چگونه شب یلدای خوبی داشته باشیم؟ تزیین های زیبا شب یلدا

شب یلدا-شب چله

دلایل جشن گرفتن شب یلدا را بدانید و بهترین شب را برای خود و خانواده رقم بزنید. یلدا به زمان بین غروب آفتاب از آخرین روز ماه آذر تا طلوع آفتاب در اول ماه دی گفته می‌شود. شب یلدا یا شب چله یکی از جشن‌های ایرانی است. ایرانی‌ها در شب چله، معمولا سفره‌ای پهن کرده و با خوردن میوه، تنقلات، دسرهای خوشمزه و خواندن شاهنامه و گرفتن فال حافظ از خود پذیرایی می‌کنند.

شب یلدا را شب میلاد خدای خورشید، عدالت، پیمان و جنگ هم می‌دانند.

فرق شب یلدا و شب چله:

“یلدا” برگرفته از واژه‌ی سریانی به‌ معنی زایشه و شب چله هم معنی شب یلدا است، 40 روز اول زمستان را چله بزرگ و 20 روز بعد را چله کوچک می‌گویند. نام درست این شب، واژه‌ی پارسی «چِلّه» است، زیرا یک آیین ایرانی‌ است.

تاریخچه‌ی شب یلدا:

شب چله، که به عنوان یکی از شب‌های مقدس در ایران باستان بوده و در تقویم ایرانیان باستان در زمان داریوش یکم به ثبت رسیده است. چله و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی پی‌بردند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر، از همین رو آن را شب زایش خورشید (مهر) نامیده و آن را آغاز سال قرار دادند، کریسمس مسیحیان نیز ریشه در همین اعتقاد دارد.
برای گذشتگان تاریکی نماینده اهریمن بوده، پس طولانی‌ترین شب سال برای ایرانیان نحس بود به همین دلیل آریایی‌ها آتش روشن می‌کردند، تا از اهریمن در امان باشند و دور هم جمع شده و شب را با خوردن، شادی و پایکوبی می‌گذراندند و در سفره‌های خود هرآنچه که نگهداری شده بود از جمله میوه‌های خشک قرار می‌دادند.

دو روایت از شب یلدا:

اولین روایت اینکه در این شب مهر، میترا (میترا معنی دوستی و خورشید می‌دهد و از ایزدگان زرتشتیان است.) به جهان بازمی‌گردد. دوم اینکه در شب یلدا، پیامبری در شب یلدا زاده می‌شود و او را دو دولفین از آب بیرون می‌آورند، چون در آئین مهر، آب با ارزش بوده است.

انار نماد چیست، چرا در شب یلدا هندوانه می خوریم؟

انار در فرهنگ های مختلف نماد فراوانی، برکت و زندگی است. انار جایگاه خاصی هم در فرهنگ ایرانی دارد. انار معمولا در سفره شب چله حضور دارد، گذشتگان این میوه را باروری می‌دانستند و شادی و برکت را از دانه‌های زیاد آن برداشت می‌کردند. از گذشته تا به امروز برای بسیاری از مشکلات کم خونی، انار توصیه می‌شود. هندوانه، بر اساس باورگذشتگان خوردن هندوانه که یک میوه تابستانی است در شب چله باعث می‌شود که در طول زمستان، از سرما و بیماری در امان باشید.

انار و هندوانه شب یلدا- شب یلدا

آجیل شب یلدا:

آجیل شب یلدا یا آجیل مشکل گشا یکی از سنت های ایرانیان است که در مجالس خاص و پذیرایی های خود از آن استفاده می‌کنند به این دلیل به این آجیل مشکل گشا می‌گویند که برخی معتقدند با نذر و یا خوردن این آجیل گره از مشکلات باز می‌شود و شخص به آرزو خود می‌رسد.

بسته به هر شهر و فرهنک ترکیبات آجیل متفاوت است ولی معمولا آجیل تشکیل شده از کشمش، پسته، بادام، فندق است. ولی بساری از مردم از بسیاری از میوه های خشک در آجیل استفاده می‌کنند.

در شب یلدای چه کارهایی انجام بدهیم:

دغدغه‌ی خیلی از تازه عروس‌ها و خانم های کدبانو این است که چه کاری در شب یلدا انجام دهند، شام چی بپزند و یا چه دسرهایی درست کنند ما اینجا به شما همه‌ی نکات ویژه و کارهایی که برای این جشن زیبا بکنید را یاد آور می‌شویم.

چیدن سفره‌ی شب یلدا:

سفره شب چله، میَزد نام داشت و شامل میوه‌های تر و خشک، آجیل (به زبان زرتشتیان لُرک) به افتخار جشن مهر برپا می‌شده.
ایرانی‌ها امروزه با تنقلات و آجیل و میوهای فصل، غیر فصل مثل هندوانه و دسرهای خوشمزه و تزئین های ژله سفره‌ی شب یلدای خود را زیبا تر می‌کنند.

در بعضی از نقاط کشور و پیرو بعضی سنت‌ها در شب یلدا، برای تازه عروس هدایایی به اسم شب یلدایی می‌برند. این هدایا بسته به هر شهر و فرهنگ متفاوت است. بعضی از افراد آجیل و میوه و هندوانه شب یلدا رو با تزیین‌های زیبا به خانه تازه عروس می‌برند بعضی نیز با هدایای گران قیمت، طلا و پول از نو عروس را خوشحال می‌کنند.

تزیین های جشن یلدا:

تزئینات شب یلدا خیلی متنوعه و همچی رو شامل می‌شود. می‌توانیم از تزئینهای رنگی رنگی خوشمزه این شب با تم یلدا شروع کنیم. پاناکوتا جزء دسرهای خوشمزه ای که علاوه بر زیبایی به علت وجود شیر بسیار مقوی و دارای کلسیم است، به همین علت به شما نوعی دسر اناری معرفی می‌کنیم که با پاناکوتا تهیه می‌شود.

دسراناری برای شب یلدا:

دسر اناری-تزیین شب یلدا

برای تهیه این دسر کافیه که یک قالب رو انتخاب کنین و به ترتیب اول کمی ژله همراه با انار درست کنین و بعد که درست شد و خودش رو گرفت، پاناکوتایی رو که درست کردین رو روش بریزین و منتظر بشین که خودش رو بگیره. به همین راحتی و خوشمزگی
برای اطلاعات بیشتر از “طرز تهیه دسر اناری” کلیک کنید.

 

دسر ژله هندوانه‌ای شب چله:

ژله هندوانه ای

کافیست از سه رنگ ژله استفاده کنین و تو قالب مورد نظرتون به ترتیب رنگ هندوانه، اول پودر قرمز را ریخته و ژله درست کنید و بعد دو ساعت که گرفت رنگ دوم (سفید) را بریزید، بعد از دو ساعت از یخچال بیرون آورده و سپس در نهایت پودر سبز رنگ. بعد از دو سعت از قالب بیرون آورده و تزیین کنید.
برای دیدن طرز تهیه ژله هندوانه ای” کلیک کنید.

تزیین پشمک شب یلدا:

پشمک یکی از شیرینی‌های خوشمزه است که علاوه بر طعم دوست‌داشتنی، امکان سفره‌آرایی رو به شما کدبانوها می‌ده. برای تزیین پشمک به شکل صورت دختر بچه، ابتدا گردی صورت را با کمک از پشمک سفید در ظرف سرومان شکل می‌دهیم. با کمک دست اطراف کار را جمع کرده تا به‌خوبی صورت دخترک شکل بگیرد، بعد از آن موهای دخترک را با پشمکی از رنگ دیگر به هر شکلی که تمایل دارید روی صورت و ‌اطراف صورت شکل دهید.
به‌همین سادگی شکل پایه صورت آماده شد. حالا با استفاده از شکلات چیپسی و آبنبات‌های رنگی اجزای صورت دخترک را کامل می‌کنید. بخش زیادی از موفقیت در درست‌کردن یک فرم زیبا به سلیقه شما در ترکیب رنگ‌ها برمی‌گردد. برای این منظور می‌تونید صورت‌های مختلف طرح رو در اینترنت جست‌وجو کنید و کلی ایده جدید به‌دست بیارید.

