آشپزیخواص مواد غذایی

۱۶ خاصیت شگفت انگیز سیر

بگذارید غذا داروی شما باشد و دارو، غذای شما. این‌ها کلماتی معروف از پزشک باستانی یونان، بقراط هستند که پدر پزشکی غربی خوانده می‌شود. او در واقع برای معالجه انواع بیماری‌ها از سیر استفاده می‌کرد. علم مدرن اخیرا بسیاری از این تاثیرات درمانی سودمند را تایید کرده است.سیر ماده غذایی به شدت معطر و طعم‌دار است و تقریباً در همه غذاهای جهان استفاده می‌شود. وقتی خام خورده شود، طعمی قوی و تند دارد و این طعم قوی با فایده ی زیاد آن مطابقت دارد.

در اینجا ۱۱ فایده سیر برای سلامتی وجود دارد که توسط تحقیقات به اثبات رسیده است.از قسمت آشپزی درمجله اینترنتی اکالا بلاگ همراه ما باشید تا با خواص سیر آشنا شوید.

  از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

  در مورد گیاه سیر چه می‌دانید؟

  Allium sativum گیاهی است چند ساله از خانواده آماریلیس (Amaryllidaceae)، دسته ای از گیاهان پیازی شکل که شامل پیازچه، تره فرنگی، پیاز، موسیر و پیازچه است. در حالی که سیر اغلب به عنوان یک سبزی یا ادویه استفاده می شود، از نظر گیاه شناسی یک سبزی محسوب می شود. و بر خلاف سایر سبزیجات، بیشتر احتمال دارد که با مواد دیگر به غذا اضافه شود تا اینکه به تنهایی پخته شود.

  سیر در زیر خاک به شکل پیاز رشد می کند. این پیاز دارای شاخه های سبز بلندی است که از بالا بیرون می آیند در حالی که ریشه های آن به سمت پایین کشیده می شوند.

  گیاه سیر بومی آسیای مرکزی است اما به طور وحشی در ایتالیا و همچنین جنوب فرانسه رشد می کند. پیاز این گیاه همان چیزی است که همه ما به عنوان سبزی می شناسیم.

  حبه سیر چیست؟ پیاز سیر با چندین لایه از پوست کاغذی غیرقابل خوردن پوشیده شده است که وقتی پوست کنده شود تا ۲۰ پیاز خوراکی به نام میخک در داخل آن ظاهر می شود.

  وقتی صحبت از انواع متعدد سیر می شود، آیا می دانستید که بیش از ۶۰۰ گونه نام از این گیاه وجود دارد؟ به طور کلی، دو زیرگونه اصلی وجود دارد:

  1. sativum (گردن نرم) 
  2. ophioscorodon (گردن سخت)

   

   از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

   خواص شگفت انگیز سیر

   فواید سیر پس از فواید زردچوبه در میزان تحقیقاتی که این ابر غذای فوق العاده را حمایت می کند، رتبه دوم را دارد.مقاله های زیادی وجود دارد که توانایی این سبزی را در پیشگیری و بهبود طیف گسترده ای از بیماری ها ارزیابی کرده است.

   مطالعات و تحقیقات در مورد سیر نشان می‌دهد خوردن سیر به طور منظم نه تنها برای ما مفید است، بلکه با کاهش یا حتی کمک به پیشگیری از چهار علت اصلی مرگ در سراسر جهان، از جمله بیماری قلبی، سکته، سرطان و عفونت مرتبط است.

   موسسه ملی سرطان هیچ مکمل غذایی را برای پیشگیری از سرطان توصیه نمی کند، اما سیر را به عنوان یکی از چندین سبزیجات با خواص ضد سرطانی بالقوه می شناسد.

   فواید سیر برای مبارزه با بیماری های قلبی، سرطان و موارد دیگر را بخوانید.

   ۱- سیر و خواص دارویی قوی

   سیر شباهت نزدیکی به موسیر و پیازچه دارد. هر بخش یک سیر را بوته می‌نامند. در حدود ۱۰-۲۰ عدد سیر در یک بوته وجود دارد. سیر در بسیاری از نقاط جهان رشد می‌کند و به دلیل بوی شدید و طعم خوشمزه، یک ماده محبوب در پخت و پز است.

   در طول تاریخ باستان، اصلی‌ترین کاربرد سیر برای خواص درمانی و دارویی آن بوده است. مصرف سیر توسط بسیاری از تمدن‌های بزرگ، از جمله مصریان، بابلی‌ها، یونانی‌ها، رومی‌ها و چینی‌ها ثبت شده است.

   دانشمندان اکنون می‌دانند که بیشتر فواید سیر به خاطر وجود ترکیبات گوگرد است که در هنگام له شدن و یا جویده شدن یک حبه سیر ایجاد می‌شود.

   بیشتر بخوانید: درمان سرماخوردگی

   یکی از مشهورترین این ترکیبات معروف به آلیسین است. آلیسین ترکیبی ناپایدار است و فقط در هنگام له شدن یا خرد شدن، به میزان اندکی درسیر تازه آزاد می‌شود. ترکیبات گوگرد حاصل از سیر از دستگاه گوارش وارد بدن شده و به تمام نقاط بدن حرکت می‌کند و اثرات بیولوژیکی قوی خود را اعمال می‌کند.

   خلاصه: سیر گیاهی در خانواده پیاز است که به دلیل طعم و فوایدی که برای سلامتی دارد بسیار پر مصرف است. سیر دارای ترکیبات حاوی گوگرد است که به نظر می‌رسد برای سلامتی فواید زیادی دارد.

   سیر و خواص دارویی قوی

   ۲- سیر و مواد مغذی مناسب برای بدن

   با وجود اینکه سیر فوق العاده مغذی است اما کالری کمی دارد.

   یک بوته (۳ گرم) سیر خام حاوی:

   •  منگنز
   •  ویتامین B6
   •  ویتامین  C
   •  سلنیوم
   • فیبر
   • مقادیر قابل توجهی کلسیم، مس، پتاسیم، فسفر، آهن و ویتامین B1

   همچنین دارای ۴.۵ کالری، ۰.۲ گرم پروتئین و ۱ گرم کربوهیدرات است.

   سیر همچنین حاوی مقادیر کمی از مواد مغذی دیگر است و در حقیقت، سیرتقریبا همه مواد مورد نیاز بدن شما را شامل می‌شود.

   خلاصه: سیر کم کالری و سرشار از ویتامین C، ویتامین B6 و منگنز است. این ماده همچنین حاوی مقدار کمی از مواد مغذی دیگر است.

   ۳- سیر برای کاهش سرطان

   بر اساس بررسی منتشر شده در مجله پزشکی Cancer Prevention Research، اعتقاد بر این است که سبزیجات آلیوم، به ویژه سیر و پیاز، و ترکیبات گوگردی فعال زیستی آنها در هر مرحله از تشکیل سرطان تأثیر دارند و بر بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی که خطر ابتلا به سرطان را تغییر می‌دهند، تأثیر می‌گذارند.

   به گفته مؤسسه ملی سرطان مؤسسه ملی بهداشت:

   چندین مطالعه جمعیتی نشان می دهد که بین افزایش مصرف سیر و کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها از جمله سرطان معده، روده بزرگ، مری و سینه ارتباط وجود دارد.اثرات محافظتی سیر ممکن است از خواص ضد باکتریایی آن یا توانایی آن در جلوگیری از تشکیل مواد سرطان‌زا، توقف فعال شدن مواد سرطان‌زا، افزایش ترمیم DNA، کاهش تکثیر سلولی یا القای مرگ سلولی ناشی شود.

   سرطان دیگری که مشخص شده است این سبزی به طور خاص بر آن تأثیر مثبت می گذارد، سرطان پانکراس است که یکی از کشنده ترین انواع آن است. خبر خوب این است که تحقیقات علمی نشان می دهد که افزایش مصرف سیر ممکن است خطر ابتلا به سرطان پانکراس را کاهش دهد.

   یک مطالعه مبتنی بر جمعیت که در منطقه خلیج سانفرانسیسکو انجام شد نشان داد که خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در افرادی که مقادیر بیشتری سیر و پیاز مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که مقادیر کمتری مصرف می‌کنند، ۵۴ درصد کمتر است.

