دانستنی

شیر بدون لاکتوز چیست؟

برای بسیاری از افراد، شیر و سایر لبنیات خارج از جدول هستند. اگر دچار مشکلا عدم تحمل لاکتوز هستید، حتی خوردن یک لیوان شیر می‌تواند باعث بوجود آمدن علائم منفی مانند اسهال، استفراغ و درد شکم و همچنین باعث ناراحتی دستگاه گوارش در شما بشود.

شیر بدون لاکتوز یک جایگزین مناسب و در دسترس است که می‌تواند به از بین بردن بسیاری از این علائم منفی و ناخوشایند خوردن شیر معمولی، کمک کند.

با این حال، بسیاری از مردم درمورد اینکه دقیقاً شیر بدون لاکتوز، چگونه تولید می‌شود و در مقایسه با شیر معمولی چه تفاوت‌هایی دارد اطلاعات کاملی ندارند.

شیر بدون لاکتوز چیست؟ شیر بدون لاکتوز یکی از محصول شیر است که در آن لاکتوز وجود ندارد. لاکتوز نوعی قند موجود در محصولات شیر است که هضم آن برای بعضی از افراد تا حدودی دشوار است.

تولید کنندگان مواد غذایی با افزودن لاکتاز به شیر معمولی گاو، شیری بدون لاکتوز تولید می‌کنند. لاکتاز آنزیمی است که در بدن افرادی تولید می‌شود که می‌توانند لبنیات را هضم کنند و باعث تجزیه لاکتوز در بدن می‌شود.

شیر نهایی بدون لاکتوز تقریباً با همان طعم، شکل و مشخصات شیر معمولی و همچنین دارای همان مواد غذایی مفید همانند شیر معمولی است. به راحتی، می‌تواند به همان روش که از شیر معمولی استفاده می‌شود مورد استفاده قرار بگیرد و به همین خاطر می‌تواند آن را به جای شیر معمولی در درست کردن غذاها و دیگر محصولات خوراکی که با شیر تهیه می‌شود استفاده کرد.

  50% تخفیف

  ویژه خرید کالاهای سوپرمارکتی اکالا

  برای دریافت کد تخفیف شماره خود را وارد کنید:

  خلاصه: شیر بدون لاکتوز یک محصول به دست آمده از شیر است که دارای لاکتاز است. لاکتاز آنزیمی که به تجزیه و هضم لاکتوز در بدن شما کمک می‌کند. شما می‌توانید به جای شیر معمولی در همهٔ غذاها و خوراکی‌هایی که با شیر درست می‌شود از شیر بدون لاکتوز استفاده کنید، زیرا تقریباً همان طعم، شکل و مشخصات مواد غذایی را دارد.

  شیر لاکتوز دار
  دارای مواد غذایی مشابه شیر

  اگرچه شیر بدون لاکتوز دارای لاکتاز است که برای کمک به هضم لاکتوز عمل می‌کند، اما دارای همان مواد غذایی بسیار مفید مانند شیر معمولی است.

  مانند شیر طبیعی، شیر بدون لاکتوز منبع بسیار خوبی برای تأمین پروتئین بدن شما است و حدود ۸ گرم پروتئین را در یک لیوان شیر (۲۴۰ میلی لیتر) تأمین می‌کند.

  همچنین دارای مقدار فراوانی از بسیاری از مواد معدنی و مواد غذایی مهمی مانند کلسیم، فسفر، ویتامین B12 و ریبوفلاوین هم هست.

  بعلاوه، انواع زیادی از شیرهای بدون لاکتوز با ویتامین D غنی می‌شوند، ویتامین مهمی که در جنبه‌های مختلف سلامتی شما نقش بسیار مهمی دارد اما در غذاها و خوراکی‌های کمی وجود دارد.

  بنابراین، شما می‌توانید شیر عادی را با شیر بدون لاکتوز جایگرین کنید بدون اینکه هیچ یک از مواد غذایی مفید و اصلی که با خوردن منظم شیر برای بدن خود فراهم می‌کنید را از دست بدهید.

  خلاصه: مانند شیرهای معمولی، شیر بدون لاکتوز منبع خوبی از پروتئین، کلسیم، فسفر، ویتامین B12، ریبوفلاوین و ویتامین D است.

  آسان‌تر برای هضم برخی افراد

  بیشتر افراد با توانایی هضم لاکتوز که نوعی قند موجود در شیر است، به دنیا می‌آیند.

  با این حال، تخمین زده می‌شود که حدود ۷۵٪ از جمعیت جهانی با افزایش سن، این توانایی را از دست می‌دهند، در نتیجه دچار مشکلی به نام عدم تحمل لاکتوز می‌شود.

  این تغییر معمولاً در حدود ۲ تا ۱۲ سالگی در افراد بوجود می‌آید. بعضی از آن‌ها توانایی هضم لاکتوز را در بزرگسالی حفظ می‌کنند و در بعضی افراد دیگر فعالیت لاکتاز که آنزیمی لازم برای هضم و تجزیه لاکتوز است تا حدودی کم‌تر می‌شود.