پشمک-تزیین پشمک شب یلدا
برای دیدن “تزیین‌های پشمک کلیک کنید.

کرسی شب یلدا:

در زمان‌های نه چندان دور یکی از نشانه‌های آمدن فصل سرما و جمع شدن خانواده‌ها دور هم کرسی بود. کرسی به شکل‌های مختلفی درست می‌شود که هم می‌توان از چراغ نفتی، لامپ، ذغال یا المنت‌هایی استفاده کرد. هم‌چنین از یک میز چوبی هم تشکیل شده که وسیله‌ی گرمایشی زیر میز قرار گرفته و روی میز یک لحاف می‌اندازند و در هوای سرد از کرسی استفاده می‌کنند تا گرم شوند. اصولا پایه‌های میز چوبی از پایه‌های یک میز عادی کمی کوتاه‌تر است تا موقع نشستن روی زمین به راحتی بتوان از سطح رویی کرسی استفاده کرد. کرسی یکی از اجزای ثابت دورهمی‌های یلدا در طولانی‌ترین شب سال بود هم‌چنین از کرسی در عید نوروز هم استفاده می‌کردند. امروزه استفاده‌ی کرسی دوباره رایج شده و وسیله‌ی گرمایشی بسیار مناسبی هم است. افراد دور کرسی می‌نشستند و لحاف را روی پای خود می‌انداختند. اصولا روی سطح کرسی هم یک فرش بافته‌شده یا قالیچه هم می‌انداختند تا روی کرسی وقتی موادغذایی قرار می‌گیرد، کثیف نشود. وقتی پای شما زیر کرسی قرار بگیرد مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد تا شما خوابتان ببرد. دلیلش این است که قوه‌ی مدبره‌ی انسان گرما را احساس کرده و به بدن دستور خواب را می‌دهد و فرد وقتی بخوابد پایش زیر کرسی قرار می‌گیرد و ریه‌اش بیرون است. هر جانداری وقتی زمستان برسد به خواب زمستانی می‌رود و از نو برای تابستان ساخته می‌شود. برای انسان هم این موقعیت را در زمستان درست کردند. در قدیم اتاقی که در آن کرسی قرار داشت به شدت گرم بود و در یا پنجره‌ی آن اتاق را باز می‌گذاشتند و شما زیر کرسی بودید و برف می‌آمد و شما خواب بودید و مغز شما دستور خواب و بازسازی مجدد شما را به اجزای بدنتان ارسال می‌کرد. کرسی امروزه هم دوباره به روی کار آمده است. شما انواع کرسی‌هی آماده که در بازار فروخته می‌شود را می‌توانید تهیه کنید و یک شب و دورهمی به یاد ماندنی در کنار عزیزانتان درست کنید ولی پیشنهاد من به شما این است که درست کردن کرسی را حداقل یک بار خودتان تجربه کنید.

با این گرانی با شب یلدا چه کنیم؟

همانطور که می‌دانید افزایش قیمت و گرانی مواد غذایی، برپا کردن این جشن باشکوه یلدا را برای بسیاری از خانواده ها سخت تر کرده است. چه بسا که بسیاری از خانواده ها توان مالی خرید بسیاری از تنقلات و میوه های مرسوم این شب را ندارند. امیدواریم که نبود این میوه ها و رنگین نبودن سفره آنها از خوشی و خنده برلبانشان کم نکند و این شب باشکوه با لبی خندان و دلی شاد به سر بگذارند. در زیر چند عکس با ایده شب یلدا بر اساس نمادهای این شب درست شده است که می‌توانید با وسایل و ابزارهای کم قیمت این وسایل را درست کنین و تزئین های زیبایی داشته باشید. همچنین کلی بازی سرگرم کننده به شما معرفی می‌کنیم که حسابی با اطرافیانتون خوش بگذرونین.

کار دستی های زیبا با تم یلدایی

این کار دستی ها با کاغذ و نمد درست شده اند و بسیار ساده و زیبا.

