دانستنی

از فواید ویتامین B6 برای بدن بدانید

ویتامین B6 که با نام پیریدوکسین هم شناخته می‌شود، یکی از ویتامین‌هایی است که قابل حل شدن در آب است، و بدن شما برای عملکردهای مختلف خود به آن نیاز دارد.
این ویتامین در بدن شما کمک‌های زیادی به حفظ سلامتی می‌کند. ویتامین ب۶ در جذب کردن پروتئین، همچنین تنظیم سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها و تولید کردن گلبول‌های قرمز و انتقال دهنده‌های عصبی نقش مهمی در بدن دارد.
بدن شما نمی‌تواند ویتامینB6 در خود تولید کند، بنابراین باید آن را از طریق غذاها یا مکمل‌ها دریافت کنید.
بیشتر افراد از طریق غذایی‌هایی که می‌خورند ویتامین B6 کافی مورد نیاز بدن خود را دریافت می‌کنند، اما ممکن است تعداد خاصی از افراد در معرض کمبود این ویتامین مهم باشند.
مصرف مقادیر کافی ویتامین B6 برای حفظ سلامتی مناسب بدن شما، بسیار مهم است و حتی می‌تواند تا حدود زیادی از ابتلا به برخی بیماری‌های مزمن جلوگیری کند و یا به درمان آن‌ها کمک کند
۹ فایدهٔ مهم ویتامین B6 برای جفظ سلامتی که مورد تایید منابع علمی است.

۱.  خوردن ویتامین B6 و کاهش علائم افسردگی

ویتامین B6 در تنظیم احساسات و خلق و خو نقش مهمی دارد.
این قضیه تا حدودی به این دلیل است که این ویتامین برای تولید انتقال دهنده‌های عصبی که تنظیم کننده احساسات هم هستند از جمله سروتونین، دوپامین و اسید گاما آمینوبوتیریک (GABA) ضروری است.
ویتامین B6 همچنین می‌تواند در کم کردن میزان زیاد اسید آمینه هموسیستئین موجود در خون، که باعث ایجاد افسردگی و سایر مشکلات روانپزشکی می‌شود، نقش مهمی داشته باشد.
مطالعات و آزمایش‌ها و بررسی‌های زیادی در این زمینه نشان داده‌اند که بوجود آمدن علائم افسردگی می‌تواند مربوط به کم بود مقدار ویتامین B6 درخون باشد و یا به دریافت مقدار نا مناسب و کم‌تر از حد این ویتامین توسط بدن ارتباط داشته باشد، به ویژه در بزرگسالان مسن که در معرض خطر کمبود ویتامین‌های گروه B هستند.
همچنین یک مطالعه بر روی ۲۵۰ بزرگسال مسن نشان داد که کمبود ویتامین B6 در خون احتمال دچار شدن این افراد را به بیماری افسردگی تا حد زیادی افزایش می‌دهد.
با این حال، استفاده از ویتامین B6 برای جلوگیری یا درمان افسردگی اثرگذار نبوده است.
یک مطالعه دو ساله کنترل شده بر روی تقریباً ۳۰۰ مرد مسن که در ابتدای مطالعه دچار افسردگی نشده بودند، نشان داد که افرادی که مکمل‌های حاوی ویتامین B6، فولات (B9) و B12 مصرف می‌کردند در مقایسه با گروهی که دارونما مصرف می‌کردند علائم افسردگی کمتری از خود نشان ندادند.
خلاصه: مقدار پایین ویتامین B6 در بزرگسالان مسن می‌تواند تا حدودی باعث بروز علائم افسردگی شود، اما تحقیقات نشان نداده‌اند که مصرف ویتامین B6 یک روش درمان مؤثر برای رفع اختلالات احساسی است.