  برای افرادی که به مشکل عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند، مصرف مرتب شیر دارای لاکتوز یا همان شیر معمولی می‌تواند باعث بوجود آمدن مشکلات و بیماری‌های گوارشی مانند درد شکم، نفخ، اسهال و … شود. با این حال، از آنجا که شیر بدون لاکتوز دارای لاکتاز اضافه شده است، تحمل آن برای افراد مبتلا به مشکل عدم تحمل لاکتوز آسان‌تر است، و به همین خاطر این نوع شیرها یک جایگزین مناسب برای شیر معمولی هستند.

  خلاصه: هضم شیر بدون لاکتوز برای افرادی که مبتلا مشکل گوراشی عدم تحمل لاکتوز هستند تا حدود زیادی آسان‌تر است زیرا دارای لاکتاز است. لاکتاز آنزیمی است که برای تجزیه لاکتوز موجود در شیر استفاده می‌شود.

  شیرین‌تر از شیر معمولی است

  تفاوت اصلی و قابل توجه بین شیر بدون لاکتوز و شیر معمولی در طعم آن است.

  لاکتاز، آنزیمی که به شیر بدون لاکتوز اضافه می‌شود و لاکتوز را به دو قند ساده تقسیم می‌کند: گلوکز و گالاکتوز.

  از آنجا که حسگرهای چشایی شما این قندهای ساده را شیرین‌تر از قندهای پیچیدهٔ اولیه احساس می‌کنند، محصول نهایی در شیرهای بدون لاکتوز دارای طعم شیرین‌تری نسبت به شیر معمولی هستند.

  اگرچه این تفاوت در طعم شیر بدون لاکتوز باعث تغییر در محتویات و ارزش غذایی شیر نمی‌شود و این تفاوت در طعم آن‌ها نیز بسیار کم است، باید وقتی که از شیر بدون لاکتوز به جای شیر معمولی در تهیهٔ غذاها و خوراکی‌ها استفاده می‌کنید این تفاوت مزه را در نظر بگیرید.

  خلاصه: در شیر بدون لاکتوز، لاکتوز به گلوکز و گالاکتوز تقسیم می‌شود، دو قند ساده که به شیر عاری از لاکتوز می‌دهند طعم شیرین‌تری نسبت به شیر معمولی دارند.
  بیشتر بخوانید: با علت و علائم حساسیت به لاکتوز آشنا شوید! چرا تحمل لاکتوز اینقدر مشکل است؟

  شیر بدون لاکتوز هنوز هم یک محصول لبنی است

  اگرچه شیر بدون لاکتوز می‌تواند جایگزین خوبی برای شیر معمولی برای مبتلایان به مشکل گوارشی عدم تحمل لاکتوز باشد، ممکن است برای همه مناسب نباشد، زیرا هنوز هم یک محصول لبنیات است.

  برای افرادی که نسب به لبنیات دچار آلرژی هستند، مصرف شیر بدون لاکتوز می‌تواند علائم منفی واکنش آلرژیک ایجاد کند و در نتیجه علائمی مانند بهم ریختگی دستگاه گوارش، کهیر زدن و استفراغ کردن ایجاد کند.

  علاوه بر این، از آنجا که از شیر گاو تولید می‌شود، برای کسانی که رژیم‌های گیاهخواری یا همان وگان را دنبال می‌کنند، نامناسب است.

  سرانجام، کسانی که به دلایل شخصی یا بهداشتی تصمیم می‌گیرند از رژیم غذایی بدون لبنیات استفاده کنند، باید از مصرف شیرهای معمولی و شیرهای بدون لاکتوز خودداری کنند.

  خلاصه: افرادی که دارای حساسیت به لبنیات هستند و افرادی که رژیم‌های غذایی گیاهخواری یا همان وگان را دنبال می‌کنند و همچنین افرادی که نمی‌خواهند لبنیات مصرف کنند باید از خوردن شیر بدون لاکتوز خودداری کنند.

  چکیده مقاله

  شیر بدون لاکتوز با افزودن لاکتاز به شیرهای معمولی و در نتیجه تجزیه لاکتوز موجود در آن به قندهای ساده که هضم آن آسانتر است، ساخته می‌شود.

  اگرچه کمی شیرین‌تر است، اما می‌تواند جایگزینی مناسب برای افرادی مبتلا به مشکل عدم تحمل لاکتوز هستند، باشد.

  با این وجود، برای مبتلایان به حساسیت به لبنیات یا افرادی که به دلایل دیگر نمی‌خواهند لبنیات مصرف کنند، نامناسب است.
  منبع: healthline

  ‫۲ دیدگاه ها

  1. آیا برای بچه ۴ساله که دچار یبوست است شیر بدون لاکتوز خوب است چون دکتر گفته شیر رقیق شده بخورد

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا