چگونه شب یلدای خوبی داشته باشیم؟ همه چیز درباره شب یلدا

شب یلدا-شب چله

شب یلدا یا شب چله یکی از جشن‌های ایرانی است. دلایل جشن گرفتن شب یلدا را بدانید و بهترین شب را برای خود و خوانواده رقم بزنید. نام درست این شب، واژه‌ی پارسی «چِلّه» است، زیرا یک آیین ایرانی‌ است.
یلدا به زمان بین غروب آفتاب از آخرین روز ماه آذر تا طلوع آفتاب در اول ماه دی گفته می‌شود. ایرانی‌ها در شب چله، معمولا سفره‌ای پهن کرده و با خوردن میوه، تنقلات و خواندن شاهنامه و گرفتن فال حافظ از خود پذیرایی می‌کنند.

مرسوم است در شب یلدا کتاب حافظ را باز می‌کنند و با نیت کردن فال خود را می‌گیرند. حافظ یکی از یزرگترین شاعران ایرانی است و شعرهای او غزل هستند که به غزلیات حافظ شهرت دارند. او از مهم ترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می‌شود. هرساله در مهرماه مراسمی در محل آرامگاه او در شیراز برگزار می‌شود. مطابق تقویم رسمی ایران  روز 20 مهر بزرگ داشت حافظ نامیده شده است.

در شب یلدای چه کارهایی انجام بدهیم:

دغدغه‌ی خیلی از تازه عروس‌ها و خانم های کدبانو این است که چه کاری در شب یلدا انجام دهند، شام چه بپزند و یا چه دسرهایی درست بکنند. یکی از رایج ترین دسرها، دسر ژله هندوانه است که درست کردن آن بسیار آسان است.

دسر ژله هندوانه‌ای

ژله هندوانه ای

کافیست از سه رنگ ژله استفاده کنین و تو قالب مورد نظرتون به ترتیب رنگ هندوانه، اول پودر قرمز را ریخته و ژله درست کنید و بعد دو ساعت که گرفت رنگ دوم (سفید) را بریزید ئ بعد از دو ساعت از یخچال بیرون آورده و سپس در نهایت پودر سبز رنگ. بعد از دو سعت از قالب بیرون آورده و تزیین کنید.
برای دیدن طرز تهیه ژله هندوانه ای کلیک کنید.

شعری از خواجه حافظ شیرازی به مناسبت شب یلدا:

معاشران گره از زلف یار باز کنید
شبی خوش است بدین قصه‌اش دراز کنید
حضور خلوت انس است و دوستان جمعند
و ان یکاد بخوانید و در فراز کنید

فال حافظ

برای داشتن اطلاعات بیشتر از گرفتن فال حافظ کلیک کنید.

تاریخچه‌ی شب یلدا:

شب چله، که به عنوان یکی از شب‌های مقدس در ایران باستان بوده و در تقویم ایرانیان باستان در زمان داریوش یکم به ثبت رسیده است. چله و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی پی‌بردند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر، از همین رو آن را شب زایش خورشید (مهر) نامیده و آن را آغاز سال قرار دادند، کریسمس مسیحیان نیز ریشه در همین اعتقاد دارد.
برای گذشتگان تاریکی نماینده اهریمن بوده، پس طولانی‌ترین شب سال برای ایرانیان نحس بود به همین دلیل آریایی‌ها آتش روشن می‌کردند، تا از اهریمن در امان باشند و دور هم جمع شده و شب را با خوردن، شادی و پایکوبی می‌گذراندند و در سفره‌های خود هرآنچه که نگهداری شده بود از جمله میوه‌های خشک قرار می‌دادند.

دو روایت از شب یلدا:

اولین روایت اینکه در این شب مهر، میترا (میترا معنی دوستی و خورشید می‌دهد و از ایزدگان زرتشتیان است.) به جهان بازمی‌گردد. دوم اینکه در شب یلدا، پیامبری در شب یلدا زاده می‌شود و او را دو دولفین از آب بیرون می‌آورند، چون در آئین مهر، آب با ارزش بوده است.

سفره‌ی شب یلدا:

سفره شب چله، میَزد نام داشت و شامل میوه‌های تر و خشک، آجیل (به زبان زرتشتیان لُرک) به افتخار جشن مهر برپا می‌شده.
ایرانی‌ها امروزه با تنقلات و آجیل و دسرهای خوشمزه و تزئین های ژله سفره‌ی شب یلدای خود را زیبا تر می‌کنند.
شب یلدا را شب میلاد خدای خورشید، عدالت، پیمان و جنگ هم می‌دانند.

دانلود آهنگ معروف شب یلدا:

بریده ای از متن آهنگ شب طولانی علی مولایی

───┤ ♩♬♫♪♭ ├───
آخ! تو شبِ یلدای منی!●♪♫
دیوونه ی دوست داشتنی!●♪♫
لبای تو رنگِ اناره وُ●♪♫
هندونه شیرینیش کم یاره؛ پیشِ بوسه های تو!●♪♫
که غم نداره… غم نداره… غم نداره…●♪♫
آخ! تو شبِ یلدای منی!●♪♫

 

 

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.