۲. کاهش خطر ابتلا به آلزایمر

مصرف ویتامین B6 می‌تواند تا حدودی در بهتر شدن عملکرد مغز و جلوگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر نقش داشته باشد، اما تا کنون نتیجه‌های به دست آمده از آزمایش‌ها در این زمینه این قضیه را به صورت علمی اثبات نکرده‌اند.
از یک طرف، ویتامین B6 می‌تواند سطح بالای هموسیستئین موجود در خون را کاهش دهد که ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد.
یک مطالعه بر روی ۱۵۶ فرد بزرگسال که مقدار هموسیستئین در خون آن‌ها بالا بوده است و دچار اختلال‌های خفیف شناختی و ذهنی بوده‌اند نشان داد که مصرف مقدار زیادی B6، B12 و فولات (B9) باعث کاهش هموسیستئین شده است وهمچنین موجب کم شدن هدر رفت مقدار مواد معدنی مفید در برخی از قسمت‌های مغز که در برابر آلزایمر آسیب پذیر تر هستند، شده است.
با این حال، هنوز کاملاً مشخص نشده است که آیا کاهش هموسیستئین در خون به بهبود عملکرد مغز کمک می‌کند یا سرعت بوجود آمدن اختلال در زمینه‌های شناختی را کندتر می‌کند.
در یک آزمایش تجربی و کنترل شده و تصادفی بر روی بیش از ۴۰۰ بزرگسال که به بیمار آلزایمر خفیف تا متوسط مبتلا بودن، مشخص شد که مصرف میزان بالای B6، B12 و فولات یا همان B9 باعث کم شدن میزان هموسیستئین خون می‌شود اما در عین حال در مقایسه با دارونما عملکرد مغز را ضعیف نمی‌کند.
علاوه بر این، یک بررسی از ۱۹ مطالعه نتیجه گرفته است که مصرف مکمل‌های حاوی B6، B12 و فولات یا همان ویتامنی B9 به تنهایی یا به طور ترکیبی عملکرد مغز را بهبود نمی‌دهد یا خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش نمی‌دهد.
برای درک بهتر و روشن‌تر شدن نقش ویتامین B6 به تنهایی بر میزان هموسیستئین و همچنین بر روی عملکرد مغز و سلامتی مغز تحقیقات وآزمایش های بیشتری مورد نیاز است.
خلاصه: ویتامین B6 می‌تواند بوسیلهٔ کاهش سطح هموسیستئین که باعث بیماری آلزایمر و اختلالات حافظه می‌شود، از ضعیف‌تر شدن عملکرد مغز تا حدودی جلوگیری کند. با این حال، مطالعات و آزمایش‌ها در این زمینه هنوز اثربخشی B6 در بهتر کردن سلامت مغز را اثبات نکرده‌اند.

ب 6

۳.کمک به رفع کم خونی:

به دلیل نقش ویتامین B6 در تولید هموگلوبین، این ویتامین می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری و درمان کم خونی که به علت کمبود این ویتامین در بدن بوجود می‌آید، داشته باشد.

هموگلوبین پروتئینی است که اکسیژن را به سلول‌های نقاط مختلف بدن شما انتقال می‌دهد. وقتی میزان هموگلوبین خون شما کم است، سلول‌های شما اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند. در نتیجه ممکن است دچار کم خونی شوید و احساس ضعف یا خستگی کنید.
مطالعات و آزمایش‌هایی که به تازگی در این زمینه انجام شده است تا حدودی وجود داشتن ارتباط بین کمبود مقدار ویتامین B6 را با کم خونی یا همان کم بود هموگلوبین خون، به ویژه در زنان باردار و زنان در سن باروری را به اثبات رسانده‌اند.
با این حال، تصور می‌شود که کمبود ویتامین B6 در اکثر بزرگسالان سالم بسیار کم رخ می‌دهد، بنابراین مطالع ها و تحقیق‌های بسیار کمی در بارهٔ استفاده از B6 برای درمان کم خونی وجود دارد.
یک مطالعه و آزمایش انجام شده بر روی یک زن ۷۲ ساله مبتلا به کم خونی ناشی از کمبود B6 نشان داد که انجام درمان با فعال‌ترین نوع ویتامین B6 توانسته علائم کم خونی را تا حدود زیادی بهبود دهد.
یک مطالعه و بررسی دیگر نشان داده است که مصرف ۷۵ میلی گرم ویتامین B6 در روز در دوران بارداری علائم بیماری کم خونی را تا حدود زیادی در تعداد ۵۶ زن باردار که بدنشان به درمان با آهن پاسخ مناسب نداده بود، را تا حدودی کاهش داده است
انجام آزمایش‌های بیشتری برای نشان دادن تأثیرات مصرف ویتامین B6 در درمان کم خونی در کسانی غیر از افرادی که در معرض خطر کمبود ویتامین B هستند (مانند زنان باردار و افراد مسن‌تر) لازم است.
خلاصه: دریافت نکردن ویتامین B6 کافی می‌تواند باعث بوجود آوردن کمبود هموگلوبین و کم خونی شود، بنابراین مصرف این ویتامین می‌تواند تا حدودی از بروز این بیماری‌ها در بدن شما جلوگیری کند و یا به درمان آن کمک کند.

