است به دلیل ضعیف و ناسالم شدن لثه‌های و و از بین رفتن بافت عاجی دندان‌ها که یک لایه داخلی و مهم تشکیل دهندهٔ دندان است.

خلاصه: لثه‌های خونریزی علامت شایع کمبود ویتامین C است و کمبود شدید آن حتی می‌تواند منجر به ریزش دندان شود.

۱۰.ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

نتایج بسیاری از آزمایش‌ها و مطالعه‌های انجام شده، نشان می‌دهد که ویتامین C داخل انواع مختلف سلول‌های ایمنی بدن تجمع می‌کند تا به آن‌ها در مبارزه با عفونت و از بین بردن عامل‌های بیماری زا کمک کنند.

همچنین معلوم شده است که کمبود این ویتامین حیاتی در بدن می‌تواند تا حدود زیادی باعث بوجود آمدن ضعف سیستم ایمنی شود و این خود می‌تواند باعث بیشتر شدن ابتلا به عفونت‌ها و ابتلای افراد به بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های جدی مانند ذات الریه شود.

در حقیقت، بسیاری از افراد مبتلا به اسکوربوت (بیماری که به علت وجود کمبود ویتامین C در بدن بوجود می‌آید)، سرانجام به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی خود در اثر عفونت می‌میرند.

خلاصه: ویتامین C یک ماده غذایی بسیار مهم برای سیستم ایمنی بدن است. کمبود ویتامین C با افزایش خطر مبتلا شدن به عفونت در ارتباط است، در حالی که کمبود شدید می‌تواند منجر به مرگ در اثر بیماری‌های عفونی شود.

۱۱.کم خونی طولانی مدت ناشی از فقر آهن

طبق نتایج به دست آمده از بررسی‌های انجام شده در این زمینه، معمولاً کم خونی ناشی از کمبود و فقر آهن در بدن با کمبود مقدار ویتامین C همراه است و اکثر اوقات با هم اتفاق می افتند.

از علائم که در هنگام بوجود آمدن کم خونی مربوط به فقر آهن ممکن است در بدن آشکار شود می‌توان به رنگ پریدگی صورت، بوجود آمدن خستگی، بوجود آمدن مشکلات و اختلالات در تنفس افراد در هنگام ورزش کردن، خشکی پوست و مو، سردرد و ایجاد شدن ناخن‌های قاشقی شکل در دستان و پا ها اشاره کرد.

نا کافی بودن مقادیر ویتامین C بدن ممکن است با کاهش جذب آهن از غذاهایی با منبع گیاهی همراه شود و همچنین تأثیر منفی بر متابولیسم آهن بدن فرد مبتلا به کمبود این ویتامین شود که این خود به بروز کم خونی ناشی از فقر آهن کمک فراوان می‌کند.

کمبود ویتامین C همچنین می‌تواند خطر خونریزی‌های بیش از حد را تا حدود زیادی افزایش دهد، که این خود می‌تواند باعث بوجود آمدن کم خونی کمک کند.

اگر کم خونی که به علت فقر آهن بوجود آمده است برای مدت طولانی بدون هیچ دلیل واضحی ادامه یابد، ممکن است این کار عاقلانه‌ای باشد که شما با مراجعه به پزشک یا مشاور سلامتی خود مقدار ویتامین C بدن خود را ارزیابی کنید.

خلاصه: کمبود ویتامین C می‌تواند تا حدودی باعث کاهش مقدار جذب آهن توسط بدن و افزایش احتمال خونریزی می‌تواند خطر کم خونی فقر آهن را تا حدود زیادی افزایش دهد.

۱۲.خستگی و حالت ضعیف

طبق نتایج بدست آمده از بررسی‌ها و مطالعه‌های انجام شده در این زمینه، بوجود آمدن علائمی مانند خستگی عمومی و ضعیف شدن روحیه و بروز اختلالات احساسی دو مورد از اولین نشانه‌های ناشی از بروز کمبود ویتامین C در بدن هستند.

طبق این گفته، این علائم می‌تواند خود را حتی مدت‌ها قبل از بوجود آمدن کمبود شدید ویتامین C در بدن، در فرد مبتلا به این کمبود نشان دهد.

در حالی که بوجود آمدن خستگی و تحریک پذیری و اختلالات و مشکلات خلقی و احساسی ممکن است برخی از اولین علائم به نظر برسد، این علائم معمولاً می‌توانند تنها پس از گذشت چند روز از مصرف کافی یا حتی گاهی در طی ۲۴ ساعت پس از مصرف مکمل‌های ویتامین C با مقدار بالا برطرف شوند.

خلاصه: علائم خستگی و ضعیف شدن روحیه و اختلالات و مشکلات احساسی و خلقی که از اولین علائم بوجود آمدن کمبود ویتامین C در افراد هستند ممکن است حتی زمانی که سطح ویتامین C در بدن کمی پایین‌تر از حد نرمال باشد اتفاق بیافتد، اما این علائم به سرعت با مصرف مقدار کافی از ویتامین C بر طرف می‌شوند.