   به طور کلی، این سبزی به وضوح پتانسیل واقعی را به عنوان یک غذای مبارزه با سرطان نشان می دهد که نباید نادیده گرفته شود یا از آن صرف نظر کرد.

   ۴- سیر برای کاهش فشار خون

   بیماری‌های قلبی عروقی مانند سکته‌های قلبی و سکته‌های مغزی بزرگترین قاتلان جهان هستند. فشار خون بالا یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده این بیماری‌ است. مطالعات انسانی نشان داده است که مکمل‌های سیر تاثیر زیادی در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون بالا دارد.

   در یک مطالعه نشان داده شد ۶۰۰-۱.۵۰۰ میلی گرم عصاره سیر به همان اندازه داروی آتنولول (داروی کاهش فشار خون) در کاهش فشار خون در طی یک دوره ۲۴ هفته‌ای موثر بود. دوزهای مکمل سیر برای داشتن اثرات مطلوب باید نسبتا زیاد باشند. مقدار مورد نیاز معادل حدود چهار حبه سیر در روز است.

   خلاصه: سیر باعث می‌شود فشارافرادی که دارای فشار خون بالا هستند، کاهش یابد. در بعضی موارد، ممکن است به اندازه داروهای معمولی موثر باشند.

   ۵- سیر برای سلامت قلب

   این سبزی به طور گسترده ای به عنوان یک عامل پیشگیری کننده و درمان بسیاری از بیماری های قلبی عروقی و متابولیک از جمله تصلب شرایین، چربی خون، ترومبوز، فشار خون بالا و دیابت شناخته شده است.

   یک بررسی علمی از مطالعات تجربی و بالینی در مورد فواید سیر نشان داد که به طور کلی، مصرف این سبزی دارای اثرات محافظت کننده قلبی قابل توجهی در مطالعات حیوانی و انسانی است.

   احتمالاً شگفت‌انگیزترین ویژگی این است که نشان داده شده است که با از بین بردن تجمع پلاک در شریان‌ها به معکوس کردن بیماری قلبی اولیه کمک می‌کند.

   یک مطالعه تصادفی دوسوکور در سال ۲۰۱۶ که در مجله تغذیه منتشر شد، شامل ۵۵ بیمار ۴۰ تا ۷۵ ساله بود که به سندرم متابولیک مبتلا بودند. نتایج این مطالعه نشان داد که عصاره سیر کهنه به طور موثر پلاک را در شریان های کرونر (شریان های خون رسانی به قلب) در بیماران مبتلا به سندرم متابولیک کاهش می دهد.

   ۶- سیر برای تنظیم کلسترول خون

   سیر می‌تواند کلسترول کل و LDL یا همان کلسترل بد را کاهش دهد. برای کسانی که کلسترول بالایی دارند، به نظر می‌رسد مکمل‌های سیر حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کلسترول کل و یا کلسترل بد LDL را کاهش می‌دهد. با نگاهی به کلسترول ” بد” (LDL) و کلسترول “خوب” (HDL)، سیر به نظر می‌رسد که LDL را پایین بیاورد اما تاثیر قابل توجهی در HDL ندارد. یکی دیگر از عوامل خطرناک شناخته شده سطح بالای تری گلیسیرید خون است که منجر به بروز بیماری‌های قلبی می‌شود، اما به نظر می‌رسد سیر هیچ تاثیری در سطح‌تری گلیسیرید ندارد.

   بیشتر بخوانید: طرز تهیه حریره سیر

   خلاصه: به نظر می‌رسد مصرف سیر به عنوان مکمل، کلسترول کل و LDL را کاهش می‌دهد، به ویژه در افرادی که کلسترول بالایی دارند اما به نظر نمی‌رسد که مصرف روزانه سیر، کلسترول HDL و تری گلیسیرید را تحت تاثیر قرار بدهد.

   ۷- سیر برای کاهش آلزایمر

   واکنش‌های شیمیایی مربوط به رادیکال‌های آزاد روند پیری را سریع‌تر می‌کند.