۴. ویتامنی B6 و درمان علائم پیش از قاعدگی

می دانیم ویتامین B6 برای درمان نشانه‌های بیماری پیش از قاعدگی یا PMS از جمله اضطراب، افسردگی و تحریک پذیری استفاده می‌شود.
محققان گمان می‌کنند که B6 به دلیل نقش آن در تولید انتقال دهنده‌های عصبی که احساسات در بدن را تنظیم می‌کنند، تا حدودی به رفع نشانه‌های منفی مرتبط با PMS کمک می‌کند.
یک مطالعه و بررسی سه ماهه در بیش از ۶۰ زن که در دوران یائسگی خود قرار داشتند، نشان داد که مصرف ۵۰ میلی گرم ویتامین B6 در روز علائم بیماری PMS یعنی افسردگی، تحریک پذیری و خستگی را تا حدود ۶۹ درصد بهبود می‌دهد.
با این حال، نشان داده شد که در زنانی که به آن‌ها دارونما داده شده نیز علائم PMS تا حدودی بهبود پیدا کرد، که نشان می‌دهد اثر درمانی ویتامین B6 ممکن است تا حدی به دلایل روانی مربوط بوده باشد.
یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که مصرف ۵۰ میلی گرم ویتامین B6 به همراه ۲۰۰ میلی گرم منیزیم در روز توانسته تا حدودی علائم PMS از جمله نوسانات احساسی و خلقی، تحریک پذیری و اضطراب را در طی یک چرخه قاعدگی تا حدودی کم‌تر کند.
در حالی که این نتایج امیدوار کننده است، ولی آنها به تعداد بسیار کمی از افراد آزمایش شده و مدت زمان کوتاه آزمایش‌های محدود می‌شوند. بنابر
این قبل از ارائه توصیه‌ها در مورد مصرف ویتامین B6 تحقیقات بیشتری در مورد ایمنی و اثربخشی این ویتامین در بهبود علائم PMS مورد نیاز است.
خلاصه: تحقیقات نشان داده‌اند که مقادیر زیاد ویتامین B6 به دلیل نقش آن در تولید انتقال دهنده‌های عصبی، در کاهش اضطراب و سایر مشکلات احساسی مربوط به PMS مؤثر است.

