بهترین غذاهای مقوی و سبک سحری؛ به همراه دستور پخت و فیلم آموزشی

رمضان، غذای سحری

با رسیدن ماه رمضان وعدۀ خاصی در غذای مسلمانان جایگزین وعده‌های حذف شده می‌شود. سحری وعده‌ای است که از نیمه‌های شب تا قبل از اذان صبح خورده می‌شود تا فرد روزه‌دار بتواند گرسنگی و تشنگی زمان روزه‌داری تا افطار را راحت‌تر تحمل کند. از آنجا که غذای سحری در میانه‌های شب و زمانی که معده عادت به دریافت غذا ندارد، خورده می‌شود رعایت نکردن نکات تغذیه‌ای و سلامت ممکن است آسیب‌هایی را برای بدن به وجود آورد یا در هنگام روزه بر تشنگی و یا گرسنگی بیفزاید.

غذای سحری در عین خوشمزه بودن باید ساده، مقوی و سبک باشد. یک غذای خوب و مناسب که در عین مفید بودن، لذت بخش باشد و روزه اولی‌ها را نیز به روزه گرفتن ترغیب کند.

در این مقاله ابتدا به نکاتی در رابطه با سلامت غذای سحری اشاره می‌شود، سپس انواع غذاهای خوشمزه، سبک و مقوی را در دسته‌بندی‌های مختلف همراه با دستور پخت شرح می‌دهیم تا هرچه بیشتر ماه رمضانی خاطره‌انگیز و زیبا داشته باشید.

همان‌طور که گفته شد، غذای سحری یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی درماه رمضان است. به بیانی دیگر غذای سحری به نوعی جایگزین وعدۀ حذف شدۀ صبحانه و ناهار قرار می‌گیرد، بنابراین باید از ارزش غذایی بالایی برخوردار باشد تا روزه گرفتن را برای روزه‌دار آسان کند. خوردن کربوهیدرات،پروتئین، فیبر و نوشیدنی از موارد مهمی است که حتماً باید در این وعده گنجانده شوند.

خوردن شیرینی‌جات، غذاهای ترش و شور مناسب نیستند و در طول روز باعث ناراحتی شخص روزه‌دار می‌شوند. از آنجا که غذای سحری بعد از خواب خورده می‌شود بهتر است با نوشیدن مایعات گرم آغاز شود و بعد از خوردن سحری نیز بلافاصاله نباید خوابید و بهتر است تا یک ساعت بعد از بیدار ماند. گنجاندن غذاهای فیبردار، مانند میوه و سبزیجات و مایعات گرم ضروری است.

غذای سحری وعده‌ای نامعمول است که معده و بدن به دریافت آن عادت ندارند، بنابراین طبیعی است در روزهای اول ماه رمضان خوردن آن سخت باشد، پس بهتر است از غذاهای سبک شروع کنید. اگر ناراحتی معده دارید حتماً قبل از روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنید، چرا که ممکن است معدۀ شما برای خوردن غذای سحری و نخوردن غذا در طول روز ضعیف باشد.

 

ماه رمضان، غذای سحری،

نکاتی در رابطه با مواد غذایی مناسب برای سحری

شاید اینکه غذای سحری چی بخوریم دغدغۀ بسیاری باشد. در انتخاب غذای سحری باید دقت بیشتری شود، چرا که باید در طول روز برای شما انرژی فراهم کند. غذای سحری باید سبک، مقوی، خوشمزه باشد. در میان غذاهای ایرانی، غذاهای بسیاری وجود دارد که برای سحری مناسب است. اگر پختن غذای سحری برایتان سخت است می‌توانید شام را طوری بپزید که برای غذای سحری نیز اضافه بماند.

