۱۲ دسر برای افطاری؛ خوشمزه مناسب ماه رمضان

دسر برای افطار

زمانی که صحبت از ماه رمضان و افطاری می‌شود همه ما به فکر درست کردن دسرهای شیرین و خوشمزه می‌افتیم. چرا که سریعتر درست شده و برای باز کردن افطار یا بعد از غذا برای هضم بسیار مناسب است. ماه رمضان دسرها و شیرینی جات خاص خودش را دارد که در این مقاله از اکالا بلاگ به صورت لیست شما را با طرز تهیه آن‌ها آشنا خواهیم کرد. در این مقاله نیز می‌توانید لیست غذاهای سبک و ساده مخصوص افطار را ببینید و هر کدام را که مطابق میلتان بود تهیه و سرو نمایید. 

1- شیر برنج:

شیر برنج غذایی است که سریعاً آماده می‌شود و نیاز به زمان زیادی برای ایستادن سر گاز نیست، به‌شرط آنکه از قبل برنج خیسانده شود. برای تهیه این غذای افطاری برنج را از قبل خیس می‌کنیم. بعد از تمام شدن آب برنج شیر را به آن اضافه می‌کنیم. برای ادامه مطالب طرز تهیه شیر برنج افطاری را اینجا کلیک کنید.

افطاری سریع و خوشمزه را چطوری بپذیم؟

2- شله‌زرد:

شله‌زرد ازجمله غذاهای سنتی است که همواره در نذری و ماه رمضان موردتوجه قرار می‌گرفته و جزو خوشمزه‌ترین دسرهاست.

در روش پخت شله‌زرد علاوه بر گلاب و زعفران که نقش اساسی را در بو و عطروطعم آن بازی می‌کنند موادی از جمله برنج نیم دانه ایرانی، شکر، آب، کره، هل، پودر ژلاتین، خلال بادام و دارچین نیز مورد نیاز است.

برنج بهتر است ۲۴ ساعت از قبل خیسانده شود. سپس شله‌زرد را بر روی گاز قرار داده و شعله را روشن می‌کنیم و می‌گذاریم آب برنج بخار شود.

دومین ماده‌ای که به شله‌زرد اضافه می‌کنیم شکر است. توجه داشته باشید زمانی که آب برنج کم شد مجدداً آب به آن اضافه نکنید زیرا شکری که به برنج اضافه می‌شود خود باعث آب انداختن برنج می‌شود.

در تهیه شله زرد برای ماه رمضان اول باید به این سوال پاسخ دهید که آیا شله زرد را به صورت نذری و برای تعداد بالا می‌خواهید یا میخواهید آن را برای تعداد کمتر درست کنید.

طرز تهیه شله زرد

3- فرنی:

فرنی یکی از دسرهای خوشمزه و مقوی است که هم برای کودکان و هم برای روزه‌داران در ماه مبارک رمضان مناسب است. این دسر به‌راحتی و در عرض چند دقیقه درست می‌شود.

برای تهیه فرنی به آرد برنج یا نشاسته و شیر نیاز داریم. شکر نیز برای شیرین کردن فرنی لازم است.

شیر سرد را در یک قابلمه با آرد برنج مخلوط می‌کنیم. این مواد را کاملاً به هم می‌زنیم تا آرد کاملاً حل شود و گلوله گلوله نشود. برای ادامه مطالب طرز تهیه فرنی در اینجا کلیک کنید.

فرنی برای دسر افطاری

4- حلوا افطاری:

حلوا و کاچی از جمله دسرهای سنتی ایرانی است که بسیار خوشمزه است و با چای معمولاً سرو می‌شود.

حلوا با آرد سفید درست می‌شود اما می‌توان از آرد سنگک یا آرد گندم نیز برای تهیه حلوای مجلسی نیز استفاده کرد.

برای حلوای مجلسی ابتدا شربت آن را درست می‌کنیم. آب را با شکر قاطی کرده و روی شعله گاز با دمای ملایم گذاشته تا مواد قوام بیاید. زعفران دم شده را اضافه کرده و بعد برای ادامه مطالب طرز تهیه حلوا اینجا کلیک کنید.