خواص ویتامین B12 برای سلامتی، از ظاهری زیبا تا روانی آرام

۵. درمان حالت تهوع

ویتامین B6 به مدت چند دهه برای درمان تهوع و استفراغ در دوران بارداری استفاده شده است. در واقع، این ویتامین یکی از ترکیبات در دارویی به نام Diclegis است. این دارویی است که معمولاً برای معالجه بیماری صبحگاهی یا همان ویار دوران بارداری استفاده می‌شود.
محققان کاملاً مطمئن نیستند که چرا ویتامین B6 می‌تواند به بهبود بیماری صبحگاهی یا همان ویار تا حدودی کمک می‌کند، اما ممکن است این قضیه به این دلیل باشد که B6 کافی نقش مهمی در یک بارداری سالم ایفا می‌کند.
یک مطالعه و بررسی انجام شده بر روی تعداد ۳۴۲ زن در ۱۷ هفته اول بارداری خود نشان داد که مصرف روزانهٔ مکمل حاوی ۳۰ میلی گرم ویتامین B6 به طور قابل توجهی احساس تهوع را پس از ۵ روز درمان در مقایسه با دارونما، کاهش می‌دهد
یک مطالعه دیگر، تأثیر زنجبیل و ویتامین B6 را در کاهش میزان حالت تهوع و استفراغ در ۱۲۶ زن باردار مقایسه کرده است. نتیجه نشان می‌دهد که مصرف ۷۵ میلی گرم B6 در هر روز پس از چهار روز علائم تهوع و استفراغ را ۳۱ ٪ کاهش می‌دهد.
این مطالع ها و آزمایش‌های علمی نشان می‌دهد که ویتامین B6 حتی در مدت زمان کمتر از یک هفته در معالجه بیماری صبحگاهی یا همان ویار مؤثر است.
اگر علاقه مند به مصرف B6 برای بیماری صبحگاهی (ویار) هستید، قبل از شروع مکمل‌ها با پزشک خود مشورت کنید.
خلاصه: برای مدت‌ها، مصرف مکمل‌هایی که دارای ویتامین B6 به مقدار ۳۰ تا ۷۵ میلی گرم بودند در روز به عنوان یک درمان مؤثر برای درمان حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری استفاده می‌شده است.

۶. کاهش خطر بیماری قلبی

ویتامین B6 می‌تواند تا حدودی مانع از گرفتگی رگ‌ها و عروق شود و خطر بیماری قلبی را به حداقل ممکن برساند.
تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که سطح ویتامین B6 در خون آن‌ها پایین‌تر از مقدار نرمال است، در مقایسه با افرادی که سطح B6 بالاتری دارند، تا حدود دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند.
این قضیه به احتمال زیاد می‌تواند به دلیل نقش ویتامین B6 در کم شدن میزان هموسیستئین خون باشد. میزان هموسیستئین خون می‌تواند به دلیل بوجود آمدن تعدادی ازعوارض ناشی از چند نوع بیماری، از جمله بیماری‌های قلبی، افزایش یابد.
یک مطالعه و بررسی بر روی موش‌های آزمایشگاهی، نشان داده است که آن دسته از موش‌هایی که دچار کمبود ویتامین B6 بودند در مقایسه با موش‌هایی که سطح B6 کافی داشتند، پس از افزایش مقدار هموسیستئین خونشان، مقدار کلسترول در خون آن‌ها بالاتر می‌رود و صدماتی که می‌توانند باعث بسته شدن رگ‌ها و شریان‌های آن‌ها شوند، افزایش بیشتری پیدا کرده است.
تحقیقات و آزمایش‌های انجام شده بر روی انسان‌ها همچنین نشان داده است که اثرات سودمند B6 می‌تواند در درمان و پیشگیری از بیماری‌های قلبی کمک کند.
یک مطالعهٔ کنترل شده تصادفی در جامعهٔ آماری ۱۵۸ فرد سالم که خواهر و برادر با بیماری قلبی داشتند، شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کرد، به یکی از این گروه‌ها ۲۵۰ میلی گرم ویتامین B6 و ۵ میلی گرم اسید فولیک به صورت روزانه و به مدت دو سال و به گروه دیگر فقط دارونما داده شد.
گروهی که B6 و اسید فولیک مصرف کرده‌اند دارای مقدار هموسیستئین پایین‌تر و تست قلبی (تست ورزش) طبیعی‌تری بودند نسبت به گروهی که فقط دارونما مصرف کرده می‌کرد و کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار داشتند.
خلاصه: ویتامین B6 می‌تواند به کم شدن مقدار بالای هموسیستئین در خون کمک کند. بالا بودن این ماده در خون می‌تواند باعث تنگ شدن رگ‌ها و عروق در بدن شود. این قضیه ممکن است خطر ابتلا بیماری‌های قلبی را بسیار کاهش دهد.