 • غذای مناسب سحری هم می‌تواند نونی باشد، هم برنجی. می‌توانید برای تنوع روزهایی را به هرکدام از این غذاها اختصاص دهید.
 • غذاهای سحری حتماً شامل پروتئین گیاهی(تنواع حبوبات و سویا) یا پروتئین حیوانی(انواع گوشت سفید و قرمز) باشند، کربوهیدرات (نان و برنج)، فیبر (میوه‌ها و سبزیجات)، لبنیات و چربی(روغن‌های مفید مانند روغن زیتون، روغن کنجد یا روغن کانولا) باشد.
 • نوشیدن مایعات گرم مانند چای کم‌رنگ، آب و آبمیوه نیز باید در برنامۀ غذای سحر گنجانده شود. برای رفع تشنگی می‌توانید آب را به همراه لیموی تازه همراه کنید تا در طول روز کمتر عطش باشید.
 • از خوردن غذاهای آماده یا نیمه‌آماده مانند انواع فست فود و غذاهای شور و سرخ شده و پر ادویه در ماه رمضان بپرهیزید، چرا که این غذاها در طول روز شما را به شدت تشنه خواهند کرد.

  غذای سحری چی بپزم؟

  در ادامه با توجه به همۀ نکاتی که در رابطه با غذای سحری مناسب گفته شد، شما را با پخت چند غذای خوشمزه و مقوی آشنا می‌کنیم تا با خوردن این غذاها رمضانی شیرین‌تر و زیبا داشته باشید.

  غذاهای مناسب سحری را می‌توان به دو بخش غذاهای نونی و غذاهای برنجی تقسیم کرد. غذاهایی مانند آش نیز در دستۀ غذاهای نونی قرار می‌دهیم. غذای سحری می‌تواند از میان وعده‌های معمول غذایی ناهار یا شام انتخاب شود، مسئله‌ای که این غذاها را مقوی و سبک می‌کند همراهی این غذاها با دیگر گروه‌های غذایی مانند میوه‌ها، سبزیجات، لبنیات و مغزهای خوراکی است.

  غذاهای برنجی

  از آنجا که برنج یکی از اصلی‌ترین موادغذایی مصرفی ایرانیان است، غذاهای سنتی زیادی با این مادۀ غذایی وجود دارد. انواع خورشت‌های خوشمزه ایرانی مانند خورشت قیمه، خورشت قرمه‌سبزی، خورشت فسنجون، آلبالوپلو، خورشت کرفس، خورشت کنگر، قیمه‌نثار، زرشک‌پلو با مرغ، باقالی‌پلو، انواع غذاهای ترکیبی پلویی مانند لوبیاپلو، استانبولی، پلو شوشتری، ته‌چین، چلو و انواع کباب‌ها و … غذاهایی هستند که برای سحری نیز مناسب هستند به شرطی که چرب و شور نباشند. اگر به جای برنج معمولی از برنج قهوه‌ای استفاده کنید، بهتر است، چرا که ارزش غذایی آن بسیار بیشتر است.

  • غذای سحری نباید حجم زیادی از وعدۀ اصلی باشد و بایدحتماً همراه دیگر گروه موادغذایی باشد.
  • غذای برنجی را همراه گروه کربوهیدرات مصرف ننید.
  • مقداری سبوس برنج قاطی برنج در حال پخت کنید تا علاوه بر فیبر از ویتامین‌های بیشتری بهرمه‌مند شوید.
  • برنج را حتماً به صورت دمی (کته) بپزید.
  • حتی‌الامکان از برنج‌های هندی و بدون استاندارد استفاده نکنید.
  • اگر عادت به خوردن ته‌دیگ دارید، در ماه رمضان بهتر است این عادت را کنار بگذارید، چرا که هم چربی بیشتری وارد بدن کردید و هم به دلیل خشک بودن آن عمل گوارش به دلیل دریافت کم مایعات در طول روز به مشکل برمی‌خورد.
  • برنج را نه خشک بپزید و نه چرب. از روغن زیتون، کنجد یا کانولا استفاده کنید.
0/5 ( 0 نظر )
2 پیام

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 14 =