نمدی شب یلدا-شب یلدا- تم چله
توپ یلدا -کارت تبریک یلدایی-شب یلدا

شب یلدا-کار دستی شب چله-نمدی شب یلدا
کار دستی با کاغذ و منجق برای شب یلدا- کاردستی شب چله

با منجق و کاغذ این خوشگلای کوچیک رو می‌تونین درست کنین.

تزیینهای نمدی شب یلدا-شب یلدا

 آرایش و لاک ناخن شب یلدا:

خیلی از خانمها به مناسبت یلدا دوست دارند آرایششون هماهنگی زیادی با تم شب یلدا داشته باشه. در اینجا عکس چند مدل آرایش مختلف گذاشته شده است که در همه رنگبندی هندوانه رعایت شده.

شب یلدا- آرایش شب یلدا
لاک ناخن شب یلدا-لاک با تم یلدا

آرایش شب یلدا- آرایش چشم با تم یلدابازی‌های دسته جمعی در شب یلدا:

در این شب بلند و به یاد موندنی قصد داریم با معرفی چند بازی سرگرم کننده و هیجان انگیز، لذت این شب رو براتون چند برابر کنیم با ما همراه باشید و بخونین از بازی های این شب دراز.

بازی اسم فامیل بازی در شب چله

برای هر نفر فقط یک کاغذ و یک مداد لازم است. روی هر صفحه جدول هایی می‌کشیم و به صورت عمودی یا افقی اسم‌های زیر را می‌نویسیم.

نام
نام خانوادگی
شهر
کشور
رنگ
میوه
حیوان
اشیاء


بعد به ترتیب افراد یک حرف الفبا را انتخاب می‎کنیم مثلا (میم) حالا هر نفر بر روی برگه خود شروع به نوشتن نام و اسامی در برگه می‌کند که با حرف میم آغاز شود. هرکس با زودتر پر کردن این جدول اطلاع می‌دهد و امتیازدهی آغاز می‌شود، هر جواب صحیح 10 امتیاز هر جواب تکراری 5 امتیاز و هر بی پاسخی و جواب غلطی 0 امتیاز با جمع امتیازات هر شخص، برنده مشخص می‌شود.

 

اسم فامیل

بازی پانتومیم در شب یلدا

پانتومیم جز دسته بازی های جمعی که سر و صدای زیادی داره و کلی افراد رو هیجان زده می‌کنه. تو این بازی افراد به دو گروه تقسیم می‌شن هر گروه یک موضوع خاص رو که می‌تونه اون موضوع، اسم، ضرب المثل، شغل و … باشه رو انتخاب کنه و به یک نفر از گروه مقابل بگه… حالا وظیفه اون شخص اینکه بدون حرف زدن با اشارات و شکل درآوردن به گروه خودش بفهمونه اون موضوع انتخاب شده چیه.

پانتومیم

بازی شجاعت یا حقیقت در طولانی ترین شب سال:

حالا وقتشه یک نفر انتخاب بشه و رئیس بهش بگه که چه کاری بکنه و یا چه حقیقتی رو فاش کنه. افراد دورتا دور هم می‌شینن و با چرخوندن وسیله‎ای که معمولا بطریه،رئیس و پاسخگو رو انتخاب می‌کنن.

 در بازی بطری، سر بطری فرد انتخاب شده است و ته بطری به سمت هر شخص باشه رئیسه.

 

بطری بازی-شجاعت یا حقیقت

با تنهایی شب یلدا چه کنیم؟

غافل نشیم از کسایی که تنهان و تو این جشن زیبا به دور از خانواده هستن و باید به تنهایی این شب رو به سر کنن. در اکثر شهرها به خصوص شهرهای بزرگی مثل تهران در بیشتر رستوران و کافه‌ها جشن‌هایی به مناسبت این شب به یاد موندنی می‌گیرن که حسابی شمارو سرگرم میکنه از سفره آرایی زیبا و پذیرایی این شب گرفته تا حافظ خوانی و اجرای موزیک زنده.

ما اینجا برای شما اسامی چند کافه ها و رستوران‌هایی که به مناسبت یلدا برنامه دارند رو لیست کرده ایم.

کافه ریسمون، کافه فرین، کافه روبرت، رستوران برازنده و رستوران ایوان.

خواندن کتاب شعر حافظ شیرازی:

مرسوم است در شب یلدا کتاب حافظ را باز می‌کنند و با نیت کردن فال خود را می‌گیرند. حافظ یکی از یزرگترین شاعران ایرانی است و شعرهای او غزل هستند که به غزلیات حافظ شهرت دارند. او از مهم ترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می‌شود. هرساله در مهرماه مراسمی در محل آرامگاه او در شیراز برگزار می‌شود. مطابق تقویم رسمی ایران  روز 20 مهر بزرگ داشت حافظ نامیده شده است.

فال حافظ

معاشران گره از زلف یار باز کنید
شبی خوش است بدین قصه‌اش دراز کنید
حضور خلوت انس است و دوستان جمعند
و ان یکاد بخوانید و در فراز کنید …
برای گرفتنفال حافظکلیک کنید.

شب یلدا 1398 در چه روزی است؟

همانطور که میدانید طولانی ترین شب سال، آخرین روز پاییز است یعنی 30 آذرماه که در تقویم هم ثبت شده است. اگر بخواهیم بیشتر از شب یلدا سال 1398 بگم، شب یلدایی با گرانی زیاد، البته خبرای خوبی هم دارم پیش بینی بارش برف و بارون داریم. امیدوارم تو این شب سرد زمستونی خاطرات فوق‌العاده ای بسازین.

دختران یلدایی:

در شب یلدا دخترانی که متولد می‌شن رو معمولا به نام یلدا می‌نامند دختران یلدایی ما علاوه بر اسم زیبایی که دارند خصوصیات اخلاقی خاصی هم دارند که در زیر نوشته ایم.

خصوصیات دختران متولد آذر ماه:

بسیار اجتماعی و راستگو است. خانواده دوست هستن، اهل شعر و ادبیات و مشاعره، عاشق سفر و گشت گذار.

دخترانی وابسته و منتظر مردی سوار بر اسب سفید که آنهارا به آرزوهایشان برسند و متاسفانه خودشان هیچ تلاشی برای پیشرفت نمی‌کنند. بسیار جسور و خودخواه و فقط حق را گرفتنی می‌دانند. این زنان فمینیست بسیار باهوش هستند و در متقاعد کردن قاضی و معامله های بزرگ موفق هستند ولی متاسفانه بسیار بدبین و رویا پردازی می‌کنند. بسیار با کنایه صحبت می‌کنند. معمولا دارای جسه‌های بزرگ و چاق هستند.

دانلود آهنگ معروف شب یلدا:

بریده ای از متن آهنگ شب طولانی علی مولایی

───┤ ♩♬♫♪♭ ├───
آخ! تو شبِ یلدای منی!●♪♫
دیوونه ی دوست داشتنی!●♪♫
لبای تو رنگِ اناره وُ●♪♫
هندونه شیرینیش کم یاره؛ پیشِ بوسه های تو!●♪♫
که غم نداره… غم نداره… غم نداره…●♪♫
آخ! تو شبِ یلدای منی!●♪♫

 

 

23 پیام
  1. و چه کوته فکر است این گوگل ک تورا ای متن زیبا در ص ۳ نهاده است. به راستی اکالا راستگو و حق گو است و ما آریایی ها از زبان تو شنویم آنچه به راستی و درستی در شب چله بوده است. با تشکر از نویسنده ی عزیز شب یلدا

  2. بسیار نایس. خیلی خوب بود شما متن و تاریخچه زیبا نوشته کردید از شب زمستون من این شب دوست داشت چون بسیار رنگی است و هندوانه میخورم من آرایش نکرد ولی قشنگ بود عکس

  3. من ارایش لب دوس داشت با حالههه ولی کار دستی بلد نیستکم درس کنم پول ندارم هندوونه بیخورم اصلا هم اجیل نداریم کرسی هم ندیدم فال حافظ یبار تو مترو خریدم مرسی اه

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.