مکمل ویتامین ب 6

۷. به جلوگیری از سرطان کمک می‌کند

دریافت مقدار کافی ویتامین B6 می‌تواند تا حدودی خطر ابتلا به انواعی از سرطان را کاهش دهد.
دلیل اینکه چگونه B6 می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به چندین نوع سرطان کمک کند دقیقاً مشخص نیست، اما محققان گمان می‌کنند که این امر می‌تواند مربوط به توانایی این ویتامین در مبارزه با التهاب و تورم در بدن باشد که ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان و سایر بیماریهای مزمن کمک کند
با بررسی‌های انجام شده بر روی ۱۲ مطالعه مشخص شده است که هم دریافت کافی ویتامنی B6 از رژیم غذایی و هم سطح بالای این ویتامین در خون احتمالاً باعث کاهش خطرات ابتلا به سرطان روده بزرگ خواهد شد. افراد با بالاترین مقدار ویتامین B6 در خون تقریباً ۵۰ ٪ کمتر در خطر ابتلا به این نوع سرطان قرار داشتند.
آزمایش‌ها و بررسی‌ها در مورد ارتباط ویتامین B6 و سرطان سینه، نشان داده‌اند که به طور واضح ارتباطی بین وجود مقدار کافی B6 در خون افراد و کاهش خطر دچار شدن به بیماری سرطان سینه به ویژه در زنان یائسه وجد دارد.
با این حال، مطالعات دیگر در مورد مقدار ویتامین B6 در بدن و خطر ابتلا به سرطان، وجود ارتباط بین این دو را تأیید نکرده‌اند.
برای ارزیابی نقش دقیق ویتامین B6 در پیشگیری از سرطان، هنوز مطالعات و آزمایش‌های بیشتری شامل آزمایشات تصادفی و مطالعات تجربی مورد نیاز است.
خلاصه: مطالعه‌ها و آزمایش‌ها نشان می‌دهد که بین دریافت مقدار کافی ویتامین B6 در رژیم غذایی و میزان این ویتامین در خون با کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها ارتباط وجود دارد، اما تحقیقات بیشتری برای اثبات علمی این قضیه مورد نیاز است.

۸. باعث سلامت چشم و جلوگیری از بیماری‌های مربوط به چشم می‌شود

ویتامین B6 می‌تواند در جلوگیری از بیماری‌های چشمی، به خصوص در پیشگیری از نوعی بیماری مربوط به از بین رفتن بینایی در افراد مسن به نام دژنراسیون ماکولا (AMD) که بر اثر افزایش سن اتفاق می افتد، نقش مهمی داشته باشد.
مطالعات و آزمایش‌های انجام شده، نشان داده‌اند که مقدار بالای هموسیستئین در گردش خون می‌تواند تا حدودی یکی از علت‌های افزایش خطر مبتلا شدن افراد به دژنراسیون ماکولا یا همان AMD باشند.
از آنجا که ویتامین B6 می‌تواند تا حدودی به کم شدن مقدارهموسیستئین در خون کمک کند، دریافت مقدار کافی B6 می‌تواند تا حدودی خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.
یک مطالعه و بررسی هفت ساله در بیش از ۵۴۰۰ متخصص بهداشت زن، نشان داده است که مصرف کردن هر روزهٔ مکمل‌هایی که دارای مقدار کافی از ویتامین B6، B12 و اسید فولیک (B9) بودند در مقایسه با مصرف کردن روزانهٔ دارونما به طور قابل توجهی خطر ابتلا به AMD را از ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد،.
اگرچه نتیجه‌هایی که از این آزمایش‌ها به دست آمده تا حدودی نشان می‌دهند که B6 ممکن است باعث پیشگیری از مبتلا شدن افراد به بیماری دژنراسیون ماکولا یا AMD شده باشد، گفتن اینکه آیا B6 به تنهایی باعث این تاثیرات می‌شود، هنوز تا حدودی دشوار است.
تحقیقات همچنین نشان داده‌اند که کمبود مقدار ویتامین B6 در خون می‌تواند تا حدودی باعث بروز برخی از بیماری‌ها و مشکلات در ناحیهٔ چشم شخص شود که باعث مسدود شدن رگهای متصل به شبکیه چشم می‌شود. یک مطالعه کنترل شده در بیش از ۵۰۰ نفر نشان داد که پایین بودن مقدار ویتامین B6 خون به طور قابل توجهی باعث بوجود آمدن مشکلاتی در شبکیه چشم می‌شود.
خلاصه: مصرف مکمل‌های ویتامین B6 می‌تواند خطر ابتلا به بیماری دژنراسیون ماکولا (AMD) را که بر اثر افزایش سن بوجود می‌آید، تا حدودی کاهش دهد. علاوه بر این، وجود مقدار کافی خون B6 ممکن است از بروز مشکلاتی در شبکیهٔ چشم جلوگیری کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای اثبات این موضوع مورد نیاز است.