حلوای مجلسی زعفرانی

5- زولبیا و بامیه:

از شیرینی‌های مخصوص ماه رمضان زولبیا و بامیه است که می‌توانید با چای آن را میل نمایید. برای افطاری دادن این شیرینی معمولاً در سفره قرار دارد و به‌عنوان شیرینی مجلسی سفره افطار محسوب می‌شود.

طرز تهیه افطاری سریع و زولبیا بامیه

6- کاچی

از سنت های دیرباز ایرانیان و به خصوص تبریزی ها این بوده است که برای افطار، کاچی بخورند. طرز تهیه کاچی خوشمزه را اینجا ببینید.

کاچی یک دسر و میان وعده ایرانی است که می‌توان حتی آن را به عنوان شام میل نمود.

کاچی به دلیل اینکه در تهیه آن از کره، آرد و  زعفران استفاده می‌کنند و بسیار مقوی است. به همین منظور از قدیم برای زنانی که تازه زایمان کرده‌اند کاچی درست می‌کنند تا قوای جسمانی خود را بازیابند.

طرز تهیه کاچی، کاچی برای دسر، کاچی دسر خوشمزه

7- خاگینه

خاگینه انواع مختلفی دارد که مانند کاچی در منطقه آذربایجان جزئی جدا نشدنی از سفره های افطار است.

طرز تهیه لگیمات؛ شیرینی خوشمزه ماه رمضان با نکات کلیدی

خاگینه را می‌توان به شکل های مختلفی مثل خایگنه ساده و قالبی یا به روش های فانتزی تری مانند خاگینه نیلوفری درست کرد. طرز تهیه انواع خاگینه را اینجا ببینید.

امیدوارم از پیشنهادات غذایی راضی بوده باشید و با درست کردن این غذاها و دسرها سفره خود را رنگین کنید.

خاگینه مغزدار با گردو

8- ژله

ژله معمولا بخش جدانا ناپذیر سفره افطاری است. مخصوصا اگر زیبا و خوشگل آن را تزیین کنید به سفره شما جلا می‌بخشد. برای همین من از ژله را که دوست دارید خریداری کنید و به صورت ژله رولی یا ژله ویترینی در آورید.

ژله ویترینی با میوه‌های فصل درست می‌شود و ویتامین‌های مورد نیاز روزه داران را تامین می‌کند. در هر دو ژله بستنی وانیلی استفاده می‌شود.

این دسر بسیار سریع آماده شده و برای روزه داران عزیز سختی زیادی به همراه نخواهد داشت.

طرز تهیه ژله با بستنی با انواع میوه‌ها

9- دسر دو رنگ

یکی از دسرهای خوب و خوشمزه که بیس اکثر قنادی ها است دسر دو رنگ( دسر باواریا) است. این دسر خوشمزه را با مواد مختلفی میشه درست کرد.

خوشمزه‌ترین نوع این دسر شکلاتی وانیلی است. برای تهیه این دسر از زرده تخم مرغ، شکر، وانیل، شیر، پودر ژلاتین، خامه صبحانه و کاکائوی تیره استفاده می‌کنیم.

برای ابتدای کار برای شروع کار پودر ژلاتین رو روی آب سرد پاشیده و با قاشق مخلوط کنید.

اجازه بدهید چند دقیقه بمونه تا حالت اسفنجی پیدا کند. ظرفی را با آب پر کنید و روی حرارت قرار بدهید تا آب به جوش بیاید.

ژلاتین رو روی حرارت بخار آب قرار بدهید بدون اینکه کف ظرف با آب تماس داشته باشد و اجازه بدهید بخار آب ژلاتین را حل کند.

گاهی با قاشق هم بزنین وقتی ژلاتین کاملا حل و شفاف شد و حالت رقیق پیدا کرد از روی حرارت بردارید و کنار بذارین تا کمی از دما بیفتد.

