دانستنی

۷ خاصیت فوق العاده ویتامین C برای بدن

ویتامین C یک ویتامین بسیار مهم و اساسی است، که بدن نمی‌تواند آن را تولید کند. با این وجود فواید چشمگیری برای سلامتی بدن دارد. این ویتامین محلول در آب است و در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات از جمله پرتقال‌ها، توت فرنگی‌ها، میوه کیوی، فلفل‌های دلمه‌ای، کلم بروکلی، کلم و اسفناج یافت می‌شود.

میزان توصیه شده روزانه ویتامین C برای خانم‌ها ۷۵ میلی گرم در روز و برای آقایان ۹۰ میلی گرم در روز است. در حالی که معمولاً توصیه می‌شود ویتامین C را از غذاها دریافت کنید، بسیاری از افراد برای رفع نیازهای خود به سمت مصرف مکمل‌ها نیز می‌روند.

۷ خاصیت مهم ویتامین C:

با ۷ خاصیت مهم ویتامین سی همراه ما باشید.

۱. ویتامین C خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهد

ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار قدرتمند است که می‌تواند سیستم دفاعی طبیعی بدن را تقویت کند. آنتی اکسیدان ها مولکول‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. آن‌ها این کار را با محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب مولکول‌های مضری انجام می‌دهند که به نام رادیکال‌های آزاد معروف هستند.

هنگامی که رادیکال‌های آزاد جمع می‌شوند، آن‌ها می‌توانند وضعیتی به نام استرس اکسیداسیون ایجاد کنند، که می‌تواند باعث بوجود آوردن خطر دچار شدن به بسیاری از بیماری‌های مزمن در بدن شود.

مطالعه‌ها و آزمایش‌های دانشمندان نشان می‌دهد که مصرف بیشتر ویتامین C می‌تواند سطح آنتی اکسیدان خون شما را تا ۳۰٪ افزایش دهد. این قضیه به سیستم دفاعی طبیعی بدن کمک می‌کند تا در مقابل هرگونه التهاب مبارزه کند.

خلاصه: ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که می‌تواند سطح آنتی اکسیدان خون را تقویت کرده و تا حدود زیادی افزایش دهد. این قضیه ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی کمک کند.

۲. مصرف ویتامین C به مبارزه  با فشار خون بالا کمک می‌کند

تقریباً یک سوم از افراد بزرگسال در کشور آمریکا دارای فشار خون بالا هستند.

فشار خون بالا شما را در معرض بیماری‌های قلبی عروقی قرار می‌دهد و یکی از علت‌های اصلی مرگ انسان‌ها در جهان است.

مطالعه‌ها و آزمایش‌های دانشمندان در این زمینه نشان داده‌اند که ویتامین C ممکن است به کاهش فشار خون در افراد با فشار خون بالا و یا بدون فشار خون بالا کمک کند.

یک مطالعهٔ انجام شده بر روی حیوانات آزمایشگاهی، نشان داد که مصرف یک مکمل که دارای مقدار مناسبی از ویتامین C باشد با نرم‌تر شدن دیوارهٔ رگ‌های خونی که خون را از قلب به سایر نقاط بدن منتقل می‌کنند، نقش مهمی در کاهش فشار خون در بدن دارد.

بیشتر بخوانید: ۳ فایده‌ی ویتامین D که شما را شگفت زده می‌کند

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل‌ها بر روی ۲۹ مطالعهٔ انجام شده بر روی انسان نشان داده است که مصرف مکمل ویتامین C، به طور متوسط، فشار خون سیستولیک (بالاترین مقدار فشار خون در شخص) را ۳.۸۴ میلی متر جیوه کاهش می‌دهد و فشار خون دیاستولیک (پایین‌تر مقدار فشار خون در شخص) را ۱.۴۸ میلی متر جیوه در بزرگسالان سالم کمتر می‌کند.