۹. التهاب مرتبط با آرتریت روماتوئید را درمان می‌کند

ویتامین B6 ممکن است تا حدودی باعث کاهش علائم و عوارض منفی بیماری آرتریت روماتوئید شود.
مقدار زیاد التهاب در بدن که در اثر آرتریت روماتوئید ایجاد می‌شود، می‌تواند منجر به کمبود سطح ویتامین B6 در بدن شود.
با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین B6 باعث کاهش این التهاب‌ها در بین افرادی که به این بیماری دچار هستند می‌شود یا خیر.
یک مطالعه ۳۰ روزه بر روی تعداد ۳۶ نفر بزرگسال از افرادی که به بیماری آرتریت روماتوئید دچار بودند، نشان داده است که مصرف روزانه ۵۰ میلی گرم ویتامین B6 می‌تواند تا حدود زیادی کمبود این ویتامین را در خون اصلاح می‌کند اما تولید مولکول‌های التهابی در بدن را کاهش نمی‌دهد
از طرف دیگر، یک مطالعه در جامعهٔ آماری شامل ۴۳ نفر بزرگسال مبتلا به آرتریت روماتوئید که ۵ میلی گرم اسید فولیک به تنهایی یا ۱۰۰ میلی گرم ویتامین B6 با ۵ میلی گرم اسید فولیک روزانه مصرف کردند، نشان داد که افرادی که ویتامین B6 دریافت کرده بودند، بعد از ۱۲ هفته کاهش معنی داری در میزان مولکول‌های التهابی بدنشان مشاهده شد.
تفاوت داشتن نتیجه‌های این آزمایش‌ها و مطالعه‌های علمی ممکن است به دلیل تفاوت داشتن در مقدار مصرف مکمل‌های ویتامین B6 و طول مدت آزمایش باشد.
اگرچه به نظر می‌رسد که مصرف کردن مقادیر زیاد مکمل‌های دارای ویتامین B6 ممکن است به مرور زمان اثرهای ضد التهابی و ضد تورمی برای افرادی که به آرتریت روماتوئید دارند ایجاد کند، اما هنوز تحقیق و آزمایش‌های بیشتری لازم است.
خلاصه: تورم‌ها و التهاب‌هایی که به دلیل بیماری آرتریت روماتوئید بوجود آمده‌اند، ممکن است مقدار ویتامین B6 خون را کاهش دهد. مصرف دوزهای زیاد B6 ممکن است به رفع این کمبود و کاهش التهاب کمک کند، اما برای تأیید این تأثیرات تحقیق و آزمایش‌های بیشتری لازم است.