برای ادامه‌ی طرز تهیه دسر دو رنگ اینجا کلیک کنید.

Bavarian cream - crème bavaroise

10- رنگینک با خرما و گردو:

این شیرینی اصیل برای جنوب کشور و در ماه رمضان خیلی درست می‌شود. برای تهیه رنگینک از کره، آرد، پودر دارچین، پودر هل، گردو و پودر نارگیل و پسته برای تزین استفاده می‌کنند.

بای تهیه رنگینک ابتدا کره را در ما‌هی تابه آب کنید. آرد الک شده را ه روغن در حال تفت مانند حلوا اضافه کرده و دایما هم می‌زنیم تا گلوله گلوله نشود. داخل خرماهایی که می‌خواهیم استفاده کنیم، هسته آن ها را در می‌آوریم.

برای ادامه و مشاهده طرز تهیه رنگینک با خرما و گردو اینجا کلیک کنید.

آموزش تهیه رنگینک

11- نان رمضان تبریزی:

این نان یکی از نان‌های خوشمزه و سنتی تبریز است که طعمی شیرین دارد. برای تهیه این نان از موادی چون تخم مرغ، شکر، شیر، روغن مایع، خامه صبحانه و آرد و برای رومال کردن نان نیز از زرده تخم مرغ، شیر و زعفران استفاده خواهیم کرد.

ابتدا آب ولرم را داخل ظرفی بریزید، دمای آب ولرم باید حدود چهل درجه باشد تا خمیر مایه شروع به فعالیت کند.

اگر دماسنج ندارید نوک انگشتتان را داخل آب بزنید باید گرمای آب رو کاملا حس کنید اما انگشتتون رو نسوزاند.

خمیر مایه را به آب ولرم اضافه کنید و به همراه یک قاشق شکر مخلوط کنید. ( خمیر مایه از شکر تغذیه و شروع به فعالیت می‌کند. این یک قاشق شکر نقش تغذیه خمیر مایه رو دارد).

برای ادامه‌ی طرز تهیه نان رمضان تبریزی اینجا کلیک کنید.

نان رمضان سنتی تبریزی خانگی

12- گوش فیل

گوش فیل از دیگر شیرینی‌های محبوب ماه رمضان و سفره افطار است. گوش فیل معمولا خود را در کنار زولبیا و بامیه نشان می‌دهد.

  1. برای تهیه گوش فیل اول باید شربت اون رو آماده کنیم. برای تهیه شربت اول آب رو داخل ظرفی روی حرارت بالا قرار می‌دیم تا به جوش بیاد.
  2. وقتی قل زد،جوهر لیمو رو بهش اضافه می‌کنیم. با اضافه کردن جوهرلیمو آب کف می‌کنه و جوششی توی آب ایجاد می‌شه. بعد شکر رو داخل آب می‌ریزیم و بدون اینکه هم بزنیم اجازه می‌دیم دونه‌های شکر داخل آب حل بشه و شربت شفاف بشه. ادامه طرز تهیه گوش فیل را در این مقاله بخوانید.

goosh-fil

 

3.7/5 (24 نظر)
39 پیام
  1. برای افطاری غذاهای آبکی به نظرم خوبه میشه چند تا دیگه هم آموزش بدید که درست کنیم. مرسی

    1. بله حتماً. سه مدل آموزش دادم. رولت گوشت، گراتن بادمجان و پای همبرگری… ولی به درخواست شما دوست عزیز باز هم آموزش خواهم داد.

  2. عالی بود عزیزم، نیکا و سارا فرقانی شما همونایی هستید که در سریال پاینخت بازی کردن من خیلی خوش حالم که دارم این هارو به تو میگم نیکا جون 😍😍😍😍🤩🤩🤩🤩

  3. عالیه من رفتم خونه مامان بزرگم اونا رفته بودن باغمون دماوند من که خونمون زعفرانیه است بابام برد من رو تجریش خونه مامان بزرگسنام براشون از این افطاری ها درست کردم کلی سوپرایز شدن

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.