   سیر حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به سیستم ایمنی بدن در برابر مضرات این رادیکال‌های آزاد، کمک می‌کند.

   نشان داده شده است که مصرف مقادیر زیاد مکمل‌های سیر باعث افزایش آنزیم‌های آنتی اکسیدانی در بدن شده، همچنین باعث کاهش اثرات مضر رادیکال‌های آزاد در بدن می‌شود.

   مصرف سیر تاثیر زیادی در کاهش کلسترول، فشار خون و خطر ابتلا به بیماری‌های شایع مغزی مانند آلزایمر و زوال عقل دارد.

   خلاصه: سیر حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از به آسیب دیدگی سلول‌های بدن را تا حدودی جلو گیری و روند پیری را کند می‌کنند. این امر خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را کاهش می‌دهد.

   سیر برای کاهش آلزایمر

   ۸- سیر برای افزایش طول عمر

   تأثیرات بالقوه سیر بر طول عمر، بصورت کامل قابل اثبات نیست. اما با توجه به تاثیرات مفید بر فاکتورهای مهم بیماری زا مانند فشار خون بالا، این حس را به وجود می‌آورد که سیر می‌تواند به شما کمک کند طول عمر بیشتری داشته باشید.

   این واقعیت که مصرف سیر می‌تواند با بیماری عفونی بدن نیز مقابله کند یک عامل مهم در افزایش طول عمر است، زیرا که این عامل یکی از علل شایع مرگ و میر، به خصوص در افراد مسن یا افرادی است که سیستم ایمنی بدنشان تا حدودی دارای اختلال عملکرد است.

   خلاصه: مصرف سیر باعث بهبود برخی از علل شایع بیماری‌های مزمن می‌شود، بنابراین منطقی است که می‌تواند به شما در داشتن طول عمر بیشتر کمک کند.

   ۹- سیر برای بهبود عملکرد فیزیکی بدن

   سیر یکی از اولین مواد غذایی است که به عنوان “بهبود دهنده عملکرد فیزیکی” عمل می‌کند.

   از سیر در فرهنگ‌های باستان به صورت سنتی برای کاهش خستگی و بالا بردن عملکرد فیزیکی کارگران استفاده ‌شده است.

   مهم‌تر از همه، سیر به ورزشکاران المپیک در یونان باستان داده می‌شده است.

   مطالعات بر روی موش‌های آزمایشگاهی نیز نشان داده‌ که سیر به عملکرد فیزیکی کمک می‌کند، اما مطالعات بسیار کمی در مورد انسان انجام شده است.

   افراد مبتلا به بیماری قلبی که به مدت ۶ هفته روغن سیر مصرف کردند، ۱۲٪ کاهش ضربان قلب و بهبود عمکرد در فعالیت‌های بدنی داشتند.

   مطالعه‌ای بر روی ۹ دوچرخه سوار نشان می‌دهد مصرف سیر باعث بهبود عملکرد آن‌ها نشده است.

   مطالعات دیگر نشان می‌دهد که خستگی ناشی از ورزش ممکن است با سیر بهبود یابد.

   خلاصه: مصرف سیر ممکن است باعث افزایش سطح عملکرد فیزیکی در حیوانات آزمایشگاهی و افراد مبتلا به بیماری قلبی شود. این قضیه در افراد سالم هنوز قطعی نیست.

   ۱۰- سیر برای سم زدایی بدن

   تاکنون ثابت شده است که مصرف زیاد سیر به دلیل داشتن ترکیبات گوگرد دار موجود در سیر، می‌تواند بدن را در برابر مسمومیت فلزات سنگین ایمن‌تر کند.

   یک مطالعه چهار هفته‌ای در کارکنان یک کارخانه باتری سازی ماشین (که بیش از حد در معرض سرب قرار می‌گرفتند) نشان داد که مصرف روزانه سیر باعث کاهش به میزان ۱۹ درصد سطح سرب در خون می‌شود. همچنین بسیاری از علائم مسمومیت سرب، از جمله سردرد و فشار خون را کاهش داده است.

   بیشتر بخوانید: طرز تهیه نان سیر

   مصرف روزانه سه وعده سیر حتی بهتر از داروی دی پنی سیلامین در کاهش این علائم موثر است.