منابع ویتامین B6، ب۶ در چه غذاهایی وجود دارد؟
ب 6 در چه غذا هایی وجود دارد

می‌توانید ویتامین B6 را از طریق مواد غذایی یا مکمل‌ها دریافت کنید.
مقدار مصرف روزانهٔ توصیه شده (RDA) برای ویتامین B6 در بزرگسالان بالاتر از ۱۹ سال ۱/۱ تا ۷/۱ میلی گرم است. اکثر بزرگسالان سالم می‌توانند این مقدار ویتامین B6 را از طریق یک رژیم غذایی متعادل که شامل غذاهای سرشار از ویتامین B6 مانند بوقلمون، نخود، تن ماهی، ماهی سالمون، سیب زمینی و موز و … است، دریافت کنند.
مطالعات و آزمایش‌هایی که روی مصرف ویتامین B6، برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها و مشکلات پزشکی تاکید می‌کند، بیشتر مصرف این ویتامین از طریق خوراکی توصیه کرده‌اند.
از مقادیر ۳۰ تا ۲۵۰ میلی گرم ویتامین B6 در روز برای انجام تحقیق‌ها و مطالعات و بررسی‌ها در مورد بیماری‌هایی نظیر PMS، بیماری صبحگاهی یا همان ویار و بیماری‌های قلبی استفاده شده است
این مقدار B6 تا حدود زیادی بالاتر از میزان توصیه شده برای مصرف روزانه یا همان RDA است و گاهی با سایر ویتامین‌ها B به صورت ترکیبی تجویز می‌شوند. این بسیار دشوار است که قاطعانه بگوییم آیا افزایش مقدار مصرف و دریافت ویتامین B6 از منابع غذایی برای درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات مربوط به سلامتی خاص، دارای همان فوایدی است که مصرف مکمل‌های این ویتامین دارند.
اگر شما علاقه مند به مصرف مکمل‌های ویتامین B6 برای پیشگیری یا رسیدگی به یک بیماری یا یک مشکل پزشکی هستید، در مورد اینکه بهترین انتخاب برای شما چیست با مشاور امور پزشکی درمانی خود مشورت کنید. علاوه بر این، به دنبال یک مکمل باشید که کیفیت آن توسط شخص دیگری آزمایش شده باشد.
خلاصه: افراد بیشتر می‌توانند از طریق رژیم غذایی ویتامین B6 کافی دریافت کنند. در بعضی موارد، مصرف مقادیر بیشتر ویتامین B6 از مکمل‌های زیر نظر پزشک ممکن است مفید باشد.
عوارض جانبی بالقوه ویتامین B6 بیش از حد
دریافت بیش از حد ویتامین B6 با خوردن و استفاده از مکمل‌ها می‌تواند عوارض جانبی منفی در بدن شما ایجاد کند.
احتمالاً این عوارض با مصرف ویتامین B6 از خوردن غذایی سرشار از این ویتامین در شخص به وجود نمی‌آیند. این تقریباً غیر ممکن است که همان میزان ویتامین B6 را که با مصرف مقادیر مکمل‌ها دریافت می‌کنیم را بتوانیم از طریق رژیم غذایی بدست آوریم.
مصرف بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم B6 مکمل در روز ممکن است باعث آسیب عصبی و درد یا بی حسی در دست یا پا شود. گاهی گزارش شده که برخی از این علائم حتی پس از مصرف تنها ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم ویتامین B6 در روز، در بدن افراد ظاهر می‌شوند.
به همین دلایل، بیشترین مقدار قابل تحمل ویتامین B6 برای بزرگسالان ۱۰۰ میلی گرم در روز است.
مقدار B6 مورد استفاده برای درمان یا پیشگیری برخی از بیماری‌ها و مشکلات پزشکی به ندرت از این مقدار بیشتر می‌شود. اگر علاقه دارید بیشتر از حد بالای قابل تحمل از ویتامین B6 مصرف کنید، با پزشک خود مشورت کنید.
خلاصه: دریافت مقدار بیش از حد ویتامین B6 از مکمل‌ها می‌تواند به مرور زمان به اعصاب و اندام‌ها آسیب برساند. اگر علاقه مند به مصرف مکمل‌های دارای ویتامین B6 هستید، در مورد مقدار مصرف مورد نیاز خود با مشاور سلامتی و پزشکی خود حتماً مشورت کنید.
چکیده مقاله
ویتامین B6 یک ویتامین محلول در آب است که از مواد غذایی یا مکمل‌ها تهیه می‌شود.
این ویتامین مهم و حیاتی برای بسیاری از فرآیندهای بدن، از جمله تولید انتقال دهنده‌های عصبی و تنظیم مقدار هموسیستئین، مورد نیاز است.
از مقادیر بالای B6 برای پیشگیری یا درمان برخی از بیماری‌های و مشکلات مربوط به سلامتی، از جمله PMS، دژنراسیون ماکولا (AMD) که به افزایش سن مربوط است و حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری استفاده شده است.
دریافت مقدار کافی B6 از طریق رژیم غذایی یا مکمل برای حفظ سلامتی بسیار مهم است و همچنین ممکن است فواید مهم دیگری نیز برای سلامتی شما داشته باشد.
منبع: healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link