در بزرگسالانی که دارای بیماری فشار خون بالا هستند، مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین C به طور متوسط فشار خون سیستولیک (بالاترین مقدار فشار خون در شخص) ۴.۸۵ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک (پایین‌تر مقدار فشار خون در شخص) را ۱.۶۷ میلی متر جیوه کاهش می‌دهد، در حالی که این نتایج تا حدود زیادی امیدوار کننده به نظر می‌رسند، هنوز دقیقاً مشخص نیست که آیا اثرات این مکمل‌ها بر فشار خون بلند مدت است یا خیر. علاوه بر این، افرادی که فشار خون بالایی دارند، نباید فقط برای درمان به ویتامین C اعتماد و اتکا کنند و بهتر است حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنند.

خلاصه: مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین C برای کاهش فشار خون در بزرگسالان سالم و بزرگسالان با فشار خون بالا می‌تواند تا حدود زیادی به کاهش فشار خون در آن‌ها کمک می‌کند.

مکمل ویتامین سی

۳. ویتامین سی خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش می‌دهد

بیماری قلبی عامل شمارهٔ اصلی و شماره یک مرگ و میر در سراسر جهان است.

مصرف ویتامین C بسیاری از عواملی که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند را تا حدود زیادی کم‌تر می‌کند، از جمله فشار خون بالا، سطح بالای کلسترول بد LDL “”، سطح پایین کلسترول خوب HDL “” و سطح‌تری گلیسیرید.

مصرف ویتامین C ممکن است تا حدودی به پایین آوردن این عوامل خطر زا کمک کند، و این خود تا حدودی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

به عنوان مثال، بررسی‌های انجام شده بر ۹ مطالعه با تعداد ۲۹۳۱۷۲ شرکت کننده نشان داد که بعد از حدود ۱۰ سال، افرادی که روزانه حداقل ۷۰۰ میلی گرم ویتامین C مصرف می‌کردند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در آن‌ها نسبت به افرادی که مکمل دارای مقدار مناسبی از ویتامین C را مصرف نکردند حدود ۲۵% کاهش یافته است.

جالب اینجاست که، یک بررسی دیگر از ۱۵ مطالعه انجام شده نشان داد که رساندن ویتامین C به بدن فقط از مواد غذایی، و نه از طریق مکمل‌ها، باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.
با این حال، دانشمندان هنوز به طور کامل اطمینان ندارند افرادی که غذاهای سرشار از ویتامین C مصرف می‌کنند نیز به همان نسبت افرادی که مکمل

حاوی ویتامین C مصرف می‌کنند، از یک سبک زندگی سالم بر خوردار هستند.

در واقع، به نظر می‌رسد مصرف حداقل ۵۰۰ میلی گرم ویتامین C در روز ممکن است خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های قلبی را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد. با این حال، اگر شما در حال حاضر رژیم غذایی سرشار از ویتامین C مصرف می‌کنید، ممکن است مصرف مکمل‌های حاوی این ویتامین خیلی برای سلامتی شما سودمند نباشد.

خلاصه: مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین C تا حدود زیادی باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شوند. این مکمل‌ها ممکن است عوامل خطر بیماری قلبی، از جمله کلسترول بد یا همان LDL و همچنین تری گلیسیرید خون را کاهش دهند.

۴. ویتامین C چگونه به جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری نقرس کمک می‌کند؟

نقرس نوعی بیماری ورم مفاصل است که تقریباً ۴٪ از بزرگسالان کشور آمریکا به آن مبتلا هستند. این بیماری بسیار دردناک است و شامل التهاب مفاصل، به خصوص در مفاصل انگشتان پا می‌شود. افراد مبتلا به نقرس دچار تورم و حملات ناگهانی و شدید درد هستند.

علائم نقرس وقتی بوجود می‌آیند که بیش از حد نرمال اسید اوریک در خون وجود داشته باشد. (اسید اوریک جزو مواد زائدی است که توسط بدن تولید می‌شود و باید از بدن دفع شود.) وقتی مقدار این ماده در بدن تا حدود زیادی افزایش پیدا کند، ممکن است به شکل جامد در بیاید و در سطح مفاصل رسوب کند.

یک نکتهٔ جالب این که چندین مطالعه نشان داده‌اند که مصرف ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون کمک کند و در نتیجه به محافظت کردن از بدن در برابر حملات درد مربوط به بیماری نقرس تا حدود زیادی کمک کند.