   خلاصه: در یک مطالعه نشان داده شده است که مصرف سیر باعث کاهش قابل توجه خطر مسمومیت سرب و علائم مرتبط به آن شد.

   ۱۱- سیر برای سلامت استخوان‌ها

   هیچ مطالعه‌ای بر روی انسان اثرات سیر در مورد پوکی استخوان را اندازه گیری نکرده است.

   با این حال، مطالعات بر روی موش‌ها نشان داده‌ که مصرف سیر باعث افزایش استروژن در موش‌های ماده و در نتیجه کاهش پوکی استخوان در آن‌ها می‌شود.

   یک مطالعه در زنان یائسه نشان داد که یک بار مصرف روزانه عصاره سیر خشک (برابر با ۲ گرم سیر خام) به طور قابل توجهی کمبود استروژن را جبران می‌کند.

   این نشان می‌دهد که این مکمل ممکن است اثرات مفیدی بر سلامت استخوان در زنان داشته باشد.

   غذاهایی مانند سیر و پیاز نیز ممکن است تاثیرات مفیدی بر استئوآرتریت داشته باشند.

   خلاصه: به نظر می‌رسد با مصرف سیر سطح استروژن در زنان افزایش قابل توجهی خواهد داشت، که این موضوع برای سلامت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان بسیار مفید است، اما مطالعات بیشتری در مورد انسان لازم است.

   ۱۲- سیر برای بیماری سرماخوردگی 

   مکمل‌های سیر برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار مفید هستند. یک مطالعه بزرگ ۱۲ هفته‌ای از یک منبع معتبر نشان داد که مصرف روزانه سیر به عنوان مکمل، ابتلا به سرماخوردگی را ۶۳ درصد کاهش می‌دهد.

   میانگین زمان طول کشیدن علایم سرماخوردگی نیز ۷۰٪ کاهش می‌یابد.

   یک مطالعه دیگر نشان داد که مقدار بالای عصاره سیر (۲.۵۶ گرم در روز) تعداد روزهای بیماری بیماران مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را ۶۱٪ کاهش می‌دهد. با این حال یک بررسی دیگر نتیجه گیری کرد که شواهد کافی نیست و تحقیقات بیشتری لازم است. علی رغم عدم وجود شواهد کافی، مصرف سیر به صورت روزانه در صورتی که دچار سرماخوردگی شده‌اید، بسیار سودمند خواهد بود.

   خلاصه: مکمل‌های غذایی به جلوگیری و کاهش شدت بیماری‌های شایع مانند آنفولانزا و سرماخوردگی کمک می‌کند.

   سیر برای بیماری سرماخوردگی

    ۱۳- سیر برای بهبود رژیم غذایی

   مورد آخر جزو فواید سلامتی سیر نیست، اما باز هم مهم است.

   گنجاندن سیر در رژیم غذایی فعلی شما بسیار آسان است و آن را خوشمزه می‌کند.

   سیر افزودنی بسیار خوبی برای بسیاری ازغذاها، به ویژه سوپ‌ها و سس‌ها است. طعم خاص سیر همچنین می‌تواند مزه بهتری به غذای شما دهد.

   سیر به چندین شکل، از بوته کامل تا پودرها و مکمل‌هایی مانند عصاره سیر و روغن سیر در دسترس است.

   با این حال، بخاطر داشته باشید که سیر دارای نقاط ضعفی مانند ایجاد بوی بد دهان است. همچنین عده‌ای نیز به آن حساسیت دارند.

   اگر اختلال خونریزی دارید یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، قبل از افزایش مصرف سیر با پزشک خود مشورت کنید.

   بیشتر بخوانید: طرز تهیه آش اسفناج با ماست موسیر

   ۱۴- سیر برای ریزش موی مردانه و زنانه (آلوپسی)

   استفاده از سیر برای درمان طاسی. محققان دانشگاه علوم پزشکی مازندران از ایران آزمایش کردند که چگونه ژل سیر دو بار در روز به مدت سه ماه روی پوست سر می تواند بر افرادی که برای آلوپسی کورتون مصرف می کنند تأثیر بگذارد.