۱۳.افزایش بی دلیل وزن

ویتامین C با تنظیم ترشح و آزاد سازی چربی از سلولهای چربی، کاهش میزان آزاد سازی و ترشح هورمونهای مربوط به استرس و همچنین کاهش بروز التهاب‌ها در بدن، می‌تواند فرد را تا حدود زیادی در برابر چاق شدن محافظت کند.

تاکنون نتایج بدست آمده از مطالعه‌ها و تحقیقات انجام شده در این زمینه تا حدود زیاد رابطه بین مصرف ناکافی ویتامین C و بوجود آمدن چربی‌های اضاف در بدن را تأیید می‌کند، اما هنوز آزمایش‌ها و مطالعه‌های بیشتری لازم است تا به صورت شفاف درک شود که آیا کمبود این ویتامین مهم، می‌تواند دلیل اصلی افزایش مقدار چربی‌های اضافی در بدن باشد یا خیر

جالب است بدانید، حتی در افرادی که وزن طبیعی دارند کم بودن سطح ویتامین C در خون باعث بوجود آمدن تجمع مقدار بیشتری از چربی‌ها در ناحیهٔ شکم می‌شود.

با این حال به یاد داشته باشید در حالی که وجود چربی‌های اضافی در بدن به تنهایی برای نشان دادن کمبود ویتامین C کافی نیستند، ممکن است نیاز باشد پس از بررسی سایر عوامل چاقی در فرد، این عامل هم بررسی شود.

خلاصه: مصرف ویتامین C به مقدار ناکافی و پایین بودن مقدار این ویتامین در بدن می‌تواند به افزایش چربی‌های اضافه در بدن انسان مربوط است، اما ممکن است فاکتورهای دیگری ازجمله کیفیت رژیم غذایی هم در چاقی مؤثر باشند.

۱۴.بروز التهاب‌های مزمن

می دانیم که ویتامین C یکی از مهمترین آنتی اکسیدان های قدرتمند بدن است که قابلیت حل شدن در آب را دارد.

این ویتامین مفید قادر است با خنثی کردن اثرات منفی مربوط به مولکول‌هایی به نام رادیکال‌های آزاد، از آسیب دیدن سلول‌ها تا حدود زیادی جلوگیری کند. رادیکال‌های آزاد ملکول هایی هستند که می‌توانند باعث بوجود آمدن آسیب‌های اکسید کنندگی و ایجاد التهاب‌ها در بدن شوند.

آسیب‌های اکسید کنندگی و بوجود آمدن التهاب‌ها در بدن از شایع‌ترین علت‌های مبتلا شدن به بسیاری از بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌های قلبی و دیابت است، بنابراین کاهش مقدار این اثرات بیماری زا در بدن احتمالاً برای حفظ سلامت شما بسیار سودمند است.

مصرف کم‌تر از مقدار توصیه شدهٔ ویتامین C به دلیل اکسید شدگی بیشتر می‌تواند باعث بیشتر شدن التهاب‌ها و آسیب دیدگی‌ها و همچنین افزایش خطر مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی در افراد شود.

نتایج به دست آمده از یک مطالعه و آزمایش نشان داد که بزرگسالانی که دارای کمترین میزان ویتامین C درخون خود هستند، نسبت به افرادی که بالاترین مقدار این ویتامین مفید را در خون خود دارند، در طی ۱۵ سال تقریباً ۴۰٪ بیشتر احتمال مبتلا شدن به نارسایی‌ها و بیماری‌های قلبی را دارند،، حتی اگر آن‌ها به کمبود ویتامین C نباشند.

خلاصه: مصرف مقدار فراوان از آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C باعث فواید زیادی برای حفظ سلامت بدن می‌شود، در حالی که مصرف کم این ویتامین مهم، ممکن است خطر بوجود آمدن التهاب‌ها و آسیب‌های اکسید شدگی را افزایش دهد.

ویتامین سی در غذابهترین منابع غذایی ویتامین C کدامند؟

مصرف روزانه توصیه شده (RDI) ویتامین C برای مردان ۹۰ میلی گرم و برای خانم‌ها ۷۵ میلی گرم است.

به افرادی که عادت به مصرف سیگار و دخانیات دارند توصیه می‌شود روزانه ۳۵ میلی گرم بیشتر از این مقدار توصیه شده ویتامین C مصرف کنند، زیرا مصرف سیگار و دخانیات باعث می‌شود تا حدود زیادی جذب ویتامین C در بدن کمتر شود و میزان نیاز بدن به مصرف این ماده مغذی را افزایش می‌دهد.

ویتامین C بسیار کمی برای جلوگیری از اسکوربیا مورد نیاز است. فقط ۱۰ میلی گرم در روز کافی است، یعنی تقریباً مقدار موجود در یک قاشق غذاخوری فلفل دلمه‌ای تازه یا آب نصف یک لیمو برخی از بهترین منابع غذایی ویتامین C (در هر پیمانه) شامل می‌شوند:

• اسرولا (میوه‌ای شبیه گیلاس): ۲,۷۴۰ ٪ از RDI

• گواوا (نوعی میوه): ۶۲۸٪ از RDI

• انگور فرنگی سیاه (Blackcurrants): 338 ٪ از RDI

• فلفل قرمز شیرین: ۳۱۷ ٪ از RDI

• کیوی: ۲۷۳ ٪ از RDI

• لیچی: ۲۲۶ ٪ از RDI

• لیمو: ۱۸۷ ٪ از RDI

• نارنگی: ۱۶۰٪ از RDI

• توت فرنگی: ۱۴۹ ٪ از RDI

• پاپایا: ۱۴۴ ٪ از RDI

• کلم بروکلی: ۱۳۵ ٪ از RDI

• جعفری: ۱۳۳ ٪ از RDI

نتایج به دست آمده از بعضی تحقیقات و مطالعه‌ها نشان می‌دهد که ویتامین C هنگام قرار گرفتن در معرض حرارت به سرعت تجزیه می‌شود و از بین می‌رود، بنابراین میوه و سبزیجات خام از حالت پخته شدهٔ آن‌ها برای تأمین این ویتامین برای بدن بسیار غنی‌تر و بهتر هستند.

از آنجا که بدن مقادیر زیادی ویتامین C را ذخیره نمی‌کند، بنابراین توصیه می‌شود هر روز میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید.

دریافت مقادیر زیاد مکمل‌های حاوی ویتامین C به نظر نمی‌رسد موجب مسمومیت شود، اما مصرف بیش از ۲،۰۰۰ میلی گرم از این ویتامین مغذی در روز ممکن است باعث بروز دردهای ناحیهٔ شکم، اسهال و حالت تهوع شود، همچنین خطر ابتلا به سنگ کلیه در مردان را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، مصرف مکمل‌های دارای مقدارهای بیش از ۲۵۰ میلی گرم در روز ممکن است با آزمایشاتی که برای تشخیص خون در معده یا مدفوع طراحی شده‌اند اختلال ایجاد کند و دقت نتایج این آزمایش‌ها را کم کند و باید دو هفته قبل از آزمایش مصرف این مکمل‌ها قطع شود.

خلاصه: میوه‌ها و سبزیجات از منابع عالی و بسیار غنی ویتامین C هستند و باید در صورت امکان به طور روزانه و در مقدار مناسب مصرف شود تا از بوجود آمدن کمبود آن در بدن جلوگیری شود. مکمل ویتامین C باعث بوجود آمدن مسمومیت نمی‌شود اما ممکن است در مقدارهای بالا باعث بوجود آمدن عوارض جانبی ناخوشایند برای افراد شود.

چکیده مقاله

کمبود ویتامین C در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته نسبتاً نادر است اما هنوز هم از هر ۲۰ نفر ۱ نفر به آن دچار است.

از آنجا که بدن انسان نمی‌تواند ویتامین C را در خود تولید کند یا آن را به مقدار زیادی ذخیره کند، برای جلوگیری از بوجود آمدن کمبود این ویتامین مفید در بدن، باید به طور روزانه، با مصرف رژیم غذایی مناسب و متنوع که شامل غذاهای تازه ازجمله میوه‌ها و سبزیجات تازه، برای بدن تأمین شود.

علائم و نشانه‌های زیادی برای تشخیص کمبود این ویتامین در بدن وجود دارد که بیشتر آنها مربوط به اختلالات و مشکلات در تولید کلاژن یا عدم دریافت آنتی اکسیدان کافی در بدن است.

برخی از اولین علائم کمبود آن عبارتند از خستگی، قرمزی لثه‌ها، کبودی آسان پوست و خونریزی، درد مفاصل و زبری پوست است.

با طولانی شدن و زیاد شدن شدت کمبود ویتامین C در بدن، استخوان‌ها ممکن است شکننده شوند، ناهنجاری‌هایی در ظاهر ناخن و مو ایجاد می‌شود، بهبودی زخم‌ها ممکن است بسیار بیشتر از حالت عادی طول بکشد و سیستم ایمنی بدن بسیار ضعیف شود.

بوجود آمدن التهاب‌هایی در بدن، کم خونی به دلیل فقر آهن و افزایش وزن که بدون هیچ دلیل بوجود می‌آید ممکن است علائم دیگری برای تشخیص کمبود ویتامین C در بدن باشند.

خوشبختانه، پس از افزایش مقدار ویتامین C در بدن و رساندن آن به میزان نرمال و کافی و مورد نیاز بدن، علائم کمبود این ویتامین معمولاً برطرف می‌شود.
منبع: www.healthline.com

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link