بیشتر بخوانید: درمان سرماخوردگی خانگی

به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی ۱،۳۸۷ مرد نشان داده است که افرادی که بیشترین ویتامین C را در طول روز مصرف می‌کنند، توانسته‌اند میزان اسید اوریک خونشان را تا حدود قابل توجهی پایین‌تر از افرادی که کمترین مقدار این ویتامین را مصرف کرده‌اند نگه دارند.

یک مطالعه دیگر بر روی تعداد ۴۶۹۹۴ مرد سالم مصرف ویتامین C را در آن‌ها بیش از ۲۰ سال دنبال کرد تا ببیند آیا میزان مصرف این ویتامین با خطر ابتلا به بیماری نقرس در آن‌ها مرتبط است یا خیر. نکتهٔ جالب این است این مطالعه نشان داد که افرادی که مکمل‌های حاوی ویتامین C مصرف کردند، ۴۴٪ کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری نقرس قرار داشتند.

 بررسی ۱۳ مطالعه پزشکی نشان داد که مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین C در طول ۳۰ روز، به طور قابل توجهی در مقایسه با دارونماها، اسید اوریک خون را کاهش می‌دهد.

در حالی که به نظر می‌رسد ارتباط کاملاً شفاف و آشکاری بین میزان ویتامین C و میزان اسید اوریک وجود دارد، تحقیق و آزمایش‌های انسانی بیشتری در مورد تأثیر ویتامین C بر خطر ابتلا به بیماری نقرس مورد نیاز است.

خلاصه: غذاها و مکمل‌های سرشار از ویتامین C با کاهش سطح اسید اوریک خون و کاهش خطر نقرس مرتبط است.

ویتامین سی

۵. به جذب آهن کمک می‌کند

آهن ماده مغذی و بسیار مهمی است که کارکردهای مختلفی در بدن دارد. یکی از مهم‌ترین این کارکردهای آهن در بدن، نقش این ماده در ساخت گلبول‌های قرمز و انتقال اکسیژن به سراسر بدن شما است.

نکتهٔ جالب توجه اینجاست که مکمل‌های ویتامین C می‌توانند به زیاد شدن جذب آهن از رژیم غذایی کمک کنند. ویتامین C در تبدیل انواعی از آهن که به مقدار کم جذب بدن می‌شوند، مانند آهنی که غذاهایی با منبع گیاهی دارند، به انواع دیگر آهن که جذب آن‌ها توسط بدن بسیار بیشتر و آسان‌تر است کمک می‌کند.

این امر به ویژه برای افرادی که رژیم بدون گوشت دارند مفید است، زیرا گوشت منبع بسیار غنی از آهن است.

در حقیقت، تنها مصرف ۱۰۰ میلی گرم ویتامین C در روز ممکن است جذب آهن را ۶۷ درصد بیشتر کند. در نتیجه، مصرف ویتامین C چه از طریق رژیم غذایی و چه از طریق مصرف مکمل‌های این ویتامین ممکن است باعث کم‌تر شدن خطر ابتلا به کم خونی در بین افرادی که بیشتر احتمال دچار شدن به کمبود آهن را دارند، کمک کند.

در یک مطالعه بر روی ۶۵ کودک مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن خفیف، به آن‌ها یک مکمل حاوی ویتامین C داده شد. محققان دریافتند که این مکمل به تنهایی به کنترل کم خونی آنها کمک می‌کند.

اگر از کمبود آهن رنج می‌برید، بیشتر مصرف کردن غذاهای سرشار از ویتامین C یا مصرف یک مکمل ویتامین C ممکن است به بیشتر شدن مقدار آهن خون شما تا حدود زیادی کمک کند.

خلاصه: ویتامین C می‌تواند جذب انواع آهنی را که به میزان بسیار کمی جذب شده است را تا حدود زیادی بیشتر کنند مانند آهن موجود در غذاهایی با منبع غیر گوشتی. مصرف این ویتامین همچنین خطر کمبود آهن را تا حدود زیادی کم‌تر می‌کنند.

۶. ویتامین C سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که مردم به مصرف مکمل‌های ویتامین C علاقه مند هستند این است که مصرف این ویتامین تا حدود زیادی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

ویتامین C در کمک به قسمت‌های مختلف سیستم ایمنی بدن نقش مهمی بازی می‌کند.

اولاً این که، ویتامین C به تولید گلبول‌های سفید به نام لنفوسیت‌ها و فاگوسیت ها کمک فراوان می‌کند. این گلبول‌ها در محافظت بدن در برابر انواع عفونت‌ها نقش کلیدی دارند.

دوم آن که، ویتامین C به گلبول‌های سفید خون کمک می‌کند تا علاوه بر اینکه در برابر اثرات مضر ملکول های معروف به رادیکال‌های آزاد که دارای خطرات فراوانی برای سلامت بدن هستند از بدن محافظت کند، کارایی این گلبول‌های سفید خون تا حدود زیادی هم افزایش می‌دهد.

سوم، ویتامین C یک بخش مهم و اساسی در سیستم دفاعی پوست محسوب می‌شود. این ویتامین به صورت فعال به پوست منتقل می‌شود و می‌تواند به عنوان آنتی اکسیدان عمل کند و به تقویت پوست کمک بسیار می‌کند.

مطالعه‌ها و آزمایش‌های انجام شده همچنین نشان داده‌اند که مصرف ویتامین C می‌تواند تا حدود زیادی زمان بهبودی زخم را در سطح پوست کاهش دهد و سرعت این کار را تا حدود زیادی افزایش می‌دهند.

علاوه بر این، نشان داده شده است که سطح پایین ویتامین C در بدن باعث بوجود آمدن ضعف عمومی در بدن می‌شود.

به عنوان مثال، افرادی که از ذات الریه رنج می‌برند، سطح ویتامین C کمتری دارند و نشان داده شده است که مصرف کردن مکمل‌های ویتامین C باعث سریع‌تر شدن درمان و کم شدن زمان بهبودی می‌شوند و افزایش سرعت روند بازیابی سلامتی عمومی در آن‌ها می‌شود.

خلاصه: مصرف ویتامین C باعث کمک به عملکرد بهتر گلبول‌های سفید خون، تقویت سیستم دفاعی پوست و کمک به بیشتر شدن سرعت خول شدن زخم‌ها، همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

۷. از قدرت حافظه و تفکر شما در مقابل روند افزایش سن محافظت می‌کند

زوال عقل اصطلاح فراگیری است که برای توصیف علائم ضعیف شدن قدرت حافظه و عقل و منطق در انسان به کار می‌رود. این بیماری بیش از ۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان را مبتلا کرده است و به طور معمول در افراد بزرگسال و مسن مشاهده می‌شود.

مطالعه‌ها و آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد که اثرات منفی ملکول هایی به نام رادیکال‌های آزاد و همچنین ایجاد التهاب و تورم در ناحیهٔ مغز، ستون فقرات و اعصاب (که به صورت کلی با عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می‌شود) می‌توانند خطر بوجود آمدن بیماری زوال عقل را افزایش دهند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار قوی به حساب می‌آید. کمبود میزان این ویتامین در بدن به اختلال در تفکر و ضعیف شدن قدرت حافظه منجر خواهد شد.

علاوه بر این، چندین مطالعه نشان داده‌اند که افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است مقدار ویتامین C کمتری در خون داشته باشند.

همچنین باید بدانید که دریافت کردن مقدار زیادی ویتامین C از مواد غذایی یا مکمل‌ها، تأثیر مثبتی در زیاد کردن قدرت تفکر و حافظه با افزایش سن دارد.
در صورت دریافت نکردن مقدار کافی ویتامین C از رژیم غذایی، مکمل‌های حاوی ویتامین C می‌توانند در برابر مشکلات مربوط به سلامتی از جمله بیماری زوال عقل کمک فراوانی به افراد بکنند. با این حال، برای درک کامل و شفاف تأثیر مکمل‌های ویتامین C بر سلامت سیستم عصبی، مطالعات و آزمایش‌های بیشتری بر روی انسان مورد نیاز است.

خلاصه: کمبود میزان ویتامین C در بدن ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به مشکلات و بیماری‌های مربوط به ضعف قدرت حافظه و تفکر در افراد شوند، مانند بیماری موسوم به زوال عقل، در حالی که نشان داده شده است که جذب مقادیر زیاد ویتامین C از طریق رژیم غذایی و یا مکمل‌های حاوی این ویتامین، می‌تواند تا حدود زیادی دارای اثر مثبت در برابر این گونه مشکلات سیستم عصبی باشد.

مواد غذایی ویتامین سی دارن

شایعه هایی در رابطه با ویتامین C

اگرچه ویتامین C دارای مزایای علمی اثبات شدهٔ فروانی برای سلامتی انسان است، اما همچنین ادعاهای بی اساس بسیاری با شواهد علمی کم و ضعیف یا حتی گاهی بدون هیچ گونه پشتبانهٔ علمی در مورد آثار خارق العادهٔ این ویتامین برسلامت انسان از سوی بعضی افراد گفته می‌شود.
در اینجا برخی ادعاهای تأیید نشده درباره ویتامین C آورده شده است:

  •  مصرف ویتامین C می‌تواند از سرماخوردگی جلوگیری کند: در حالی که به نظر می‌رسد مصرف ویتامین C شدت سرماخوردگی را تا حدودی کاهش دهد و زمان بهبودی را در بزرگسالان ۸٪ و در کودکان ۱۴٪ کمتر کند (یعنی سرعت روند بهبودی را بیشتر کند)، اما قادر به جلوگیری از مبتلا شدن به سرما خوردگی نیست.
  • مصرف ویتامین C خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد: تا کنون تعداد معدودی از مطالعه‌ها و آزمایش‌ها مصرف ویتامین C را باعث کاهش خطر ابتلا به چندین نوع سرطان دانسته‌اند. با این حال، اکثر آزمایش‌های در این زمینه نشان داده‌اند که ویتامین C بر خطر ابتلا به انواع سرطان تأثیری قابل توجهی نمی‌گذارد.
    مصرف ویتامین C از چشم در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند: مصرف ویتامین C باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به چشم مانند آب مروارید میشود، می‌شود. با این حال، مصرف مکمل‌های دارای ویتامین C هیچ تاثیری بر درمان این بیماری‌ها نداشته و حتی ممکن است باعث آسیب بیشتر شود.
  • مصرف ویتامین C می‌تواند مسمومیت سرب را درمان کند: اگرچه به نظر می‌رسد افرادی که دارای مسمومیت با سرب هستند از میزان ویتامین C پایینی برخوردار هستند، اما هیچگونه مدرک محکمی از مطالعه‌ها و آزمایش‌های انجام شده بر روی انسان وجود ندارد که نشان دهد ویتامین C می‌تواند مسمومیت با سرب را درمان کند
    خلاصه: اگرچه ویتامین C فواید به اثبات رسیدهٔ فراوانی دارد، اما مطالعه‌ها نشان نداده‌اند مصرف این ویتامین از سرماخوردگی جلوگیری می‌کند، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد، به درمان بیماری‌های مربوط به چشم کمک می‌کند و یا همچنین مسمومیت سرب را درمان می‌کند.

چکیده مقاله:

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که باید از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌ها برای بدن تأمین شود. مصرف این ویتامین فواید بسیار مهمی در زمینهٔ سلامتی بدن دارد از جملهٔ آن‌ها می‌توان به افزایش مقدار آنتی اکسیدان در بدن، و کم‌تر شدن فشار خون، کم شدن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، محافظت در برابر حملات درد در بیماری نقرس، بهتر شدن و افزایش میزان جذب آهن، تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش خطر ابتلا به مشکلات و بیماری‌های سیستم عصبی مانند زوال عقل اشاره کرد.

در کل، اگر در تأمین این مادهٔ پر ارزش برای بدن از طریق رژیم غذایی دچار مشکل هستید، استفاده از مکمل‌های حاوی ویتامین C یک روش عالی و ساده برای افزایش مقدار ویتامین C در بدن است.

منبع: www.healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
به مدت 24 ساعت
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link

اولین نفر از تخفیف ها باخبرشوید!

با وارد کردن شماره تلفن از تخفیف های هر لحظه افق کوروش باخبرشوید
تایید
close-link