   آلوپسی یک بیماری پوستی خودایمنی شایع است که باعث ریزش مو در پوست سر، صورت و گاهی در نواحی دیگر بدن می شود. در حال حاضر درمان های مختلفی در دسترس است، اما هنوز هیچ درمانی مشخص نیست.

   محققان دریافتند که استفاده از ژل به میزان قابل توجهی بر اثربخشی درمانی کورتیکواستروئید موضعی در درمان آلوپسی آره آتا افزوده است. اگرچه این مطالعه مستقیماً آن را آزمایش نکرد، استفاده از روغن نارگیل تزریق شده با سیر به عنوان یک درمان مستقل ممکن است حتی به عنوان یک درمان ریزش مو مفیدتر باشد زیرا خطر جذب کورتیکواستروئیدهای مضر را در پوست کاهش می دهد.

   ۱۵- سیر برای پوست و عفونت

   راه دیگر استفاده از سیر برای عفونت است. استفاده از روغن های گیاه سیر یک درمان طبیعی عالی برای بسیاری از انواع عفونت ها از جمله عفونت های گوش و پوست و همچنین گلودرد است.

   فرهنگ‌های سنتی که معمولاً با این نوع بیماری‌ها دست و پنجه نرم نمی‌کنند، به طور منظم از این در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند.

   ۱۶- سیر برای کاهش وزن و سلامت جنسی

   این گیاه به افزایش متابولیسم شما کمک می کند که می تواند به کاهش وزن کمک کند. افزودن سیر خام یا پخته شده به وعده های غذایی سالم و متعادل هر روز می تواند باعث کاهش وزن شود.

   علاوه بر فواید این گیاه، ممکن است از نظر جنسی نیز کمک کند. از آنجایی که آلیسین جریان خون را در اندام های تولید مثلی تقویت می کند و گردش خون را تحریک می کند، ممکن است متوجه شوید که افزودن این سبزی به رژیم غذایی، سلامت جنسی شما را بهبود می بخشد.

   نحوه استفاده از سیر در غذا

   اگر می خواهید از قدرت شفابخش این سبزی استفاده کنید، سعی کنید آن را به برخی از دستور العمل های غذایی مورد علاقه خود اضافه کنید.

   • یک روش معمول برای استفاده از سیر، این است که چند عدد سیر تازه را له کنید، سپس آن را با روغن زیتون و کمی نمک مخلوط کنید.این یک سس سالم و فوق العاده خوش طعم است.
   • می توانید سیر خام را به دستور العمل هایی که سرخ شده، برشته یا پخته می شوند اضافه کنید. همچنین می توانید مقداری سیر خام را در سس سالاد خانگی، سس گوجه فرنگی، سوپ یا خورش بریزید.
   • افزودن سیر خام به هر غذای سبزیجات، ماهی یا گوشت مطمئناً طعم آن را تشدید می کند و فوایدی برای سلامتی دارد. البته، فواید سیر پخته شده نیز چشمگیر است و زمانی که به وعده های غذایی اضافه می شود، طعم ملایم تری ارائه می دهد، مانند سیر آیولی (سیر سرخ شده با روغن زیتون).
   • تفت دادن سیر نیز یک گزینه آسان برای پختن سیر است. به سادگی سر بالایی را جدا کنید تا میخک ها در معرض دید قرار گیرند. سپس روی آن را با روغن زیتون بریزید و با فویل بپیچید.
   • برای تفت دادن سیر، آن را به مدت ۳۰ دقیقه در فر ۴۰۰ درجه بگذارید تا حبه ها قهوه ای و نرم شوند.

   همچنین لازم به ذکر است طبع سیر در طب سنتی گرم و خشک است و مصرف آن به صورت روزانه برای بدن مفید است. توجه کنید هنگام استفاده از سیر بعد از خرد کردن یا رنده کردن بهتر است سیر خام را برای ۱۰ دقیقه در معرض هوا قرار دهید تا خواص درمانی آن فعال شود.

   ۵/۵ (۲ نظر)

    از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

    نوشته های مشابه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    دکمه بازگشت به بالا